2-0 og 2-0. Så nemt kunne det gøres.
Det blev en perfekt start på Nations League for det danske fodboldlandshold, der torsdag og søndag vandt over henholdsvis Schweiz og Serbien.
Og de gode præstationer roses i Verdens Lækreste Superliga, hvor man i denne uge har vendt fokus på landsholdet og kigger på præstationerne fra de to kampe, der havde vikar-landstræner Lars Knudsen i spidsen.
I programmet har vært Mie Spangsberg besøg af Tipsbladet-journalist Victor Risager samt tidligere landsholdsmålmand Jesper Christiansen.
Og målmanden afveg fra målmandsklubben og glædede sig især over et stort gennembrud, som en af de danske markspillere fik i de to kampe – nemlig Albert Grønbæk.
– Vi har råbt og skreget på nye, unge spillere, der skulle have chancen, og jeg må bare sige, at han har bare grebet den. Et friskt pust. Han spiller uden bekymringer, og der sker noget, når han har bolden, han arbejder også hårdt uden bold – det har været et virkelig friskt pust, siger Jesper Christiansen, der selv spillede 11 A-landskampe for Danmark.
Journalist Victor Risager bakker op om Albert Grønbæk, der startede inde i begge landskampe og scorede sit første mål for Danmark mod Serbien.
– En af hans ungdomstrænere i AGF havde sagt til en af mine kollegaer på Tipsbladet, at han har en frækhed og en flabethed, og han er sindssygt god, når kampene er åben. Det er godt sagt det der med frækheden og flabetheden, for han er ikke bange for noget som helst. Det er forrygende, siger Victor Risager.
Foruden at tale præstationerne igennem og se nærmere på vikarlandstræner Lars Knudsen, får de to gæster i studiet også opgaven med at sætte en startopstilling på det danske landshold – altså hvilke 11 spillere bør spille, hvis alle er klar.
Du kan se programmet øverst til denne artikel.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Colombia – Ghana
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TOPNYHED