Da Ajax i sidste uge gjorde tilnærmelser til Kasper Hjulmand, var det langt fra første gang, en udenlandsk klub har budt sig til og forsøgt at få den danske trænerprofil.
I forbindelse med landsholdsudtagelsen i denne uge fortalte Hjulmand i generelle vendinger om interessen fra udlandet, og at han godt er klar over, mulighederne for store lønsedler er større, end de nogensinde bliver i DBU.
– Jeg kan sige, at jeg har haft muligheden for at komme til store klubber, og jeg kunne have sikret min familie økonomisk. Man går jo for lud og koldt vand her.
– Nej, det gør man ikke. Men det er jo ikke samme markedsværdi, som hvis man var klubtræner. Sådan er det bare, sagde Kasper Hjulmand ifølge Ritzau under denne uges landsholdsudtagelse.
Ekstra Bladet kunne fortælle, at Hjulmand med kontraktforlængelsen til 2026 kommer til at ligge i lejet 5-6 millioner kroner i årsløn, hvilket naturligvis er en fantastisk løn for 99,99 procent af verdens befolkning, og som landstræneren ikke lød utilfreds med.
Men der er rigtigt nok forskel på lønninger i storklubber og på landshold som det danske.

Kasper Hjulmand har ifølge Tipsbladets oplysninger ligesom Brentford-cheftræner Thomas Frank tidligere været til overvejelse i den kronisk kriseramte Premier League-klub Everton, der med nød og næppe reddede sig på sidste spilledag i maj.
Her får Sean Dyche op mod 40 millioner kroner i årsløn, og selvom en dansk træner nok næppe var nået derop i salær sammenlignet med en Dyche hentet ind som brandslukker i en desperat situation, fortæller det noget om de lønninger, der potentielt er at hente ved at nikke ja til en klub i England.
Deroppe er Ajax ikke, men den nye sportsdirektør Sven Mislintat og den tilbageværende Ajax-ledelse skal have været beredt på at betale i lejet 15-18 millioner kroner til såvel Hjulmand som den førende kandidat Kjetil Knutsen for at overtage jobbet efter en meget skuffende sæson.
Selv i Superligaen var Jacob Neestrups to forgængere som FCK-cheftræner, Ståle Solbakken og Jess Thorup, bedre aflønnet, end Kasper Hjulmand er.
Landstræneren og hans spillere er på arbejde igen i landsholdslejren fra begyndelsen af næste uge og møder fredag Nordirland, hvorefter man mandag 19. juni spiller ude mod Slovenien.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Portugal – Kroatien
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER