Højlund hylder dansk fodbold: ‘Rigtig godt’

Oscar Højlund har haft en flot første sæson i tysk fodbold. Han tilskriver uddannelsen i FCK en stor del af æren.



Oscar Højlund har snart spillet et år i tysk fodbold for Eintracht Frankfurt, og det er gået ganske pænt for den 20-årige midtbanespiller, der skiftede i sommer fra FC København.

Det startede ellers skidt med en længere skadesperiode, men fra han blev den kvit i starten af december, har Højlund fået godt med spilletid på Bundesliga-mandskabet. Prikken over i’et var for to måneder siden, da danskeren scorede i Frankfurts 2-0-sejr over Borussia Dortmund.

Over for Tipsbladet og den øvrige presse fastslår unge Højlund, at han har det godt syd for grænsen, hvor der især er to ting, der skiller sig ud i forhold til dansk fodbold.

– Intensiteten og power. Dansk fodbold er godt på rigtig mange punkter, men på de to parametre er Bundesligaen lige et nøk op. Og så er der nogle individuelle spillere og et par top-tophold, så der er forskel, men Danmark udvikler sig utrolig godt.

– Det er dejligt at have haft en virkelig god opvækst i FCK, så jeg følte mig klar til at tage skridtet, siger den unge spiller, der derudover gerne vil holde detaljerne om sit skifte fra FCK til Bundesligaen for sig selv.

I Eintracht Frankfurt deler Oscar Højlund fodboldbane med sin landsmand Rasmus Nissen Kristensen, og det har været med til at gøre starten i tysk fodbold behagelig.

– Det er klasse at have ham. Han er en super god mentor og var også tidligt ude i sin karriere. Han lærer fra sig, og vi har det super godt sammen. Han er som en anden storebror for mig, så jeg er utrolig glad for at have ham i klubben.

Drømmer om landsholdet
Oscar Højlund er i øjeblikket samlet med det danske U21-landshold, der forbereder sig til sommerens EM-slutrunde, og det er en begivenhed, midtbanespilleren ser frem til.

– Jeg er glad for at være med. Det er en utrolig dejlig gruppe med gode mennesker og gode spillere. Nu skal jeg bare vise mig godt frem og arbejde hårdt, siger Højlund, der drømmer om EM-succes i Slovakiet til sommer.

Noget andet, Eintracht Frankfurt-talentet drømmer om, er at spille for det danske A-landshold, hvor storebror Rasmus Højlund som bekendt huserer.

– Det vil være en drengedrøm. Vi har altid talt om i familien, at det nok er det største at spille for det danske A-landshold, så det vil være ubeskriveligt. Men vi tager en ting ad gangen, fastslår Oscar Højlund.

U21-landsholdet skal torsdag møde Polen, mens Italien venter på mandag. Begge opgør er testkampe.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fyrer landstræner to måneder før VM

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Kan koste Brøndby flere millioner

Det er aldrig sket før



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

OB siger farvel til seks spillere

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ringet op af Brøndby-træner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Brøndby IF – Sønderjyske

Ivan Toney klar på choktransfer

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Nu klager FC Barcelona igen

Fremhæver stort Brøndby-talent

Chelsea – Manchester United

Helt vild med Brøndby-profil

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’