Tirsdag aften spillede Danmark 2-2 mod Schweiz i en landskamp, som de fleste nok har glemt igen om nogle år, men det er ikke tilfældet for Gustav Isaksen og FC Midtjylland.
Den driblestærke kantspiller scorede nemlig sit første mål i den rød-hvide trøje, da Christian Eriksen med en mindre genialitet tog et hurtigt frispark, mens Gustav Isaksen var løbet i dybden bag et uforberedt schweizisk forsvar. Derfra var det intet problem for Gustav Isaksen at sende bolden i netmaskerne til stillingen 1-1.
Tipsbladet fangede derfor den tidligere akademichef og nuværende Director of Recruitment & Development i FC Midtjylland, Flemming Broe, for at høre, hvad det betød for klubben, at Gustav Isaksen stemplede ind på den store scene foran hr. og fru Fodbolddanmark.
– Det er en af de stunder, der er rigtig gode, når man har arbejdet med talentudvikling i mange år. Det er et meget specielt øjeblik fra kampen, hvor Gustav Isaksen jubler sammen med Rasmus Nissen Kristensen efter scoringen.
– Det er to lokale drenge, der kommer fra vores klubsamarbejde i Midt- og Vestjylland, henholdsvis Roslev og Brande. Det var et stort øjeblik og noget, som mange i klubben har talt om. Så det var en meget positiv oplevelse, siger en glad Flemming Broe til Tipsbladet.
Flemming Broe har et meget tæt forhold til Gustav Isaksen, da han var med til at skrive den første kontrakt med kantspilleren, da han var på akademiet i klubben.
Ifølge den tidligere akademichef har fodboldtalentet altid været åbentlyst hos den blonde kantspiller, især i den offensive del af spillet, hvor han altid har været driblestærk og haft et farligt venstreben, der gjorde ham til en trussel på alle de forskellige ungdomshold hos FC Midtjylland.
Selvom talentet var stort, tog det et par sæsoner i Superligaen, før Gustav Isaksen for alvor kæmpede sig ind i startopstillingen på MCH Arena. Gennembruddet kom for alvor, da Isaksen scorede for FCM i 5-1-sejren over Lazio i 2022.
– Hver gang vi har en spiller fra vores akademi, der kommer gennem nåleøjet til vores førstehold, er det fantastisk, men at nogle af dem også kommer gennem nåleøjet til landsholdet, som Gustav Isaksen gjorde mod Schweiz med sin første scoring, er noget helt specielt. Det skaber en positiv energi i hele klubben.
– Der er mange, der har haft en relation til vores spillere gennem ungdomsårene, og når det kommer til Gustav, som er fra Roslev, ved jeg, hvor mange kilometer hans forældre har kørt ham. Så alt går op i en højere enhed, når man ser succes på den måde.
Sidste sommer skiftede den unge kantspiller fra FC Midtjylland til selvsamme Lazio, som han et år forinden havde været med til at ydmyge i Herning.
Hos den italienske hovedstadsklub har Gustav Isaksen endnu ikke fået det store gennembrud, da han endnu ikke helt har sikret sig en fast startplads hos traditionsklubben.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
MEDIE