Hjulmand: Sådan skal formsvag Lindstrøm håndteres

Masser af opbakning er nøgleordet, når Kasper Hjulmand taler om Jesper Lindstrøm, der har det svært i øjeblikket.



Tipsbladet på Windsor Park, Belfast

Danmark skal til EM, men kvalifikationen sluttede alligevel med hængemuler i den danske lejr.

Mandag tabte Danmark 0-2 i Belfast til Nordirland, og dermed blev der igen sat to streger under, at det har været en uhyggelig bøvlet EM-kval for landsholdet, der på forhånd var udskreget som den helt store favorit i puljen.

Danmark endte også som gruppevinder, men med det par store svipsere undervejs – nu senest mod Nordirland.

– Én af de ting, som vi har bøvlet med, er at omsætte vores enorme spilovertag til chancer. Jeg synes, vi har bøvlet med kantspillet i den her kvalifikation, og vi fik ikke skabt nok i dag. I den her kamp kunne vi spille frit, og det kommer jeg til at kigge på, siger landstræner Kasper Hjulmand.

Han understreger, at han taler om kantspillet som helhed og ikke om enkeltpersoner. Enhver kan dog se, at Jesper Lindstrøm er en skygge af sit gamle jeg i øjeblikket, og i Belfast leverede Napoli-spilleren endnu en dårlig præstation. 

Kasper Hjulmand medgiver, at der et noget, der skal tages hånd om i forhold til den tidligere Brøndby-profil. 

– Det handler om at tale med ham og være tæt på ham. Det er en svær tid for ham på klubholdet, og han kæmper lidt med det, så det handler om at give ham opbakning og fortælle ham, at der er masser af kvalitet, og jeg håber, han finder sig selv. Han er lidt ude af rytme i øjeblikket, fastslår landstræneren.

Én anden, som mange vil mene er ude af rytme, er Kasper Schmeichel, der heller ikke så heldig ud mod Nordirland.

– Jeg kiggede væk ved det første mål i dag, så det har jeg ikke set. Frisparket (mod Slovenien, red.) kan man debattere, men jeg synes ikke, det er et drop. Det er ikke sådan, jeg vil stå her og sige, at det er dér, problemet er, siger Hjulmand om den danske veteran i målet. 

Der trækkes lod til EM-gruppespillet 2. december. 





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spanien – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby melder duo færdig og teaser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Raser over VM-tiltag

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Han tager hjem fra VM

AGF køber ham

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

De vil have Victor Nelsson

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Skotland henter første VM-sejr i 36 år