Hylder samarbejdet med Jess Thorup

Lars Knudsen har været en del af den enorme succes, som Jess Thorup har nydt i Augsburg, og han kan sagtens se succesen fortsætte.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Jess Thorups Augsburg var en af de helt store succesoplevelser i europæisk klubfodbold i den forgangne sæson, og den tidligere FC København-træner er blevet et brandvarmt navn i tysk fodbold. 

Han er dog langt fra den eneste dansker, som har en del af æren for den vellykkede sæson, hvor Augsburg endte på 11. pladsen i Bundesligaen. Jacob Friis er hans assistent, og så hev de i januar også Lars Knudsen ind som træner for standardsituationer – samme rolle, som han har på det danske landshold. 

Netop Knudsen har kun gode ting at sige om den lille danskerkoloni i Augsburg, da Tipsbladet og den øvrige danske presse i Freudenstadt spurgte ind til det. 

– Jeg har et rigtig godt samarbejde med Jess og Jacob og den øvrige stab dernede. Det er en mindre klub i Bundesligaen, som har gjort det rigtig godt i den forgangne sæson. Der er noget spændende i gang og noget godt, der er ved at blive bygget op, forklarer han.

Bundesligaen er efterhånden blevet et åbent land for danske trænere. Udover Jess Thorup er Bo Henriksen også ansat i Mainz, og så er Bo Svensson også ny træner i Union Berlin. 

Ergo har tre ud af 18 klubber i ligaen dansk pas på trænerbænken, og kigger man på det større udland, får flere danskere også attraktive trænerjobs. Det har Lars Knudsen også bemærket. 

Lars_Knudsen_130624

Lars Knudsen har et idé om, hvorfor danske trænere er i høj kurs i udlandet.Foto: Alamy

Han har et bud på, hvorfor danskere er i høj kurs, men overordnet set er det enormt svært at svare på, hvorfor det er, som det er. 

– Generelt er der positiv stemning i udlandet i øjeblikket. Nu kommer Bo Svensson også tilbage til Bundesligaen. Brian Priske er lige kommet til Feyenoord, Lars Friis har lige fået jobbet i Sparta Prag, og der er andre, der også gør det rigtig godt. Generelt er der fantastisk succes på trænerfronten i Europa lige nu, og det er enormt glædeligt.

Hvorfor?

– Jeg tror, at der er noget omkring den danske mentalitet og måde at være på og lede på, som vinder indpas rundt omkring i Europa lige nu.

– At give et helt præcist svar på det er umuligt, men jeg tror helt sikkert, at en af måderne er den måde, vi er som mennesker på i Danmark, og hvordan vi behandler og lærer at behandle andre mennesker – dermed også hvordan vi leder, siger han og fortsætter:

– Der er stor fodboldfaglighed på det professionelle område i forhold til forståelsen af spillet. Der er vi også godt med.

Lars Knudsens arbejde som dødboldstræner på det danske landshold er også blevet bemærket. Man scorede efter hjørnespark mod både Sverige og Norge senest, og under opvarmningen træner danskerne også dødboldssituationer som noget nyt. 







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

I chok over Tottenham

Storklub lurer på Jonas Wind

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Brøndby-profil skadet

Legender med dyster melding



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Den værste i 18 år – de overvejer det

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

– Kunne godt ende i noget værre ballade



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Danskerklub meldes interesseret

Arbejder på angriber-exit

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Kongerne af transfervinduet

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen