Hjulmand spår dansk stjerne fremtid som træner

Pierre-Emile Højbjerg har udviklet sig til en central brik på det danske landshold, og det er tydeligt for Kasper Hjulmand, at det ikke kun er indenfor kridtstregerne, at midtbanespilleren har et stort talent.



Der er passion og hjerte bag alle Pierre-Emile Højbjergs aktioner uanset om han er med landsholdet eller i aktion for Tottenham.

Han efterlader sig selv på banen, hvilket han har vist af to omgange mod Frankrig og Østrig i Nations League.

– Han har været i en fantastisk skole hos nogle fantastiske trænere og så med den personlighed, hvor det aldrig er godt nok og der hele tiden skal presses mere ud. Han er topprofessionel i alt hvad han gør, spiller alle minutter altid og så er han ambitiøs på sine egne men også på sine holdkammeraters vegne.

– Han var så vigtig i går og i Frankrig. Han vokser, vokser og vokser. Kæmpe stor kræft i går, siger Kasper Hjulmand ved tirsdagens presseseance i Helsingør om Højbjerg, som han lige siden hans tid på U17-landsholdet har set en stjerne i.

Nu er han så en stjerne for Danmark og Tottenham, og skal forhåbentlig være det mange år endnu, da han blot er 26 år gammel. Men på et tidspunkt lakker alle fodboldkarriere mod enden, men det bliver ikke noget problem for midtbanemotoren, da fremtiden er lys for Højbjerg ifølge Kasper Hjulmand.

– Der ligger også en træner gemt i ham på bagsiden af det her. Forhåbentligt om mange år endnu. Men han studerer spillet, studerer det fysiske, søvn, kost og optimerer alting hele tiden, siger Kasper Hjulmand, der ikke mener, at det er for tidligt at spå ham en karriere i trænerfaget.

– Det kan man [allerede se, red.]. Han har spillet i sig, han forstår det også og kan diskutere det, siger han til den skrevne presse ved tirsdagens landsholdssamling i Helsingør.

I første omgang er Højbjerg på kontrakt i Tottenham frem til 2025, og selv til den tid bør der være meget mere fodbold i midtbanespilleren, inden han kaster sig over trænergerningen.

– Det synes jeg er pænt sagt, men det kunne jeg godt tænke mig, siger Pierre-Emile Højbjerg til spørgsmålet om Hjulmands spådom om en fremtid i trænerfaget.

– Det gør jeg, for jeg synes det er utrolig vigtigt. Jeg synes, at det er en meget stor del af spillet, men samtidig er jeg også forelsket i fodboldspillet, så på den måde kan jeg godt lide fodbold og den måde det foregår på.

– Hver kamp har sit eget liv, så jeg synes, at trænerfaget er meget interessant, men det er også et ubamhjertigt job har man set af og til, siger han, og ligger vægt på, at man skal være klar til udfordringen.

Om det en dag bliver til en karriere på sidelinjen må tiden vise, for han er fortsat en central brik på Antonio Contes Tottenham-mandskab.

Det samme kan Christian Eriksen også blive, hvis rygterne om ham og Tottenham viser sig at være sande. Højbjerg kunne i hvert fald godt se sin landsmand vende retur til Tottenham Hotspur Stadium, mens Eriksen selv lukkede i om fremtidsplanerne.

Pierre-Emile Højbjerg skiftede sidste sommer fra Southampton til Tottenham, hvor han i denne sæson har optrådt 48 gange, hvilket har hjulpet Londonklubben til en fjerdeplads i ligaen.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?




LIVE

LIVE: To Real Madrid-transfers på plads

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Rasmus Højlund har ikke set det før



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiet – Danmark

Melder ud om Kasper Hjulmand

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Stor profil glad for Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

FC København afviser konspirationsteori

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Ser I med, Brøndby?

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Han er også færdig i FC København

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR