– Hjulmand må være hamrende nervøs

Frygten for skader til landsholdets vigtigste spillere kommer til at fylde meget for Kasper Hjulmand i den næste halvanden måneds tid.



Danmark fik søndag en forrygende generalprøve til VM i Qatar, da Frankrig blev besejret med 2-0, men sejren i Parken er næppe ensbetydende med, at Kasper Hjulmands nattesøvn er fuldstændigt upåvirket i de kommende måneder. 

Det ville være være træls med en alvorlig skade til eksempelvis Christian Eriksen eller Pierre-Emile Højbjerg i løbet af den næste halvanden måned, og ifølge TV 2 SPORT-ekspert David Nielsen er der da heller ingen tvivl om, at Kasper Hjulmand i den kommende tid går rundt med nerverne uden på tøjet. 

– Han er hamrende nervøs, så snart de her spillere forlader lejren nu. Der ikke er ret lang tid, og der kan nå at ske meget. Han håber selvfølgelig på, at der er nogle, der kommer til at spille mere, end de har gjort – der er nogle, der skal op i gear. Og så er der nogle, der ikke må blive skadet. Han vil selvfølgelig være bekymret for det, lød det således fra David Nielsen i studiet. 

Efter slutfløjtet i sejren over Frankrig samlede Kasper Hjulmand da også de danske spillere i midtercirklen, hvor landstræneren gav spillerne besked på at passe godt på sig selv i de næste måneder. 

I et efterfølgende interview erkendte Hjulmand samtidig overfor TV 2 SPORT, at han selvfølgelig kommer til at 'sidde med livet i hænderne i de næste uger', på grund af frygten for skader til bærende profiler på landsholdet. 





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Positive forhandlinger med Nartey

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Leverkusen – Bayern