Når Kasper Hjulmands mandskab senere i denne uge tager hul på EM, er det med et af hav af rutinerede kræfter i truppen.
Kasper Schmeichel i målet er 37 år, Simon Kjær, Mathias “Zanka” Jørgensen og Jannik Vestergaard i forsvaret er alle 31 eller ældre, og på midtbanen er både Christian Eriksen og Thomas Delaney 32 år.
Faktisk har den danske trup en gennemsnitsalder på 28 år og 87 dage, og det gør Hjulmands trup til den tredjeældste ved EM-slutrunden. Det viser tal, som Tipsbladet har fået Opta til at indhente.
Kun Skotland og værterne fra Tyskland har ældre trupper med gennemsnitsaldre på henholdsvis 28 år og 288 dage og 28 år og 215 dage.
Danmark har i alt syv spillere med, der er ældre end 31 år, og det er sjetteflest ved slutrunden. Schweiz og Tyskland har begge ni spillere over 31 år, mens Skotland, Belgien og Ungarn har otte af slagsen.
Den yngste trup råder Tjekkiet desuden over med en gennemsnitsalder på lidt under 26 år.
Med alder kommer erfaring
Med gennemsnitsalderen in mente er det måske heller ikke så overraskende, at Danmark på flere måder er blandt de mest rutinerede hold ved slutrunden.
Både Simon Kjær og Christian Eriksen er med deres henholdsvis 132 og 130 landskampe i top ti over EM-spillere med flest landskampe for deres respektive lande.
Og den danske trup har i alt spillet hele 81 kampe ved EM-slutrunder. Et tal, der kun overgås af Portugals 94.
En sjov lille krølle på halen er dog, at Danmark er et af kun fire hold, der har en potentiel landsholdsdebutant med til slutrunden.
Mads Hermansen, 23 år, har nemlig aldrig spillet en landskamp, og de eneste andre EM-spillere uden en landskamp er Oliver Baumann fra Tyskland, Henrich Ravas fra Slovakiet og Ahmetcan Kaplan fra Tyrkiet.
Der er dog heller ikke udsigt til spilletid for Mads Hermansen til EM, da Kasper Schmeichel er førstevalget, mens Frederik Rønnow er andenkeeper.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Ståle Solbakken overvejede at sige op
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
INTERVIEW