Tipsbladets bud: Her er Danmarks trup til Qatar-VM

Tipsbladet.dk forudsiger her, hvem Kasper Hjulmand om et år tager med til VM-slutrunden i Qatar.



For et år siden havde hverken Jonas Wind, Mikkel Damsgaard, Andreas Skov Olsen, Mohamed Daramy og Rasmus Nissen Kristensen end ikke fået debut på det danske A-landshold. Alle fire var blandt de spillere, der tirsdag var med til at sikre Danmark pladsen ved VM om et års tid.

Der kan med andre ord ske meget på et år, og når Kasper Hjulmand udtager sin trup til VM i Qatar, der indledes den 21. november 2022, kan der være spillere i truppen, som i dag endnu ikke har fået debut på landsholdet.

Tipsbladet har leget med tanken om at udtage VM-landsholdet, som det kunne se ud om et år. Vi regner med, at der må tages 23 mand med til slutrunden, og det lader umiddelbart til, at Kasper Hjulmand har fundet langt de fleste af dem, der skal med til slutrunden. Her er vores bud på de 23, der skal til VM.

MÅLMÆND (3)

Kasper Schmeichel, Leicester City
Frederik Rønnow, Union Berlin
Jonas Lössl, FC Midtjyland

Kasper Schmeichel er det ubestridte førstevalg på landsholdet og stensikker deltager ved VM. Frederik Rønnow kommer formentlig også med, da han har været fast inventar på landsholdet trods problemer med spilletid. Tredjevalget er mere åbent, men vi regner med, at det bliver mellem Jonas Lössl og Jesper Hansen, da Hjulmand har sagt, at det er vigtigt med en gruppe, der fungerer godt sammen og ved, hvordan man bedst leverer i holdets tjeneste på træningsbanen.

Vi tror mest på Lössl, der har været valgt over Hansen, men det afhænger også af, om han kommer tilbage i kassen på klubholdet. De store boblere er keepere som Peter Vindahl Jensen og Oliver Christensen.

FORSVAR (9)

Daniel Wass, Valencia
Jens Stryger Larsen, Udinese
Simon Kjær, AC Milan
Andreas Christensen, Chelsea FC
Jannik Vestergaard, Southampton FC
Joachim Andersen, Crystal Palace
Victor Nelsson, Galatasaray
Joakim Mæhle, Atalanta
Victor Kristiansen, FC København

Her begynder det at blive spændende, for det er meget muligt, at Kasper Hjulmand tager ni forsvarsspillere med i truppen. Forklaringen er naturligvis, at han ofte spillere med tre centrale stoppere. Simon Kjær, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard og Joachim Andersen vurderer vi til at være sikre på holdkortet, og så er det spørgsmålet, hvem der bliver stopper nummer fem. Det kan blive Victor Nelsson, der er fast mand i Galatasaray.

På backpostionerne er det også spændende. Daniel Wass, der også kan spille på midtbanen, er sikker. Det samme er Joakim Mæhle. Jens Stryger Larsen vurderes også at komme med, da han kan dække begge backs og altid har været en loyal spiller for landsholdet. Spillet om den sidste backplads er dog helt åben. Det kan blive Rasmus Nissen Kristensen, der er fast mand i Salzburg, men det kan også blive en af de unge kometer. Victor Kristansen er naturligt venstre back og kan om et år have overbevist så meget, at han er på landsholdet. Vi tror på Kristiansen, der i vores trup er den eneste naturlige venstre fod på backpositionen.

BOBLERE til forsvaret:

Nicolai Boilesen, Andreas Maxsø, Rasmus Lauritsen, Mathias “Zanka” Jørgensen, Rasmus Nissen Kristensen.

MIDTBANE (4)*

Pierre Emile Højbjerg, Tottenham FC
Thomas Delaney, Sevilla FC
Mathias Jensen, Brentford FC
Christian Nørgaard, Brentford FC

I et 3-4-3 system skal man blot bruge to centrale midtbanespillere, og selv om Hjulmand til tider også kan gå over i 4-3-3, er der hjælp at hente i forsvaret, hvor både Daniel Wass og Andreas Christensen kan skubbes op på midtbanen. Derfor er det reelt kun fire centrale midtbanespillere, vi tror på kommer med til slutrunden. Sikker er Højbjerg og Delaney, de to startere, samt landsholdets førstereserve på midtbanen, Christian Nørgaard. Mathias Jensen har også været lidt af en Kasper Hjulmand-yndling.

BOBLERE til midtbanen:

Maurits Kjærgaard, Jens Jønsson, Anders Christiansen, Rasmus Falk, Oliver Abildgaard, Philip Billing.

*Da man fortsat ikke ved, om Christian Eriksen spiller videre, har vi valgt at se bort fra ham i denne leg.

ANGREB (7)

Yussuf Poulsen, RB Leipzig
Andreas Skov Olsen, Bologna
Martin Braithwaite, FC Barcelona
Kasper Dolberg, OGC Nice
Andreas Cornelius, Trabzonspor
Mohamed Daramy, AFC Ajax
Mikkel Damsgaard, Sampdoria

Der er kun 23 mand, der kommer med til slutrunden – med mindre man grundet corona næste år vælger at udvide til 26, som man også så det i forbindelse med VM – og det betyder, at der er flere gode offensive spillere, der ikke kommer med til slutrunden. 

Yussuf Poulsen, Andreas Skov Olsen, Mikkel Damsgaard og Martin Braitwaite anser vi for at være sikre. Kasper Dolberg har også en høj stjerne hos Kasper Hjulmand og kan komme med, mens Andreas Cornelius også er vellidt, fordi han har nogle andre kvaliteter end de øvrige offensive spillere. 

I denne øvelse er det største fravalg klart den ellers så dygtige Jonas Wind fra FC København, og det er meget muligt, vi rammer helt ved siden af. Men det er en stoleleg, det her, og en af de offensive spillere profiler kommer formentlig ikke med. Hvilket også fortæller en historie om, hvor godt der er blevet udviklet spillere til offensiven de senere år.

Forklaringen på Wind-fravalget er et spørgsmål om trupsammensætning. At landstræner Kasper Hjulmand ikke ser Wind og Damsgaard spille sammen, da de begge gerne trækker ned i banen. Og at Hjulmand er glad for Dolberg, der er holdets nok bedste afslutter. Andreas Cornelius har også en klart defineret rolle for Danmark. Spørgsmålet er, om der er brug for tre-fire centrale angribere i truppen – Yussuf Poulsen kan jo også spille der – eller om man prioriterer en kant mere. Wind har også svagheder i presspillet. Vi tror på kantspilleren i form af Mohamed Daramy.

Meget kan naturligvis ændre sig på et år, og det er da også muligt, at skader eller dårlig form hos nogle af spillerne er med til at gøre en beslutning om det ene eller det andet nemmere for Kasper Hjulmand.

BOBLERE til angrebet:

Jacob Bruun Larsen, Robert Skov, Jonas Wind, Jesper Lindstrøm, Pione Sisto, Gustav Isaksen, Christian Kjelder Rasmussen.





Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’




LIVE

LIVE: ‘Det har gjort nas’

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Supercomputer spår FCM-nedtur

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Tæt på at sende millioner til FC København

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

FC Midtjylland og Nottingham Forest brager sammen

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Fem bud på David Nielsens afløser

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City