Når det danske landshold søndag aften går på banen mod Frankrig, er det uden to spillere, der er valgt fra til den danske kamptrup.
Man må have en kamptrup på 23 mand, og da landstræneren har 25 mand udtaget, er der altså to, der tager plads på tribunen.
Senest var Danmark uden Anders Dreyer og en syg Jesper Lindstrøm, men sidstnævnte er tilbage eftter sin sygdom, og Frankfurt-profilen er da også inkluderet i kamptruppen, mens Anders Dreyer igen må nøjes med at tage plads på tribunen.
Dreyer var dog også den spiller, der blev udtaget sidst, da han kom med på grund af afbud fra Robert Skov og Andreas Cornelius, der er ramt af skader.
Med Jesper Lindstrøms klarmelding er der denne gang ikke blevet plads til Club Brugges Casper Nielsen, der har været udtaget et par gange nu, men fortsat har sin debut for A-landsholdet til gode.
Casper Nielsen sad på bænken i hele opgøret torsdag aften mod Kroatien, og nu kan han altså sætte sig op ved siden af Anders Dreyer på tribunen.
Danmark spiller mod Frankrig klokken 20.45 søndag aften i et udsolgt Parken, og hvis det ender med en dansk sejr, og Østrig samtidig tager point fra Kroatien, vinder Danmark også Nations League-gruppen og kvalificerer sig til semifinalen i turneringen, hvor der venter en af de tre andre gruppevindere fra det øverst lag.
Alle andre resultater betyder, at Danmark ender som nummer to i gruppen.
Kampen er i øvrigt Danmarks sidste kamp inden VM i november og december. Her er man også i gruppe med Frankrig, ligesom der venter kampe mod Tunesien og Australien.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
OPTAKT