Højbjerg hylder dansker: Han minder om Ryan Giggs

Pierre-Emile Højbjerg har store forhåbninger om en stor dansk fremtid for landsholdet, hvor flere unge spillere får nøgleroller under de kommende slutrunder.



Sidste sommers EM-slutrunde har givet blod på tanden hos Tottenham-midtbanespilleren Pierre-Emile Højbjerg i dansk landsholdssammenhæng.

– I bør notere jer os til EM i 2024, fordi vi udvikler os lige nu. Vi har Andreas Christensen, Joakim Mæhle og så hold rigtig godt øje med Andreas Skov Olsen fra Club Brügge. Han er en gammeldags kantspiller, som minder om Ryan Giggs. Han elsker at udfordre, hvor han enten laver et indlæg eller skyder på mål, siger Pierre-Emile Højbjerg til Daily Mail.

De store forhåbninger om fortsat EM-succes blev istandsat under sidste sommers slutrunde, som ifølge den 26-årige dansker var en af de vildeste oplevesler i karrieren.

– Jeg har aldrig oplevet eufori på den måde, som da vi slog Rusland og gik videre fra gruppen. Der var kun 25.000 tilskuere på grund af Covid, men det føltes som 50.000, siger han.

Efter en traumatisk åbningskamp mod Finland nåede Danmark hele vejen til semifinalen, hvor England blev endestationen efter Raheem Sterling fik tilkæmpet sig et straffespark.

– Jeg vil ikke lyve, så jeg tror ikke ligefrem, at nogen vil give Sterling gratis aftensmad i København. 

Allerede i slutningen af året venter verdensmesterskaberne i fodbold i Qatar, hvor Pierre-Emile Højbjerg vil få en nøglerolle sammen med Premier League-kollegaerne Christian Eriksen, Kasper Schmeichel og Andreas Christensen.

Han har også en stor rolle for Tottenham, hvor han under Antonio Conte har optrådt 44 gange i denne sæson. Søndag var han med til at sikre tre point mod Kasper Schmeichel og Leicester.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Transferbombe i Manchester United



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Melder ud om Mbappé

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Frankrig – Spanien

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM