Karrieren for den tidligere FC København-stjerne Daniel Amartey er på en deroute.
Defensivspilleren har stået uden klub i 2,5 måned efter hans kontrakt med Besiktas blev revet over i september, og nu forlyder det, at han også har raget sig uklar med Det Ghanesiske Fodboldforbund.
Det skete under AFCON sidste år ifølge journalisten Collins Atta Poku.
Her havde Ghanas præsident, Nana Akufo-Addo, bevilget et beløb til hver spiller, men de fik bare ikke hele summen på 3.000 dollars svarende til omkring 21.000 kroner.
– Da præsidenten mødte holdet, fordelte han pengene. Spillerne skulle modtage 3.000 dollars, men fik i stedet 2.800 dollars. Amartey spurgte så, hvorfor de kun havde fået 2.800 dollars. Dette er starten på Amarteys problemer på landsholdet, siger Collins Atta Poku ifølge GhanaWeb.
Ifølge journalisten reducerede Det Ghanesiske Fodboldforbund beløbet fra 3.000 dollars til 2.800, da de mente, at staben også skulle have en bid af kagen.
Det var Daniel Amartey angiveligt ikke enig i og erklærede sin utilfredshed.
Men problemerne stopper ikke her ifølge Collins Atta Poku.
– De ville gerne fyre Chris Hughton (Ghanas forhenværende træner, red.), og derfor blev anførergruppen indkaldt. De skulle bakke op omkring beslutningen om at fyre træneren, men Amartey nægtede at gøre det.
Det 29-årige bolværk fik blot 18 minutter på banen under AFCON sidste år og har ikke siden repræsenteret sit land. Angiveligt fordi landets fodboldoverhoveder har nægtet at lade ham spille for Ghana.
– De har forsøgt at få Mark Addo (vicepræsident i det ghanesiske fodboldforbund, red.) til at nægte Amartey adgang. Det var Kurts (Okraku, præsident for det ghanesiske fodboldforbund, red.) beslutning ene og alene at sparke ham ud af landsholdet. Så hvis vi ikke ser ham igen, er det her forklaringen, lyder det fra Collins Atta Poku.
Daniel Amartey står noteret for 55 landskampe, men tiden må vise om stridsøksen bliver begravet. Først og fremmest skal han have fundet sig en ny klub.
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
OPTAKT
Skotland – Marokko
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
TOPNYHED