Hylder dansk landsholdskomet: Det er forrygende

Landsholdet efter Kasper Hjulmand får roser i Verdens Lækreste Landshold, der har overtaget i denne uge i stedet for Verdens Lækreste Superliga. Især en dansk komet skiller sig ifølge panelet ud.



2-0 og 2-0. Så nemt kunne det gøres.

Det blev en perfekt start på Nations League for det danske fodboldlandshold, der torsdag og søndag vandt over henholdsvis Schweiz og Serbien.

Og de gode præstationer roses i Verdens Lækreste Superliga, hvor man i denne uge har vendt fokus på landsholdet og kigger på præstationerne fra de to kampe, der havde vikar-landstræner Lars Knudsen i spidsen.

I programmet har vært Mie Spangsberg besøg af Tipsbladet-journalist Victor Risager samt tidligere landsholdsmålmand Jesper Christiansen.

Og målmanden afveg fra målmandsklubben og glædede sig især over et stort gennembrud, som en af de danske markspillere fik i de to kampe – nemlig Albert Grønbæk.

– Vi har råbt og skreget på nye, unge spillere, der skulle have chancen, og jeg må bare sige, at han har bare grebet den. Et friskt pust. Han spiller uden bekymringer, og der sker noget, når han har bolden, han arbejder også hårdt uden bold – det har været et virkelig friskt pust, siger Jesper Christiansen, der selv spillede 11 A-landskampe for Danmark.

Journalist Victor Risager bakker op om Albert Grønbæk, der startede inde i begge landskampe og scorede sit første mål for Danmark mod Serbien.

– En af hans ungdomstrænere i AGF havde sagt til en af mine kollegaer på Tipsbladet, at han har en frækhed og en flabethed, og han er sindssygt god, når kampene er åben. Det er godt sagt det der med frækheden og flabetheden, for han er ikke bange for noget som helst. Det er forrygende, siger Victor Risager.

Foruden at tale præstationerne igennem og se nærmere på vikarlandstræner Lars Knudsen, får de to gæster i studiet også opgaven med at sætte en startopstilling på det danske landshold – altså hvilke 11 spillere bør spille, hvis alle er klar.

Du kan se programmet øverst til denne artikel.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE: Nu bekræfter han




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Fredericia – Silkeborg IF

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Ny offensiv transfer i FCN?

FC København – Randers FC

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Chelsea – Manchester City

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

Manchester United – Nottingham Forest



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Han er førende til at erstatte Hjulmand