ALGORFA (Tipsbladet): Han var et 18-årigt talent, da han tilbage i 2014 fik sin debut for Danmark i en testkamp i Parken mod Sverige.
Pierre-Emile Højbjerg spillede dengang i Bayern München, under Pep Guardiola, og debuten for Danmark kom på et meget specielt tidspunkt i midtbanespillerens liv, blot en måned efter at hans far på tragisk vis var gået bort efter en kræftsygdom.
Træneren, der gav Pierre-Emile Højbjerg debut på landsholdet, var selvfølgelig Morten Olsen, og den danske legende husker stadig Højbjergs første kamp i rødt og hvidt.
– Jeg husker hans første kamp, som jeg var meget imponeret af. Han spillede for Bayern München og var også udlejet senere til Schalke, men fra starten af viste han sig egentlig allerede på det tidspunkt som en leder, der ville have bolden, og derudover spillede han generelt en fantastisk debutkamp, hvor vi vinder 1-0 over Sverige i Parken, siger Morten Olsen over telefonen, da Tipsbladet torsdag ringer til den tidligere landstræner for at høre hans tanker om Højbjergs nye rolle som landsholdsanfører.
For dansk fodbold er Morten jo en gigant, hvis man kan sige det sådan. På grund af måden, som han har repræsenteret Danmark på i så mange år, og måden, som han har vist vejen for så mange spillere og så mange trænere.
Pierre-Emile HøjbjergAnfører, Danmark
Morten Olsen peger på, at han efter Pierre-Emile Højbjergs forrygende debut måske kom til at gøre den unge midtbanespiller en bjørnetjeneste ved at ligge et lige rigeligt tungt ansvar på hans skuldre.
– Det var måske som om, at jeg måske fik for stor tiltro til ham. For han var stadigvæk en knægt, kan man sige, ikke? Vi startede ham i nogle kvalifikationskampe, hvor han naturligt nok, set i bakspejlet, ikke præsterede på samme måde, som han gjorde i sin debutkamp, siger Morten Olsen og fortsætter:
– Så jeg var lidt skyld i, synes jeg, blandt andet nede i Portugal i en vigtig kamp, at vi måtte tage ham ud i pausen. Han var endnu ikke så stabil, men vi vidste allerede på det tidspunkt, hvad det kunne blive til. Og det er jo så det, han har vist gennem de seneste mange år på landsholdet.
Stor respekt
Mens han for 10 år siden var en teenager med et kæmpe potentiale, så er Pierre-Emile Højbjerg nu chefen for Danmarks landshold. Midtbanestjernen blev for halvanden måned siden udpeget til landsholdets nye anfører, da Simon Kjær meddelte sit stop.
Torsdag eftermiddag møder Pierre-Emile Højbjerg smilende op på terrassen på det luksuriøse golfresort La Finca, hvor landsholdet afholder mediedag. Det er en nyklippet, afslappet og imødekommende landsholdsanfører, der sætter sig på en plasticstol overfor Tipsbladets udsendte efter et fast håndtryk. På terrassen, hvor nogle store palmetræer holder temperaturen mere sval og behagelig, kigger Pierre-Emile Højbjerg tilbage på den rejse på landsholdet, han har været igennem i det seneste årti.
– Det er altid en ære at repræsentere Danmark, og det er altid en ære at blive udtaget til landsholdet. Glæden og motivationen for at være en del af det her hold og prøve at opnå noget for det her hold, den har altid været intakt, siger Pierre-Emile Højbjerg til Tipsbladet.
Jeg husker hans første kamp, som jeg var meget imponeret af. Han spillede for Bayern München og var også udlejet senere til Schalke, men fra starten af viste han sig egentlig allerede på det tidspunkt som en leder, der ville have bolden, og derudover spillede han generelt en fantastisk debutkamp, hvor vi vinder 1-0 over Sverige i Parken.
Morten OlsenTidligere landstræner for Danmark
Højbjerg fortalte for nogle år siden i Viaplay-programmet 'Sat af', at han altid tog Morten Olsen med på råd vedrørende klubskifter og andre store beslutninger. Og landsholdets nye anfører vil absolut ikke lægge skjul på, at Morten Olsen har betydet rigtigt meget for hans karriere.
– For dansk fodbold er Morten jo en gigant, hvis man kan sige det sådan. På grund af måden, som han har repræsenteret Danmark på i så mange år, og måden, som han har vist vejen for så mange spillere og så mange trænere. Også systemet, ‘den røde tråd’ (strategien, som Morten Olsen stod i spidsen for at udvikle i 2006, red.), som han indførte. Jeg kan kun tage hatten af for Morten Olsen.
Morten Olsen husker tilbage på din første tid på landsholdet, hvor han set i bakspejlet kan se, at han måske kom til at give dig for stort et ansvar i en meget ung alder. Hvordan husker du selv din første tid på landsholdet under ham?
– Det var meget lærerigt. Jeg er meget taknemmelig for, at jeg havde en træner, der troede meget på mig. Det var selvfølgelig ærgerligt, at vi ikke kvalificerede os dengang til EM i Frankrig i ‘16.
– Men jeg husker tilbage på den tid med et smil på læben, fordi der var tiltro til mig i en ung alder, og det var selvfølgelig kæmpestort, siger Pierre-Emile Højbjerg.
Nem beslutning at tage til Marseille
Rollen som anfører for Danmark er ikke det eneste nye kapitel, som Pierre-Emile Højbjerg har påbegyndt denne sommer. Efter otte sæsoner i Premier League, først i Southampton og senere i Tottenham, valgte den nu 29-årige danske stjernespiller i sommer at fortsætte karrieren på den franske sydkyst.
Storklubber i Spanien, Tyskland og Italien blev meldt interesserede i Pierre-Emile Højbjerg, men landsholdsprofilen valgte i stedet at skrive under med Marseille.
– Jeg kunne se mig selv i det projekt og den måde, de gør tingene på Marseille. Der var en stor ambition omkring tingene, og strukturen var sat godt på plads. De mennesker, der var involveret i klubben, dem havde jeg det rigtigt godt med, og det gjorde så, at valget var nemt at tage, fortæller Pierre-Emile Højbjerg om sin beslutning.
Udover den danske landsholdsanfører har Ligue 1-klubben også hentet profilerede navne som Adrien Rabiot og Mason Greenwood, og efter syv spillerunder ligger Marseille på tredjepladsen i tabellen. For Pierre-Emile Højbjerg er det dog stadigt for tidligt at sige, om Marseille skal kunne kæmpe med om mesterskabet i denne sæson.
– Jeg ser situationen i Marseille som, at vi hele tiden skal gå efter at vinde den næste fodboldkamp. Hvor det kan tage os hen, det må tiden vise. Det vigtigste er at holde fokus på den næste kamp og prøve at vinde den kamp, lyder det afslutningsvist fra Pierre-Emile Højbjerg.
Lørdag aften kan han spille sin landskamp nummer 84, når Danmark møder europamestrene fra Spanien i Murcia.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT