Tipsbladet i Belfast
Danmark er allerede kvalificeret til EM næste år, så i den forstand står der ikke noget på spil, når landsholdet mandag aften runder kvalifikationen af med en udekamp mod Nordirland.
Så hvad var der egentlig at tale om, da landstræner Kasper Hjulmand sammen med Kasper Schmeichel og Joachim Andersen stillede op til det obligatoriske pressemøde i Belfast søndag eftermiddag?
En del ting, heldigvis.
Først og fremmest er det naturligvis interessant at gætte på morgendagens startopstilling, for har Kasper Hjulmand tænkt sig at give nogle af de normale reserver spilletid? Vil han måske prioritere de spillere, der ikke får så mange minutter på klubholdet?
– Jeg tænker ikke på den enkelte spillers kamptræning. Jeg fik en helt masse svar i sidste kamp mod Slovenien, og det er det, jeg er optaget af. Det kan være, jeg stiller nogle nye spørgsmål mod Nordirland, og så kommer der nogle andre svar, men det er sådan, jeg tænker – at vi skal finde en ramme at spille i, som vi tror på, siger Hjulmand og tilføjer:
– Der er mange ting, kampen kan bruges til, og den kan gribes an på forskellige måder. Jeg begynder nu at forberede et vigtigt landsholdsår i 2024, og der ser jeg også tilbage. – herunder på den her kamp mod Nordirland. Der er mulighed for at se ting an, men det er vigtigt ikke at lave for mange eksperimenter.
Landstræneren minder samtidig spillerne om, at opgøret mod Nordirland også er en mulighed for at vise sig frem. Til EM i Tyskland skal der nemlig kun udtages 23 spillere mod 26 ved de seneste slutrunder.
– Jeg vil sige det sådan, at det er en rigtig god idé at vise, man vil være med, lyder det fra Kasper Hjulmand.
Rundt regnet 1.200 danskere har taget turen til Belfast for at støtte landsholdet i den sidste kamp i EM-kvalifikationen. Der er kickoff i Nordirlands hovedstad mandag klokken 20.45.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
MEDIE
På vej til storklub?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Panama – England
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER