Da Ajax i sidste uge gjorde tilnærmelser til Kasper Hjulmand, var det langt fra første gang, en udenlandsk klub har budt sig til og forsøgt at få den danske trænerprofil.
I forbindelse med landsholdsudtagelsen i denne uge fortalte Hjulmand i generelle vendinger om interessen fra udlandet, og at han godt er klar over, mulighederne for store lønsedler er større, end de nogensinde bliver i DBU.
– Jeg kan sige, at jeg har haft muligheden for at komme til store klubber, og jeg kunne have sikret min familie økonomisk. Man går jo for lud og koldt vand her.
– Nej, det gør man ikke. Men det er jo ikke samme markedsværdi, som hvis man var klubtræner. Sådan er det bare, sagde Kasper Hjulmand ifølge Ritzau under denne uges landsholdsudtagelse.
Ekstra Bladet kunne fortælle, at Hjulmand med kontraktforlængelsen til 2026 kommer til at ligge i lejet 5-6 millioner kroner i årsløn, hvilket naturligvis er en fantastisk løn for 99,99 procent af verdens befolkning, og som landstræneren ikke lød utilfreds med.
Men der er rigtigt nok forskel på lønninger i storklubber og på landshold som det danske.

Kasper Hjulmand har ifølge Tipsbladets oplysninger ligesom Brentford-cheftræner Thomas Frank tidligere været til overvejelse i den kronisk kriseramte Premier League-klub Everton, der med nød og næppe reddede sig på sidste spilledag i maj.
Her får Sean Dyche op mod 40 millioner kroner i årsløn, og selvom en dansk træner nok næppe var nået derop i salær sammenlignet med en Dyche hentet ind som brandslukker i en desperat situation, fortæller det noget om de lønninger, der potentielt er at hente ved at nikke ja til en klub i England.
Deroppe er Ajax ikke, men den nye sportsdirektør Sven Mislintat og den tilbageværende Ajax-ledelse skal have været beredt på at betale i lejet 15-18 millioner kroner til såvel Hjulmand som den førende kandidat Kjetil Knutsen for at overtage jobbet efter en meget skuffende sæson.
Selv i Superligaen var Jacob Neestrups to forgængere som FCK-cheftræner, Ståle Solbakken og Jess Thorup, bedre aflønnet, end Kasper Hjulmand er.
Landstræneren og hans spillere er på arbejde igen i landsholdslejren fra begyndelsen af næste uge og møder fredag Nordirland, hvorefter man mandag 19. juni spiller ude mod Slovenien.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
INTERVIEW