Hjulmand før VM: Flere spillere står på en liste

Skulle uheldet være ude i de kommende dage, har landstræner Kasper Hjulmand flere spillere klar, han kan indkalde.



Hverken Victor Kristiansen eller Rasmus Højland skal med U20-landsholdet, selv om de oprindeligt var udtaget, og det er ikke, fordi de to spillere er skadet.

Meget tyder på, at de er førstereserver, hvis Kasper Hjulmand skulle løbe ind i et problem i forbindelse med en skade. 

For eksempel kunne man få den tanke, at Rasmus Højlund kunne komme med til VM, hvis eksempelvis Jonas Wind ikke bliver klar alligevel, men det ville Kasper Hjulmand ikke bekræfte på et uformelt pressemøde mandag aften.

– Det har jeg ikke haft noget med at gøre (at de er taget ud af U20-truppen, red.), men det er da klart, at der er nogle spillere, der står på en liste. Vi håber ikke, der sker noget, men det er jo frem til 24 timer før den første kamp, hvis der opstår skader, at vi kan skifte. Men jeg har ikke haft noget at gøre med den udtagelse. Jeg har nok at se til, fortalte Kasper Hjulmand.

Det er formentlig ikke kun de to, der holder sig klar, hvis der alligevel skulle komme en skade, selv om landstræneren har klarmeldt alle 26 fra truppen til VM-slutrunden. Også spillere som Philip Billing og Mathias "Zanka" Jørgensen kan få et opkald, skulle en central midtbanespiller eller en centerback vise sig at blive ukampdygtig til slutrunden.

Men vil Hjulmand sige, hvem der ellers står klar med kort varsel, hvis der bliver behov for en reserve?

– Nej, det vil jeg ikke, lød det fra landstræneren.

Det danske landshold rejser til Qatar tirsdag morgen, og første opgave under slutrunden er en kamp mod Tunesien den 22. november.





TransferLIVE: Helenius har fremtiden på plads




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Storkamp af Patrick Dorgu

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Topboss sviner Barça til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Conte stopper i Napoli

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup