Danmark lagde solidt for land i EM-kvalifikationen med en sejr på 3-1 over Finland, og søndag skal de så forsøge at følge op med endnu en sejr mod Kasakhstan.
Klokken 15.00 tørner Danmark og Kasakhstan sammen på kunstgræsset på Astana Arena. Et græstæppe som det danske fodboldlandshold allerede har besigtiget, og det var ikke nogen positiv oplevelse.
Det fortæller Pierre-Emile Højbjerg inden kampen ifølge det kasakhiske medie sports.kz.
– Jeg mener, at et land der har så godt et fodboldstadion skal have råd til en rigtig fodboldbane. Det minder mig om en hjemmelavet bane fra min barndom.
Både Pierre-Emile Højbjerg og Kasper Hjulmand lægger dog vægt på, at det ikke skal være nogen undskyldning. Alligevel har landstræneren en opfordring til de kasakhiske greenkeepere.
– Vi ville hellere have undgået at spille på kunstgræs, men det er særligt vigtigt, at de vander banen for fodbolden og spillernes skyld. Det er meget vigtigt, for i den første kamp mod Slovenien så banen tør ud. Vores scout nævnte også, at han ikke så banen blive vandet.
– Jeg håber virkelig, at de tager det her seriøst og sørger for, at vandet bliver der, for en kunstgræsbane skal være våd. Det er hele pointen. Vi er stadig klar til at spille, uanset om det er på jord, mudder, sten eller græs, siger Hjulmand på pressemødet lørdag ifølge samme medie.
Kasakhstan tabte deres første EM-kvalifikationskamp med 1-2 til Slovenien. Nu gælder det så Danmark, der kan komme på to sejre, mens Kasakhstan jagter deres tre første point søndag eftermiddag.
Nordirdland og San Marino er de øvrige nationer i Danmarks puljer. Her vandt førstnævnte 2-0, og Nordirdland har derfor et godt udgangspunkt inden mødet med Finland.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Dansk træner vinder stor pris
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Millionregn over ‘PC’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..