I chok: Ham der Jon Dahl er speciel

Flere tabte kæben over Jon Dahl Tomassons beslutning.



Jon Dahl Tomassons Sverige tog en stor skalp tirsdag aften med sejren over Azerbajdzjan.

En sejr på minimum tre mål var kravet, hvis man ville gøre sig forhåbninger om at vinde sin Nations League-gruppe.

Og sejrede gjorde Sverige – Azerbajdzjan blev sænket med tenniscifre.

Jon Dahl Tomasson blæste til angreb fra start, og hans meget offensive startellever fik også flere profiler til at tabe kæben, da den blev præsenteret.

– Det var interessant, da han talte om sin startellever. Alle var overraskede. Han havde en plan, og eksekverede den vanvittig godt. Vi vandt 6-0. Ham der Jon er speciel. Jeg kan godt lide det, og vi har frie tøjler, siger Ken Sema, der normalt er kantspiller, men tirsdag aften spillede yderstopper i Sveriges trebackkæde, til Fotbollskanalen.

Wingbacken Gabriel Gudmunsson fik også en helt ny position som central stopper i trebackkæden. En position han aldrig har spillet før.

– Det var sjovt at spille, men det var selvfølgelig et chok, fordi jeg aldrig har spillet der før, siger han og tilføjer, at han med årene er blevet rykket længere og længere tilbage på banen.

– Jeg startede som angriber (som ungdomsspiller, red.), så kantspiller og derefter wingback. Så jeg er blevet rykket længere tilbage hele tiden. Måske er det lidt for tidligt, men jeg har da forlænget min karriere med et par år, siger han med et smil.

Brightons midtbanespiller Yasin Ayari måtte også tage løbeskoene på som wingback.

– Det var en sjov startellever. Jeg fik en ny position, og det samme gjorde Ken og et par andre. Det føltes godt, og vi vandt 6-0. Det var nyt for mig at løbe frem og tilbage og ganske hårdt. Men det var også sjovt, og det er en ære at trække i landsholdstrøjen hver gang, siger han til Fotbollskanalen.

Jon Dahl Tomasson måtte også forklare sit offensive udtryk inden kampen.

– Vi har en masse fart bag midtbanen. "Calle" (Carl Starfelt), Gabriel (Gudmunsson) og Ken (Sema) er hurtige. Ken har lov til at tage løb frem i banen, når vi er på modstanderens banehalvdel, siger han til fodboldforbundets hjemmeside.

Sverige vandt som bekendt opgøret, hvor Viktor Gyökeres blev den helt store historie med sine fire fuldtræffere. Tottenhams Dejan Kulusevski stod bag de to øvrige scoringer.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Kræver flere hold i Superligaen

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

FC Midtjylland – Viborg FF

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk