Højbjerg i vildrede: De skal have penge til det

Pierre-Emile Højbjerg undrer sig over valget af kunstgræs på Astana Arena i Kasakhstan.



Danmark lagde solidt for land i EM-kvalifikationen med en sejr på 3-1 over Finland, og søndag skal de så forsøge at følge op med endnu en sejr mod Kasakhstan.

Klokken 15.00 tørner Danmark og Kasakhstan sammen på kunstgræsset på Astana Arena. Et græstæppe som det danske fodboldlandshold allerede har besigtiget, og det var ikke nogen positiv oplevelse.

Det fortæller Pierre-Emile Højbjerg inden kampen ifølge det kasakhiske medie sports.kz.

– Jeg mener, at et land der har så godt et fodboldstadion skal have råd til en rigtig fodboldbane. Det minder mig om en hjemmelavet bane fra min barndom.

Både Pierre-Emile Højbjerg og Kasper Hjulmand lægger dog vægt på, at det ikke skal være nogen undskyldning. Alligevel har landstræneren en opfordring til de kasakhiske greenkeepere.

– Vi ville hellere have undgået at spille på kunstgræs, men det er særligt vigtigt, at de vander banen for fodbolden og spillernes skyld. Det er meget vigtigt, for i den første kamp mod Slovenien så banen tør ud. Vores scout nævnte også, at han ikke så banen blive vandet.

– Jeg håber virkelig, at de tager det her seriøst og sørger for, at vandet bliver der, for en kunstgræsbane skal være våd. Det er hele pointen. Vi er stadig klar til at spille, uanset om det er på jord, mudder, sten eller græs, siger Hjulmand på pressemødet lørdag ifølge samme medie.

Kasakhstan tabte deres første EM-kvalifikationskamp med 1-2 til Slovenien. Nu gælder det så Danmark, der kan komme på to sejre, mens Kasakhstan jagter deres tre første point søndag eftermiddag.

Nordirdland og San Marino er de øvrige nationer i Danmarks puljer. Her vandt førstnævnte 2-0, og Nordirdland har derfor et godt udgangspunkt inden mødet med Finland.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby med transferscoop?

Brøndby tæt på denne keeper

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Nu er Brøndby IF konkret på banen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby i dialog med Christopher Olivier



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

England – DR Congo

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Mexico – Ecuador

Spår rekordtransfer i dette vindue

Han er ny assistenttræner i Brøndby

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Kolding køber stor profil

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Elfenbenskysten – Norge

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet