Hjulmand sagde nej til stor millionløn i storklub

Det er store millionlønninger, Kasper Hjulmand har sagt nej til ved at forlænge med DBU som dansk landstræner indtil 2026.



Da Ajax i sidste uge gjorde tilnærmelser til Kasper Hjulmand, var det langt fra første gang, en udenlandsk klub har budt sig til og forsøgt at få den danske trænerprofil.

I forbindelse med landsholdsudtagelsen i denne uge fortalte Hjulmand i generelle vendinger om interessen fra udlandet, og at han godt er klar over, mulighederne for store lønsedler er større, end de nogensinde bliver i DBU.

– Jeg kan sige, at jeg har haft muligheden for at komme til store klubber, og jeg kunne have sikret min familie økonomisk. Man går jo for lud og koldt vand her.

– Nej, det gør man ikke. Men det er jo ikke samme markedsværdi, som hvis man var klubtræner. Sådan er det bare, sagde Kasper Hjulmand ifølge Ritzau under denne uges landsholdsudtagelse.

Ekstra Bladet kunne fortælle, at Hjulmand med kontraktforlængelsen til 2026 kommer til at ligge i lejet 5-6 millioner kroner i årsløn, hvilket naturligvis er en fantastisk løn for 99,99 procent af verdens befolkning, og som landstræneren ikke lød utilfreds med.

Men der er rigtigt nok forskel på lønninger i storklubber og på landshold som det danske.

192136

Kasper Hjulmand har ifølge Tipsbladets oplysninger ligesom Brentford-cheftræner Thomas Frank tidligere været til overvejelse i den kronisk kriseramte Premier League-klub Everton, der med nød og næppe reddede sig på sidste spilledag i maj.

Her får Sean Dyche op mod 40 millioner kroner i årsløn, og selvom en dansk træner nok næppe var nået derop i salær sammenlignet med en Dyche hentet ind som brandslukker i en desperat situation, fortæller det noget om de lønninger, der potentielt er at hente ved at nikke ja til en klub i England.

Deroppe er Ajax ikke, men den nye sportsdirektør Sven Mislintat og den tilbageværende Ajax-ledelse skal have været beredt på at betale i lejet 15-18 millioner kroner til såvel Hjulmand som den førende kandidat Kjetil Knutsen for at overtage jobbet efter en meget skuffende sæson.

Selv i Superligaen var Jacob Neestrups to forgængere som FCK-cheftræner, Ståle Solbakken og Jess Thorup, bedre aflønnet, end Kasper Hjulmand er.

Landstræneren og hans spillere er på arbejde igen i landsholdslejren fra begyndelsen af næste uge og møder fredag Nordirland, hvorefter man mandag 19. juni spiller ude mod Slovenien.



Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

I dialog med Brøndby

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

Opløftende melding for ‘AC’

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

En kæmpe sejr

Meget tæt på at hente Pione Sisto

– Det vil være fuldstændigt magisk

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Helt vild med Oscar Schwartau

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Transferplanen: Her skal de forstærke sig