I frostboksen: Tidligere FCK-stjerne sparket ud

Den tidligere FC København-stjerne Daniel Amartey er havnet i unåde.



Karrieren for den tidligere FC København-stjerne Daniel Amartey er på en deroute.

Defensivspilleren har stået uden klub i 2,5 måned efter hans kontrakt med Besiktas blev revet over i september, og nu forlyder det, at han også har raget sig uklar med Det Ghanesiske Fodboldforbund.

Det skete under AFCON sidste år ifølge journalisten Collins Atta Poku.

Her havde Ghanas præsident, Nana Akufo-Addo, bevilget et beløb til hver spiller, men de fik bare ikke hele summen på 3.000 dollars svarende til omkring 21.000 kroner.

– Da præsidenten mødte holdet, fordelte han pengene. Spillerne skulle modtage 3.000 dollars, men fik i stedet 2.800 dollars. Amartey spurgte så, hvorfor de kun havde fået 2.800 dollars. Dette er starten på Amarteys problemer på landsholdet, siger Collins Atta Poku ifølge GhanaWeb.

Ifølge journalisten reducerede Det Ghanesiske Fodboldforbund beløbet fra 3.000 dollars til 2.800, da de mente, at staben også skulle have en bid af kagen.

Det var Daniel Amartey angiveligt ikke enig i og erklærede sin utilfredshed.

Men problemerne stopper ikke her ifølge Collins Atta Poku.

– De ville gerne fyre Chris Hughton (Ghanas forhenværende træner, red.), og derfor blev anførergruppen indkaldt. De skulle bakke op omkring beslutningen om at fyre træneren, men Amartey nægtede at gøre det.

Det 29-årige bolværk fik blot 18 minutter på banen under AFCON sidste år og har ikke siden repræsenteret sit land. Angiveligt fordi landets fodboldoverhoveder har nægtet at lade ham spille for Ghana.

– De har forsøgt at få Mark Addo (vicepræsident i det ghanesiske fodboldforbund, red.) til at nægte Amartey adgang. Det var Kurts (Okraku, præsident for det ghanesiske fodboldforbund, red.) beslutning ene og alene at sparke ham ud af landsholdet. Så hvis vi ikke ser ham igen, er det her forklaringen, lyder det fra Collins Atta Poku.

Daniel Amartey står noteret for 55 landskampe, men tiden må vise om stridsøksen bliver begravet. Først og fremmest skal han have fundet sig en ny klub.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Brasilien – Haiti

Viaplay med stor AGF-nyhed

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Fremhæver Bodø/Glimt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

FCK-boss roser varm bomber

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Jagter FC Barcelona-stjerne

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard