Højlund melder om stemningen i omklædningsrummet

Rasmus Højlund sætter ord på, hvordan stemningen var i det danske omklædningsrum efter fiaskoen mod Kasakhstan.



Omklædningsrummet hos professionelle fodboldhold er ofte et helligt område, hvor andre udenfor holdet ikke har adgang. 

Derfor er det oftest sparsomt med informationer herfra, men efter Danmarks fiasko mod Kasakhstan sætter Rasmus Højlund ord på, hvordan de danske landsholdsspillere reagerede. 

Det var dog ikke ligefrem fordi, at der blev kastet flasker i forskellige retninger, selv om frustrationerne var tydelige at se hos eksempelvis Kasper Hjulmand og Simon Kjær efter kampen. 

– Der har været meget stille. Vi har godt vidst, at det har været en kæmpe skuffelse, og at det ikke er godt nok, siger Rasmus Højlund til TV 2.

Angriberen køber ind på, at nederlaget var et kollaps set med danske briller.

Fra at have ført 0-2 til det 72. minut endte Danmark med at tabe 3-2.

– Det er fair nok at kalde det et kollaps. Det er bare sådan noget, der ikke må ske. Det er hele holdet. Vi skal være mere afklaret. Det er bare noget lort – det er det bare. Der er ikke så meget andet end at sige, at det bare ikke må ske, og det kommer heller ikke til at ske igen.

– Det er noget, vi må lære af, og så skal vi tage det til os. Vi skal virkelig mærke det her nederlag, og så skal vi arbejde videre med det, fortæller Rasmus Højlund.

Højlund selv kan glæde sig over, at han formåede at bygge videre på målformen for landsholdet. Det var den formstærke angriber, som scorede begge Danmarks mål i første halvleg.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

AGF – Sønderjyske

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

FC Fredericia – FC København

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Randers FC – Vejle Boldklub

OB – Silkeborg IF

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chok i Wolfsburg

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Manchester United – Liverpool

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Et markant problem for Silkeborg