Højlund hylder dansk fodbold: ‘Rigtig godt’

Oscar Højlund har haft en flot første sæson i tysk fodbold. Han tilskriver uddannelsen i FCK en stor del af æren.



Oscar Højlund har snart spillet et år i tysk fodbold for Eintracht Frankfurt, og det er gået ganske pænt for den 20-årige midtbanespiller, der skiftede i sommer fra FC København.

Det startede ellers skidt med en længere skadesperiode, men fra han blev den kvit i starten af december, har Højlund fået godt med spilletid på Bundesliga-mandskabet. Prikken over i’et var for to måneder siden, da danskeren scorede i Frankfurts 2-0-sejr over Borussia Dortmund.

Over for Tipsbladet og den øvrige presse fastslår unge Højlund, at han har det godt syd for grænsen, hvor der især er to ting, der skiller sig ud i forhold til dansk fodbold.

– Intensiteten og power. Dansk fodbold er godt på rigtig mange punkter, men på de to parametre er Bundesligaen lige et nøk op. Og så er der nogle individuelle spillere og et par top-tophold, så der er forskel, men Danmark udvikler sig utrolig godt.

– Det er dejligt at have haft en virkelig god opvækst i FCK, så jeg følte mig klar til at tage skridtet, siger den unge spiller, der derudover gerne vil holde detaljerne om sit skifte fra FCK til Bundesligaen for sig selv.

I Eintracht Frankfurt deler Oscar Højlund fodboldbane med sin landsmand Rasmus Nissen Kristensen, og det har været med til at gøre starten i tysk fodbold behagelig.

– Det er klasse at have ham. Han er en super god mentor og var også tidligt ude i sin karriere. Han lærer fra sig, og vi har det super godt sammen. Han er som en anden storebror for mig, så jeg er utrolig glad for at have ham i klubben.

Drømmer om landsholdet
Oscar Højlund er i øjeblikket samlet med det danske U21-landshold, der forbereder sig til sommerens EM-slutrunde, og det er en begivenhed, midtbanespilleren ser frem til.

– Jeg er glad for at være med. Det er en utrolig dejlig gruppe med gode mennesker og gode spillere. Nu skal jeg bare vise mig godt frem og arbejde hårdt, siger Højlund, der drømmer om EM-succes i Slovakiet til sommer.

Noget andet, Eintracht Frankfurt-talentet drømmer om, er at spille for det danske A-landshold, hvor storebror Rasmus Højlund som bekendt huserer.

– Det vil være en drengedrøm. Vi har altid talt om i familien, at det nok er det største at spille for det danske A-landshold, så det vil være ubeskriveligt. Men vi tager en ting ad gangen, fastslår Oscar Højlund.

U21-landsholdet skal torsdag møde Polen, mens Italien venter på mandag. Begge opgør er testkampe.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

I svime over Oscar Schwartau

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Det kommer til at trække ud

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

To danskere færdige i norsk klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Store navne kan forlade Brøndby IF

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Vild Diant Ramaj-historie

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Intet aftryk!

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Dansker trukket ind i skandalesag

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

‘Han skal ingen steder’

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld