Højbjerg i vildrede: De skal have penge til det

Pierre-Emile Højbjerg undrer sig over valget af kunstgræs på Astana Arena i Kasakhstan.



Danmark lagde solidt for land i EM-kvalifikationen med en sejr på 3-1 over Finland, og søndag skal de så forsøge at følge op med endnu en sejr mod Kasakhstan.

Klokken 15.00 tørner Danmark og Kasakhstan sammen på kunstgræsset på Astana Arena. Et græstæppe som det danske fodboldlandshold allerede har besigtiget, og det var ikke nogen positiv oplevelse.

Det fortæller Pierre-Emile Højbjerg inden kampen ifølge det kasakhiske medie sports.kz.

– Jeg mener, at et land der har så godt et fodboldstadion skal have råd til en rigtig fodboldbane. Det minder mig om en hjemmelavet bane fra min barndom.

Både Pierre-Emile Højbjerg og Kasper Hjulmand lægger dog vægt på, at det ikke skal være nogen undskyldning. Alligevel har landstræneren en opfordring til de kasakhiske greenkeepere.

– Vi ville hellere have undgået at spille på kunstgræs, men det er særligt vigtigt, at de vander banen for fodbolden og spillernes skyld. Det er meget vigtigt, for i den første kamp mod Slovenien så banen tør ud. Vores scout nævnte også, at han ikke så banen blive vandet.

– Jeg håber virkelig, at de tager det her seriøst og sørger for, at vandet bliver der, for en kunstgræsbane skal være våd. Det er hele pointen. Vi er stadig klar til at spille, uanset om det er på jord, mudder, sten eller græs, siger Hjulmand på pressemødet lørdag ifølge samme medie.

Kasakhstan tabte deres første EM-kvalifikationskamp med 1-2 til Slovenien. Nu gælder det så Danmark, der kan komme på to sejre, mens Kasakhstan jagter deres tre første point søndag eftermiddag.

Nordirdland og San Marino er de øvrige nationer i Danmarks puljer. Her vandt førstnævnte 2-0, og Nordirdland har derfor et godt udgangspunkt inden mødet med Finland.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Chokskifte på vej?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Tunesien – Holland

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Skotland – Brasilien

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Marokko – Haiti

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK