Når det danske landshold søndag aften går på banen mod Frankrig, er det uden to spillere, der er valgt fra til den danske kamptrup.
Man må have en kamptrup på 23 mand, og da landstræneren har 25 mand udtaget, er der altså to, der tager plads på tribunen.
Senest var Danmark uden Anders Dreyer og en syg Jesper Lindstrøm, men sidstnævnte er tilbage eftter sin sygdom, og Frankfurt-profilen er da også inkluderet i kamptruppen, mens Anders Dreyer igen må nøjes med at tage plads på tribunen.
Dreyer var dog også den spiller, der blev udtaget sidst, da han kom med på grund af afbud fra Robert Skov og Andreas Cornelius, der er ramt af skader.
Med Jesper Lindstrøms klarmelding er der denne gang ikke blevet plads til Club Brugges Casper Nielsen, der har været udtaget et par gange nu, men fortsat har sin debut for A-landsholdet til gode.
Casper Nielsen sad på bænken i hele opgøret torsdag aften mod Kroatien, og nu kan han altså sætte sig op ved siden af Anders Dreyer på tribunen.
Danmark spiller mod Frankrig klokken 20.45 søndag aften i et udsolgt Parken, og hvis det ender med en dansk sejr, og Østrig samtidig tager point fra Kroatien, vinder Danmark også Nations League-gruppen og kvalificerer sig til semifinalen i turneringen, hvor der venter en af de tre andre gruppevindere fra det øverst lag.
Alle andre resultater betyder, at Danmark ender som nummer to i gruppen.
Kampen er i øvrigt Danmarks sidste kamp inden VM i november og december. Her er man også i gruppe med Frankrig, ligesom der venter kampe mod Tunesien og Australien.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
Jordan – Algeriet
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
NYHEDER