I frostboksen: Tidligere FCK-stjerne sparket ud

Den tidligere FC København-stjerne Daniel Amartey er havnet i unåde.



Karrieren for den tidligere FC København-stjerne Daniel Amartey er på en deroute.

Defensivspilleren har stået uden klub i 2,5 måned efter hans kontrakt med Besiktas blev revet over i september, og nu forlyder det, at han også har raget sig uklar med Det Ghanesiske Fodboldforbund.

Det skete under AFCON sidste år ifølge journalisten Collins Atta Poku.

Her havde Ghanas præsident, Nana Akufo-Addo, bevilget et beløb til hver spiller, men de fik bare ikke hele summen på 3.000 dollars svarende til omkring 21.000 kroner.

– Da præsidenten mødte holdet, fordelte han pengene. Spillerne skulle modtage 3.000 dollars, men fik i stedet 2.800 dollars. Amartey spurgte så, hvorfor de kun havde fået 2.800 dollars. Dette er starten på Amarteys problemer på landsholdet, siger Collins Atta Poku ifølge GhanaWeb.

Ifølge journalisten reducerede Det Ghanesiske Fodboldforbund beløbet fra 3.000 dollars til 2.800, da de mente, at staben også skulle have en bid af kagen.

Det var Daniel Amartey angiveligt ikke enig i og erklærede sin utilfredshed.

Men problemerne stopper ikke her ifølge Collins Atta Poku.

– De ville gerne fyre Chris Hughton (Ghanas forhenværende træner, red.), og derfor blev anførergruppen indkaldt. De skulle bakke op omkring beslutningen om at fyre træneren, men Amartey nægtede at gøre det.

Det 29-årige bolværk fik blot 18 minutter på banen under AFCON sidste år og har ikke siden repræsenteret sit land. Angiveligt fordi landets fodboldoverhoveder har nægtet at lade ham spille for Ghana.

– De har forsøgt at få Mark Addo (vicepræsident i det ghanesiske fodboldforbund, red.) til at nægte Amartey adgang. Det var Kurts (Okraku, præsident for det ghanesiske fodboldforbund, red.) beslutning ene og alene at sparke ham ud af landsholdet. Så hvis vi ikke ser ham igen, er det her forklaringen, lyder det fra Collins Atta Poku.

Daniel Amartey står noteret for 55 landskampe, men tiden må vise om stridsøksen bliver begravet. Først og fremmest skal han have fundet sig en ny klub.





Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zorniger fremhæver transfervindue

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brasilien – Japan

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De forbereder et bud på Roony Bardghji

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”