Hylder dansk landsholdskomet: Det er forrygende

Landsholdet efter Kasper Hjulmand får roser i Verdens Lækreste Landshold, der har overtaget i denne uge i stedet for Verdens Lækreste Superliga. Især en dansk komet skiller sig ifølge panelet ud.



2-0 og 2-0. Så nemt kunne det gøres.

Det blev en perfekt start på Nations League for det danske fodboldlandshold, der torsdag og søndag vandt over henholdsvis Schweiz og Serbien.

Og de gode præstationer roses i Verdens Lækreste Superliga, hvor man i denne uge har vendt fokus på landsholdet og kigger på præstationerne fra de to kampe, der havde vikar-landstræner Lars Knudsen i spidsen.

I programmet har vært Mie Spangsberg besøg af Tipsbladet-journalist Victor Risager samt tidligere landsholdsmålmand Jesper Christiansen.

Og målmanden afveg fra målmandsklubben og glædede sig især over et stort gennembrud, som en af de danske markspillere fik i de to kampe – nemlig Albert Grønbæk.

– Vi har råbt og skreget på nye, unge spillere, der skulle have chancen, og jeg må bare sige, at han har bare grebet den. Et friskt pust. Han spiller uden bekymringer, og der sker noget, når han har bolden, han arbejder også hårdt uden bold – det har været et virkelig friskt pust, siger Jesper Christiansen, der selv spillede 11 A-landskampe for Danmark.

Journalist Victor Risager bakker op om Albert Grønbæk, der startede inde i begge landskampe og scorede sit første mål for Danmark mod Serbien.

– En af hans ungdomstrænere i AGF havde sagt til en af mine kollegaer på Tipsbladet, at han har en frækhed og en flabethed, og han er sindssygt god, når kampene er åben. Det er godt sagt det der med frækheden og flabetheden, for han er ikke bange for noget som helst. Det er forrygende, siger Victor Risager.

Foruden at tale præstationerne igennem og se nærmere på vikarlandstræner Lars Knudsen, får de to gæster i studiet også opgaven med at sætte en startopstilling på det danske landshold – altså hvilke 11 spillere bør spille, hvis alle er klar.

Du kan se programmet øverst til denne artikel.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Kæmpe røgslør af Brøndby

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Harry Maguire i chok

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Cooper og Svensson overrasker begge



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Snart sker det

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk toptræner lander stort job

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding