Andreas Skov Olsen rygtes i disse dage væk fra Bologna, idet den danske landsholdsprofiil er blevet rygtet til klubber i både Skotland, Spanien og Danmark.
Ifølge Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen skal FC Københavns fans dog næppe sætte næsen alt for meget op efter Andreas Skov Olsen.
– FC København har været nævnt, både i det her vindue, og i 2021, og det giver egentlig fin nok mening, for Andreas Skov Olsen vil da være en drømmespiller på kanten for FC Købehavn. Men jeg tror, at der er en række klubber, og ikke mindst ligaer, der står foran, siger Troels Bager Thøgersen.
Men hvilke destinationer er så realistiske destinationer for Andreas Skov Olsen, hvis Superligaen ikke er?
– Eksempelvis andre italienske klubber. De har jo set, hvad Andreas Skov Olsen kan. De kan også godt se, at hans manglende spilletid også hænger sammen med, at Bologna under Mihajlovic er gået over til at spille med wingbacks, og at det altså ikke er Andreas Skov Olsen, der har spillet sig af og har været ringe. Det er ikke det, det handler om, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
– Og de italienske klubber skal man ikke undervurdere, for de er altså ret villige til at handle med hinanden. Så på den måde kunne det godt give mening, at han blev i Italien, hvilket også er en relativt nem og hurtig løsning her i en januar måned, eksempelvis med en lejeaftale.
Ifølge Troels Bager Thøgersen er der også nogle tyske klubber, der kan give mening for Andreas Skov Olsen, særligt dem, der spiller noget offensiv fodbold. Klubber som Mönchengladbach og Wolfsburg kunne eksempelvis være interessante, argumenterer Troels Bager Thøgersen.
Sevilla har desuden været nævnt på rygtebasis, men ifølge Troels Bager Thøgersen er Thomas Delaneys klub trods alt nok en lidt for stor adresse for Andreas Skov Olsen i denne omgang.
Andreas Skov Olsen har igennem længere tid også været rygtet til Rangers FC, og selvom den skotske liga måske ikke er den mest attraktive, så peger Troels Bager Thøgersen på, at Rangers FC rent økonomisk er langt foran FC København.
Men selvom Andreas Skov Olsens førsteprioritet næppe er dansk fodbold, så er det ikke ensbetydende med, at kantspilleren slet ikke kan rykke hjem i slutningen af januar.
Se hele Troels Bager Thøgersens analyse af Andreas Skov Olsens situation i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
