Højbjerg hylder dansker: Han minder om Ryan Giggs

Pierre-Emile Højbjerg har store forhåbninger om en stor dansk fremtid for landsholdet, hvor flere unge spillere får nøgleroller under de kommende slutrunder.



Sidste sommers EM-slutrunde har givet blod på tanden hos Tottenham-midtbanespilleren Pierre-Emile Højbjerg i dansk landsholdssammenhæng.

– I bør notere jer os til EM i 2024, fordi vi udvikler os lige nu. Vi har Andreas Christensen, Joakim Mæhle og så hold rigtig godt øje med Andreas Skov Olsen fra Club Brügge. Han er en gammeldags kantspiller, som minder om Ryan Giggs. Han elsker at udfordre, hvor han enten laver et indlæg eller skyder på mål, siger Pierre-Emile Højbjerg til Daily Mail.

De store forhåbninger om fortsat EM-succes blev istandsat under sidste sommers slutrunde, som ifølge den 26-årige dansker var en af de vildeste oplevesler i karrieren.

– Jeg har aldrig oplevet eufori på den måde, som da vi slog Rusland og gik videre fra gruppen. Der var kun 25.000 tilskuere på grund af Covid, men det føltes som 50.000, siger han.

Efter en traumatisk åbningskamp mod Finland nåede Danmark hele vejen til semifinalen, hvor England blev endestationen efter Raheem Sterling fik tilkæmpet sig et straffespark.

– Jeg vil ikke lyve, så jeg tror ikke ligefrem, at nogen vil give Sterling gratis aftensmad i København. 

Allerede i slutningen af året venter verdensmesterskaberne i fodbold i Qatar, hvor Pierre-Emile Højbjerg vil få en nøglerolle sammen med Premier League-kollegaerne Christian Eriksen, Kasper Schmeichel og Andreas Christensen.

Han har også en stor rolle for Tottenham, hvor han under Antonio Conte har optrådt 44 gange i denne sæson. Søndag var han med til at sikre tre point mod Kasper Schmeichel og Leicester.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Laudrup stopper på TV 2

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Her kan man se La Liga fremover

Schweiz – Algeriet

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Argentina – Kap Verde

Premier League-klub giver cheftræneren sparket