I chok: Ham der Jon Dahl er speciel

Flere tabte kæben over Jon Dahl Tomassons beslutning.



Jon Dahl Tomassons Sverige tog en stor skalp tirsdag aften med sejren over Azerbajdzjan.

En sejr på minimum tre mål var kravet, hvis man ville gøre sig forhåbninger om at vinde sin Nations League-gruppe.

Og sejrede gjorde Sverige – Azerbajdzjan blev sænket med tenniscifre.

Jon Dahl Tomasson blæste til angreb fra start, og hans meget offensive startellever fik også flere profiler til at tabe kæben, da den blev præsenteret.

– Det var interessant, da han talte om sin startellever. Alle var overraskede. Han havde en plan, og eksekverede den vanvittig godt. Vi vandt 6-0. Ham der Jon er speciel. Jeg kan godt lide det, og vi har frie tøjler, siger Ken Sema, der normalt er kantspiller, men tirsdag aften spillede yderstopper i Sveriges trebackkæde, til Fotbollskanalen.

Wingbacken Gabriel Gudmunsson fik også en helt ny position som central stopper i trebackkæden. En position han aldrig har spillet før.

– Det var sjovt at spille, men det var selvfølgelig et chok, fordi jeg aldrig har spillet der før, siger han og tilføjer, at han med årene er blevet rykket længere og længere tilbage på banen.

– Jeg startede som angriber (som ungdomsspiller, red.), så kantspiller og derefter wingback. Så jeg er blevet rykket længere tilbage hele tiden. Måske er det lidt for tidligt, men jeg har da forlænget min karriere med et par år, siger han med et smil.

Brightons midtbanespiller Yasin Ayari måtte også tage løbeskoene på som wingback.

– Det var en sjov startellever. Jeg fik en ny position, og det samme gjorde Ken og et par andre. Det føltes godt, og vi vandt 6-0. Det var nyt for mig at løbe frem og tilbage og ganske hårdt. Men det var også sjovt, og det er en ære at trække i landsholdstrøjen hver gang, siger han til Fotbollskanalen.

Jon Dahl Tomasson måtte også forklare sit offensive udtryk inden kampen.

– Vi har en masse fart bag midtbanen. "Calle" (Carl Starfelt), Gabriel (Gudmunsson) og Ken (Sema) er hurtige. Ken har lov til at tage løb frem i banen, når vi er på modstanderens banehalvdel, siger han til fodboldforbundets hjemmeside.

Sverige vandt som bekendt opgøret, hvor Viktor Gyökeres blev den helt store historie med sine fire fuldtræffere. Tottenhams Dejan Kulusevski stod bag de to øvrige scoringer.





Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner




LIVE

TransferLIVE: Afviser Liverpool

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Storklub har kontaktet Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afslører: Storklub missede Højlund

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Supercomputer: De vinder VM

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Han afløser Mourinho

Klar melding fra Thomas Gravesen

Bud på 1,12 milliard afvist

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

FCK henter svensk talent

Jonas Wind til danskerklub?

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre