Der er passion og hjerte bag alle Pierre-Emile Højbjergs aktioner uanset om han er med landsholdet eller i aktion for Tottenham.
Han efterlader sig selv på banen, hvilket han har vist af to omgange mod Frankrig og Østrig i Nations League.
– Han har været i en fantastisk skole hos nogle fantastiske trænere og så med den personlighed, hvor det aldrig er godt nok og der hele tiden skal presses mere ud. Han er topprofessionel i alt hvad han gør, spiller alle minutter altid og så er han ambitiøs på sine egne men også på sine holdkammeraters vegne.
– Han var så vigtig i går og i Frankrig. Han vokser, vokser og vokser. Kæmpe stor kræft i går, siger Kasper Hjulmand ved tirsdagens presseseance i Helsingør om Højbjerg, som han lige siden hans tid på U17-landsholdet har set en stjerne i.
Nu er han så en stjerne for Danmark og Tottenham, og skal forhåbentlig være det mange år endnu, da han blot er 26 år gammel. Men på et tidspunkt lakker alle fodboldkarriere mod enden, men det bliver ikke noget problem for midtbanemotoren, da fremtiden er lys for Højbjerg ifølge Kasper Hjulmand.
– Der ligger også en træner gemt i ham på bagsiden af det her. Forhåbentligt om mange år endnu. Men han studerer spillet, studerer det fysiske, søvn, kost og optimerer alting hele tiden, siger Kasper Hjulmand, der ikke mener, at det er for tidligt at spå ham en karriere i trænerfaget.
– Det kan man [allerede se, red.]. Han har spillet i sig, han forstår det også og kan diskutere det, siger han til den skrevne presse ved tirsdagens landsholdssamling i Helsingør.
I første omgang er Højbjerg på kontrakt i Tottenham frem til 2025, og selv til den tid bør der være meget mere fodbold i midtbanespilleren, inden han kaster sig over trænergerningen.
– Det synes jeg er pænt sagt, men det kunne jeg godt tænke mig, siger Pierre-Emile Højbjerg til spørgsmålet om Hjulmands spådom om en fremtid i trænerfaget.
– Det gør jeg, for jeg synes det er utrolig vigtigt. Jeg synes, at det er en meget stor del af spillet, men samtidig er jeg også forelsket i fodboldspillet, så på den måde kan jeg godt lide fodbold og den måde det foregår på.
– Hver kamp har sit eget liv, så jeg synes, at trænerfaget er meget interessant, men det er også et ubamhjertigt job har man set af og til, siger han, og ligger vægt på, at man skal være klar til udfordringen.
Om det en dag bliver til en karriere på sidelinjen må tiden vise, for han er fortsat en central brik på Antonio Contes Tottenham-mandskab.
Det samme kan Christian Eriksen også blive, hvis rygterne om ham og Tottenham viser sig at være sande. Højbjerg kunne i hvert fald godt se sin landsmand vende retur til Tottenham Hotspur Stadium, mens Eriksen selv lukkede i om fremtidsplanerne.
Pierre-Emile Højbjerg skiftede sidste sommer fra Southampton til Tottenham, hvor han i denne sæson har optrådt 48 gange, hvilket har hjulpet Londonklubben til en fjerdeplads i ligaen.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Holland – Sverige
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
USA – Australien
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Zanka ville spille gratis for FC København
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
OPTAKT
Skotland – Marokko
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?