Når Kasper Hjulmands mandskab senere i denne uge tager hul på EM, er det med et af hav af rutinerede kræfter i truppen.
Kasper Schmeichel i målet er 37 år, Simon Kjær, Mathias “Zanka” Jørgensen og Jannik Vestergaard i forsvaret er alle 31 eller ældre, og på midtbanen er både Christian Eriksen og Thomas Delaney 32 år.
Faktisk har den danske trup en gennemsnitsalder på 28 år og 87 dage, og det gør Hjulmands trup til den tredjeældste ved EM-slutrunden. Det viser tal, som Tipsbladet har fået Opta til at indhente.
Kun Skotland og værterne fra Tyskland har ældre trupper med gennemsnitsaldre på henholdsvis 28 år og 288 dage og 28 år og 215 dage.
Danmark har i alt syv spillere med, der er ældre end 31 år, og det er sjetteflest ved slutrunden. Schweiz og Tyskland har begge ni spillere over 31 år, mens Skotland, Belgien og Ungarn har otte af slagsen.
Den yngste trup råder Tjekkiet desuden over med en gennemsnitsalder på lidt under 26 år.
Med alder kommer erfaring
Med gennemsnitsalderen in mente er det måske heller ikke så overraskende, at Danmark på flere måder er blandt de mest rutinerede hold ved slutrunden.
Både Simon Kjær og Christian Eriksen er med deres henholdsvis 132 og 130 landskampe i top ti over EM-spillere med flest landskampe for deres respektive lande.
Og den danske trup har i alt spillet hele 81 kampe ved EM-slutrunder. Et tal, der kun overgås af Portugals 94.
En sjov lille krølle på halen er dog, at Danmark er et af kun fire hold, der har en potentiel landsholdsdebutant med til slutrunden.
Mads Hermansen, 23 år, har nemlig aldrig spillet en landskamp, og de eneste andre EM-spillere uden en landskamp er Oliver Baumann fra Tyskland, Henrich Ravas fra Slovakiet og Ahmetcan Kaplan fra Tyrkiet.
Der er dog heller ikke udsigt til spilletid for Mads Hermansen til EM, da Kasper Schmeichel er førstevalget, mens Frederik Rønnow er andenkeeper.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft
LIGE NU