Højlund hylder dansk fodbold: ‘Rigtig godt’

Oscar Højlund har haft en flot første sæson i tysk fodbold. Han tilskriver uddannelsen i FCK en stor del af æren.



Oscar Højlund har snart spillet et år i tysk fodbold for Eintracht Frankfurt, og det er gået ganske pænt for den 20-årige midtbanespiller, der skiftede i sommer fra FC København.

Det startede ellers skidt med en længere skadesperiode, men fra han blev den kvit i starten af december, har Højlund fået godt med spilletid på Bundesliga-mandskabet. Prikken over i’et var for to måneder siden, da danskeren scorede i Frankfurts 2-0-sejr over Borussia Dortmund.

Over for Tipsbladet og den øvrige presse fastslår unge Højlund, at han har det godt syd for grænsen, hvor der især er to ting, der skiller sig ud i forhold til dansk fodbold.

– Intensiteten og power. Dansk fodbold er godt på rigtig mange punkter, men på de to parametre er Bundesligaen lige et nøk op. Og så er der nogle individuelle spillere og et par top-tophold, så der er forskel, men Danmark udvikler sig utrolig godt.

– Det er dejligt at have haft en virkelig god opvækst i FCK, så jeg følte mig klar til at tage skridtet, siger den unge spiller, der derudover gerne vil holde detaljerne om sit skifte fra FCK til Bundesligaen for sig selv.

I Eintracht Frankfurt deler Oscar Højlund fodboldbane med sin landsmand Rasmus Nissen Kristensen, og det har været med til at gøre starten i tysk fodbold behagelig.

– Det er klasse at have ham. Han er en super god mentor og var også tidligt ude i sin karriere. Han lærer fra sig, og vi har det super godt sammen. Han er som en anden storebror for mig, så jeg er utrolig glad for at have ham i klubben.

Drømmer om landsholdet
Oscar Højlund er i øjeblikket samlet med det danske U21-landshold, der forbereder sig til sommerens EM-slutrunde, og det er en begivenhed, midtbanespilleren ser frem til.

– Jeg er glad for at være med. Det er en utrolig dejlig gruppe med gode mennesker og gode spillere. Nu skal jeg bare vise mig godt frem og arbejde hårdt, siger Højlund, der drømmer om EM-succes i Slovakiet til sommer.

Noget andet, Eintracht Frankfurt-talentet drømmer om, er at spille for det danske A-landshold, hvor storebror Rasmus Højlund som bekendt huserer.

– Det vil være en drengedrøm. Vi har altid talt om i familien, at det nok er det største at spille for det danske A-landshold, så det vil være ubeskriveligt. Men vi tager en ting ad gangen, fastslår Oscar Højlund.

U21-landsholdet skal torsdag møde Polen, mens Italien venter på mandag. Begge opgør er testkampe.




LIVE

TransferLIVE: Nu er han på plads i Barcelona


Vil kuppe FC København

Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Supercomputer: Kæmpe forbedring under Thomas Frank

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Afsløring: AGF jagter Poulsen – Viborg afviser

Mareridtsår: ‘Vi savner ham’

Seks bud på Rasmus Højlunds næste klub

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

70-30 i FC Midtjyllands favør



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!


’95-5 i FC Københavns favør’

Jagter dansk målræv

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa

Nu bekræfter FCK

Thomas Frank var et emne i storklub


AVIS

Nu går de all-in på Højlund


Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Vildt pokerspil om kæmpetransfer



FCK meget tæt på vigtig transfer

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Kaoskamp ved klub-VM

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Rekordkøb kigger efter ny klub



Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Mål i begge ender i Presov

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen



Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg