Tipsbladet i Belfast
Danmark er allerede kvalificeret til EM næste år, så i den forstand står der ikke noget på spil, når landsholdet mandag aften runder kvalifikationen af med en udekamp mod Nordirland.
Så hvad var der egentlig at tale om, da landstræner Kasper Hjulmand sammen med Kasper Schmeichel og Joachim Andersen stillede op til det obligatoriske pressemøde i Belfast søndag eftermiddag?
En del ting, heldigvis.
Først og fremmest er det naturligvis interessant at gætte på morgendagens startopstilling, for har Kasper Hjulmand tænkt sig at give nogle af de normale reserver spilletid? Vil han måske prioritere de spillere, der ikke får så mange minutter på klubholdet?
– Jeg tænker ikke på den enkelte spillers kamptræning. Jeg fik en helt masse svar i sidste kamp mod Slovenien, og det er det, jeg er optaget af. Det kan være, jeg stiller nogle nye spørgsmål mod Nordirland, og så kommer der nogle andre svar, men det er sådan, jeg tænker – at vi skal finde en ramme at spille i, som vi tror på, siger Hjulmand og tilføjer:
– Der er mange ting, kampen kan bruges til, og den kan gribes an på forskellige måder. Jeg begynder nu at forberede et vigtigt landsholdsår i 2024, og der ser jeg også tilbage. – herunder på den her kamp mod Nordirland. Der er mulighed for at se ting an, men det er vigtigt ikke at lave for mange eksperimenter.
Landstræneren minder samtidig spillerne om, at opgøret mod Nordirland også er en mulighed for at vise sig frem. Til EM i Tyskland skal der nemlig kun udtages 23 spillere mod 26 ved de seneste slutrunder.
– Jeg vil sige det sådan, at det er en rigtig god idé at vise, man vil være med, lyder det fra Kasper Hjulmand.
Rundt regnet 1.200 danskere har taget turen til Belfast for at støtte landsholdet i den sidste kamp i EM-kvalifikationen. Der er kickoff i Nordirlands hovedstad mandag klokken 20.45.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER