Havde Riemer i FCK: Han lægger armen rundt om dig

Brian Riemer er ny dansk landstræner, og det er et spændende valg, mener Mathias Bonde, der havde Riemer i FC København.



En kæmpe nyhed er tikket ind denne torsdag. 

Tipsbladet kunne nemlig afsløre, at Brian Riemer er den nye danske landstræner.

Siden har DBU offentliggjort Riemer. 

Men hvordan er Brian Riemer egentlig som træner? 

Den nye danske landstræner har en stor fortid i FC København, og han var blandt andet U19-træner i klubben fra 2015 til 2018. 

Her var det tidligere AGF-, PSV- og FCK-talent Mathias Bonde under Riemers vinger.

– Vores relation starter ved, at han henvender sig til mig i en tid, hvor jeg står over for et klubskifte. Han udviste en interesse i at hente mig til FCK. Jeg fik et godt førstehåndsindtryk af ham.

– Han er imødekommende over for sine spillere. Som træner har han en klar vision, og han har nogle krav til dig som spiller. Han forventer meget af dig som spiller, men han kommer også hen og lægger armen rundt om dig og spørger, hvordan du har det. Han kan udvise den her fornemmelse for mandskabsbehandling. Jeg havde et godt år med ham, siger den nuværende U17-assistent i FCK til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

2XHPT2T

Foto: Alamy

Interessant løsning
26-årige Bonde mener, at Riemer kan ende med at få stor succes som landstræner. 

– Jeg tænker, at det er en interessant og spændende løsning. Nu er det efterhånden noget tid siden, at jeg har haft ham. Jeg kan ikke se, hvorfor han ikke skulle være den rette løsning.

– Han er vellidt rundt omkring, og jeg tror, at mange spillere kan se fidusen i, at han skal stå i spidsen for det danske landshold i det forhåbentlig næste lange stykke tid. Qua hans kvaliteter på og uden for banen tilegner han sig ret godt som landstræner, fordi han har nogle kompetencer og erfaringer.

Det danske landshold får en landstræner, der har et stort hjerte på banen, og Riemer er generelt meget inspirerende. 

– Han er den træner, der for alvor introducerede mig for den taktiske del af fodbold. Det var også under ham, at jeg virkelig fik en forståelse for spillet, og hvordan man lægger en plan. Han har en utrolig måde at formidle på, og han er engageret på banen, og han var meget tydelig i den måde, som man vil formidle på.

– Han lagde et enormt arbejde i forberedelsen til træningen og op til kampene. Hans passion for spillet er noget, som jeg har taget med mig. Det er noget, som jeg har tænkt meget over. Han har en meget fed tilstedeværelse, fortæller Mathias Bonde til Tipsbladet. 

46-årige Riemer blev fyret i Anderlecht i september, men nu har den danske træner fået styr på fremtiden.



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Fælder dom over Norwich-danskere

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Raser over dansk stjerne

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

‘Den værste transfer nogensinde’

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dorgu blev helten for Manchester United

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Salah blev helten for Egypten

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Overvejer Mathias Jensen-køb

Klart ønske fra Ruben Amorim

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Det er til dumpekarakter

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Forlænger med to Superliga-talenter

City-ejer sælger klub

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det har taget røven på Steve Cooper

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne