I chok: Ham der Jon Dahl er speciel

Flere tabte kæben over Jon Dahl Tomassons beslutning.



Jon Dahl Tomassons Sverige tog en stor skalp tirsdag aften med sejren over Azerbajdzjan.

En sejr på minimum tre mål var kravet, hvis man ville gøre sig forhåbninger om at vinde sin Nations League-gruppe.

Og sejrede gjorde Sverige – Azerbajdzjan blev sænket med tenniscifre.

Jon Dahl Tomasson blæste til angreb fra start, og hans meget offensive startellever fik også flere profiler til at tabe kæben, da den blev præsenteret.

– Det var interessant, da han talte om sin startellever. Alle var overraskede. Han havde en plan, og eksekverede den vanvittig godt. Vi vandt 6-0. Ham der Jon er speciel. Jeg kan godt lide det, og vi har frie tøjler, siger Ken Sema, der normalt er kantspiller, men tirsdag aften spillede yderstopper i Sveriges trebackkæde, til Fotbollskanalen.

Wingbacken Gabriel Gudmunsson fik også en helt ny position som central stopper i trebackkæden. En position han aldrig har spillet før.

– Det var sjovt at spille, men det var selvfølgelig et chok, fordi jeg aldrig har spillet der før, siger han og tilføjer, at han med årene er blevet rykket længere og længere tilbage på banen.

– Jeg startede som angriber (som ungdomsspiller, red.), så kantspiller og derefter wingback. Så jeg er blevet rykket længere tilbage hele tiden. Måske er det lidt for tidligt, men jeg har da forlænget min karriere med et par år, siger han med et smil.

Brightons midtbanespiller Yasin Ayari måtte også tage løbeskoene på som wingback.

– Det var en sjov startellever. Jeg fik en ny position, og det samme gjorde Ken og et par andre. Det føltes godt, og vi vandt 6-0. Det var nyt for mig at løbe frem og tilbage og ganske hårdt. Men det var også sjovt, og det er en ære at trække i landsholdstrøjen hver gang, siger han til Fotbollskanalen.

Jon Dahl Tomasson måtte også forklare sit offensive udtryk inden kampen.

– Vi har en masse fart bag midtbanen. "Calle" (Carl Starfelt), Gabriel (Gudmunsson) og Ken (Sema) er hurtige. Ken har lov til at tage løb frem i banen, når vi er på modstanderens banehalvdel, siger han til fodboldforbundets hjemmeside.

Sverige vandt som bekendt opgøret, hvor Viktor Gyökeres blev den helt store historie med sine fire fuldtræffere. Tottenhams Dejan Kulusevski stod bag de to øvrige scoringer.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Uruguay – Spanien

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Neestrup og co. henter stjerne

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Kap Verde – Saudi-Arabien

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tipsbladet lancerer vodcast: Spillet bag spillet

Norge – Frankrig