Hyldet før landskamp: Fantastisk og overvældende

Sepp Piontek var rørt over hyldesten, han modtog i forbindelse med landskampen tirsdag aften.



Inden det danske landshold slog det østrigske tirsdag aften, blev en af dansk fodbolds store legender hædret: Sepp Piontek. Over for B.T. Sport lægger han ikke skjul på, at det var en stor oplevelse.

Den nu 81-årige Sepp Piontek var dansk landstræner fra 1979 til 1990 og blev hyldet for en lang karriere i fodbolden, efter at han i sidste måned sagde endegyldigt farvel til trænergerningen og stoppede som træner for oldboyslandsholdet.

Han modtog derfor store klapsalver, da han trådte ind på banen før kampstart tirsdag aften.

– Jeg kan kun sige, at det var fantastisk og overvældende. Jeg havde aldrig regnet med en afsked på den måde, og det gør mig stolt, at jeg har kunnet bidrage lidt til Danmark som fodboldtræner. Og som tysker, siger Sepp Piontek til B.T. Sport.

Store ord fra Hjulmand
Efter tirsdagens kamp var der også rosende ord til overs for Sepp Piontek fra landstræner Kasper Hjulmand:

– Han lagde kimen til det, som vi opfatter som dansk fodbold. Det er sådan lidt kulturhistorie, der blev skrevet i 80’erne. Det er en identitetsbeskrivelse af, hvad vi kan gøre.

– Vi fik troen på, at vi kan være med. Vi fik troen på, at vi kunne spille med de bedste. Vi kom med til slutrunder, men ikke nok med det, så spillede vi også fantastisk fodbold.

– Sepp startede noget, vi alle sammen hviler på, og det skal vi hylde. Jeg er simpelthen så glad og stolt over, at vi huskede at gøre det. Sepp har en kæmpe betydning for dansk fodbold, lød det fra Hjulmand.

Sepp Piontek formåede at kvalificere Danmark til tre slutrunder, inden han stoppede og blev afløst af Richard Møller Nielsen.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Jens Stage-skifte i fare

Flere Superliga-kamp rykkes



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tordner mod VM-træner

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Marcondes afviser tilbud, men…

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Vigtigt nyt for ‘AC’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Uruguay – Kap Verde