MURCIA (Tipsbladet): Den stod 0-0 indtil det 79. minut, men til sidst måtte Danmark give fortabt mod Spanien.
Og efter 1-0-nederlaget til europamestrene pegede Pierre-Emile Højbjerg på, at der var tale om et fair resultat i sidste ende.
– Jeg føler, at vi bliver slået af et bedre hold. Så det er svært at argumentere imod. Jeg føler, at vi har sekvenser i kampen, hvor vi stikker til dem og gør det godt. Specielt i første halvleg er der perioder, hvor vi er godt med, og hvor vi også spiller modigt.
– Jeg synes, at der kommer mere og mere tid mellem de sekvenser i anden halvleg, og vi får ikke så mange af de sekvenser, hvor vi gør ondt på dem den anden vej. Og derfor kan de lægge endnu mere pres på og tage endnu større chancer i deres offensiv. Og det gør så, at de til sidst bringer så mange folk i feltet, at det for os er svært at skubbe helt ud, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg.
Danmarks kaptajn havde en lang snak med kampens dommer efter Martin Zubimendis scoring, hvor de danske spillere protesterede.
– Ja, vi synes, at der er frispark til Victor Nelsson, da han er oppe i hovedstødsduellen og bliver skubbet med begge arme og bliver liggende. Bagefter siger dommeren, at der ikke var frispark, men at der formentlig var offside. Det så VAR så, at der ikke var, lød det fra Højbjerg.
Midtbaneprofilen blev herefter spurgt, om Spanien er det bedste hold, Danmark har mødt i 2024, hvor landsholdet også har mødt hold som England og Tyskland.
– Ja, det er det klart. Spanien har selvfølgelig deres måde at spille på, og jeg synes, at vi bliver lidt for passive og afventende i anden halvleg. Vi løber lidt tør for kræfter og får ikke slået den den anden vej. Så det er, som det er.
Pierre-Emile Højbjerg blev herefter spurgt, hvor langt Danmark har op til de bedste landshold.
– Der er lidt vej endnu. Jeg synes, at vi i sekvenser viser, at vi godt kan spille med. Personligt synes jeg, at vi som hold skal være endnu mere modige. Ude mod Spanien, er der meget at tabe? Det synes jeg ikke personligt, fordi vi har spillere med stor selvtillid. Men det gør vi ikke, lød det fra den danske anfører, inden han var nødt til at afbryde interviewet, fordi spillerbussen var ved at forlade stadion.
Danmarks næste kamp er på tirsdag klokken 20.45 på udebane mod Schweiz.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
MEDIE
Jess Thorup fyret
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Superligaen dropper det
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
TOPNYHED