Hjulmand klapper i om Ajax-rygte

Kasper Hjulmand har før været sat i forbindelse med Ajax-jobbet, og det rygte er ikke ligefrem noget, som får ham i talehumør.



Tipsbladet i Helsingør

Danmarks landstræner er Kasper Hjulmand, men spørgsmålet er, hvor længe det bliver ved med at være sådan. For godt nok blev kontrakten i sommer forlænget, så den løber til og med VM i 2026, men fodboldverdenen er omskiftelig, og meget kan ske fra det ene øjeblik til det andet.

Ifølge Tipsbladets oplysninger var den danske landstræner i sommer på kandidatlisten i Ajax, uden en aftale var tæt på.

Forventningen i Amsterdam er ifølge Tipsbladets kilder, at John van 't Schip kører sæsonen færdig, med mindre den dybe nedtur bliver værre, og man føler sig tvunget til at handle.

På grund af rygterne var det nærliggende at høre den danske landstræner, om der egentlig har været noget på blokken. Det var dog ikke noget, man fik meget ud af ved landsholdets træningslejr på Hotel Marienlyst i Helsingør, hvor danskeren for anden dag i træk mødte pressen.

Jeg ved, du har fuld fokus på det her landshold, og det der venter, og hvor vigtigt det er. Men det er ikke så lang tid siden, du blev nævnt til et job i Ajax. Det er også en klub, du kender lidt til. Har de kontaktet dig? Har der været noget dialog?

– Du har fuldstændig ret i det første, du sagde. Der er fuld fokus på kampen, siger Hjulmand, mens han klapper hænderne ned i begge lår og gør mine til at rejse sig, inden han får et sidste spørgsmål omkring Slovenien-profilen Benjamin Sesko, som han dog tager sig tid til lige at besvare som det allersidste. 

Dermed er det åbent for fortolkning, om der rent faktisk har været noget om snakken mellem Danmarks landstræner og den hollandske storklub, som Hjulmand kender særdeles godt. Det er nemlig en klub, som han tidligere i sin trænerkarriere har besøgt. 

At få et etableret navn som Kasper Hjulmand fri ville også være svært midt i en sæson og med et EM forude, så det ideelle for Ajax vil være at redde sig gennem denne sæson i stedet for at skulle indskrænke sig til et langt mere snævert kandidatfelt i de kommende måneder og så give en sådan træner en flere år lang kontrakt.

Ajax sluttede også sidste sæson med en midlertidig træner, da John Heitinga tog skridtet op fra ungdomsafdelingen.

Tidligere har Kasper Hjulmand været ude og udtale, at han har afvist andre jobs, mens han har været landstræner.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

OB siger farvel til seks spillere

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Det er aldrig sket før

Kan koste Brøndby flere millioner

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Fyrer landstræner to måneder før VM

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ringet op af Brøndby-træner

Ivan Toney klar på choktransfer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Chelsea – Manchester United

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Brøndby IF – Sønderjyske

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

– Han vinder Ballon d’Or!

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Fremhæver stort Brøndby-talent

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord