Tipsbladet på Windsor Park, Belfast
Danmark skal til EM, men kvalifikationen sluttede alligevel med hængemuler i den danske lejr.
Mandag tabte Danmark 0-2 i Belfast til Nordirland, og dermed blev der igen sat to streger under, at det har været en uhyggelig bøvlet EM-kval for landsholdet, der på forhånd var udskreget som den helt store favorit i puljen.
Danmark endte også som gruppevinder, men med det par store svipsere undervejs – nu senest mod Nordirland.
– Én af de ting, som vi har bøvlet med, er at omsætte vores enorme spilovertag til chancer. Jeg synes, vi har bøvlet med kantspillet i den her kvalifikation, og vi fik ikke skabt nok i dag. I den her kamp kunne vi spille frit, og det kommer jeg til at kigge på, siger landstræner Kasper Hjulmand.
Han understreger, at han taler om kantspillet som helhed og ikke om enkeltpersoner. Enhver kan dog se, at Jesper Lindstrøm er en skygge af sit gamle jeg i øjeblikket, og i Belfast leverede Napoli-spilleren endnu en dårlig præstation.
Kasper Hjulmand medgiver, at der et noget, der skal tages hånd om i forhold til den tidligere Brøndby-profil.
– Det handler om at tale med ham og være tæt på ham. Det er en svær tid for ham på klubholdet, og han kæmper lidt med det, så det handler om at give ham opbakning og fortælle ham, at der er masser af kvalitet, og jeg håber, han finder sig selv. Han er lidt ude af rytme i øjeblikket, fastslår landstræneren.
Én anden, som mange vil mene er ude af rytme, er Kasper Schmeichel, der heller ikke så heldig ud mod Nordirland.
– Jeg kiggede væk ved det første mål i dag, så det har jeg ikke set. Frisparket (mod Slovenien, red.) kan man debattere, men jeg synes ikke, det er et drop. Det er ikke sådan, jeg vil stå her og sige, at det er dér, problemet er, siger Hjulmand om den danske veteran i målet.
Der trækkes lod til EM-gruppespillet 2. december.
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
UEFA med vild ændring
TRANSFER