Der er passion og hjerte bag alle Pierre-Emile Højbjergs aktioner uanset om han er med landsholdet eller i aktion for Tottenham.
Han efterlader sig selv på banen, hvilket han har vist af to omgange mod Frankrig og Østrig i Nations League.
– Han har været i en fantastisk skole hos nogle fantastiske trænere og så med den personlighed, hvor det aldrig er godt nok og der hele tiden skal presses mere ud. Han er topprofessionel i alt hvad han gør, spiller alle minutter altid og så er han ambitiøs på sine egne men også på sine holdkammeraters vegne.
– Han var så vigtig i går og i Frankrig. Han vokser, vokser og vokser. Kæmpe stor kræft i går, siger Kasper Hjulmand ved tirsdagens presseseance i Helsingør om Højbjerg, som han lige siden hans tid på U17-landsholdet har set en stjerne i.
Nu er han så en stjerne for Danmark og Tottenham, og skal forhåbentlig være det mange år endnu, da han blot er 26 år gammel. Men på et tidspunkt lakker alle fodboldkarriere mod enden, men det bliver ikke noget problem for midtbanemotoren, da fremtiden er lys for Højbjerg ifølge Kasper Hjulmand.
– Der ligger også en træner gemt i ham på bagsiden af det her. Forhåbentligt om mange år endnu. Men han studerer spillet, studerer det fysiske, søvn, kost og optimerer alting hele tiden, siger Kasper Hjulmand, der ikke mener, at det er for tidligt at spå ham en karriere i trænerfaget.
– Det kan man [allerede se, red.]. Han har spillet i sig, han forstår det også og kan diskutere det, siger han til den skrevne presse ved tirsdagens landsholdssamling i Helsingør.
I første omgang er Højbjerg på kontrakt i Tottenham frem til 2025, og selv til den tid bør der være meget mere fodbold i midtbanespilleren, inden han kaster sig over trænergerningen.
– Det synes jeg er pænt sagt, men det kunne jeg godt tænke mig, siger Pierre-Emile Højbjerg til spørgsmålet om Hjulmands spådom om en fremtid i trænerfaget.
– Det gør jeg, for jeg synes det er utrolig vigtigt. Jeg synes, at det er en meget stor del af spillet, men samtidig er jeg også forelsket i fodboldspillet, så på den måde kan jeg godt lide fodbold og den måde det foregår på.
– Hver kamp har sit eget liv, så jeg synes, at trænerfaget er meget interessant, men det er også et ubamhjertigt job har man set af og til, siger han, og ligger vægt på, at man skal være klar til udfordringen.
Om det en dag bliver til en karriere på sidelinjen må tiden vise, for han er fortsat en central brik på Antonio Contes Tottenham-mandskab.
Det samme kan Christian Eriksen også blive, hvis rygterne om ham og Tottenham viser sig at være sande. Højbjerg kunne i hvert fald godt se sin landsmand vende retur til Tottenham Hotspur Stadium, mens Eriksen selv lukkede i om fremtidsplanerne.
Pierre-Emile Højbjerg skiftede sidste sommer fra Southampton til Tottenham, hvor han i denne sæson har optrådt 48 gange, hvilket har hjulpet Londonklubben til en fjerdeplads i ligaen.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Presset træner vil rotere mod FCM
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
Barcelona vandt 7-2
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT