Det er til gavn for det danske fodboldlandshold, at højrebackerne Rasmus Nissen Kristensen og Alexander Bah i løbet af de seneste dage er skiftet til henholdsvis Leeds og Benfica.
På den måde vil spillerne blive matchet på et højere niveau, så de kan skærpe konkurrencen på landsholdet, mener landstræner Kasper Hjulmand.
Samtidig ser han også de to spilleres klubskifter som et udtryk for, at landsholdet har været med til at vise deres nye arbejdsgivere, at man kan regne med dem på højt internationalt niveau.
– Det er super fedt, det er lige præcis det, vi håber på sker stille og roligt. Klubber og landshold hjælper hinanden. Når landsholdet klarer sig godt, så kan klubberne se, at de her spillere kan klare sig på det højeste niveau mod de bedste.
– Når spillerne skifter til et højere niveau, bliver de matchet hårdere hver eneste dag, og det hjælper også landsholdet. Det er en god spiral at være inde i, og jeg er rigtig glad på begge spilleres vegne, siger Kasper Hjulmand.
Rasmus Nissen Kristensen brugte landsholdets fridag onsdag til at rejse til Leeds og skrive under med sin nye arbejdsgiver. I den engelske arbejderby bliver han genforenet med manager Jesse Marsch, der tidligere var cheftræner for Nissen i Red Bull Salzburg.
– Det er en god adresse for ham at rykke til Premier League og Leeds. Han kender træneren og ved, at det er ham, der gerne vil have ham, fordi de har samarbejdet før. Det er vigtigt for en spiller.
– Premier League begynder 6. august og kører med kampe hver tredje-fjerde dag op til VM, så der kommer til at være smæk på, og det er fedt for "NK" (Nissen Kristensen, red.), siger Kasper Hjulmand.
Rasmus Nissen Kristensen startede inde for landsholdet i mandagens udesejr over Østrig og lagde op til kampens første mål.
Til gengæld er Alexander Bah ikke udtaget til den igangværende landsholdssamling, men han var udtaget, da holdet senest var samlet i marts.
Også i Bahs tilfælde ser Hjulmand et godt match mellem spiller og træner, når han får genpreseksperten Roger Schmidt som ny cheftræner i Benfica. Samtidig roser Hjulmand den omskolede offensivspiller for at have taget en klog karrierevej fra HB Køge til Sønderjyske, Slavia Prag og nu Benfica.
– Det er godt set af Benfica og den måde, de skal til at spille fodbold på. Bah har været igennem en god udvikling, og han har truffet nogle gode valg, i forhold til den måde han er og spiller på.
– Han har passet perfekt til Slavia Prags spillestil, og han kommer også til at passe ind i Roger Schmidts Benfica, hvor han skal presse fremad, siger landstræneren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Arsenal snublede i guldkampen
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
Silkeborg-comeback giver håb
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
FC København med overtidssejr over Randers
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
OPTAKT