Hjulmand kommenterer kedelig Eriksen-situation

Ved tirsdagens landsholdsudtagelse gjorde Kasper Hjulmand det klart, at der kan opstå en bekymring over Christian Eriksens niveau, hvis den danske stjernes situation i Manchester United fortsætter.



BRØNDBY (Tipsbladet): Han er røget helt ud i kulden i Manchester United, men Christian Eriksen var med i den trup, som Kasper Hjulmand tirsdag udtog til Danmarks testkampe mod Schweiz og Færøerne. 

Her ville landstræneren dog ikke lægge skjul på, at han er bekymret over Christian Eriksens situation i Manchester United, hvor den danske stjerne blot har spillet sølle to kampe i 2024. 

– Det er ikke den bedste situation, som det er lige nu. Jeg håber rigtigt, rigtigt meget på, at det forandrer sig. Jeg er ret sikker på, at vi vil se en Christian, der er fit. Det ved jeg, at han er.

– Men det er klart, at hvis det fortsætter, så kan det for Christian blive, som det er med alle andre. Der kan komme en bekymring for det niveau, man kan præstere, hvis man ikke får mere spilletid end sådan, som det er i øjeblikket.

– Jeg håber meget på, at det forandrer sig. En så dygtig spiller som Christian skal spille, og vi håber selvfølgelig meget på, at det forandrer sig i United. Men det er ikke den bedste situation ikke at have spillet mere.

Siden nytår har Christian Eriksen fået 58 minuter i 2-2-kampen mod Tottenham den 14. januar og 37 minutter i 2-1-nederlaget til Fulham den 24. februar.





‘Nervøs’ Thomasberg klapper i




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Ståle Solbakken overvejede at sige op