Havde Riemer i FCK: Han lægger armen rundt om dig

Brian Riemer er ny dansk landstræner, og det er et spændende valg, mener Mathias Bonde, der havde Riemer i FC København.



En kæmpe nyhed er tikket ind denne torsdag. 

Tipsbladet kunne nemlig afsløre, at Brian Riemer er den nye danske landstræner.

Siden har DBU offentliggjort Riemer. 

Men hvordan er Brian Riemer egentlig som træner? 

Den nye danske landstræner har en stor fortid i FC København, og han var blandt andet U19-træner i klubben fra 2015 til 2018. 

Her var det tidligere AGF-, PSV- og FCK-talent Mathias Bonde under Riemers vinger.

– Vores relation starter ved, at han henvender sig til mig i en tid, hvor jeg står over for et klubskifte. Han udviste en interesse i at hente mig til FCK. Jeg fik et godt førstehåndsindtryk af ham.

– Han er imødekommende over for sine spillere. Som træner har han en klar vision, og han har nogle krav til dig som spiller. Han forventer meget af dig som spiller, men han kommer også hen og lægger armen rundt om dig og spørger, hvordan du har det. Han kan udvise den her fornemmelse for mandskabsbehandling. Jeg havde et godt år med ham, siger den nuværende U17-assistent i FCK til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

2XHPT2T

Foto: Alamy

Interessant løsning
26-årige Bonde mener, at Riemer kan ende med at få stor succes som landstræner. 

– Jeg tænker, at det er en interessant og spændende løsning. Nu er det efterhånden noget tid siden, at jeg har haft ham. Jeg kan ikke se, hvorfor han ikke skulle være den rette løsning.

– Han er vellidt rundt omkring, og jeg tror, at mange spillere kan se fidusen i, at han skal stå i spidsen for det danske landshold i det forhåbentlig næste lange stykke tid. Qua hans kvaliteter på og uden for banen tilegner han sig ret godt som landstræner, fordi han har nogle kompetencer og erfaringer.

Det danske landshold får en landstræner, der har et stort hjerte på banen, og Riemer er generelt meget inspirerende. 

– Han er den træner, der for alvor introducerede mig for den taktiske del af fodbold. Det var også under ham, at jeg virkelig fik en forståelse for spillet, og hvordan man lægger en plan. Han har en utrolig måde at formidle på, og han er engageret på banen, og han var meget tydelig i den måde, som man vil formidle på.

– Han lagde et enormt arbejde i forberedelsen til træningen og op til kampene. Hans passion for spillet er noget, som jeg har taget med mig. Det er noget, som jeg har tænkt meget over. Han har en meget fed tilstedeværelse, fortæller Mathias Bonde til Tipsbladet. 

46-årige Riemer blev fyret i Anderlecht i september, men nu har den danske træner fået styr på fremtiden.





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder Lindstrøm helt færdig



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Manchester United – Liverpool

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Martin Jørgensen lander nyt job

Tottenham jagter choktransfer

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Delaney afslører dialog



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse