Højlund hylder dansk fodbold: ‘Rigtig godt’

Oscar Højlund har haft en flot første sæson i tysk fodbold. Han tilskriver uddannelsen i FCK en stor del af æren.



Oscar Højlund har snart spillet et år i tysk fodbold for Eintracht Frankfurt, og det er gået ganske pænt for den 20-årige midtbanespiller, der skiftede i sommer fra FC København.

Det startede ellers skidt med en længere skadesperiode, men fra han blev den kvit i starten af december, har Højlund fået godt med spilletid på Bundesliga-mandskabet. Prikken over i’et var for to måneder siden, da danskeren scorede i Frankfurts 2-0-sejr over Borussia Dortmund.

Over for Tipsbladet og den øvrige presse fastslår unge Højlund, at han har det godt syd for grænsen, hvor der især er to ting, der skiller sig ud i forhold til dansk fodbold.

– Intensiteten og power. Dansk fodbold er godt på rigtig mange punkter, men på de to parametre er Bundesligaen lige et nøk op. Og så er der nogle individuelle spillere og et par top-tophold, så der er forskel, men Danmark udvikler sig utrolig godt.

– Det er dejligt at have haft en virkelig god opvækst i FCK, så jeg følte mig klar til at tage skridtet, siger den unge spiller, der derudover gerne vil holde detaljerne om sit skifte fra FCK til Bundesligaen for sig selv.

I Eintracht Frankfurt deler Oscar Højlund fodboldbane med sin landsmand Rasmus Nissen Kristensen, og det har været med til at gøre starten i tysk fodbold behagelig.

– Det er klasse at have ham. Han er en super god mentor og var også tidligt ude i sin karriere. Han lærer fra sig, og vi har det super godt sammen. Han er som en anden storebror for mig, så jeg er utrolig glad for at have ham i klubben.

Drømmer om landsholdet
Oscar Højlund er i øjeblikket samlet med det danske U21-landshold, der forbereder sig til sommerens EM-slutrunde, og det er en begivenhed, midtbanespilleren ser frem til.

– Jeg er glad for at være med. Det er en utrolig dejlig gruppe med gode mennesker og gode spillere. Nu skal jeg bare vise mig godt frem og arbejde hårdt, siger Højlund, der drømmer om EM-succes i Slovakiet til sommer.

Noget andet, Eintracht Frankfurt-talentet drømmer om, er at spille for det danske A-landshold, hvor storebror Rasmus Højlund som bekendt huserer.

– Det vil være en drengedrøm. Vi har altid talt om i familien, at det nok er det største at spille for det danske A-landshold, så det vil være ubeskriveligt. Men vi tager en ting ad gangen, fastslår Oscar Højlund.

U21-landsholdet skal torsdag møde Polen, mens Italien venter på mandag. Begge opgør er testkampe.





Fyring og tavse magtmænd? Nu svarer Neestrup




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

FC København-stjerne straffes af UEFA

Færdig i FC Midtjylland?

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Bo Svensson i spil til stort job

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

I svime over Højlund

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Vild udtalelse om Nathan Trott

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Medie peger på FC København

Sæsonens hurtigste hattrick

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Choktransfer?

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Manchester United jagter Liverpool-profil

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Superliga-stortalenter topper international liste

Han skal jo være Brøndby-mand

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Trods krise: Freder Superliga-træner

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

Forlænger med stortalent

– Det er absolut bekymrende!

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer