Kasper Hjulmands første landsholdstrup efter VM-skuffelsen byder på en del nye ansigter, men samtidig er der også flere velkendte navne, der glimrer ved deres fravær.
Hverken Yussuf Poulsen eller Thomas Delaney er eksempelvis blevet udtaget til denne uges EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kazakhstan, men ifølge Kasper Hjulmand er der ikke tale om et 'farvel', men et 'på gensyn' til de to rutinerede spillere.
Hjulmand peger på, at Yussuf Poulsen har haft et 'bøvlet 2022', og angriberen på det seneste ikke har vist nok i forhold til de spillere, der er med i landsholdstruppen.
– Det er lidt det samme med Delaney, som jo har haft en lidt bøvlet tid i Sevilla. Han har også haft nogle skader. Han fik en relativt stor skade under VM. Han har arbejdet på at komme tilbage, og blev udlejet til Hoffenheim. Han har startet med at spille, men ikke med den kvalitet (han plejer at have, red.). Han er ikke helt tilbage på topniveauet, og han har også været ude af holdet i et par uger, siger Kasper Hjulmand.
– Og det er selvfølgelig nogle kæmpestore overvejelser, fordi de har jo begge været megagode for os, og de er nogle fantastiske mennesker i vores trup. De har altid været nogle faste holdepunkter. Nogen, du kunne stole på, og hvor du ved præcis, hvad du får. Men omvendt er det præstationerne og niveauet på banen, som afgør, om man kommer med. Og når man ser på de fem midtbanespillere, vi har taget med i stedet for Thomas, så er de på et højt niveau nu, og de præsterer på et højt niveau hver eneste uge.
Kasper Hjulmand understreger, at han bestemt ser Yussuf Poulsen og Thomas Delaney som landsholdsspillere i fremtiden. Landstræneren slår samtidig fast, at den store udskiftning i truppen ikke hænger sammen med, at han vil gå i en ny retning efter den forfejlede VM-slutrunde.
– Sådan er det slet ikke for mig. Det er meget sjovt, for jeg har slet ikke tænkt sådan. Det er slet ikke sådan, at jeg efter VM har tænkt 'nå, nu skal der ske et eller andet'. Nej, jeg har egentlig gjort det, som vi altid gør det, siger Kasper Hjulmand.
Landstræneren peger dog samtidig på, at det er meget normalt, at der gradvist vil komme nye unge spillere frem, som udvikler sig og banker på i forhold til spilletid.
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Skuffer igen
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
NYHEDER