Jon Dahl Tomassons Sverige tog en stor skalp tirsdag aften med sejren over Azerbajdzjan.
En sejr på minimum tre mål var kravet, hvis man ville gøre sig forhåbninger om at vinde sin Nations League-gruppe.
Og sejrede gjorde Sverige – Azerbajdzjan blev sænket med tenniscifre.
Jon Dahl Tomasson blæste til angreb fra start, og hans meget offensive startellever fik også flere profiler til at tabe kæben, da den blev præsenteret.
– Det var interessant, da han talte om sin startellever. Alle var overraskede. Han havde en plan, og eksekverede den vanvittig godt. Vi vandt 6-0. Ham der Jon er speciel. Jeg kan godt lide det, og vi har frie tøjler, siger Ken Sema, der normalt er kantspiller, men tirsdag aften spillede yderstopper i Sveriges trebackkæde, til Fotbollskanalen.
Wingbacken Gabriel Gudmunsson fik også en helt ny position som central stopper i trebackkæden. En position han aldrig har spillet før.
– Det var sjovt at spille, men det var selvfølgelig et chok, fordi jeg aldrig har spillet der før, siger han og tilføjer, at han med årene er blevet rykket længere og længere tilbage på banen.
– Jeg startede som angriber (som ungdomsspiller, red.), så kantspiller og derefter wingback. Så jeg er blevet rykket længere tilbage hele tiden. Måske er det lidt for tidligt, men jeg har da forlænget min karriere med et par år, siger han med et smil.
Brightons midtbanespiller Yasin Ayari måtte også tage løbeskoene på som wingback.
– Det var en sjov startellever. Jeg fik en ny position, og det samme gjorde Ken og et par andre. Det føltes godt, og vi vandt 6-0. Det var nyt for mig at løbe frem og tilbage og ganske hårdt. Men det var også sjovt, og det er en ære at trække i landsholdstrøjen hver gang, siger han til Fotbollskanalen.
Jon Dahl Tomasson måtte også forklare sit offensive udtryk inden kampen.
– Vi har en masse fart bag midtbanen. "Calle" (Carl Starfelt), Gabriel (Gudmunsson) og Ken (Sema) er hurtige. Ken har lov til at tage løb frem i banen, når vi er på modstanderens banehalvdel, siger han til fodboldforbundets hjemmeside.
Sverige vandt som bekendt opgøret, hvor Viktor Gyökeres blev den helt store historie med sine fire fuldtræffere. Tottenhams Dejan Kulusevski stod bag de to øvrige scoringer.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER