Karrieren for den tidligere FC København-stjerne Daniel Amartey er på en deroute.
Defensivspilleren har stået uden klub i 2,5 måned efter hans kontrakt med Besiktas blev revet over i september, og nu forlyder det, at han også har raget sig uklar med Det Ghanesiske Fodboldforbund.
Det skete under AFCON sidste år ifølge journalisten Collins Atta Poku.
Her havde Ghanas præsident, Nana Akufo-Addo, bevilget et beløb til hver spiller, men de fik bare ikke hele summen på 3.000 dollars svarende til omkring 21.000 kroner.
– Da præsidenten mødte holdet, fordelte han pengene. Spillerne skulle modtage 3.000 dollars, men fik i stedet 2.800 dollars. Amartey spurgte så, hvorfor de kun havde fået 2.800 dollars. Dette er starten på Amarteys problemer på landsholdet, siger Collins Atta Poku ifølge GhanaWeb.
Ifølge journalisten reducerede Det Ghanesiske Fodboldforbund beløbet fra 3.000 dollars til 2.800, da de mente, at staben også skulle have en bid af kagen.
Det var Daniel Amartey angiveligt ikke enig i og erklærede sin utilfredshed.
Men problemerne stopper ikke her ifølge Collins Atta Poku.
– De ville gerne fyre Chris Hughton (Ghanas forhenværende træner, red.), og derfor blev anførergruppen indkaldt. De skulle bakke op omkring beslutningen om at fyre træneren, men Amartey nægtede at gøre det.
Det 29-årige bolværk fik blot 18 minutter på banen under AFCON sidste år og har ikke siden repræsenteret sit land. Angiveligt fordi landets fodboldoverhoveder har nægtet at lade ham spille for Ghana.
– De har forsøgt at få Mark Addo (vicepræsident i det ghanesiske fodboldforbund, red.) til at nægte Amartey adgang. Det var Kurts (Okraku, præsident for det ghanesiske fodboldforbund, red.) beslutning ene og alene at sparke ham ud af landsholdet. Så hvis vi ikke ser ham igen, er det her forklaringen, lyder det fra Collins Atta Poku.
Daniel Amartey står noteret for 55 landskampe, men tiden må vise om stridsøksen bliver begravet. Først og fremmest skal han have fundet sig en ny klub.
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Stopper karrieren
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
INTERVIEW