Det er til gavn for det danske fodboldlandshold, at højrebackerne Rasmus Nissen Kristensen og Alexander Bah i løbet af de seneste dage er skiftet til henholdsvis Leeds og Benfica.
På den måde vil spillerne blive matchet på et højere niveau, så de kan skærpe konkurrencen på landsholdet, mener landstræner Kasper Hjulmand.
Samtidig ser han også de to spilleres klubskifter som et udtryk for, at landsholdet har været med til at vise deres nye arbejdsgivere, at man kan regne med dem på højt internationalt niveau.
– Det er super fedt, det er lige præcis det, vi håber på sker stille og roligt. Klubber og landshold hjælper hinanden. Når landsholdet klarer sig godt, så kan klubberne se, at de her spillere kan klare sig på det højeste niveau mod de bedste.
– Når spillerne skifter til et højere niveau, bliver de matchet hårdere hver eneste dag, og det hjælper også landsholdet. Det er en god spiral at være inde i, og jeg er rigtig glad på begge spilleres vegne, siger Kasper Hjulmand.
Rasmus Nissen Kristensen brugte landsholdets fridag onsdag til at rejse til Leeds og skrive under med sin nye arbejdsgiver. I den engelske arbejderby bliver han genforenet med manager Jesse Marsch, der tidligere var cheftræner for Nissen i Red Bull Salzburg.
– Det er en god adresse for ham at rykke til Premier League og Leeds. Han kender træneren og ved, at det er ham, der gerne vil have ham, fordi de har samarbejdet før. Det er vigtigt for en spiller.
– Premier League begynder 6. august og kører med kampe hver tredje-fjerde dag op til VM, så der kommer til at være smæk på, og det er fedt for "NK" (Nissen Kristensen, red.), siger Kasper Hjulmand.
Rasmus Nissen Kristensen startede inde for landsholdet i mandagens udesejr over Østrig og lagde op til kampens første mål.
Til gengæld er Alexander Bah ikke udtaget til den igangværende landsholdssamling, men han var udtaget, da holdet senest var samlet i marts.
Også i Bahs tilfælde ser Hjulmand et godt match mellem spiller og træner, når han får genpreseksperten Roger Schmidt som ny cheftræner i Benfica. Samtidig roser Hjulmand den omskolede offensivspiller for at have taget en klog karrierevej fra HB Køge til Sønderjyske, Slavia Prag og nu Benfica.
– Det er godt set af Benfica og den måde, de skal til at spille fodbold på. Bah har været igennem en god udvikling, og han har truffet nogle gode valg, i forhold til den måde han er og spiller på.
– Han har passet perfekt til Slavia Prags spillestil, og han kommer også til at passe ind i Roger Schmidts Benfica, hvor han skal presse fremad, siger landstræneren.
/ritzau/
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
– Det har man nok aldrig set før
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
Her er alle VM-grupperne
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
Her er alle VM-puljerne
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
Her er Danmarks VM-gruppe
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
Her kan du se VM-lodtrækningen
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER