Det er til gavn for det danske fodboldlandshold, at højrebackerne Rasmus Nissen Kristensen og Alexander Bah i løbet af de seneste dage er skiftet til henholdsvis Leeds og Benfica.
På den måde vil spillerne blive matchet på et højere niveau, så de kan skærpe konkurrencen på landsholdet, mener landstræner Kasper Hjulmand.
Samtidig ser han også de to spilleres klubskifter som et udtryk for, at landsholdet har været med til at vise deres nye arbejdsgivere, at man kan regne med dem på højt internationalt niveau.
– Det er super fedt, det er lige præcis det, vi håber på sker stille og roligt. Klubber og landshold hjælper hinanden. Når landsholdet klarer sig godt, så kan klubberne se, at de her spillere kan klare sig på det højeste niveau mod de bedste.
– Når spillerne skifter til et højere niveau, bliver de matchet hårdere hver eneste dag, og det hjælper også landsholdet. Det er en god spiral at være inde i, og jeg er rigtig glad på begge spilleres vegne, siger Kasper Hjulmand.
Rasmus Nissen Kristensen brugte landsholdets fridag onsdag til at rejse til Leeds og skrive under med sin nye arbejdsgiver. I den engelske arbejderby bliver han genforenet med manager Jesse Marsch, der tidligere var cheftræner for Nissen i Red Bull Salzburg.
– Det er en god adresse for ham at rykke til Premier League og Leeds. Han kender træneren og ved, at det er ham, der gerne vil have ham, fordi de har samarbejdet før. Det er vigtigt for en spiller.
– Premier League begynder 6. august og kører med kampe hver tredje-fjerde dag op til VM, så der kommer til at være smæk på, og det er fedt for "NK" (Nissen Kristensen, red.), siger Kasper Hjulmand.
Rasmus Nissen Kristensen startede inde for landsholdet i mandagens udesejr over Østrig og lagde op til kampens første mål.
Til gengæld er Alexander Bah ikke udtaget til den igangværende landsholdssamling, men han var udtaget, da holdet senest var samlet i marts.
Også i Bahs tilfælde ser Hjulmand et godt match mellem spiller og træner, når han får genpreseksperten Roger Schmidt som ny cheftræner i Benfica. Samtidig roser Hjulmand den omskolede offensivspiller for at have taget en klog karrierevej fra HB Køge til Sønderjyske, Slavia Prag og nu Benfica.
– Det er godt set af Benfica og den måde, de skal til at spille fodbold på. Bah har været igennem en god udvikling, og han har truffet nogle gode valg, i forhold til den måde han er og spiller på.
– Han har passet perfekt til Slavia Prags spillestil, og han kommer også til at passe ind i Roger Schmidts Benfica, hvor han skal presse fremad, siger landstræneren.
/ritzau/
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
FC København scorer millionbeløb
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT