Tipsbladet på Windsor Park, Belfast
Danmark skal til EM, men kvalifikationen sluttede alligevel med hængemuler i den danske lejr.
Mandag tabte Danmark 0-2 i Belfast til Nordirland, og dermed blev der igen sat to streger under, at det har været en uhyggelig bøvlet EM-kval for landsholdet, der på forhånd var udskreget som den helt store favorit i puljen.
Danmark endte også som gruppevinder, men med det par store svipsere undervejs – nu senest mod Nordirland.
– Én af de ting, som vi har bøvlet med, er at omsætte vores enorme spilovertag til chancer. Jeg synes, vi har bøvlet med kantspillet i den her kvalifikation, og vi fik ikke skabt nok i dag. I den her kamp kunne vi spille frit, og det kommer jeg til at kigge på, siger landstræner Kasper Hjulmand.
Han understreger, at han taler om kantspillet som helhed og ikke om enkeltpersoner. Enhver kan dog se, at Jesper Lindstrøm er en skygge af sit gamle jeg i øjeblikket, og i Belfast leverede Napoli-spilleren endnu en dårlig præstation.
Kasper Hjulmand medgiver, at der et noget, der skal tages hånd om i forhold til den tidligere Brøndby-profil.
– Det handler om at tale med ham og være tæt på ham. Det er en svær tid for ham på klubholdet, og han kæmper lidt med det, så det handler om at give ham opbakning og fortælle ham, at der er masser af kvalitet, og jeg håber, han finder sig selv. Han er lidt ude af rytme i øjeblikket, fastslår landstræneren.
Én anden, som mange vil mene er ude af rytme, er Kasper Schmeichel, der heller ikke så heldig ud mod Nordirland.
– Jeg kiggede væk ved det første mål i dag, så det har jeg ikke set. Frisparket (mod Slovenien, red.) kan man debattere, men jeg synes ikke, det er et drop. Det er ikke sådan, jeg vil stå her og sige, at det er dér, problemet er, siger Hjulmand om den danske veteran i målet.
Der trækkes lod til EM-gruppespillet 2. december.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Patrick Dorgu er med