Hjulmand uddyber fravalg af landsholdsprofiler

Kasper Hjulmand har uddybet sin beslutning om ikke at udtage Yussuf Poulsen og Thomas Delaney til landsholdet i denne omgang.



Kasper Hjulmands første landsholdstrup efter VM-skuffelsen byder på en del nye ansigter, men samtidig er der også flere velkendte navne, der glimrer ved deres fravær. 

Hverken Yussuf Poulsen eller Thomas Delaney er eksempelvis blevet udtaget til denne uges EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kazakhstan, men ifølge Kasper Hjulmand er der ikke tale om et 'farvel', men et 'på gensyn' til de to rutinerede spillere. 

Hjulmand peger på, at Yussuf Poulsen har haft et 'bøvlet 2022', og angriberen på det seneste ikke har vist nok i forhold til de spillere, der er med i landsholdstruppen.  

– Det er lidt det samme med Delaney, som jo har haft en lidt bøvlet tid i Sevilla. Han har også haft nogle skader. Han fik en relativt stor skade under VM. Han har arbejdet på at komme tilbage, og blev udlejet til Hoffenheim. Han har startet med at spille, men ikke med den kvalitet (han plejer at have, red.). Han er ikke helt tilbage på topniveauet, og han har også været ude af holdet i et par uger, siger Kasper Hjulmand. 

– Og det er selvfølgelig nogle kæmpestore overvejelser, fordi de har jo begge været megagode for os, og de er nogle fantastiske mennesker i vores trup. De har altid været nogle faste holdepunkter. Nogen, du kunne stole på, og hvor du ved præcis, hvad du får. Men omvendt er det præstationerne og niveauet på banen, som afgør, om man kommer med. Og når man ser på de fem midtbanespillere, vi har taget med i stedet for Thomas, så er de på et højt niveau nu, og de præsterer på et højt niveau hver eneste uge. 

Kasper Hjulmand understreger, at han bestemt ser Yussuf Poulsen og Thomas Delaney som landsholdsspillere i fremtiden. Landstræneren slår samtidig fast, at den store udskiftning i truppen ikke hænger sammen med, at han vil gå i en ny retning efter den forfejlede VM-slutrunde. 

– Sådan er det slet ikke for mig. Det er meget sjovt, for jeg har slet ikke tænkt sådan. Det er slet ikke sådan, at jeg efter VM har tænkt 'nå, nu skal der ske et eller andet'. Nej, jeg har egentlig gjort det, som vi altid gør det, siger Kasper Hjulmand. 

Landstræneren peger dog samtidig på, at det er meget normalt, at der gradvist vil komme nye unge spillere frem, som udvikler sig og banker på i forhold til spilletid. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk finale! Han er verdens bedste

– Neestrup kan blive næste landstræner

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

De er interesseret i Christian Eriksen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

17 minutter for United – nu skal han til VM

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

De vil gerne have Jens Jønsson

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Arne Slot fyret af Liverpool

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’