Havde Riemer i FCK: Han lægger armen rundt om dig

Brian Riemer er ny dansk landstræner, og det er et spændende valg, mener Mathias Bonde, der havde Riemer i FC København.



En kæmpe nyhed er tikket ind denne torsdag. 

Tipsbladet kunne nemlig afsløre, at Brian Riemer er den nye danske landstræner.

Siden har DBU offentliggjort Riemer. 

Men hvordan er Brian Riemer egentlig som træner? 

Den nye danske landstræner har en stor fortid i FC København, og han var blandt andet U19-træner i klubben fra 2015 til 2018. 

Her var det tidligere AGF-, PSV- og FCK-talent Mathias Bonde under Riemers vinger.

– Vores relation starter ved, at han henvender sig til mig i en tid, hvor jeg står over for et klubskifte. Han udviste en interesse i at hente mig til FCK. Jeg fik et godt førstehåndsindtryk af ham.

– Han er imødekommende over for sine spillere. Som træner har han en klar vision, og han har nogle krav til dig som spiller. Han forventer meget af dig som spiller, men han kommer også hen og lægger armen rundt om dig og spørger, hvordan du har det. Han kan udvise den her fornemmelse for mandskabsbehandling. Jeg havde et godt år med ham, siger den nuværende U17-assistent i FCK til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

2XHPT2T

Foto: Alamy

Interessant løsning
26-årige Bonde mener, at Riemer kan ende med at få stor succes som landstræner. 

– Jeg tænker, at det er en interessant og spændende løsning. Nu er det efterhånden noget tid siden, at jeg har haft ham. Jeg kan ikke se, hvorfor han ikke skulle være den rette løsning.

– Han er vellidt rundt omkring, og jeg tror, at mange spillere kan se fidusen i, at han skal stå i spidsen for det danske landshold i det forhåbentlig næste lange stykke tid. Qua hans kvaliteter på og uden for banen tilegner han sig ret godt som landstræner, fordi han har nogle kompetencer og erfaringer.

Det danske landshold får en landstræner, der har et stort hjerte på banen, og Riemer er generelt meget inspirerende. 

– Han er den træner, der for alvor introducerede mig for den taktiske del af fodbold. Det var også under ham, at jeg virkelig fik en forståelse for spillet, og hvordan man lægger en plan. Han har en utrolig måde at formidle på, og han er engageret på banen, og han var meget tydelig i den måde, som man vil formidle på.

– Han lagde et enormt arbejde i forberedelsen til træningen og op til kampene. Hans passion for spillet er noget, som jeg har taget med mig. Det er noget, som jeg har tænkt meget over. Han har en meget fed tilstedeværelse, fortæller Mathias Bonde til Tipsbladet. 

46-årige Riemer blev fyret i Anderlecht i september, men nu har den danske træner fået styr på fremtiden.





Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet


‘Det var exceptionelt’

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Alle undrer sig: Hvad sker der med Jens Jønsson?

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

Revser Seier: ‘Arrogancens personificering’

17-årige Karl slår rekord

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Klar tale fra Bo Henriksen: For kedeligt!

I svime over FCK-komet: ‘Det er kæmpestort’

Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?

Genistreg, Neestrup – er du vimmer, han var god!

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

Kan spille for Danmark – Palæstina udtager ham

Blæst bagover: ‘Dansker en af de bedste transfers’

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

Satte historisk målrekord mod FCK

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Napoli-stjernes interview chokerer

‘Jeg mistede halvandet år’

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Afsløring: FCN forlænger med stjernen Yirenkyi

‘Det var skræmmende’

Har underskrevet hemmelig kontrakt

– Det er altså ikke “big club mentality”, Brøndby!

Han vil væk fra Real Madrid

Taylor Swift til Brøndby?

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

Tyske profiler sender OB videre

Ryster på hovedet: ‘Fuldstændig vanvittigt!’

Les Dogues knækker grækere

Aalborg sejrer på svær udebane i Champions League

Danmark suveræne

Vil hente stjernespiller hos konkurrent

Dansker skifter cykelhold

Stort talent på besøg i Danmark

Sender danske landshold på arbejde i ny turnering

Sammenligner Champions League-helt med Dolberg

Her er Carlos Zecas nye job

Tidligere FCK-back i voldsomt uheld

Nedlagde FCK: ‘Vi vil spille attraktivt’

Skidt nyt for Oscar Højlund

Brøndby afvist – Benjamin Schmedes giver status