Da Ajax i sidste uge gjorde tilnærmelser til Kasper Hjulmand, var det langt fra første gang, en udenlandsk klub har budt sig til og forsøgt at få den danske trænerprofil.
I forbindelse med landsholdsudtagelsen i denne uge fortalte Hjulmand i generelle vendinger om interessen fra udlandet, og at han godt er klar over, mulighederne for store lønsedler er større, end de nogensinde bliver i DBU.
– Jeg kan sige, at jeg har haft muligheden for at komme til store klubber, og jeg kunne have sikret min familie økonomisk. Man går jo for lud og koldt vand her.
– Nej, det gør man ikke. Men det er jo ikke samme markedsværdi, som hvis man var klubtræner. Sådan er det bare, sagde Kasper Hjulmand ifølge Ritzau under denne uges landsholdsudtagelse.
Ekstra Bladet kunne fortælle, at Hjulmand med kontraktforlængelsen til 2026 kommer til at ligge i lejet 5-6 millioner kroner i årsløn, hvilket naturligvis er en fantastisk løn for 99,99 procent af verdens befolkning, og som landstræneren ikke lød utilfreds med.
Men der er rigtigt nok forskel på lønninger i storklubber og på landshold som det danske.

Kasper Hjulmand har ifølge Tipsbladets oplysninger ligesom Brentford-cheftræner Thomas Frank tidligere været til overvejelse i den kronisk kriseramte Premier League-klub Everton, der med nød og næppe reddede sig på sidste spilledag i maj.
Her får Sean Dyche op mod 40 millioner kroner i årsløn, og selvom en dansk træner nok næppe var nået derop i salær sammenlignet med en Dyche hentet ind som brandslukker i en desperat situation, fortæller det noget om de lønninger, der potentielt er at hente ved at nikke ja til en klub i England.
Deroppe er Ajax ikke, men den nye sportsdirektør Sven Mislintat og den tilbageværende Ajax-ledelse skal have været beredt på at betale i lejet 15-18 millioner kroner til såvel Hjulmand som den førende kandidat Kjetil Knutsen for at overtage jobbet efter en meget skuffende sæson.
Selv i Superligaen var Jacob Neestrups to forgængere som FCK-cheftræner, Ståle Solbakken og Jess Thorup, bedre aflønnet, end Kasper Hjulmand er.
Landstræneren og hans spillere er på arbejde igen i landsholdslejren fra begyndelsen af næste uge og møder fredag Nordirland, hvorefter man mandag 19. juni spiller ude mod Slovenien.
LIVE
LIVE: Hollandsk raseri mod AaB-ejere
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i Herning
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
OPTAKT