Højbjerg i vildrede: De skal have penge til det

Pierre-Emile Højbjerg undrer sig over valget af kunstgræs på Astana Arena i Kasakhstan.



Danmark lagde solidt for land i EM-kvalifikationen med en sejr på 3-1 over Finland, og søndag skal de så forsøge at følge op med endnu en sejr mod Kasakhstan.

Klokken 15.00 tørner Danmark og Kasakhstan sammen på kunstgræsset på Astana Arena. Et græstæppe som det danske fodboldlandshold allerede har besigtiget, og det var ikke nogen positiv oplevelse.

Det fortæller Pierre-Emile Højbjerg inden kampen ifølge det kasakhiske medie sports.kz.

– Jeg mener, at et land der har så godt et fodboldstadion skal have råd til en rigtig fodboldbane. Det minder mig om en hjemmelavet bane fra min barndom.

Både Pierre-Emile Højbjerg og Kasper Hjulmand lægger dog vægt på, at det ikke skal være nogen undskyldning. Alligevel har landstræneren en opfordring til de kasakhiske greenkeepere.

– Vi ville hellere have undgået at spille på kunstgræs, men det er særligt vigtigt, at de vander banen for fodbolden og spillernes skyld. Det er meget vigtigt, for i den første kamp mod Slovenien så banen tør ud. Vores scout nævnte også, at han ikke så banen blive vandet.

– Jeg håber virkelig, at de tager det her seriøst og sørger for, at vandet bliver der, for en kunstgræsbane skal være våd. Det er hele pointen. Vi er stadig klar til at spille, uanset om det er på jord, mudder, sten eller græs, siger Hjulmand på pressemødet lørdag ifølge samme medie.

Kasakhstan tabte deres første EM-kvalifikationskamp med 1-2 til Slovenien. Nu gælder det så Danmark, der kan komme på to sejre, mens Kasakhstan jagter deres tre første point søndag eftermiddag.

Nordirdland og San Marino er de øvrige nationer i Danmarks puljer. Her vandt førstnævnte 2-0, og Nordirdland har derfor et godt udgangspunkt inden mødet med Finland.





Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’




LIVE

LIVE: Dommerekspert giver sit syn på AGF-mål

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

FC Midtjylland – AGF

Den største genistreg i Superligaen?

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’