Højbjerg savnede mod efter fortjent nederlag

Det var fair nok, at Spanien vandt over Danmark, lyder det fra Pierre-Emile Højbjerg, der efterlyser lidt mere mod i det danske spil.



MURCIA (Tipsbladet): Den stod 0-0 indtil det 79. minut, men til sidst måtte Danmark give fortabt mod Spanien. 

Og efter 1-0-nederlaget til europamestrene pegede Pierre-Emile Højbjerg på, at der var tale om et fair resultat i sidste ende. 

– Jeg føler, at vi bliver slået af et bedre hold. Så det er svært at argumentere imod. Jeg føler, at vi har sekvenser i kampen, hvor vi stikker til dem og gør det godt. Specielt i første halvleg er der perioder, hvor vi er godt med, og hvor vi også spiller modigt.

– Jeg synes, at der kommer mere og mere tid mellem de sekvenser i anden halvleg, og vi får ikke så mange af de sekvenser, hvor vi gør ondt på dem den anden vej. Og derfor kan de lægge endnu mere pres på og tage endnu større chancer i deres offensiv. Og det gør så, at de til sidst bringer så mange folk i feltet, at det for os er svært at skubbe helt ud, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg. 

Danmarks kaptajn havde en lang snak med kampens dommer efter Martin Zubimendis scoring, hvor de danske spillere protesterede. 

– Ja, vi synes, at der er frispark til Victor Nelsson, da han er oppe i hovedstødsduellen og bliver skubbet med begge arme og bliver liggende. Bagefter siger dommeren, at der ikke var frispark, men at der formentlig var offside. Det så VAR så, at der ikke var, lød det fra Højbjerg. 

Midtbaneprofilen blev herefter spurgt, om Spanien er det bedste hold, Danmark har mødt i 2024, hvor landsholdet også har mødt hold som England og Tyskland. 

– Ja, det er det klart. Spanien har selvfølgelig deres måde at spille på, og jeg synes, at vi bliver lidt for passive og afventende i anden halvleg. Vi løber lidt tør for kræfter og får ikke slået den den anden vej. Så det er, som det er. 

Pierre-Emile Højbjerg blev herefter spurgt, hvor langt Danmark har op til de bedste landshold. 

– Der er lidt vej endnu. Jeg synes, at vi i sekvenser viser, at vi godt kan spille med. Personligt synes jeg, at vi som hold skal være endnu mere modige. Ude mod Spanien, er der meget at tabe? Det synes jeg ikke personligt, fordi vi har spillere med stor selvtillid. Men det gør vi ikke, lød det fra den danske anfører, inden han var nødt til at afbryde interviewet, fordi spillerbussen var ved at forlade stadion. 

Danmarks næste kamp er på tirsdag klokken 20.45 på udebane mod Schweiz. 





Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Jeg er fucking irriteret’

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Voldsomt skænderi i FC København

FC København-fans raser

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Chokpris på Victor Froholdt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Superliga-træner enormt stolt

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

– Jeg skammer mig ind i helvede

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Henter kæmpe Superliga-flop

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Ikke det kønneste – men drama fik vi

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Arsenal vinder London-derby

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Fælder dom over FCK: 27,2%

Vejle Boldklub – AGF