Der er passion og hjerte bag alle Pierre-Emile Højbjergs aktioner uanset om han er med landsholdet eller i aktion for Tottenham.
Han efterlader sig selv på banen, hvilket han har vist af to omgange mod Frankrig og Østrig i Nations League.
– Han har været i en fantastisk skole hos nogle fantastiske trænere og så med den personlighed, hvor det aldrig er godt nok og der hele tiden skal presses mere ud. Han er topprofessionel i alt hvad han gør, spiller alle minutter altid og så er han ambitiøs på sine egne men også på sine holdkammeraters vegne.
– Han var så vigtig i går og i Frankrig. Han vokser, vokser og vokser. Kæmpe stor kræft i går, siger Kasper Hjulmand ved tirsdagens presseseance i Helsingør om Højbjerg, som han lige siden hans tid på U17-landsholdet har set en stjerne i.
Nu er han så en stjerne for Danmark og Tottenham, og skal forhåbentlig være det mange år endnu, da han blot er 26 år gammel. Men på et tidspunkt lakker alle fodboldkarriere mod enden, men det bliver ikke noget problem for midtbanemotoren, da fremtiden er lys for Højbjerg ifølge Kasper Hjulmand.
– Der ligger også en træner gemt i ham på bagsiden af det her. Forhåbentligt om mange år endnu. Men han studerer spillet, studerer det fysiske, søvn, kost og optimerer alting hele tiden, siger Kasper Hjulmand, der ikke mener, at det er for tidligt at spå ham en karriere i trænerfaget.
– Det kan man [allerede se, red.]. Han har spillet i sig, han forstår det også og kan diskutere det, siger han til den skrevne presse ved tirsdagens landsholdssamling i Helsingør.
I første omgang er Højbjerg på kontrakt i Tottenham frem til 2025, og selv til den tid bør der være meget mere fodbold i midtbanespilleren, inden han kaster sig over trænergerningen.
– Det synes jeg er pænt sagt, men det kunne jeg godt tænke mig, siger Pierre-Emile Højbjerg til spørgsmålet om Hjulmands spådom om en fremtid i trænerfaget.
– Det gør jeg, for jeg synes det er utrolig vigtigt. Jeg synes, at det er en meget stor del af spillet, men samtidig er jeg også forelsket i fodboldspillet, så på den måde kan jeg godt lide fodbold og den måde det foregår på.
– Hver kamp har sit eget liv, så jeg synes, at trænerfaget er meget interessant, men det er også et ubamhjertigt job har man set af og til, siger han, og ligger vægt på, at man skal være klar til udfordringen.
Om det en dag bliver til en karriere på sidelinjen må tiden vise, for han er fortsat en central brik på Antonio Contes Tottenham-mandskab.
Det samme kan Christian Eriksen også blive, hvis rygterne om ham og Tottenham viser sig at være sande. Højbjerg kunne i hvert fald godt se sin landsmand vende retur til Tottenham Hotspur Stadium, mens Eriksen selv lukkede i om fremtidsplanerne.
Pierre-Emile Højbjerg skiftede sidste sommer fra Southampton til Tottenham, hvor han i denne sæson har optrådt 48 gange, hvilket har hjulpet Londonklubben til en fjerdeplads i ligaen.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Stor profil glad for Brøndby
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Ser I med, Brøndby?
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
– Det er et møghold!
Sendt hjem fra FC København-træning
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Her begynder næste sæson i Superligaen
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
Brøndby får stor bøde
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
EKSKLUSIVT