Kæmpe FCM-jubel over landsholdsscoring

Gustav Isaksen scorede tirsdag sit første mål for det danske landshold, hvilket ikke gik ubemærket hen hos Isaksens tidligere klub, FC Midtjylland.



Tirsdag aften spillede Danmark 2-2 mod Schweiz i en landskamp, som de fleste nok har glemt igen om nogle år, men det er ikke tilfældet for Gustav Isaksen og FC Midtjylland.

Den driblestærke kantspiller scorede nemlig sit første mål i den rød-hvide trøje, da Christian Eriksen med en mindre genialitet tog et hurtigt frispark, mens Gustav Isaksen var løbet i dybden bag et uforberedt schweizisk forsvar. Derfra var det intet problem for Gustav Isaksen at sende bolden i netmaskerne til stillingen 1-1.

Tipsbladet fangede derfor den tidligere akademichef og nuværende Director of Recruitment & Development i FC Midtjylland, Flemming Broe, for at høre, hvad det betød for klubben, at Gustav Isaksen stemplede ind på den store scene foran hr. og fru Fodbolddanmark.

– Det er en af de stunder, der er rigtig gode, når man har arbejdet med talentudvikling i mange år. Det er et meget specielt øjeblik fra kampen, hvor Gustav Isaksen jubler sammen med Rasmus Nissen Kristensen efter scoringen.

– Det er to lokale drenge, der kommer fra vores klubsamarbejde i Midt- og Vestjylland, henholdsvis Roslev og Brande. Det var et stort øjeblik og noget, som mange i klubben har talt om. Så det var en meget positiv oplevelse, siger en glad Flemming Broe til Tipsbladet.

Flemming Broe har et meget tæt forhold til Gustav Isaksen, da han var med til at skrive den første kontrakt med kantspilleren, da han var på akademiet i klubben.

Ifølge den tidligere akademichef har fodboldtalentet altid været åbentlyst hos den blonde kantspiller, især i den offensive del af spillet, hvor han altid har været driblestærk og haft et farligt venstreben, der gjorde ham til en trussel på alle de forskellige ungdomshold hos FC Midtjylland.

Selvom talentet var stort, tog det et par sæsoner i Superligaen, før Gustav Isaksen for alvor kæmpede sig ind i startopstillingen på MCH Arena. Gennembruddet kom for alvor, da Isaksen scorede for FCM i 5-1-sejren over Lazio i 2022.

– Hver gang vi har en spiller fra vores akademi, der kommer gennem nåleøjet til vores førstehold, er det fantastisk, men at nogle af dem også kommer gennem nåleøjet til landsholdet, som Gustav Isaksen gjorde mod Schweiz med sin første scoring, er noget helt specielt. Det skaber en positiv energi i hele klubben.

– Der er mange, der har haft en relation til vores spillere gennem ungdomsårene, og når det kommer til Gustav, som er fra Roslev, ved jeg, hvor mange kilometer hans forældre har kørt ham. Så alt går op i en højere enhed, når man ser succes på den måde.

Sidste sommer skiftede den unge kantspiller fra FC Midtjylland til selvsamme Lazio, som han et år forinden havde været med til at ydmyge i Herning.

Hos den italienske hovedstadsklub har Gustav Isaksen endnu ikke fået det store gennembrud, da han endnu ikke helt har sikret sig en fast startplads hos traditionsklubben.





LIVE

TransferLIVE: Mesterhold overvejer Mika Biereth

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

– Det er ikke rigtig min beslutning

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Færdig i dansk klub

– Et kanon sted for ham

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Eksperter med hård kritik af Dolberg

West Ham forventer Hermansen-skifte

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Vil væk fra Brøndby

‘FCK er nødt til at lytte’

AaB-angriber på vej til Serie A

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Nørgaard kommenterer exitrygte

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Medie: FC København nægter

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF