Tipsbladet på Windsor Park, Belfast
Danmark skal til EM, men kvalifikationen sluttede alligevel med hængemuler i den danske lejr.
Mandag tabte Danmark 0-2 i Belfast til Nordirland, og dermed blev der igen sat to streger under, at det har været en uhyggelig bøvlet EM-kval for landsholdet, der på forhånd var udskreget som den helt store favorit i puljen.
Danmark endte også som gruppevinder, men med det par store svipsere undervejs – nu senest mod Nordirland.
– Én af de ting, som vi har bøvlet med, er at omsætte vores enorme spilovertag til chancer. Jeg synes, vi har bøvlet med kantspillet i den her kvalifikation, og vi fik ikke skabt nok i dag. I den her kamp kunne vi spille frit, og det kommer jeg til at kigge på, siger landstræner Kasper Hjulmand.
Han understreger, at han taler om kantspillet som helhed og ikke om enkeltpersoner. Enhver kan dog se, at Jesper Lindstrøm er en skygge af sit gamle jeg i øjeblikket, og i Belfast leverede Napoli-spilleren endnu en dårlig præstation.
Kasper Hjulmand medgiver, at der et noget, der skal tages hånd om i forhold til den tidligere Brøndby-profil.
– Det handler om at tale med ham og være tæt på ham. Det er en svær tid for ham på klubholdet, og han kæmper lidt med det, så det handler om at give ham opbakning og fortælle ham, at der er masser af kvalitet, og jeg håber, han finder sig selv. Han er lidt ude af rytme i øjeblikket, fastslår landstræneren.
Én anden, som mange vil mene er ude af rytme, er Kasper Schmeichel, der heller ikke så heldig ud mod Nordirland.
– Jeg kiggede væk ved det første mål i dag, så det har jeg ikke set. Frisparket (mod Slovenien, red.) kan man debattere, men jeg synes ikke, det er et drop. Det er ikke sådan, jeg vil stå her og sige, at det er dér, problemet er, siger Hjulmand om den danske veteran i målet.
Der trækkes lod til EM-gruppespillet 2. december.
LIVE
LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
10. gang i træk
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER