Danmark har holdt nullet i de seneste fire landskampe, og landstræner Kasper Hjulmand er godt tilfreds med den defensiv, som han har overtaget fra Åge Hareide.
I onsdagens 1-0-sejr over England på Wembley var der dog problemer i Danmarks venstre forsvarsside, påpeger landstræneren.
Derfor blev han nødt til at skifte Robert Skov ud i pausen af kampen, men allerede i første halvleg var han tæt på at lave et formationsskifte, hvis ikke Englands Harry Maguire var blevet udvist.
Det siger Kasper Hjulmand på et pressemøde efter sejren.
– Der er ingen tvivl om, der er ting, som skal forbedres. Vi havde store problemer i vores venstre forsvarsside. “Zanka” var klar til at komme ind, da Maguire fik det røde kort. Vi havde nogle problemer med deres wingbacks, særligt i vores venstre side, siger Hjulmand.
Overordnet set har Danmark dog en defensiv, der nok skal bringe holdet langt, mener landstræneren.
– Det er ikke tilfældigt, at vi holder nullet. Vi har spillet mod nogle af verdens bedste nationer, og hvis man ser på antallet af afslutninger, så holder vi dem langt nede. Vi skal blive ved med at holde fast i, at det skal blive svært at score imod os.
– Samtidig skal vi blive ved med at være aggressive, så vi selv kan score nogle mål, efter at vi har erobret bolden. Selvfølgelig skal vi lave justeringer, men i dag var der også en evne til at hænge i og blive ved med at lukke rummene for dem, siger Kasper Hjulmand.
Siden Danmark senest indkasserede et mål, er buret blev holdt rent mod Færøerne, Island og to gange mod England.
Det var første gang i 37 år, at Danmark vandt over England på Wembley. Hjulmand krediterer sine “superambitiøse” spillere for sejren.
– Det betyder meget at vinde sådan en kamp for vores selvforståelse. Jeg er havnet med en gruppe spillere, som er lige dele superambitiøse og lige dele ydmyge for, hvad vi gerne vil opnå.
– Vi vil gerne opnå og vinde mest muligt, og vi vil måle os mod de bedste, siger Hjulmand.
Han giver en særlig hyldest til Simon Kjær og Christian Eriksen, der begge spillede landskamp nummer 100 for Danmark. Sidstnævnte blev matchvinder med kampens eneste mål.
– Jeg vil gratulere Simon Kjær og Christian Eriksen med deres landskamp nummer 100 på sådan en stor aften. Det kan I være stolte af, siger landstræneren adresseret til de to jubilarer.
/ritzau/

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Værdien styrtdykker

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Højlund jubler over landstrænerens plan

‘Jeg tror, FCK har brændt nallerne for ofte’

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Svensk boss: Derfor fyrer vi Jon Dahl Tomasson

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Chokerede spillerne kort før kampstart

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Tager opsigtsvækkende Pentz-beslutning

‘Amok over ham’

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Peger på særligt problem fra dag ét

De meldes ude efter Andreas Christensen

Kæmpe navne i spil til at afløse Tomasson

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Danmarks største rival skriver historie

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Stjerne ude på ubestemt tid

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’

Tauson færdig – i store smerter

Bischoff udpeget til nøgleposition

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Zidane flirter med kæmpe job

Vil hente dansk stjerne til januar

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Kræver rekordbeløb

Jon Dahl Tomasson fyret

Erkender sig skyldig i overgrebsmateriale med barn

Pogacar afslører problemer: ‘Kroppen var i chok’

Bliver Jon Dahl fyret? Giver kryptisk svar

Vil fyre ham øjeblikkeligt

Superliga-træner hylder: ‘Min nærmeste allierede’

Brøndby-legende raser: ‘Gør ondt i hele min krop’

Reagerer på kæmpe nedtur

Tricolorii taber i Talinn

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig
