Sidste sommers EM-slutrunde har givet blod på tanden hos Tottenham-midtbanespilleren Pierre-Emile Højbjerg i dansk landsholdssammenhæng.
– I bør notere jer os til EM i 2024, fordi vi udvikler os lige nu. Vi har Andreas Christensen, Joakim Mæhle og så hold rigtig godt øje med Andreas Skov Olsen fra Club Brügge. Han er en gammeldags kantspiller, som minder om Ryan Giggs. Han elsker at udfordre, hvor han enten laver et indlæg eller skyder på mål, siger Pierre-Emile Højbjerg til Daily Mail.
De store forhåbninger om fortsat EM-succes blev istandsat under sidste sommers slutrunde, som ifølge den 26-årige dansker var en af de vildeste oplevesler i karrieren.
– Jeg har aldrig oplevet eufori på den måde, som da vi slog Rusland og gik videre fra gruppen. Der var kun 25.000 tilskuere på grund af Covid, men det føltes som 50.000, siger han.
Efter en traumatisk åbningskamp mod Finland nåede Danmark hele vejen til semifinalen, hvor England blev endestationen efter Raheem Sterling fik tilkæmpet sig et straffespark.
– Jeg vil ikke lyve, så jeg tror ikke ligefrem, at nogen vil give Sterling gratis aftensmad i København.
Allerede i slutningen af året venter verdensmesterskaberne i fodbold i Qatar, hvor Pierre-Emile Højbjerg vil få en nøglerolle sammen med Premier League-kollegaerne Christian Eriksen, Kasper Schmeichel og Andreas Christensen.
Han har også en stor rolle for Tottenham, hvor han under Antonio Conte har optrådt 44 gange i denne sæson. Søndag var han med til at sikre tre point mod Kasper Schmeichel og Leicester.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER