Kæmpe FCM-jubel over landsholdsscoring

Gustav Isaksen scorede tirsdag sit første mål for det danske landshold, hvilket ikke gik ubemærket hen hos Isaksens tidligere klub, FC Midtjylland.



Tirsdag aften spillede Danmark 2-2 mod Schweiz i en landskamp, som de fleste nok har glemt igen om nogle år, men det er ikke tilfældet for Gustav Isaksen og FC Midtjylland.

Den driblestærke kantspiller scorede nemlig sit første mål i den rød-hvide trøje, da Christian Eriksen med en mindre genialitet tog et hurtigt frispark, mens Gustav Isaksen var løbet i dybden bag et uforberedt schweizisk forsvar. Derfra var det intet problem for Gustav Isaksen at sende bolden i netmaskerne til stillingen 1-1.

Tipsbladet fangede derfor den tidligere akademichef og nuværende Director of Recruitment & Development i FC Midtjylland, Flemming Broe, for at høre, hvad det betød for klubben, at Gustav Isaksen stemplede ind på den store scene foran hr. og fru Fodbolddanmark.

– Det er en af de stunder, der er rigtig gode, når man har arbejdet med talentudvikling i mange år. Det er et meget specielt øjeblik fra kampen, hvor Gustav Isaksen jubler sammen med Rasmus Nissen Kristensen efter scoringen.

– Det er to lokale drenge, der kommer fra vores klubsamarbejde i Midt- og Vestjylland, henholdsvis Roslev og Brande. Det var et stort øjeblik og noget, som mange i klubben har talt om. Så det var en meget positiv oplevelse, siger en glad Flemming Broe til Tipsbladet.

Flemming Broe har et meget tæt forhold til Gustav Isaksen, da han var med til at skrive den første kontrakt med kantspilleren, da han var på akademiet i klubben.

Ifølge den tidligere akademichef har fodboldtalentet altid været åbentlyst hos den blonde kantspiller, især i den offensive del af spillet, hvor han altid har været driblestærk og haft et farligt venstreben, der gjorde ham til en trussel på alle de forskellige ungdomshold hos FC Midtjylland.

Selvom talentet var stort, tog det et par sæsoner i Superligaen, før Gustav Isaksen for alvor kæmpede sig ind i startopstillingen på MCH Arena. Gennembruddet kom for alvor, da Isaksen scorede for FCM i 5-1-sejren over Lazio i 2022.

– Hver gang vi har en spiller fra vores akademi, der kommer gennem nåleøjet til vores førstehold, er det fantastisk, men at nogle af dem også kommer gennem nåleøjet til landsholdet, som Gustav Isaksen gjorde mod Schweiz med sin første scoring, er noget helt specielt. Det skaber en positiv energi i hele klubben.

– Der er mange, der har haft en relation til vores spillere gennem ungdomsårene, og når det kommer til Gustav, som er fra Roslev, ved jeg, hvor mange kilometer hans forældre har kørt ham. Så alt går op i en højere enhed, når man ser succes på den måde.

Sidste sommer skiftede den unge kantspiller fra FC Midtjylland til selvsamme Lazio, som han et år forinden havde været med til at ydmyge i Herning.

Hos den italienske hovedstadsklub har Gustav Isaksen endnu ikke fået det store gennembrud, da han endnu ikke helt har sikret sig en fast startplads hos traditionsklubben.



Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

De vil købe FC Midtjylland-profil

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

På vej til storklub

Storklub lurer på Mohamed Salah

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Stopper alle forhandlinger

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Jagtet af FCK – nu skifter han

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Frederik Birk bryder tavsheden

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Spøger i kæmpeklub

Lurer på dyr dansk stjerne

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Philadelphia Union forhandler om dansker

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Solgt for 285 millioner

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford