Højlund hylder dansk fodbold: ‘Rigtig godt’

Oscar Højlund har haft en flot første sæson i tysk fodbold. Han tilskriver uddannelsen i FCK en stor del af æren.



Oscar Højlund har snart spillet et år i tysk fodbold for Eintracht Frankfurt, og det er gået ganske pænt for den 20-årige midtbanespiller, der skiftede i sommer fra FC København.

Det startede ellers skidt med en længere skadesperiode, men fra han blev den kvit i starten af december, har Højlund fået godt med spilletid på Bundesliga-mandskabet. Prikken over i’et var for to måneder siden, da danskeren scorede i Frankfurts 2-0-sejr over Borussia Dortmund.

Over for Tipsbladet og den øvrige presse fastslår unge Højlund, at han har det godt syd for grænsen, hvor der især er to ting, der skiller sig ud i forhold til dansk fodbold.

– Intensiteten og power. Dansk fodbold er godt på rigtig mange punkter, men på de to parametre er Bundesligaen lige et nøk op. Og så er der nogle individuelle spillere og et par top-tophold, så der er forskel, men Danmark udvikler sig utrolig godt.

– Det er dejligt at have haft en virkelig god opvækst i FCK, så jeg følte mig klar til at tage skridtet, siger den unge spiller, der derudover gerne vil holde detaljerne om sit skifte fra FCK til Bundesligaen for sig selv.

I Eintracht Frankfurt deler Oscar Højlund fodboldbane med sin landsmand Rasmus Nissen Kristensen, og det har været med til at gøre starten i tysk fodbold behagelig.

– Det er klasse at have ham. Han er en super god mentor og var også tidligt ude i sin karriere. Han lærer fra sig, og vi har det super godt sammen. Han er som en anden storebror for mig, så jeg er utrolig glad for at have ham i klubben.

Drømmer om landsholdet
Oscar Højlund er i øjeblikket samlet med det danske U21-landshold, der forbereder sig til sommerens EM-slutrunde, og det er en begivenhed, midtbanespilleren ser frem til.

– Jeg er glad for at være med. Det er en utrolig dejlig gruppe med gode mennesker og gode spillere. Nu skal jeg bare vise mig godt frem og arbejde hårdt, siger Højlund, der drømmer om EM-succes i Slovakiet til sommer.

Noget andet, Eintracht Frankfurt-talentet drømmer om, er at spille for det danske A-landshold, hvor storebror Rasmus Højlund som bekendt huserer.

– Det vil være en drengedrøm. Vi har altid talt om i familien, at det nok er det største at spille for det danske A-landshold, så det vil være ubeskriveligt. Men vi tager en ting ad gangen, fastslår Oscar Højlund.

U21-landsholdet skal torsdag møde Polen, mens Italien venter på mandag. Begge opgør er testkampe.





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Fem bud på David Nielsens afløser

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Giver to spillere livstidskarantæne

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Sænker prisen mod Midtjylland

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding

I forhandlinger med Nartey

Real Madrid – Manchester City

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Vil have ham væk fra FC København

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

David Nielsen har sagt op