Andreas Skov Olsen rygtes i disse dage væk fra Bologna, idet den danske landsholdsprofiil er blevet rygtet til klubber i både Skotland, Spanien og Danmark.
Ifølge Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen skal FC Københavns fans dog næppe sætte næsen alt for meget op efter Andreas Skov Olsen.
– FC København har været nævnt, både i det her vindue, og i 2021, og det giver egentlig fin nok mening, for Andreas Skov Olsen vil da være en drømmespiller på kanten for FC Købehavn. Men jeg tror, at der er en række klubber, og ikke mindst ligaer, der står foran, siger Troels Bager Thøgersen.
Men hvilke destinationer er så realistiske destinationer for Andreas Skov Olsen, hvis Superligaen ikke er?
– Eksempelvis andre italienske klubber. De har jo set, hvad Andreas Skov Olsen kan. De kan også godt se, at hans manglende spilletid også hænger sammen med, at Bologna under Mihajlovic er gået over til at spille med wingbacks, og at det altså ikke er Andreas Skov Olsen, der har spillet sig af og har været ringe. Det er ikke det, det handler om, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
– Og de italienske klubber skal man ikke undervurdere, for de er altså ret villige til at handle med hinanden. Så på den måde kunne det godt give mening, at han blev i Italien, hvilket også er en relativt nem og hurtig løsning her i en januar måned, eksempelvis med en lejeaftale.
Ifølge Troels Bager Thøgersen er der også nogle tyske klubber, der kan give mening for Andreas Skov Olsen, særligt dem, der spiller noget offensiv fodbold. Klubber som Mönchengladbach og Wolfsburg kunne eksempelvis være interessante, argumenterer Troels Bager Thøgersen.
Sevilla har desuden været nævnt på rygtebasis, men ifølge Troels Bager Thøgersen er Thomas Delaneys klub trods alt nok en lidt for stor adresse for Andreas Skov Olsen i denne omgang.
Andreas Skov Olsen har igennem længere tid også været rygtet til Rangers FC, og selvom den skotske liga måske ikke er den mest attraktive, så peger Troels Bager Thøgersen på, at Rangers FC rent økonomisk er langt foran FC København.
Men selvom Andreas Skov Olsens førsteprioritet næppe er dansk fodbold, så er det ikke ensbetydende med, at kantspilleren slet ikke kan rykke hjem i slutningen af januar.
Se hele Troels Bager Thøgersens analyse af Andreas Skov Olsens situation i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
England – Argentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
Frankrig – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
