Hjulmand spår: Svært for Mæhle at holde det snit

Joakim Mæhle har scoret 6 mål i 20 landskampe for Danmark, og det er et snit, han får vanskeligt ved at holde.



Scoringssnittet på landsholdet for Joakim Mæhle er højt, og det er til trods for, at han primært spiller back eller wingback.

Det er blevet til 6 mål i 20 landskampe for Mæhle siden september sidste år – et mål i lidt over hver tredje kamp. Mæhle scorede også i lørdagens 4-0-sejr ude over Moldova i VM-kvalifikationen.

Et udvalg af spillere i nyere dansk fodboldhistorie er allerede blevet tangeret eller overgået af Mæhle.

Til sammenligning scorede den offensive kantspiller Jesper Grønkjær for eksempel 5 mål i 80 kampe i sin aktive landsholdskarriere.

Mæhle har også overhalet spillere som Thomas Kahlenberg og Thomas Gravesen, der brugte henholdsvis 47 og 66 kampe på at score fem mål. Christian Poulsen og Michael Krohn-Dehli scorede seks mål på henholdsvis 92 og 59 kampe.

Landstræner Kasper Hjulmand anerkender Mæhles høje snit og ser gerne, at det fortsætter i tirsdagens kamp hjemme mod Østrig.

– Det er svært for Mæhle at holde det snit. Men han er bare farlig. Og hvis vi får lavet en rolle, som stadig gør, at han får lov til at løbe igennem og komme hen til chancerne, så kan han blive ved med at være farlig.

– Hvis vi har nogle spillere omkring ham, som kan finde ham, så kan jeg ikke se, hvordan han skal kunne holdes nede, siger Hjulmand.

I de seneste otte kampe har Mæhle nettet fire gange for Danmark – heriblandt to mål ved sommerens EM.

Kun i kampen mod England i semifinalen, hvor Danmark tabte efter forlænget spilletid, blev Mæhle neutraliseret.

– I kampen på Wembley mod England stod han over for Kyle Walker, som var englændernes bedste spiller i den kamp. Der så vi, at på det niveau kunne han blive lukket ned. Men vi skal helt derop, før det kan ske.

– Jeg forventer mig meget af Mæhle. Det er ikke sådan, at jeg bare forventer, at han holder det scoringssnit, men han skal nok blive farlig for os, siger Hjulmand.

Mæhle har fået frihed på landsholdet til at spille en slags moderne playmaker fra sin position som primært venstre back eller wingback.

– Først og fremmest er jeg glad for, at jeg er med til at bidrage på holdet med mål og assister. Jeg har godt set, at der er blevet hevet nogle statistikker frem, siger Mæhle.

Statistikkerne fra de tidligere spillere er ikke noget, som Mæhle bruger tid på. Han er bare lykkelig for sin nuværende rolle på landsholdet.

– Jeg tror, det er fordi, jeg kan få lov til at tage de her raids frem ad banen og have en stor frihed til at udfolde mig offensivt, siger Mæhle.

Danmark spiller hjemme mod Østrig tirsdag klokken 20.45 og kan med en sejr sikre billetten til VM i Qatar næste år.

/ritzau/





Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’


Tottenham-stjerne truet med pistol

Går i kødet på Rasmus Højlund

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Højbjerg med kæmpe ros

Benhård kritik af FC København

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening

Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Megastjerne så intet fra FC København

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

Prøver at lokke FC København-stjerne

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

I kæmpe forsvar af Amorim

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Liverpool satte Real Madrid på plads

Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Thomas Frank har fået en undskyldning

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

Sammenligner ham med Lionel Messi

Gudesønner kan greje Gala igen

Mageløse München fortsætter vanvidssæson

Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’

Sådan starter FCK og Tottenham

Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Her kan du se Tottenham mod FC København

Advarer FCK: Det må ikke ske!