En kæmpe nyhed er tikket ind denne torsdag.
Tipsbladet kunne nemlig afsløre, at Brian Riemer er den nye danske landstræner.
Siden har DBU offentliggjort Riemer.
Men hvordan er Brian Riemer egentlig som træner?
Den nye danske landstræner har en stor fortid i FC København, og han var blandt andet U19-træner i klubben fra 2015 til 2018.
Her var det tidligere AGF-, PSV- og FCK-talent Mathias Bonde under Riemers vinger.
– Vores relation starter ved, at han henvender sig til mig i en tid, hvor jeg står over for et klubskifte. Han udviste en interesse i at hente mig til FCK. Jeg fik et godt førstehåndsindtryk af ham.
– Han er imødekommende over for sine spillere. Som træner har han en klar vision, og han har nogle krav til dig som spiller. Han forventer meget af dig som spiller, men han kommer også hen og lægger armen rundt om dig og spørger, hvordan du har det. Han kan udvise den her fornemmelse for mandskabsbehandling. Jeg havde et godt år med ham, siger den nuværende U17-assistent i FCK til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Interessant løsning
26-årige Bonde mener, at Riemer kan ende med at få stor succes som landstræner.
– Jeg tænker, at det er en interessant og spændende løsning. Nu er det efterhånden noget tid siden, at jeg har haft ham. Jeg kan ikke se, hvorfor han ikke skulle være den rette løsning.
– Han er vellidt rundt omkring, og jeg tror, at mange spillere kan se fidusen i, at han skal stå i spidsen for det danske landshold i det forhåbentlig næste lange stykke tid. Qua hans kvaliteter på og uden for banen tilegner han sig ret godt som landstræner, fordi han har nogle kompetencer og erfaringer.
Det danske landshold får en landstræner, der har et stort hjerte på banen, og Riemer er generelt meget inspirerende.
– Han er den træner, der for alvor introducerede mig for den taktiske del af fodbold. Det var også under ham, at jeg virkelig fik en forståelse for spillet, og hvordan man lægger en plan. Han har en utrolig måde at formidle på, og han er engageret på banen, og han var meget tydelig i den måde, som man vil formidle på.
– Han lagde et enormt arbejde i forberedelsen til træningen og op til kampene. Hans passion for spillet er noget, som jeg har taget med mig. Det er noget, som jeg har tænkt meget over. Han har en meget fed tilstedeværelse, fortæller Mathias Bonde til Tipsbladet.
46-årige Riemer blev fyret i Anderlecht i september, men nu har den danske træner fået styr på fremtiden.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
OPTAKT
Norge – Frankrig
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Panama – England
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT
Egypten – Iran
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT