Oscar Højlund har snart spillet et år i tysk fodbold for Eintracht Frankfurt, og det er gået ganske pænt for den 20-årige midtbanespiller, der skiftede i sommer fra FC København.
Det startede ellers skidt med en længere skadesperiode, men fra han blev den kvit i starten af december, har Højlund fået godt med spilletid på Bundesliga-mandskabet. Prikken over i’et var for to måneder siden, da danskeren scorede i Frankfurts 2-0-sejr over Borussia Dortmund.
Over for Tipsbladet og den øvrige presse fastslår unge Højlund, at han har det godt syd for grænsen, hvor der især er to ting, der skiller sig ud i forhold til dansk fodbold.
– Intensiteten og power. Dansk fodbold er godt på rigtig mange punkter, men på de to parametre er Bundesligaen lige et nøk op. Og så er der nogle individuelle spillere og et par top-tophold, så der er forskel, men Danmark udvikler sig utrolig godt.
– Det er dejligt at have haft en virkelig god opvækst i FCK, så jeg følte mig klar til at tage skridtet, siger den unge spiller, der derudover gerne vil holde detaljerne om sit skifte fra FCK til Bundesligaen for sig selv.
I Eintracht Frankfurt deler Oscar Højlund fodboldbane med sin landsmand Rasmus Nissen Kristensen, og det har været med til at gøre starten i tysk fodbold behagelig.
– Det er klasse at have ham. Han er en super god mentor og var også tidligt ude i sin karriere. Han lærer fra sig, og vi har det super godt sammen. Han er som en anden storebror for mig, så jeg er utrolig glad for at have ham i klubben.

Drømmer om landsholdet
Oscar Højlund er i øjeblikket samlet med det danske U21-landshold, der forbereder sig til sommerens EM-slutrunde, og det er en begivenhed, midtbanespilleren ser frem til.
– Jeg er glad for at være med. Det er en utrolig dejlig gruppe med gode mennesker og gode spillere. Nu skal jeg bare vise mig godt frem og arbejde hårdt, siger Højlund, der drømmer om EM-succes i Slovakiet til sommer.
Noget andet, Eintracht Frankfurt-talentet drømmer om, er at spille for det danske A-landshold, hvor storebror Rasmus Højlund som bekendt huserer.
– Det vil være en drengedrøm. Vi har altid talt om i familien, at det nok er det største at spille for det danske A-landshold, så det vil være ubeskriveligt. Men vi tager en ting ad gangen, fastslår Oscar Højlund.
U21-landsholdet skal torsdag møde Polen, mens Italien venter på mandag. Begge opgør er testkampe.

TransferLIVE: Mathias Ross på plads i ny klub

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Ekspert: Køb dette, FCM – ellers kan I glemme guld

Skifter til Brøndby – nu er det gået helt amok

Afsløring: Roslyng tæt på salg – Pálsson på vej

Nu vil Thomas Frank og co. sprænge banken

Godt nyt til Brøndby-fans: De viser Europa-brag

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

I har altså nyt guld mellem hænderne, FCK!

Stort millionbeløb på vej til Brøndby?

Lurer på dansk stjerne

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Blæst bagover: Stjerne som forvandlet under Frank

Afsløring: FC Nordsjælland byder stort på profil

Gravesen med klar opfordring til FCK

I chok over dansk bomber: ‘Fuldstændigt utroligt’

Vildt! Dansk klub jagter German Onugkha

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Afviste bud – kan de holde på Superliga-profil?

Premier League-bomber i stort skifte?

Bo Henriksens Mainz udsat for hærværk i Norge

FCK meldes interesseret i Lyon-spiller

Brøndby bekræfter: Han er på vej væk

‘Jeg var et kussehår for langt fremme’

Handel kollapset – dansker i kæmpe skifte?

FC København-fan truet: Advarer alle andre

Skræk-optakt: Politiet er involveret

AC Horsens stryger til tops i 1. division

Ekspert: Her dur Brøndbys nye stjerne ikke

Kæmpetransfer på vej?

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Afsløring: Storklub jagter dansker – her er prisen

‘Åben krig – det er meget grimt’

Kæmpe kontramelding: Dropper VM

Afsløring: Vejle-spiller skifter til Hvidovre

Bud på Dolberg

FCK-og BIF-hooligans kan støde sammen

‘Denne angriber skal Brøndby hente’

Real Madrid-træner advarer: Han vil mere

I tårer – køber FC Københavns sommerflirt

Gigantisk millionbeløb på spil

‘Det er nonsens’

Landstræner grubler over Eriksens situation

Brøndby-problemer i Strasbourg

Påtager sig skylden for fejl mod FC København

Det er nøglen for Brøndby

Sætter sin lid til Parken

FCK sikrer fint udgangspunkt i Schweiz

Efter transfer: Nnamani scorer to gange i debut

Mesterhold intensiverer Rasmus Højlund-jagt

Fransk stjerne skal sælges efter ‘uhørt’ slåskamp

LIVE: Sådan forløb kampen i Basel

Brasiliansk keeper slår Peter Shiltons rekord