Hjulmand med klar besked: Vis I vil være med

Kasper Hjulmand fastslår, at han gøre sig forskellige overvejelser om mandagens opgør mod Nordirland. Helt sikkert er det, at Danmark kommer til at tage den på papiret betydningsløse kamp seriøst.



Tipsbladet i Belfast

Danmark er allerede kvalificeret til EM næste år, så i den forstand står der ikke noget på spil, når landsholdet mandag aften runder kvalifikationen af med en udekamp mod Nordirland.

Så hvad var der egentlig at tale om, da landstræner Kasper Hjulmand sammen med Kasper Schmeichel og Joachim Andersen stillede op til det obligatoriske pressemøde i Belfast søndag eftermiddag?

En del ting, heldigvis.

Først og fremmest er det naturligvis interessant at gætte på morgendagens startopstilling, for har Kasper Hjulmand tænkt sig at give nogle af de normale reserver spilletid? Vil han måske prioritere de spillere, der ikke får så mange minutter på klubholdet?

– Jeg tænker ikke på den enkelte spillers kamptræning. Jeg fik en helt masse svar i sidste kamp mod Slovenien, og det er det, jeg er optaget af. Det kan være, jeg stiller nogle nye spørgsmål mod Nordirland, og så kommer der nogle andre svar, men det er sådan, jeg tænker – at vi skal finde en ramme at spille i, som vi tror på, siger Hjulmand og tilføjer:

– Der er mange ting, kampen kan bruges til, og den kan gribes an på forskellige måder. Jeg begynder nu at forberede et vigtigt landsholdsår i 2024, og der ser jeg også tilbage. – herunder på den her kamp mod Nordirland. Der er mulighed for at se ting an, men det er vigtigt ikke at lave for mange eksperimenter.

Landstræneren minder samtidig spillerne om, at opgøret mod Nordirland også er en mulighed for at vise sig frem. Til EM i Tyskland skal der nemlig kun udtages 23 spillere mod 26 ved de seneste slutrunder.

– Jeg vil sige det sådan, at det er en rigtig god idé at vise, man vil være med, lyder det fra Kasper Hjulmand.

Rundt regnet 1.200 danskere har taget turen til Belfast for at støtte landsholdet i den sidste kamp i EM-kvalifikationen. Der er kickoff i Nordirlands hovedstad mandag klokken 20.45.





Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Nordsjælland køber offensiv profil

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!