Hjulmand raser over hotelpriser: Det er håbløst

Hotelpriserne i Qatar får konsekvenser for opbakningen til det danske landshold under VM, og det er noget, som Kasper Hjulmand ærgrer sig rigtig meget over.



Der var udsolgt i Parken, da Danmark søndag slog verdensmestrene fra Frankrig, men til VM i Qatar vil opbakningen til det danske landshold næppe være nær så stor. 

Hotelpriserne i Qatar er således ganske voldsomme, og det er noget, som landstræner Kasper Hjulmand er ganske bitter over. 

– Det er mega irriterende. Det tyder på, at det er svært for fans at komme derned. Jeg har selv nogle stykker, som rigtig gerne vil derned, men som ikke kan få hotelværelse til under 20.000 kroner. Det er håbløst, at det er sådan, lyder det således, ifølge B.T., fra Kasper Hjulmand. 

Landstræneren understreger endvidere, at fodbold er 'folkets spil', og at det er vigtigt at kæmpe for, at det forbliver sådan. Kasper Hjulmand slog dog samtidig fast, at det bliver en stor hjælp for landsholdet at se billeder af danske fans, der fester i Danmark under VM-slutrunden. 

FIFA meddelte for nyligt, at man har solgt over 2,45 millioner billetter til VM i Qatar. I en pressemeddelelse har FIFA oplyst, at det særligt er fans fra Qatar, Saudi-Arabien, USA, De Forenede Arabiske Emirater, Mexio, England, Argentina, Brasilien, Wales og Australien, der har købt billetter. 

I pressemeddelelsen nævnes det endvidere, at gruppekampen mellem Australien og Danmark er en af de kampe, der er solgt flest billetter til. Noget tyder altså på, at de australske fans vil være i overtal til dette opgør. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

FCK henter svensk talent

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jonas Wind til danskerklub?

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Bud på 1,12 milliard afvist

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Supercomputer: De vinder VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Sat til salg – så dyr er han

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?