Søndag aften diskede Danmark op med en fodboldopvisning mod Moldova, som endte med en 8-0-sejr til det danske landshold. Inden opgøret markede spillerne deres protest mod det kommende VM i Qatar med t-shirts.
Her var det med teksten ‘Football supports change’, som måske kan være en svær sætning at forstå meningen med. Derfor spurgte tipsbladet.dk’s udsendte da også ved det digitale pressemøde til, hvordan landstræner Kasper Hjulmand se på ordlyden på trøjerne.
Det kom han dog ikke helt ind på, da spørgsmålet var kommet igennem landshold-pressechef Jakob Høyers formulering af spørgsmålet, men svarede på baggrunden for valget af netop den slags.
– Teksten er koordineret med det hollandske fodboldforbund og spillerne dér. Det er noget, som er ret godt, fordi vi slutter fælles front på det, lyder det fra Kasper Hjulmand om valget forud for opgøret.
Dog er der ingen tvivl om, at Kasper Hjulmand har sat sig godt ind i, hvordan situationen ser ud.
– Jeg lytter til dem, som har forstand på det. Det har jeg selv. Blandt andet Amnesty siger, at der er et vindue, hvor vi kan bruge den her slutrunde på at få lagt et pres for at få forbedret forholdene for dem, som lider under menneskerettighedskrænkelser. Det lytter vi til, og det må vi tro på. Det er dem, der har forstanden, siger landstræneren.
Endvidere påpeger han, at det er vigtigt, at man får lagt pres på FIFA, ligesom han gentager, at han meget gerne vil have sikret, at man ikke igen kommer til at stå med sådan en udfordring med en VM-slutrunde i et land som Qatar igen.
Fremvisningen af landsholdets t-shirts kan desuden ses øverst i artiklen.
Hjulmands indsats i 8-0-sejren var selvsagt ikke det helt store. Her var der andre på holdet, som udmærkede sig. Læs mere om det her, hvor vi har givet karakterer til landsholdet.
LIVE
TransferLIVE: Thomas Frank er førsteprioritet
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
OPTAKT
USA – Belgien
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
EKSKLUSIVT
