– Hjulmand må være hamrende nervøs

Frygten for skader til landsholdets vigtigste spillere kommer til at fylde meget for Kasper Hjulmand i den næste halvanden måneds tid.



Danmark fik søndag en forrygende generalprøve til VM i Qatar, da Frankrig blev besejret med 2-0, men sejren i Parken er næppe ensbetydende med, at Kasper Hjulmands nattesøvn er fuldstændigt upåvirket i de kommende måneder. 

Det ville være være træls med en alvorlig skade til eksempelvis Christian Eriksen eller Pierre-Emile Højbjerg i løbet af den næste halvanden måned, og ifølge TV 2 SPORT-ekspert David Nielsen er der da heller ingen tvivl om, at Kasper Hjulmand i den kommende tid går rundt med nerverne uden på tøjet. 

– Han er hamrende nervøs, så snart de her spillere forlader lejren nu. Der ikke er ret lang tid, og der kan nå at ske meget. Han håber selvfølgelig på, at der er nogle, der kommer til at spille mere, end de har gjort – der er nogle, der skal op i gear. Og så er der nogle, der ikke må blive skadet. Han vil selvfølgelig være bekymret for det, lød det således fra David Nielsen i studiet. 

Efter slutfløjtet i sejren over Frankrig samlede Kasper Hjulmand da også de danske spillere i midtercirklen, hvor landstræneren gav spillerne besked på at passe godt på sig selv i de næste måneder. 

I et efterfølgende interview erkendte Hjulmand samtidig overfor TV 2 SPORT, at han selvfølgelig kommer til at 'sidde med livet i hænderne i de næste uger', på grund af frygten for skader til bærende profiler på landsholdet. 





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – FC Fredericia

FC Nordsjælland – AGF

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Så du det? Wass i helt vild aktion



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Bayern München er i pokalfinalen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland