Hverken Victor Kristiansen eller Rasmus Højland skal med U20-landsholdet, selv om de oprindeligt var udtaget, og det er ikke, fordi de to spillere er skadet.
Meget tyder på, at de er førstereserver, hvis Kasper Hjulmand skulle løbe ind i et problem i forbindelse med en skade.
For eksempel kunne man få den tanke, at Rasmus Højlund kunne komme med til VM, hvis eksempelvis Jonas Wind ikke bliver klar alligevel, men det ville Kasper Hjulmand ikke bekræfte på et uformelt pressemøde mandag aften.
– Det har jeg ikke haft noget med at gøre (at de er taget ud af U20-truppen, red.), men det er da klart, at der er nogle spillere, der står på en liste. Vi håber ikke, der sker noget, men det er jo frem til 24 timer før den første kamp, hvis der opstår skader, at vi kan skifte. Men jeg har ikke haft noget at gøre med den udtagelse. Jeg har nok at se til, fortalte Kasper Hjulmand.
Det er formentlig ikke kun de to, der holder sig klar, hvis der alligevel skulle komme en skade, selv om landstræneren har klarmeldt alle 26 fra truppen til VM-slutrunden. Også spillere som Philip Billing og Mathias "Zanka" Jørgensen kan få et opkald, skulle en central midtbanespiller eller en centerback vise sig at blive ukampdygtig til slutrunden.
Men vil Hjulmand sige, hvem der ellers står klar med kort varsel, hvis der bliver behov for en reserve?
– Nej, det vil jeg ikke, lød det fra landstræneren.
Det danske landshold rejser til Qatar tirsdag morgen, og første opgave under slutrunden er en kamp mod Tunesien den 22. november.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
AC Milan kigger på dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Brian Riemer peger på tre årsager
FCM stanger lang karantæne ud til fan
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds