Hvem skal med repræsentere Danmark, når landsholdet senere i marts møder Portugal i Nations League-kvartfinalen?
Første opgør spilles den 20. marts i Parken, og så er der returkamp i Portugal tre dage senere, og flere spillere viser sig rigtig godt frem lige for tiden, hvorfor Brian Riemer har svære til- og fravalg.
Tipsbladet giver her sit bud på, hvem Brian Riemer bør udtage til de to landskampe.
Målmænd (3):
Kasper Schmeichel, Celtic
Mads Hermansen, Leicester City
Filip Jørgensen, Chelsea
Det er muligt, at man i stedet laver Filip Jørgensen stå for U21-landsholdet, hvor der venter et par testkampe frem mod sommerens U21-slutrunde, men vi går med ham på A-landsholdet her. Frederik Rønnow har takket nej til landsholdet, så for nu ligner det, at Filip Jørgensen og Peter Vindahl Jensen duellerer om at være tredjevalg i Danmarks mål. Chelsea-keeperen vælges her.

Forsvar (8):
Joakim Mæhle, Wolfsburg
Rasmus Nissen Kristensen, Frankfurt
Joachim Andersen, Fulham
Jannik Vestergaard, Leicester City
Victor Nelsson, AS Roma
Thomas Kristensen, Udinese
Patrick Dorgu, Manchester United
Victor Kristiansen, Leicester City
Andreas Christensen må melde afbud med en skade, mens Simon Kjær har indstillet karrieren. Rasmus Nicolaisen, der tidligere har været indkaldt, er også skadet, så Brian Riemer er kommet på noget af en opgave for at finde den fjerde stopper, der skal med. Det kunne blive Jacob Rasmussen eller Mads Bech Sørensen fra Superligaen, men vi går med talentfulde Thomas Kristensen, der kan komme ind og snuse til holdet.
På højre back er Alexander Bah langtidsskadet, og her bliver Joakim Mæhle og Rasmus Nissen Kristensen udtaget. Anton Gaaei og Mads Roerslev banker ellers på.

Midtbane (6):
Pierre Emile Højbjerg, Olympique Marseille
Morten Hjulmand, Sporting CP
Morten Frendrup, Genoa
Christian Eriksen, Manchester United
Mikkel Damsgaard, Brentford
Christian Nørgaard, Brentford
Højbjerg, Hjulmand, Damsgaard, Eriksen og Christian Nørgaard er efter alt at dømme selvskrevet til truppen, og så er spørgsmålet, om ikke Morten Frendrup efterhånden har gjort nok til at være sidste midtbanemand i Danmarks landsholdstrup.
Alternativer er der masser af – Matt O’Riley spiller dog ikke så meget i England lige nu, og så er der stadig gode spillere som Jens Stage, Mads Bidstrup og Mathias Jensen, der har været omkring landsholdet den seneste tid.

Angribere (6):
Rasmus Højlund, Manchester United
Mika Biereth, AS Monaco
Jonas Wind, VfL Wolfsburg
Andreas Skov Olsen, VfL Wolfsburg
Gustav Isaksen, SS Lazio
Yussuf Poulsen, RB Leipzig
Også på denne position har landstræneren meget at vælge imellem, og vi har ikke fundet plads til Albert Grønbæk, der ikke har spillet meget i Southampton, samt Jesper Lindstrøm, der ellers er tilbage i varmen i Everton. Anders Dreyer og Jacob Bruun Larsen er formentlig heller ikke med, mens Mohamed Daramy stadig genoptræner.
Tipsbladet har valgt at tage Yussuf Poulsen med, da han tilbyder noget andet end de spillere, der er udtaget.
Jens Odgaard gør det også godt i Italien, Mathias Kvistgaarden er før blevet fremhævet af Brian Riemer, mens Martin Braithwaite virker til at være ude af billedet.
Fotos: Alamy
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Kommer med kryptisk svar om fremtiden
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Her kan man se La Liga fremover
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT