MURCIA (Tipsbladet): Den stod 0-0 indtil det 79. minut, men til sidst måtte Danmark give fortabt mod Spanien.
Og efter 1-0-nederlaget til europamestrene pegede Pierre-Emile Højbjerg på, at der var tale om et fair resultat i sidste ende.
– Jeg føler, at vi bliver slået af et bedre hold. Så det er svært at argumentere imod. Jeg føler, at vi har sekvenser i kampen, hvor vi stikker til dem og gør det godt. Specielt i første halvleg er der perioder, hvor vi er godt med, og hvor vi også spiller modigt.
– Jeg synes, at der kommer mere og mere tid mellem de sekvenser i anden halvleg, og vi får ikke så mange af de sekvenser, hvor vi gør ondt på dem den anden vej. Og derfor kan de lægge endnu mere pres på og tage endnu større chancer i deres offensiv. Og det gør så, at de til sidst bringer så mange folk i feltet, at det for os er svært at skubbe helt ud, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg.
Danmarks kaptajn havde en lang snak med kampens dommer efter Martin Zubimendis scoring, hvor de danske spillere protesterede.
– Ja, vi synes, at der er frispark til Victor Nelsson, da han er oppe i hovedstødsduellen og bliver skubbet med begge arme og bliver liggende. Bagefter siger dommeren, at der ikke var frispark, men at der formentlig var offside. Det så VAR så, at der ikke var, lød det fra Højbjerg.
Midtbaneprofilen blev herefter spurgt, om Spanien er det bedste hold, Danmark har mødt i 2024, hvor landsholdet også har mødt hold som England og Tyskland.
– Ja, det er det klart. Spanien har selvfølgelig deres måde at spille på, og jeg synes, at vi bliver lidt for passive og afventende i anden halvleg. Vi løber lidt tør for kræfter og får ikke slået den den anden vej. Så det er, som det er.
Pierre-Emile Højbjerg blev herefter spurgt, hvor langt Danmark har op til de bedste landshold.
– Der er lidt vej endnu. Jeg synes, at vi i sekvenser viser, at vi godt kan spille med. Personligt synes jeg, at vi som hold skal være endnu mere modige. Ude mod Spanien, er der meget at tabe? Det synes jeg ikke personligt, fordi vi har spillere med stor selvtillid. Men det gør vi ikke, lød det fra den danske anfører, inden han var nødt til at afbryde interviewet, fordi spillerbussen var ved at forlade stadion.
Danmarks næste kamp er på tirsdag klokken 20.45 på udebane mod Schweiz.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
OPTAKT