Hylder samarbejdet med Jess Thorup

Lars Knudsen har været en del af den enorme succes, som Jess Thorup har nydt i Augsburg, og han kan sagtens se succesen fortsætte.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Jess Thorups Augsburg var en af de helt store succesoplevelser i europæisk klubfodbold i den forgangne sæson, og den tidligere FC København-træner er blevet et brandvarmt navn i tysk fodbold. 

Han er dog langt fra den eneste dansker, som har en del af æren for den vellykkede sæson, hvor Augsburg endte på 11. pladsen i Bundesligaen. Jacob Friis er hans assistent, og så hev de i januar også Lars Knudsen ind som træner for standardsituationer – samme rolle, som han har på det danske landshold. 

Netop Knudsen har kun gode ting at sige om den lille danskerkoloni i Augsburg, da Tipsbladet og den øvrige danske presse i Freudenstadt spurgte ind til det. 

– Jeg har et rigtig godt samarbejde med Jess og Jacob og den øvrige stab dernede. Det er en mindre klub i Bundesligaen, som har gjort det rigtig godt i den forgangne sæson. Der er noget spændende i gang og noget godt, der er ved at blive bygget op, forklarer han.

Bundesligaen er efterhånden blevet et åbent land for danske trænere. Udover Jess Thorup er Bo Henriksen også ansat i Mainz, og så er Bo Svensson også ny træner i Union Berlin. 

Ergo har tre ud af 18 klubber i ligaen dansk pas på trænerbænken, og kigger man på det større udland, får flere danskere også attraktive trænerjobs. Det har Lars Knudsen også bemærket. 

Lars_Knudsen_130624

Lars Knudsen har et idé om, hvorfor danske trænere er i høj kurs i udlandet.Foto: Alamy

Han har et bud på, hvorfor danskere er i høj kurs, men overordnet set er det enormt svært at svare på, hvorfor det er, som det er. 

– Generelt er der positiv stemning i udlandet i øjeblikket. Nu kommer Bo Svensson også tilbage til Bundesligaen. Brian Priske er lige kommet til Feyenoord, Lars Friis har lige fået jobbet i Sparta Prag, og der er andre, der også gør det rigtig godt. Generelt er der fantastisk succes på trænerfronten i Europa lige nu, og det er enormt glædeligt.

Hvorfor?

– Jeg tror, at der er noget omkring den danske mentalitet og måde at være på og lede på, som vinder indpas rundt omkring i Europa lige nu.

– At give et helt præcist svar på det er umuligt, men jeg tror helt sikkert, at en af måderne er den måde, vi er som mennesker på i Danmark, og hvordan vi behandler og lærer at behandle andre mennesker – dermed også hvordan vi leder, siger han og fortsætter:

– Der er stor fodboldfaglighed på det professionelle område i forhold til forståelsen af spillet. Der er vi også godt med.

Lars Knudsens arbejde som dødboldstræner på det danske landshold er også blevet bemærket. Man scorede efter hjørnespark mod både Sverige og Norge senest, og under opvarmningen træner danskerne også dødboldssituationer som noget nyt. 







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Hammers kan slå impotente Whites

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Højlund stjæler overskrifter

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Roser Superliga-træners søn

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Hvad f….. sker der Tullberg?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Han fik et lortetilbud fra OB

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen med dyster melding

FC København – Silkeborg IF

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Store spørgsmålstegn inden FCK

Transferpres på Albert Grønbæk

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Hvem fanden ringer man til?’

Vejle Boldklub – Randers FC

Det er han ekstremt god til

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

AaB i vildt comeback

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Spotpris – så billig er Højbjerg

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil