Hjulmand ikke i tvivl: Eriksen bliver afgørende

Christian Eriksen er tilbage på det danske A-landshold – og landstræner Kasper Hjulmand er ikke i tvivl om, at det bliver en Eriksen på et højt niveau, der vender tilbage.



Christian Eriksen er tilbage på det danske landshold for første gang siden sommerens uhyggelige kollaps i Parken under EM-kampen mod Finland.

Landstræner Kasper Hjulmand har netop udtaget Christian Eriksen til den 23 mand store trup, der skal spille testkampe mod Holland og Serbien på lørdag 26. marts og tirsdag 29. marts.

Christian Eriksens præstationer for Brentford i de tre kampe, det er blevet til har været nok for Kasper Hjulmand, der på ingen måder tvivler på, at Christian Eriksen er tilbage for at levere på et højt niveau på det danske landshold.

– Jeg har fuldt det tæt og var for nyligt i London og se ham og mærke ham til både kamp og træning. Det niveau, vi har set Christian spille på, har været højt. Han vil gerne have bolden og er afgørende. Jeg ser en kamp på stadion mellem Brentford og Burnley, og jeg mener, at han var kampens bedste spiller. Han mangler fortsat noget, men han er i en god forfatning, og vi glæder os til at have ham tilbage, siger Kasper Hjulmand og tilføjer:

– Det, han kan, er at træde ind på et hold og opfatte situationerne. Hans touch er der – det er den gamle Christian Eriksen. Han mangler måske noget fysisk, men han er tilbage. og jeg forventer, at han træder ind – ikke bare for at spille med men for at være afgørende

At Christian Eriksen nu er tilbage på landsholdet så kort tid efter, at han han lå livløs med hjertestop i Parken tilbage i juni 2021 var på ingen måde noget Kasper Hjulmand havde troet muligt

– Jeg havde slet ikke tænkt over det – om han skulle tilbage og spille fodbold. Det har heller ikke været min opgave at tilskyndet det eller håbe på det. Min opgave har været at støtte Christian og familien i de beslutninger, de har taget.

– Det vigtigste for mig er, at han er afklaret med sit liv og sin beslutning, siger Hjulmand, der er overbevist om, at det bliver en helt særlig aften, når landsholdet tirsdag 29. marts møder Serbien i Parken.

– Det bliver følelsesladet – det er fantastisk positivt. Det er selvfølgelig specielt for Christian, og det bliver en glædens dag med en fantastisk modtagelse.  Og først og fremmest bliver det fedt at få ham tilbage igen på holdet – for det han kan, kan være afgørende i kampene.






Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Den værste nogensinde?

De henter Gregoritsch – lægetjek i dag

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Hård udmelding fra Thomas Frank

Her er Ajax-danskers millionløn

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Nu kan han spille for FC København

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Manchester City ramt af stort problem

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Vil købe tidligere Superliga-profil

Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Målkongen Biereth på vild liste

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Medier fælder dom over Dorgu

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Falske Brøndby-rygter i omløb

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

De vil købe FC Midtjylland-profil

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Trist melding om Emil Højlund

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Stor hæder til Suzuki

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Nordfransk point i Sydfrankrig

Glasgow kysser The Dons

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere