Hjulmand om inklusion af russere: Foruroligende

Uefa har åbnet for at byde Ruslands U17-landshold ind i varmen, men det bekymrer landstræner Kasper Hjulmand.



Kasper Hjulmand er ikke tilhænger af, at russiske U17-landshold har fået en håndsrækning fra fodboldforbundene Uefa og Fifa.

Det siger træneren for det danske fodboldlandshold mandag, efter at debatten om særligt Uefas inklusion de seneste uger har fyldt meget.

– Jeg har ikke sat mig ind i den konkrete sag præcis hvordan og hvorledes. Men jeg synes, det lyder foruroligende. Hvis det er sådan, det er, lyder det fra Hjulmand.

Rusland har været suspenderet af Fifa siden februar 2022 – umiddelbart efter landets invasion af Ukraine.

Men Uefa meddelte i slutningen af september i år, at man havde planer om at ophæve udelukkelsen af russiske U17-landshold for både drenge og piger.

I forbundets eksekutivkomité sidder Dansk Boldspil-Unions (DBU) formand, Jesper Møller, og opmærksomheden om, hvordan han har forholdt sig til inklusionen, har været stor.

På et pressemøde afviste formanden i fredags, at der havde været en afstemning om, hvorvidt Ruslands U17-landshold igen kan spille internationalt.

Han lagde vægt på, at der ikke var truffet en endelig beslutning i sagen hos Uefa, da der endnu ikke forelå et beslutningsgrundlag.

Han understregede dog, at Danmark ikke kommer til at stille op mod russerne. Og den holdning bakker Hjulmand op om.

– Jeg er glad for, at vi i DBU fik lagt os rigtigt. Men ud over det har jeg ikke læst på, hvordan processen har været, og hvordan det er kommet frem.

– Men jeg synes ikke, det lyder rigtigt, at der skal til at være konkurrencer med elitespillere fra Rusland, siger Kasper Hjulmand.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kæmpekøb retur til FC København?

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Bombe på vej i Real Madrid?

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark