Hylder dansk landsholdskomet: Det er forrygende

Landsholdet efter Kasper Hjulmand får roser i Verdens Lækreste Landshold, der har overtaget i denne uge i stedet for Verdens Lækreste Superliga. Især en dansk komet skiller sig ifølge panelet ud.



2-0 og 2-0. Så nemt kunne det gøres.

Det blev en perfekt start på Nations League for det danske fodboldlandshold, der torsdag og søndag vandt over henholdsvis Schweiz og Serbien.

Og de gode præstationer roses i Verdens Lækreste Superliga, hvor man i denne uge har vendt fokus på landsholdet og kigger på præstationerne fra de to kampe, der havde vikar-landstræner Lars Knudsen i spidsen.

I programmet har vært Mie Spangsberg besøg af Tipsbladet-journalist Victor Risager samt tidligere landsholdsmålmand Jesper Christiansen.

Og målmanden afveg fra målmandsklubben og glædede sig især over et stort gennembrud, som en af de danske markspillere fik i de to kampe – nemlig Albert Grønbæk.

– Vi har råbt og skreget på nye, unge spillere, der skulle have chancen, og jeg må bare sige, at han har bare grebet den. Et friskt pust. Han spiller uden bekymringer, og der sker noget, når han har bolden, han arbejder også hårdt uden bold – det har været et virkelig friskt pust, siger Jesper Christiansen, der selv spillede 11 A-landskampe for Danmark.

Journalist Victor Risager bakker op om Albert Grønbæk, der startede inde i begge landskampe og scorede sit første mål for Danmark mod Serbien.

– En af hans ungdomstrænere i AGF havde sagt til en af mine kollegaer på Tipsbladet, at han har en frækhed og en flabethed, og han er sindssygt god, når kampene er åben. Det er godt sagt det der med frækheden og flabetheden, for han er ikke bange for noget som helst. Det er forrygende, siger Victor Risager.

Foruden at tale præstationerne igennem og se nærmere på vikarlandstræner Lars Knudsen, får de to gæster i studiet også opgaven med at sætte en startopstilling på det danske landshold – altså hvilke 11 spillere bør spille, hvis alle er klar.

Du kan se programmet øverst til denne artikel.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Skyder stor FCM-historie ned

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansker på blokken i ny storklub

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 1/8-finalerne ved VM

Her er prisen på Aral Simsir

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Stort FCK-talent er blevet solgt

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

FCK-direktør får job i West Ham



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Åbner for sommertransfer

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans