Hjulmand spår dansk stjerne fremtid som træner

Pierre-Emile Højbjerg har udviklet sig til en central brik på det danske landshold, og det er tydeligt for Kasper Hjulmand, at det ikke kun er indenfor kridtstregerne, at midtbanespilleren har et stort talent.



Der er passion og hjerte bag alle Pierre-Emile Højbjergs aktioner uanset om han er med landsholdet eller i aktion for Tottenham.

Han efterlader sig selv på banen, hvilket han har vist af to omgange mod Frankrig og Østrig i Nations League.

– Han har været i en fantastisk skole hos nogle fantastiske trænere og så med den personlighed, hvor det aldrig er godt nok og der hele tiden skal presses mere ud. Han er topprofessionel i alt hvad han gør, spiller alle minutter altid og så er han ambitiøs på sine egne men også på sine holdkammeraters vegne.

– Han var så vigtig i går og i Frankrig. Han vokser, vokser og vokser. Kæmpe stor kræft i går, siger Kasper Hjulmand ved tirsdagens presseseance i Helsingør om Højbjerg, som han lige siden hans tid på U17-landsholdet har set en stjerne i.

Nu er han så en stjerne for Danmark og Tottenham, og skal forhåbentlig være det mange år endnu, da han blot er 26 år gammel. Men på et tidspunkt lakker alle fodboldkarriere mod enden, men det bliver ikke noget problem for midtbanemotoren, da fremtiden er lys for Højbjerg ifølge Kasper Hjulmand.

– Der ligger også en træner gemt i ham på bagsiden af det her. Forhåbentligt om mange år endnu. Men han studerer spillet, studerer det fysiske, søvn, kost og optimerer alting hele tiden, siger Kasper Hjulmand, der ikke mener, at det er for tidligt at spå ham en karriere i trænerfaget.

– Det kan man [allerede se, red.]. Han har spillet i sig, han forstår det også og kan diskutere det, siger han til den skrevne presse ved tirsdagens landsholdssamling i Helsingør.

I første omgang er Højbjerg på kontrakt i Tottenham frem til 2025, og selv til den tid bør der være meget mere fodbold i midtbanespilleren, inden han kaster sig over trænergerningen.

– Det synes jeg er pænt sagt, men det kunne jeg godt tænke mig, siger Pierre-Emile Højbjerg til spørgsmålet om Hjulmands spådom om en fremtid i trænerfaget.

– Det gør jeg, for jeg synes det er utrolig vigtigt. Jeg synes, at det er en meget stor del af spillet, men samtidig er jeg også forelsket i fodboldspillet, så på den måde kan jeg godt lide fodbold og den måde det foregår på.

– Hver kamp har sit eget liv, så jeg synes, at trænerfaget er meget interessant, men det er også et ubamhjertigt job har man set af og til, siger han, og ligger vægt på, at man skal være klar til udfordringen.

Om det en dag bliver til en karriere på sidelinjen må tiden vise, for han er fortsat en central brik på Antonio Contes Tottenham-mandskab.

Det samme kan Christian Eriksen også blive, hvis rygterne om ham og Tottenham viser sig at være sande. Højbjerg kunne i hvert fald godt se sin landsmand vende retur til Tottenham Hotspur Stadium, mens Eriksen selv lukkede i om fremtidsplanerne.

Pierre-Emile Højbjerg skiftede sidste sommer fra Southampton til Tottenham, hvor han i denne sæson har optrådt 48 gange, hvilket har hjulpet Londonklubben til en fjerdeplads i ligaen.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Ruben Amorim på vej til ny storklub?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Angriber meldes tæt på

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Brøndby præsenterer stor profil

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

– Et gigantisk problem for Danmark

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Norwich har budt på stor dansk profil

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Brøndby vil holde på stjerne

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Dansk klub har ham på radaren

Højlund roser FC Københavns fans

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Dansker bomber løs mod Manchester City

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

17-årig starter for FCK mod Napoli

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Tyskere blitzer Nordlondon