2-0 og 2-0. Så nemt kunne det gøres.
Det blev en perfekt start på Nations League for det danske fodboldlandshold, der torsdag og søndag vandt over henholdsvis Schweiz og Serbien.
Og de gode præstationer roses i Verdens Lækreste Superliga, hvor man i denne uge har vendt fokus på landsholdet og kigger på præstationerne fra de to kampe, der havde vikar-landstræner Lars Knudsen i spidsen.
I programmet har vært Mie Spangsberg besøg af Tipsbladet-journalist Victor Risager samt tidligere landsholdsmålmand Jesper Christiansen.
Og målmanden afveg fra målmandsklubben og glædede sig især over et stort gennembrud, som en af de danske markspillere fik i de to kampe – nemlig Albert Grønbæk.
– Vi har råbt og skreget på nye, unge spillere, der skulle have chancen, og jeg må bare sige, at han har bare grebet den. Et friskt pust. Han spiller uden bekymringer, og der sker noget, når han har bolden, han arbejder også hårdt uden bold – det har været et virkelig friskt pust, siger Jesper Christiansen, der selv spillede 11 A-landskampe for Danmark.
Journalist Victor Risager bakker op om Albert Grønbæk, der startede inde i begge landskampe og scorede sit første mål for Danmark mod Serbien.
– En af hans ungdomstrænere i AGF havde sagt til en af mine kollegaer på Tipsbladet, at han har en frækhed og en flabethed, og han er sindssygt god, når kampene er åben. Det er godt sagt det der med frækheden og flabetheden, for han er ikke bange for noget som helst. Det er forrygende, siger Victor Risager.
Foruden at tale præstationerne igennem og se nærmere på vikarlandstræner Lars Knudsen, får de to gæster i studiet også opgaven med at sætte en startopstilling på det danske landshold – altså hvilke 11 spillere bør spille, hvis alle er klar.
Du kan se programmet øverst til denne artikel.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Randers kæmper sig tilbage to gange
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADETS DOM