Det er til gavn for det danske fodboldlandshold, at højrebackerne Rasmus Nissen Kristensen og Alexander Bah i løbet af de seneste dage er skiftet til henholdsvis Leeds og Benfica.
På den måde vil spillerne blive matchet på et højere niveau, så de kan skærpe konkurrencen på landsholdet, mener landstræner Kasper Hjulmand.
Samtidig ser han også de to spilleres klubskifter som et udtryk for, at landsholdet har været med til at vise deres nye arbejdsgivere, at man kan regne med dem på højt internationalt niveau.
– Det er super fedt, det er lige præcis det, vi håber på sker stille og roligt. Klubber og landshold hjælper hinanden. Når landsholdet klarer sig godt, så kan klubberne se, at de her spillere kan klare sig på det højeste niveau mod de bedste.
– Når spillerne skifter til et højere niveau, bliver de matchet hårdere hver eneste dag, og det hjælper også landsholdet. Det er en god spiral at være inde i, og jeg er rigtig glad på begge spilleres vegne, siger Kasper Hjulmand.
Rasmus Nissen Kristensen brugte landsholdets fridag onsdag til at rejse til Leeds og skrive under med sin nye arbejdsgiver. I den engelske arbejderby bliver han genforenet med manager Jesse Marsch, der tidligere var cheftræner for Nissen i Red Bull Salzburg.
– Det er en god adresse for ham at rykke til Premier League og Leeds. Han kender træneren og ved, at det er ham, der gerne vil have ham, fordi de har samarbejdet før. Det er vigtigt for en spiller.
– Premier League begynder 6. august og kører med kampe hver tredje-fjerde dag op til VM, så der kommer til at være smæk på, og det er fedt for "NK" (Nissen Kristensen, red.), siger Kasper Hjulmand.
Rasmus Nissen Kristensen startede inde for landsholdet i mandagens udesejr over Østrig og lagde op til kampens første mål.
Til gengæld er Alexander Bah ikke udtaget til den igangværende landsholdssamling, men han var udtaget, da holdet senest var samlet i marts.
Også i Bahs tilfælde ser Hjulmand et godt match mellem spiller og træner, når han får genpreseksperten Roger Schmidt som ny cheftræner i Benfica. Samtidig roser Hjulmand den omskolede offensivspiller for at have taget en klog karrierevej fra HB Køge til Sønderjyske, Slavia Prag og nu Benfica.
– Det er godt set af Benfica og den måde, de skal til at spille fodbold på. Bah har været igennem en god udvikling, og han har truffet nogle gode valg, i forhold til den måde han er og spiller på.
– Han har passet perfekt til Slavia Prags spillestil, og han kommer også til at passe ind i Roger Schmidts Benfica, hvor han skal presse fremad, siger landstræneren.
/ritzau/
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
NYHEDER
Går langt ned i løn
NYHEDER
Stor ydmygelse
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER