Højbjerg savnede mod efter fortjent nederlag

Det var fair nok, at Spanien vandt over Danmark, lyder det fra Pierre-Emile Højbjerg, der efterlyser lidt mere mod i det danske spil.



MURCIA (Tipsbladet): Den stod 0-0 indtil det 79. minut, men til sidst måtte Danmark give fortabt mod Spanien. 

Og efter 1-0-nederlaget til europamestrene pegede Pierre-Emile Højbjerg på, at der var tale om et fair resultat i sidste ende. 

– Jeg føler, at vi bliver slået af et bedre hold. Så det er svært at argumentere imod. Jeg føler, at vi har sekvenser i kampen, hvor vi stikker til dem og gør det godt. Specielt i første halvleg er der perioder, hvor vi er godt med, og hvor vi også spiller modigt.

– Jeg synes, at der kommer mere og mere tid mellem de sekvenser i anden halvleg, og vi får ikke så mange af de sekvenser, hvor vi gør ondt på dem den anden vej. Og derfor kan de lægge endnu mere pres på og tage endnu større chancer i deres offensiv. Og det gør så, at de til sidst bringer så mange folk i feltet, at det for os er svært at skubbe helt ud, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg. 

Danmarks kaptajn havde en lang snak med kampens dommer efter Martin Zubimendis scoring, hvor de danske spillere protesterede. 

– Ja, vi synes, at der er frispark til Victor Nelsson, da han er oppe i hovedstødsduellen og bliver skubbet med begge arme og bliver liggende. Bagefter siger dommeren, at der ikke var frispark, men at der formentlig var offside. Det så VAR så, at der ikke var, lød det fra Højbjerg. 

Midtbaneprofilen blev herefter spurgt, om Spanien er det bedste hold, Danmark har mødt i 2024, hvor landsholdet også har mødt hold som England og Tyskland. 

– Ja, det er det klart. Spanien har selvfølgelig deres måde at spille på, og jeg synes, at vi bliver lidt for passive og afventende i anden halvleg. Vi løber lidt tør for kræfter og får ikke slået den den anden vej. Så det er, som det er. 

Pierre-Emile Højbjerg blev herefter spurgt, hvor langt Danmark har op til de bedste landshold. 

– Der er lidt vej endnu. Jeg synes, at vi i sekvenser viser, at vi godt kan spille med. Personligt synes jeg, at vi som hold skal være endnu mere modige. Ude mod Spanien, er der meget at tabe? Det synes jeg ikke personligt, fordi vi har spillere med stor selvtillid. Men det gør vi ikke, lød det fra den danske anfører, inden han var nødt til at afbryde interviewet, fordi spillerbussen var ved at forlade stadion. 

Danmarks næste kamp er på tirsdag klokken 20.45 på udebane mod Schweiz. 





Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar


FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Andreas Christensen i chokskifte?

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Kongesæson – de køber Pep Biel

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

FC Midtjylland kan score gode penge

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Sønderjyske – FC Midtjylland

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Superliga-legende stråler som 41-årig

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Brøndby-spiller afviser

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Slut: FC København vinder intenst derby

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere