Tirsdag aften spillede Danmark 2-2 mod Schweiz i en landskamp, som de fleste nok har glemt igen om nogle år, men det er ikke tilfældet for Gustav Isaksen og FC Midtjylland.
Den driblestærke kantspiller scorede nemlig sit første mål i den rød-hvide trøje, da Christian Eriksen med en mindre genialitet tog et hurtigt frispark, mens Gustav Isaksen var løbet i dybden bag et uforberedt schweizisk forsvar. Derfra var det intet problem for Gustav Isaksen at sende bolden i netmaskerne til stillingen 1-1.
Tipsbladet fangede derfor den tidligere akademichef og nuværende Director of Recruitment & Development i FC Midtjylland, Flemming Broe, for at høre, hvad det betød for klubben, at Gustav Isaksen stemplede ind på den store scene foran hr. og fru Fodbolddanmark.
– Det er en af de stunder, der er rigtig gode, når man har arbejdet med talentudvikling i mange år. Det er et meget specielt øjeblik fra kampen, hvor Gustav Isaksen jubler sammen med Rasmus Nissen Kristensen efter scoringen.
– Det er to lokale drenge, der kommer fra vores klubsamarbejde i Midt- og Vestjylland, henholdsvis Roslev og Brande. Det var et stort øjeblik og noget, som mange i klubben har talt om. Så det var en meget positiv oplevelse, siger en glad Flemming Broe til Tipsbladet.
Flemming Broe har et meget tæt forhold til Gustav Isaksen, da han var med til at skrive den første kontrakt med kantspilleren, da han var på akademiet i klubben.
Ifølge den tidligere akademichef har fodboldtalentet altid været åbentlyst hos den blonde kantspiller, især i den offensive del af spillet, hvor han altid har været driblestærk og haft et farligt venstreben, der gjorde ham til en trussel på alle de forskellige ungdomshold hos FC Midtjylland.
Selvom talentet var stort, tog det et par sæsoner i Superligaen, før Gustav Isaksen for alvor kæmpede sig ind i startopstillingen på MCH Arena. Gennembruddet kom for alvor, da Isaksen scorede for FCM i 5-1-sejren over Lazio i 2022.
– Hver gang vi har en spiller fra vores akademi, der kommer gennem nåleøjet til vores førstehold, er det fantastisk, men at nogle af dem også kommer gennem nåleøjet til landsholdet, som Gustav Isaksen gjorde mod Schweiz med sin første scoring, er noget helt specielt. Det skaber en positiv energi i hele klubben.
– Der er mange, der har haft en relation til vores spillere gennem ungdomsårene, og når det kommer til Gustav, som er fra Roslev, ved jeg, hvor mange kilometer hans forældre har kørt ham. Så alt går op i en højere enhed, når man ser succes på den måde.
Sidste sommer skiftede den unge kantspiller fra FC Midtjylland til selvsamme Lazio, som han et år forinden havde været med til at ydmyge i Herning.
Hos den italienske hovedstadsklub har Gustav Isaksen endnu ikke fået det store gennembrud, da han endnu ikke helt har sikret sig en fast startplads hos traditionsklubben.
LIVE
LIVE: ‘Han er en pestilens i presset’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
OPTAKT
Liverpool – Brentford
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
INTERVIEW