Havde Riemer i FCK: Han lægger armen rundt om dig

Brian Riemer er ny dansk landstræner, og det er et spændende valg, mener Mathias Bonde, der havde Riemer i FC København.



En kæmpe nyhed er tikket ind denne torsdag. 

Tipsbladet kunne nemlig afsløre, at Brian Riemer er den nye danske landstræner.

Siden har DBU offentliggjort Riemer. 

Men hvordan er Brian Riemer egentlig som træner? 

Den nye danske landstræner har en stor fortid i FC København, og han var blandt andet U19-træner i klubben fra 2015 til 2018. 

Her var det tidligere AGF-, PSV- og FCK-talent Mathias Bonde under Riemers vinger.

– Vores relation starter ved, at han henvender sig til mig i en tid, hvor jeg står over for et klubskifte. Han udviste en interesse i at hente mig til FCK. Jeg fik et godt førstehåndsindtryk af ham.

– Han er imødekommende over for sine spillere. Som træner har han en klar vision, og han har nogle krav til dig som spiller. Han forventer meget af dig som spiller, men han kommer også hen og lægger armen rundt om dig og spørger, hvordan du har det. Han kan udvise den her fornemmelse for mandskabsbehandling. Jeg havde et godt år med ham, siger den nuværende U17-assistent i FCK til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

2XHPT2T

Foto: Alamy

Interessant løsning
26-årige Bonde mener, at Riemer kan ende med at få stor succes som landstræner. 

– Jeg tænker, at det er en interessant og spændende løsning. Nu er det efterhånden noget tid siden, at jeg har haft ham. Jeg kan ikke se, hvorfor han ikke skulle være den rette løsning.

– Han er vellidt rundt omkring, og jeg tror, at mange spillere kan se fidusen i, at han skal stå i spidsen for det danske landshold i det forhåbentlig næste lange stykke tid. Qua hans kvaliteter på og uden for banen tilegner han sig ret godt som landstræner, fordi han har nogle kompetencer og erfaringer.

Det danske landshold får en landstræner, der har et stort hjerte på banen, og Riemer er generelt meget inspirerende. 

– Han er den træner, der for alvor introducerede mig for den taktiske del af fodbold. Det var også under ham, at jeg virkelig fik en forståelse for spillet, og hvordan man lægger en plan. Han har en utrolig måde at formidle på, og han er engageret på banen, og han var meget tydelig i den måde, som man vil formidle på.

– Han lagde et enormt arbejde i forberedelsen til træningen og op til kampene. Hans passion for spillet er noget, som jeg har taget med mig. Det er noget, som jeg har tænkt meget over. Han har en meget fed tilstedeværelse, fortæller Mathias Bonde til Tipsbladet. 

46-årige Riemer blev fyret i Anderlecht i september, men nu har den danske træner fået styr på fremtiden.







LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

AGF – Sønderjyske

Kæmpe succes for Albert Grønbæk



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

Færdig i Real Madrid

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Randers FC – Vejle Boldklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Manchester United – Liverpool

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Kultklub jagtede Brøndby-flop