Søndag aften diskede Danmark op med en fodboldopvisning mod Moldova, som endte med en 8-0-sejr til det danske landshold. Inden opgøret markede spillerne deres protest mod det kommende VM i Qatar med t-shirts.
Her var det med teksten ‘Football supports change’, som måske kan være en svær sætning at forstå meningen med. Derfor spurgte tipsbladet.dk’s udsendte da også ved det digitale pressemøde til, hvordan landstræner Kasper Hjulmand se på ordlyden på trøjerne.
Det kom han dog ikke helt ind på, da spørgsmålet var kommet igennem landshold-pressechef Jakob Høyers formulering af spørgsmålet, men svarede på baggrunden for valget af netop den slags.
– Teksten er koordineret med det hollandske fodboldforbund og spillerne dér. Det er noget, som er ret godt, fordi vi slutter fælles front på det, lyder det fra Kasper Hjulmand om valget forud for opgøret.
Dog er der ingen tvivl om, at Kasper Hjulmand har sat sig godt ind i, hvordan situationen ser ud.
– Jeg lytter til dem, som har forstand på det. Det har jeg selv. Blandt andet Amnesty siger, at der er et vindue, hvor vi kan bruge den her slutrunde på at få lagt et pres for at få forbedret forholdene for dem, som lider under menneskerettighedskrænkelser. Det lytter vi til, og det må vi tro på. Det er dem, der har forstanden, siger landstræneren.
Endvidere påpeger han, at det er vigtigt, at man får lagt pres på FIFA, ligesom han gentager, at han meget gerne vil have sikret, at man ikke igen kommer til at stå med sådan en udfordring med en VM-slutrunde i et land som Qatar igen.
Fremvisningen af landsholdets t-shirts kan desuden ses øverst i artiklen.
Hjulmands indsats i 8-0-sejren var selvsagt ikke det helt store. Her var der andre på holdet, som udmærkede sig. Læs mere om det her, hvor vi har givet karakterer til landsholdet.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
