Hjulmand har klar målestok for Superliga-spillere

Flere danske talenter, bedre baner og store europæiske ambitioner er Kasper Hjulmands ønsker for Superligaen.



Som noget af det første ønskede landstræner Kasper Hjulmand FC København tillykke med det danske mesterskab, da han tirsdag udtog sit landshold til de fire kampe i juni.

Han ønskede også FC Midtjylland og OB held og lykke i torsdagens pokalfinale, og i det hele taget følger Hjulmand dansk fodbold tæt.

Langt størsteparten af hans trup spiller ellers i udenlandske klubber. Kun FCK’s Nicolai Boilesen og FCM’s Anders Dreyer er fra Superligaen blandt de 29 spillere i den nuværende trup.

Nærmere adspurgt til manglen af superligaspillere opsætter Hjulmand en forholdsvis klar målestok for de håbefulde.

– Da FCK mødte PSV, så vi niveauet. Der er der, hvor superligaspillerne skal kunne konkurrere, for at slå nogle af de andre af, siger Hjulmand.

Han henviste til FCK’s samlede 4-8-nederlag til PSV i Conference League i marts.

I det hele taget understreger landstræneren behovet for, at topholdene giver sine spillere europæisk erfaring.

– Jeg tror, alle er enige om, at vi skal forsøge at være en europæisk faktor. Det er vigtigt for toppen, så andre har noget at stræbe efter. Lokomotiverne må gerne virkelig være ambitiøse, og det ved jeg også, at de er.

Langt størsteparten af Hjulmands udvalgte har en fortid i Superligaen, inden de drog til udlandet, og han er tilfreds med mængden af unge spillere, der får spilletid.

– Flere af dem må gerne være danske, men det er godt at se, at unge spillere generelt får muligheder.

Landstræneren fremhæver et eksempel fra 2011/12, da Esbjerg var nede og vende i 1. division, i sin slet skjulte opfordring til at bruge flere unge danskere.

– Når man kigger på et danmarkskort over, hvor vores landsholdsspillere kommer fra, så ser det ret stærkt ud nede omkring Esbjerg. Det er fordi, at de på et tidspunkt var på spanden og ikke havde nogen penge.

– Så fik Martin Braithwaite, Ankersen-brødrene og Jonas Knudsen med flere lov at spille og kom i Superligaen, og derfra tog det fart.

– Så nogle gange er det af økonomiske årsager eller i mangel af bedre, at de får lov til at spille, siger Hjulmand.

Ud over Hjulmand har lidt mere end 8600 per kamp fulgt Superligaen fra tribunerne i denne sæson – det højeste gennemsnit i 13 år – og landstræneren opfordrer til investeringer i banerne, så spillet bliver mere attraktivt for de fremmødte.

– Det har været fedt at se, at så mange bakker om vores Superliga. Der er fart på derude. Fansene er tilbage og har sultet efter at se fodbold.

– Jeg synes, man skal gøre endnu mere ved banerne. Det har jeg sagt i mange år, men jeg synes stadig, det er et tema. At man giver spillerne muligheden for at spille hurtigt fodbold.

– Nogle er godt med, men også i forhold til træningsbanerne, som jeg har været rundt at se, synes jeg, at det er en af de infrastrukturer, vi skal investere mere i, siger Hjulmand.

Silkeborgs Nicolai Vallys, en af forårets profiler i Superligaen, får muligvis chancen for at træne med nogle af landsholdsspillerne i denne uge, men er ikke udtaget til truppen.

Hjulmand accepterer, at der bliver spurgt til superligaprofilernes fravær, men påpeger også, at der er endnu flere dygtige spillere i udlandet.

– Det er helt fair at spørge til superligaspillerne, men der er ingen, der spørger til Philip Zinckernagel, som har haft en fantastisk sæson og måske er ved at spille Nottingham Forest i Premier League.

– Der er ingen, der spørger til Marcus Ingvartsen, som scorer mål i Bundesligaen.

– Der er en del gode spillere derude, som heller ikke er blevet valgt. Casper Nielsen og Jens Jønsson kunne man også nævne, påpeger Hjulmand.

/ritzau/







Andreas Christensen roser FC København


Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Chok i OB – siger op efter seks dage

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Landstræner uenig med Ronaldo

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Superliga-profil får trænerlicens

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Brøndby-stjerne skadet

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Neuers ord ramte Højbjerg

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Kæmpe ændring i MLS

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Kæmpestjerne angrer

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski