Højbjerg savnede mod efter fortjent nederlag

Det var fair nok, at Spanien vandt over Danmark, lyder det fra Pierre-Emile Højbjerg, der efterlyser lidt mere mod i det danske spil.



MURCIA (Tipsbladet): Den stod 0-0 indtil det 79. minut, men til sidst måtte Danmark give fortabt mod Spanien. 

Og efter 1-0-nederlaget til europamestrene pegede Pierre-Emile Højbjerg på, at der var tale om et fair resultat i sidste ende. 

– Jeg føler, at vi bliver slået af et bedre hold. Så det er svært at argumentere imod. Jeg føler, at vi har sekvenser i kampen, hvor vi stikker til dem og gør det godt. Specielt i første halvleg er der perioder, hvor vi er godt med, og hvor vi også spiller modigt.

– Jeg synes, at der kommer mere og mere tid mellem de sekvenser i anden halvleg, og vi får ikke så mange af de sekvenser, hvor vi gør ondt på dem den anden vej. Og derfor kan de lægge endnu mere pres på og tage endnu større chancer i deres offensiv. Og det gør så, at de til sidst bringer så mange folk i feltet, at det for os er svært at skubbe helt ud, lød det fra Pierre-Emile Højbjerg. 

Danmarks kaptajn havde en lang snak med kampens dommer efter Martin Zubimendis scoring, hvor de danske spillere protesterede. 

– Ja, vi synes, at der er frispark til Victor Nelsson, da han er oppe i hovedstødsduellen og bliver skubbet med begge arme og bliver liggende. Bagefter siger dommeren, at der ikke var frispark, men at der formentlig var offside. Det så VAR så, at der ikke var, lød det fra Højbjerg. 

Midtbaneprofilen blev herefter spurgt, om Spanien er det bedste hold, Danmark har mødt i 2024, hvor landsholdet også har mødt hold som England og Tyskland. 

– Ja, det er det klart. Spanien har selvfølgelig deres måde at spille på, og jeg synes, at vi bliver lidt for passive og afventende i anden halvleg. Vi løber lidt tør for kræfter og får ikke slået den den anden vej. Så det er, som det er. 

Pierre-Emile Højbjerg blev herefter spurgt, hvor langt Danmark har op til de bedste landshold. 

– Der er lidt vej endnu. Jeg synes, at vi i sekvenser viser, at vi godt kan spille med. Personligt synes jeg, at vi som hold skal være endnu mere modige. Ude mod Spanien, er der meget at tabe? Det synes jeg ikke personligt, fordi vi har spillere med stor selvtillid. Men det gør vi ikke, lød det fra den danske anfører, inden han var nødt til at afbryde interviewet, fordi spillerbussen var ved at forlade stadion. 

Danmarks næste kamp er på tirsdag klokken 20.45 på udebane mod Schweiz. 






Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson




LIVE

TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

‘Det er en interessant spiller’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De køber ham for 740 mio.

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby med transferscoop?

Brøndby tæt på denne keeper

England – DR Congo

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker