Kasper Hjulmand er ikke tilhænger af, at russiske U17-landshold har fået en håndsrækning fra fodboldforbundene Uefa og Fifa.
Det siger træneren for det danske fodboldlandshold mandag, efter at debatten om særligt Uefas inklusion de seneste uger har fyldt meget.
– Jeg har ikke sat mig ind i den konkrete sag præcis hvordan og hvorledes. Men jeg synes, det lyder foruroligende. Hvis det er sådan, det er, lyder det fra Hjulmand.
Rusland har været suspenderet af Fifa siden februar 2022 – umiddelbart efter landets invasion af Ukraine.
Men Uefa meddelte i slutningen af september i år, at man havde planer om at ophæve udelukkelsen af russiske U17-landshold for både drenge og piger.
I forbundets eksekutivkomité sidder Dansk Boldspil-Unions (DBU) formand, Jesper Møller, og opmærksomheden om, hvordan han har forholdt sig til inklusionen, har været stor.
På et pressemøde afviste formanden i fredags, at der havde været en afstemning om, hvorvidt Ruslands U17-landshold igen kan spille internationalt.
Han lagde vægt på, at der ikke var truffet en endelig beslutning i sagen hos Uefa, da der endnu ikke forelå et beslutningsgrundlag.
Han understregede dog, at Danmark ikke kommer til at stille op mod russerne. Og den holdning bakker Hjulmand op om.
– Jeg er glad for, at vi i DBU fik lagt os rigtigt. Men ud over det har jeg ikke læst på, hvordan processen har været, og hvordan det er kommet frem.
– Men jeg synes ikke, det lyder rigtigt, at der skal til at være konkurrencer med elitespillere fra Rusland, siger Kasper Hjulmand.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER