Hjulmand med klar besked: Vis I vil være med

Kasper Hjulmand fastslår, at han gøre sig forskellige overvejelser om mandagens opgør mod Nordirland. Helt sikkert er det, at Danmark kommer til at tage den på papiret betydningsløse kamp seriøst.



Tipsbladet i Belfast

Danmark er allerede kvalificeret til EM næste år, så i den forstand står der ikke noget på spil, når landsholdet mandag aften runder kvalifikationen af med en udekamp mod Nordirland.

Så hvad var der egentlig at tale om, da landstræner Kasper Hjulmand sammen med Kasper Schmeichel og Joachim Andersen stillede op til det obligatoriske pressemøde i Belfast søndag eftermiddag?

En del ting, heldigvis.

Først og fremmest er det naturligvis interessant at gætte på morgendagens startopstilling, for har Kasper Hjulmand tænkt sig at give nogle af de normale reserver spilletid? Vil han måske prioritere de spillere, der ikke får så mange minutter på klubholdet?

– Jeg tænker ikke på den enkelte spillers kamptræning. Jeg fik en helt masse svar i sidste kamp mod Slovenien, og det er det, jeg er optaget af. Det kan være, jeg stiller nogle nye spørgsmål mod Nordirland, og så kommer der nogle andre svar, men det er sådan, jeg tænker – at vi skal finde en ramme at spille i, som vi tror på, siger Hjulmand og tilføjer:

– Der er mange ting, kampen kan bruges til, og den kan gribes an på forskellige måder. Jeg begynder nu at forberede et vigtigt landsholdsår i 2024, og der ser jeg også tilbage. – herunder på den her kamp mod Nordirland. Der er mulighed for at se ting an, men det er vigtigt ikke at lave for mange eksperimenter.

Landstræneren minder samtidig spillerne om, at opgøret mod Nordirland også er en mulighed for at vise sig frem. Til EM i Tyskland skal der nemlig kun udtages 23 spillere mod 26 ved de seneste slutrunder.

– Jeg vil sige det sådan, at det er en rigtig god idé at vise, man vil være med, lyder det fra Kasper Hjulmand.

Rundt regnet 1.200 danskere har taget turen til Belfast for at støtte landsholdet i den sidste kamp i EM-kvalifikationen. Der er kickoff i Nordirlands hovedstad mandag klokken 20.45.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

AGF-profil overvejer karrierestop

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Høgh hyldes af UEFA

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Den første i næsten 40 år

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Færdig i FC Midtjylland?

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

OB straffer angriber

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Yoram Zague sigtet i Danmark

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Vejle får fredagstæv i Farum

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok