Hjulmand uddyber fravalg af landsholdsprofiler

Kasper Hjulmand har uddybet sin beslutning om ikke at udtage Yussuf Poulsen og Thomas Delaney til landsholdet i denne omgang.



Kasper Hjulmands første landsholdstrup efter VM-skuffelsen byder på en del nye ansigter, men samtidig er der også flere velkendte navne, der glimrer ved deres fravær. 

Hverken Yussuf Poulsen eller Thomas Delaney er eksempelvis blevet udtaget til denne uges EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kazakhstan, men ifølge Kasper Hjulmand er der ikke tale om et 'farvel', men et 'på gensyn' til de to rutinerede spillere. 

Hjulmand peger på, at Yussuf Poulsen har haft et 'bøvlet 2022', og angriberen på det seneste ikke har vist nok i forhold til de spillere, der er med i landsholdstruppen.  

– Det er lidt det samme med Delaney, som jo har haft en lidt bøvlet tid i Sevilla. Han har også haft nogle skader. Han fik en relativt stor skade under VM. Han har arbejdet på at komme tilbage, og blev udlejet til Hoffenheim. Han har startet med at spille, men ikke med den kvalitet (han plejer at have, red.). Han er ikke helt tilbage på topniveauet, og han har også været ude af holdet i et par uger, siger Kasper Hjulmand. 

– Og det er selvfølgelig nogle kæmpestore overvejelser, fordi de har jo begge været megagode for os, og de er nogle fantastiske mennesker i vores trup. De har altid været nogle faste holdepunkter. Nogen, du kunne stole på, og hvor du ved præcis, hvad du får. Men omvendt er det præstationerne og niveauet på banen, som afgør, om man kommer med. Og når man ser på de fem midtbanespillere, vi har taget med i stedet for Thomas, så er de på et højt niveau nu, og de præsterer på et højt niveau hver eneste uge. 

Kasper Hjulmand understreger, at han bestemt ser Yussuf Poulsen og Thomas Delaney som landsholdsspillere i fremtiden. Landstræneren slår samtidig fast, at den store udskiftning i truppen ikke hænger sammen med, at han vil gå i en ny retning efter den forfejlede VM-slutrunde. 

– Sådan er det slet ikke for mig. Det er meget sjovt, for jeg har slet ikke tænkt sådan. Det er slet ikke sådan, at jeg efter VM har tænkt 'nå, nu skal der ske et eller andet'. Nej, jeg har egentlig gjort det, som vi altid gør det, siger Kasper Hjulmand. 

Landstræneren peger dog samtidig på, at det er meget normalt, at der gradvist vil komme nye unge spillere frem, som udvikler sig og banker på i forhold til spilletid. 







LIVE

LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude

Josip Radošević på samtlige forsider

Topchef får nyt job i FCK

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Randers FC – Silkeborg IF

Afslører vild transfer-historie

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Brighton – Liverpool

“Ingen er uerstattelige”

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Det kommer formentlig til at ske

Protesterer efter dansk drømmekamp

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Benhård Brian Riemer-melding

– De spiller hasard med Narteys kontrakt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Så blev det officielt

FC København-talent har truffet stor beslutning

Færdig? Manchester City har udset afløser

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Håber på FC København-exit

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

‘Det er dramatisk!’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’