Hjulmand: Sådan skal formsvag Lindstrøm håndteres

Masser af opbakning er nøgleordet, når Kasper Hjulmand taler om Jesper Lindstrøm, der har det svært i øjeblikket.



Tipsbladet på Windsor Park, Belfast

Danmark skal til EM, men kvalifikationen sluttede alligevel med hængemuler i den danske lejr.

Mandag tabte Danmark 0-2 i Belfast til Nordirland, og dermed blev der igen sat to streger under, at det har været en uhyggelig bøvlet EM-kval for landsholdet, der på forhånd var udskreget som den helt store favorit i puljen.

Danmark endte også som gruppevinder, men med det par store svipsere undervejs – nu senest mod Nordirland.

– Én af de ting, som vi har bøvlet med, er at omsætte vores enorme spilovertag til chancer. Jeg synes, vi har bøvlet med kantspillet i den her kvalifikation, og vi fik ikke skabt nok i dag. I den her kamp kunne vi spille frit, og det kommer jeg til at kigge på, siger landstræner Kasper Hjulmand.

Han understreger, at han taler om kantspillet som helhed og ikke om enkeltpersoner. Enhver kan dog se, at Jesper Lindstrøm er en skygge af sit gamle jeg i øjeblikket, og i Belfast leverede Napoli-spilleren endnu en dårlig præstation. 

Kasper Hjulmand medgiver, at der et noget, der skal tages hånd om i forhold til den tidligere Brøndby-profil. 

– Det handler om at tale med ham og være tæt på ham. Det er en svær tid for ham på klubholdet, og han kæmper lidt med det, så det handler om at give ham opbakning og fortælle ham, at der er masser af kvalitet, og jeg håber, han finder sig selv. Han er lidt ude af rytme i øjeblikket, fastslår landstræneren.

Én anden, som mange vil mene er ude af rytme, er Kasper Schmeichel, der heller ikke så heldig ud mod Nordirland.

– Jeg kiggede væk ved det første mål i dag, så det har jeg ikke set. Frisparket (mod Slovenien, red.) kan man debattere, men jeg synes ikke, det er et drop. Det er ikke sådan, jeg vil stå her og sige, at det er dér, problemet er, siger Hjulmand om den danske veteran i målet. 

Der trækkes lod til EM-gruppespillet 2. december. 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Vildt transferrygte skydes ned

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: FC København jagter Michael Parker

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Premier League-dansker skal have ny manager

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Arsenal-legende med succes i helt ny sport



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Bekræfter kæmpebud