Jon Dahl Tomassons Sverige tog en stor skalp tirsdag aften med sejren over Azerbajdzjan.
En sejr på minimum tre mål var kravet, hvis man ville gøre sig forhåbninger om at vinde sin Nations League-gruppe.
Og sejrede gjorde Sverige – Azerbajdzjan blev sænket med tenniscifre.
Jon Dahl Tomasson blæste til angreb fra start, og hans meget offensive startellever fik også flere profiler til at tabe kæben, da den blev præsenteret.
– Det var interessant, da han talte om sin startellever. Alle var overraskede. Han havde en plan, og eksekverede den vanvittig godt. Vi vandt 6-0. Ham der Jon er speciel. Jeg kan godt lide det, og vi har frie tøjler, siger Ken Sema, der normalt er kantspiller, men tirsdag aften spillede yderstopper i Sveriges trebackkæde, til Fotbollskanalen.
Wingbacken Gabriel Gudmunsson fik også en helt ny position som central stopper i trebackkæden. En position han aldrig har spillet før.
– Det var sjovt at spille, men det var selvfølgelig et chok, fordi jeg aldrig har spillet der før, siger han og tilføjer, at han med årene er blevet rykket længere og længere tilbage på banen.
– Jeg startede som angriber (som ungdomsspiller, red.), så kantspiller og derefter wingback. Så jeg er blevet rykket længere tilbage hele tiden. Måske er det lidt for tidligt, men jeg har da forlænget min karriere med et par år, siger han med et smil.
Brightons midtbanespiller Yasin Ayari måtte også tage løbeskoene på som wingback.
– Det var en sjov startellever. Jeg fik en ny position, og det samme gjorde Ken og et par andre. Det føltes godt, og vi vandt 6-0. Det var nyt for mig at løbe frem og tilbage og ganske hårdt. Men det var også sjovt, og det er en ære at trække i landsholdstrøjen hver gang, siger han til Fotbollskanalen.
Jon Dahl Tomasson måtte også forklare sit offensive udtryk inden kampen.
– Vi har en masse fart bag midtbanen. "Calle" (Carl Starfelt), Gabriel (Gudmunsson) og Ken (Sema) er hurtige. Ken har lov til at tage løb frem i banen, når vi er på modstanderens banehalvdel, siger han til fodboldforbundets hjemmeside.
Sverige vandt som bekendt opgøret, hvor Viktor Gyökeres blev den helt store historie med sine fire fuldtræffere. Tottenhams Dejan Kulusevski stod bag de to øvrige scoringer.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
AGF fandt vej til comeback gennem delmål
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-profil joker: ‘Orker jeg ikke’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER