Hjulmand før VM: Flere spillere står på en liste

Skulle uheldet være ude i de kommende dage, har landstræner Kasper Hjulmand flere spillere klar, han kan indkalde.



Hverken Victor Kristiansen eller Rasmus Højland skal med U20-landsholdet, selv om de oprindeligt var udtaget, og det er ikke, fordi de to spillere er skadet.

Meget tyder på, at de er førstereserver, hvis Kasper Hjulmand skulle løbe ind i et problem i forbindelse med en skade. 

For eksempel kunne man få den tanke, at Rasmus Højlund kunne komme med til VM, hvis eksempelvis Jonas Wind ikke bliver klar alligevel, men det ville Kasper Hjulmand ikke bekræfte på et uformelt pressemøde mandag aften.

– Det har jeg ikke haft noget med at gøre (at de er taget ud af U20-truppen, red.), men det er da klart, at der er nogle spillere, der står på en liste. Vi håber ikke, der sker noget, men det er jo frem til 24 timer før den første kamp, hvis der opstår skader, at vi kan skifte. Men jeg har ikke haft noget at gøre med den udtagelse. Jeg har nok at se til, fortalte Kasper Hjulmand.

Det er formentlig ikke kun de to, der holder sig klar, hvis der alligevel skulle komme en skade, selv om landstræneren har klarmeldt alle 26 fra truppen til VM-slutrunden. Også spillere som Philip Billing og Mathias "Zanka" Jørgensen kan få et opkald, skulle en central midtbanespiller eller en centerback vise sig at blive ukampdygtig til slutrunden.

Men vil Hjulmand sige, hvem der ellers står klar med kort varsel, hvis der bliver behov for en reserve?

– Nej, det vil jeg ikke, lød det fra landstræneren.

Det danske landshold rejser til Qatar tirsdag morgen, og første opgave under slutrunden er en kamp mod Tunesien den 22. november.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

OB – Silkeborg IF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chok i Wolfsburg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag