Christian Eriksen er tilbage på det danske landshold for første gang siden sommerens uhyggelige kollaps i Parken under EM-kampen mod Finland.
Landstræner Kasper Hjulmand har netop udtaget Christian Eriksen til den 23 mand store trup, der skal spille testkampe mod Holland og Serbien på lørdag 26. marts og tirsdag 29. marts.
Christian Eriksens præstationer for Brentford i de tre kampe, det er blevet til har været nok for Kasper Hjulmand, der på ingen måder tvivler på, at Christian Eriksen er tilbage for at levere på et højt niveau på det danske landshold.
– Jeg har fuldt det tæt og var for nyligt i London og se ham og mærke ham til både kamp og træning. Det niveau, vi har set Christian spille på, har været højt. Han vil gerne have bolden og er afgørende. Jeg ser en kamp på stadion mellem Brentford og Burnley, og jeg mener, at han var kampens bedste spiller. Han mangler fortsat noget, men han er i en god forfatning, og vi glæder os til at have ham tilbage, siger Kasper Hjulmand og tilføjer:
– Det, han kan, er at træde ind på et hold og opfatte situationerne. Hans touch er der – det er den gamle Christian Eriksen. Han mangler måske noget fysisk, men han er tilbage. og jeg forventer, at han træder ind – ikke bare for at spille med men for at være afgørende
At Christian Eriksen nu er tilbage på landsholdet så kort tid efter, at han han lå livløs med hjertestop i Parken tilbage i juni 2021 var på ingen måde noget Kasper Hjulmand havde troet muligt
– Jeg havde slet ikke tænkt over det – om han skulle tilbage og spille fodbold. Det har heller ikke været min opgave at tilskyndet det eller håbe på det. Min opgave har været at støtte Christian og familien i de beslutninger, de har taget.
– Det vigtigste for mig er, at han er afklaret med sit liv og sin beslutning, siger Hjulmand, der er overbevist om, at det bliver en helt særlig aften, når landsholdet tirsdag 29. marts møder Serbien i Parken.
– Det bliver følelsesladet – det er fantastisk positivt. Det er selvfølgelig specielt for Christian, og det bliver en glædens dag med en fantastisk modtagelse. Og først og fremmest bliver det fedt at få ham tilbage igen på holdet – for det han kan, kan være afgørende i kampene.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Klar tale: Han bør fyres nu
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Av, FCK! Her er de værst af alle
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
I chok over Steve Cooper-historie
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW
