Hjulmand uddyber fravalg af landsholdsprofiler

Kasper Hjulmand har uddybet sin beslutning om ikke at udtage Yussuf Poulsen og Thomas Delaney til landsholdet i denne omgang.



Kasper Hjulmands første landsholdstrup efter VM-skuffelsen byder på en del nye ansigter, men samtidig er der også flere velkendte navne, der glimrer ved deres fravær. 

Hverken Yussuf Poulsen eller Thomas Delaney er eksempelvis blevet udtaget til denne uges EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kazakhstan, men ifølge Kasper Hjulmand er der ikke tale om et 'farvel', men et 'på gensyn' til de to rutinerede spillere. 

Hjulmand peger på, at Yussuf Poulsen har haft et 'bøvlet 2022', og angriberen på det seneste ikke har vist nok i forhold til de spillere, der er med i landsholdstruppen.  

– Det er lidt det samme med Delaney, som jo har haft en lidt bøvlet tid i Sevilla. Han har også haft nogle skader. Han fik en relativt stor skade under VM. Han har arbejdet på at komme tilbage, og blev udlejet til Hoffenheim. Han har startet med at spille, men ikke med den kvalitet (han plejer at have, red.). Han er ikke helt tilbage på topniveauet, og han har også været ude af holdet i et par uger, siger Kasper Hjulmand. 

– Og det er selvfølgelig nogle kæmpestore overvejelser, fordi de har jo begge været megagode for os, og de er nogle fantastiske mennesker i vores trup. De har altid været nogle faste holdepunkter. Nogen, du kunne stole på, og hvor du ved præcis, hvad du får. Men omvendt er det præstationerne og niveauet på banen, som afgør, om man kommer med. Og når man ser på de fem midtbanespillere, vi har taget med i stedet for Thomas, så er de på et højt niveau nu, og de præsterer på et højt niveau hver eneste uge. 

Kasper Hjulmand understreger, at han bestemt ser Yussuf Poulsen og Thomas Delaney som landsholdsspillere i fremtiden. Landstræneren slår samtidig fast, at den store udskiftning i truppen ikke hænger sammen med, at han vil gå i en ny retning efter den forfejlede VM-slutrunde. 

– Sådan er det slet ikke for mig. Det er meget sjovt, for jeg har slet ikke tænkt sådan. Det er slet ikke sådan, at jeg efter VM har tænkt 'nå, nu skal der ske et eller andet'. Nej, jeg har egentlig gjort det, som vi altid gør det, siger Kasper Hjulmand. 

Landstræneren peger dog samtidig på, at det er meget normalt, at der gradvist vil komme nye unge spillere frem, som udvikler sig og banker på i forhold til spilletid. 





Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Bekræftet: Færdig

Stor ros til FC Midtjylland

Belønnes af FC København

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

I spil til stort job

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det er lidt kaotisk

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Les Dogues kvæler kroater

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret