Hylder samarbejdet med Jess Thorup

Lars Knudsen har været en del af den enorme succes, som Jess Thorup har nydt i Augsburg, og han kan sagtens se succesen fortsætte.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Jess Thorups Augsburg var en af de helt store succesoplevelser i europæisk klubfodbold i den forgangne sæson, og den tidligere FC København-træner er blevet et brandvarmt navn i tysk fodbold. 

Han er dog langt fra den eneste dansker, som har en del af æren for den vellykkede sæson, hvor Augsburg endte på 11. pladsen i Bundesligaen. Jacob Friis er hans assistent, og så hev de i januar også Lars Knudsen ind som træner for standardsituationer – samme rolle, som han har på det danske landshold. 

Netop Knudsen har kun gode ting at sige om den lille danskerkoloni i Augsburg, da Tipsbladet og den øvrige danske presse i Freudenstadt spurgte ind til det. 

– Jeg har et rigtig godt samarbejde med Jess og Jacob og den øvrige stab dernede. Det er en mindre klub i Bundesligaen, som har gjort det rigtig godt i den forgangne sæson. Der er noget spændende i gang og noget godt, der er ved at blive bygget op, forklarer han.

Bundesligaen er efterhånden blevet et åbent land for danske trænere. Udover Jess Thorup er Bo Henriksen også ansat i Mainz, og så er Bo Svensson også ny træner i Union Berlin. 

Ergo har tre ud af 18 klubber i ligaen dansk pas på trænerbænken, og kigger man på det større udland, får flere danskere også attraktive trænerjobs. Det har Lars Knudsen også bemærket. 

Lars_Knudsen_130624

Lars Knudsen har et idé om, hvorfor danske trænere er i høj kurs i udlandet.Foto: Alamy

Han har et bud på, hvorfor danskere er i høj kurs, men overordnet set er det enormt svært at svare på, hvorfor det er, som det er. 

– Generelt er der positiv stemning i udlandet i øjeblikket. Nu kommer Bo Svensson også tilbage til Bundesligaen. Brian Priske er lige kommet til Feyenoord, Lars Friis har lige fået jobbet i Sparta Prag, og der er andre, der også gør det rigtig godt. Generelt er der fantastisk succes på trænerfronten i Europa lige nu, og det er enormt glædeligt.

Hvorfor?

– Jeg tror, at der er noget omkring den danske mentalitet og måde at være på og lede på, som vinder indpas rundt omkring i Europa lige nu.

– At give et helt præcist svar på det er umuligt, men jeg tror helt sikkert, at en af måderne er den måde, vi er som mennesker på i Danmark, og hvordan vi behandler og lærer at behandle andre mennesker – dermed også hvordan vi leder, siger han og fortsætter:

– Der er stor fodboldfaglighed på det professionelle område i forhold til forståelsen af spillet. Der er vi også godt med.

Lars Knudsens arbejde som dødboldstræner på det danske landshold er også blevet bemærket. Man scorede efter hjørnespark mod både Sverige og Norge senest, og under opvarmningen træner danskerne også dødboldssituationer som noget nyt. 





Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie: Køber Højlund for 330 millioner



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Peter Schmeichel lander stort job

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Køber snart Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Frygter Christian Eriksen-problem

– Det var en af de værste dage

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Liverpool – Chelsea



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..