Christian Eriksen er tilbage på det danske landshold for første gang siden sommerens uhyggelige kollaps i Parken under EM-kampen mod Finland.
Landstræner Kasper Hjulmand har netop udtaget Christian Eriksen til den 23 mand store trup, der skal spille testkampe mod Holland og Serbien på lørdag 26. marts og tirsdag 29. marts.
Christian Eriksens præstationer for Brentford i de tre kampe, det er blevet til har været nok for Kasper Hjulmand, der på ingen måder tvivler på, at Christian Eriksen er tilbage for at levere på et højt niveau på det danske landshold.
– Jeg har fuldt det tæt og var for nyligt i London og se ham og mærke ham til både kamp og træning. Det niveau, vi har set Christian spille på, har været højt. Han vil gerne have bolden og er afgørende. Jeg ser en kamp på stadion mellem Brentford og Burnley, og jeg mener, at han var kampens bedste spiller. Han mangler fortsat noget, men han er i en god forfatning, og vi glæder os til at have ham tilbage, siger Kasper Hjulmand og tilføjer:
– Det, han kan, er at træde ind på et hold og opfatte situationerne. Hans touch er der – det er den gamle Christian Eriksen. Han mangler måske noget fysisk, men han er tilbage. og jeg forventer, at han træder ind – ikke bare for at spille med men for at være afgørende
At Christian Eriksen nu er tilbage på landsholdet så kort tid efter, at han han lå livløs med hjertestop i Parken tilbage i juni 2021 var på ingen måde noget Kasper Hjulmand havde troet muligt
– Jeg havde slet ikke tænkt over det – om han skulle tilbage og spille fodbold. Det har heller ikke været min opgave at tilskyndet det eller håbe på det. Min opgave har været at støtte Christian og familien i de beslutninger, de har taget.
– Det vigtigste for mig er, at han er afklaret med sit liv og sin beslutning, siger Hjulmand, der er overbevist om, at det bliver en helt særlig aften, når landsholdet tirsdag 29. marts møder Serbien i Parken.
– Det bliver følelsesladet – det er fantastisk positivt. Det er selvfølgelig specielt for Christian, og det bliver en glædens dag med en fantastisk modtagelse. Og først og fremmest bliver det fedt at få ham tilbage igen på holdet – for det han kan, kan være afgørende i kampene.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan
NYHEDER
Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Messi-statue fjernes
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
