Højlund melder om stemningen i omklædningsrummet

Rasmus Højlund sætter ord på, hvordan stemningen var i det danske omklædningsrum efter fiaskoen mod Kasakhstan.



Omklædningsrummet hos professionelle fodboldhold er ofte et helligt område, hvor andre udenfor holdet ikke har adgang. 

Derfor er det oftest sparsomt med informationer herfra, men efter Danmarks fiasko mod Kasakhstan sætter Rasmus Højlund ord på, hvordan de danske landsholdsspillere reagerede. 

Det var dog ikke ligefrem fordi, at der blev kastet flasker i forskellige retninger, selv om frustrationerne var tydelige at se hos eksempelvis Kasper Hjulmand og Simon Kjær efter kampen. 

– Der har været meget stille. Vi har godt vidst, at det har været en kæmpe skuffelse, og at det ikke er godt nok, siger Rasmus Højlund til TV 2.

Angriberen køber ind på, at nederlaget var et kollaps set med danske briller.

Fra at have ført 0-2 til det 72. minut endte Danmark med at tabe 3-2.

– Det er fair nok at kalde det et kollaps. Det er bare sådan noget, der ikke må ske. Det er hele holdet. Vi skal være mere afklaret. Det er bare noget lort – det er det bare. Der er ikke så meget andet end at sige, at det bare ikke må ske, og det kommer heller ikke til at ske igen.

– Det er noget, vi må lære af, og så skal vi tage det til os. Vi skal virkelig mærke det her nederlag, og så skal vi arbejde videre med det, fortæller Rasmus Højlund.

Højlund selv kan glæde sig over, at han formåede at bygge videre på målformen for landsholdet. Det var den formstærke angriber, som scorede begge Danmarks mål i første halvleg.







LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Raser over VM-tiltag

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Stolt over dansk transfer

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han tager hjem fra VM

Spottet i København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Curacao

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Holland – Japan

AGF køber ham

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på