Kasper Hjulmand er ikke tilhænger af, at russiske U17-landshold har fået en håndsrækning fra fodboldforbundene Uefa og Fifa.
Det siger træneren for det danske fodboldlandshold mandag, efter at debatten om særligt Uefas inklusion de seneste uger har fyldt meget.
– Jeg har ikke sat mig ind i den konkrete sag præcis hvordan og hvorledes. Men jeg synes, det lyder foruroligende. Hvis det er sådan, det er, lyder det fra Hjulmand.
Rusland har været suspenderet af Fifa siden februar 2022 – umiddelbart efter landets invasion af Ukraine.
Men Uefa meddelte i slutningen af september i år, at man havde planer om at ophæve udelukkelsen af russiske U17-landshold for både drenge og piger.
I forbundets eksekutivkomité sidder Dansk Boldspil-Unions (DBU) formand, Jesper Møller, og opmærksomheden om, hvordan han har forholdt sig til inklusionen, har været stor.
På et pressemøde afviste formanden i fredags, at der havde været en afstemning om, hvorvidt Ruslands U17-landshold igen kan spille internationalt.
Han lagde vægt på, at der ikke var truffet en endelig beslutning i sagen hos Uefa, da der endnu ikke forelå et beslutningsgrundlag.
Han understregede dog, at Danmark ikke kommer til at stille op mod russerne. Og den holdning bakker Hjulmand op om.
– Jeg er glad for, at vi i DBU fik lagt os rigtigt. Men ud over det har jeg ikke læst på, hvordan processen har været, og hvordan det er kommet frem.
– Men jeg synes ikke, det lyder rigtigt, at der skal til at være konkurrencer med elitespillere fra Rusland, siger Kasper Hjulmand.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
10. gang i træk
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER