Her kan Andreas Skov Olsens fremtid ligge

Andreas Skov Olsen befinder sig i en vanskelig situation i Bologna, og Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen analyserer her kantspillerens muligheder i januars transfervindue.



Andreas Skov Olsen rygtes i disse dage væk fra Bologna, idet den danske landsholdsprofiil er blevet rygtet til klubber i både Skotland, Spanien og Danmark. 

Ifølge Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen skal FC Københavns fans dog næppe sætte næsen alt for meget op efter Andreas Skov Olsen. 

– FC København har været nævnt, både i det her vindue, og i 2021, og det giver egentlig fin nok mening, for Andreas Skov Olsen vil da være en drømmespiller på kanten for FC Købehavn. Men jeg tror, at der er en række klubber, og ikke mindst ligaer, der står foran, siger Troels Bager Thøgersen.

Men hvilke destinationer er så realistiske destinationer for Andreas Skov Olsen, hvis Superligaen ikke er?

– Eksempelvis andre italienske klubber. De har jo set, hvad Andreas Skov Olsen kan. De kan også godt se, at hans manglende spilletid også hænger sammen med, at Bologna under Mihajlovic er gået over til at spille med wingbacks, og at det altså ikke er Andreas Skov Olsen, der har spillet sig af og har været ringe. Det er ikke det, det handler om, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.

– Og de italienske klubber skal man ikke undervurdere, for de er altså ret villige til at handle med hinanden. Så på den måde kunne det godt give mening, at han blev i Italien, hvilket også er en relativt nem og hurtig løsning her i en januar måned, eksempelvis med en lejeaftale.

Ifølge Troels Bager Thøgersen er der også nogle tyske klubber, der kan give mening for Andreas Skov Olsen, særligt dem, der spiller noget offensiv fodbold. Klubber som Mönchengladbach og Wolfsburg kunne eksempelvis være interessante, argumenterer Troels Bager Thøgersen. 

Sevilla har desuden været nævnt på rygtebasis, men ifølge Troels Bager Thøgersen er Thomas Delaneys klub trods alt nok en lidt for stor adresse for Andreas Skov Olsen i denne omgang.

Andreas Skov Olsen har igennem længere tid også været rygtet til Rangers FC, og selvom den skotske liga måske ikke er den mest attraktive, så peger Troels Bager Thøgersen på, at Rangers FC rent økonomisk er langt foran FC København. 

Men selvom Andreas Skov Olsens førsteprioritet næppe er dansk fodbold, så er det ikke ensbetydende med, at kantspilleren slet ikke kan rykke hjem i slutningen af januar. 

Se hele Troels Bager Thøgersens analyse af Andreas Skov Olsens situation i videoen i toppen af artiklen. 





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Zanka ville spille gratis for FC København

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Fremhæver Bodø/Glimt

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Jagter FC Barcelona-stjerne

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Her er FCK’s modstander i Conference League

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

England tromlede Kroatien – Portugal snublede

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Portugal skuffede stort mod DR Congo

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Schweiz – Bosnien-Hercegovina