Karrieren for den tidligere FC København-stjerne Daniel Amartey er på en deroute.
Defensivspilleren har stået uden klub i 2,5 måned efter hans kontrakt med Besiktas blev revet over i september, og nu forlyder det, at han også har raget sig uklar med Det Ghanesiske Fodboldforbund.
Det skete under AFCON sidste år ifølge journalisten Collins Atta Poku.
Her havde Ghanas præsident, Nana Akufo-Addo, bevilget et beløb til hver spiller, men de fik bare ikke hele summen på 3.000 dollars svarende til omkring 21.000 kroner.
– Da præsidenten mødte holdet, fordelte han pengene. Spillerne skulle modtage 3.000 dollars, men fik i stedet 2.800 dollars. Amartey spurgte så, hvorfor de kun havde fået 2.800 dollars. Dette er starten på Amarteys problemer på landsholdet, siger Collins Atta Poku ifølge GhanaWeb.
Ifølge journalisten reducerede Det Ghanesiske Fodboldforbund beløbet fra 3.000 dollars til 2.800, da de mente, at staben også skulle have en bid af kagen.
Det var Daniel Amartey angiveligt ikke enig i og erklærede sin utilfredshed.
Men problemerne stopper ikke her ifølge Collins Atta Poku.
– De ville gerne fyre Chris Hughton (Ghanas forhenværende træner, red.), og derfor blev anførergruppen indkaldt. De skulle bakke op omkring beslutningen om at fyre træneren, men Amartey nægtede at gøre det.
Det 29-årige bolværk fik blot 18 minutter på banen under AFCON sidste år og har ikke siden repræsenteret sit land. Angiveligt fordi landets fodboldoverhoveder har nægtet at lade ham spille for Ghana.
– De har forsøgt at få Mark Addo (vicepræsident i det ghanesiske fodboldforbund, red.) til at nægte Amartey adgang. Det var Kurts (Okraku, præsident for det ghanesiske fodboldforbund, red.) beslutning ene og alene at sparke ham ud af landsholdet. Så hvis vi ikke ser ham igen, er det her forklaringen, lyder det fra Collins Atta Poku.
Daniel Amartey står noteret for 55 landskampe, men tiden må vise om stridsøksen bliver begravet. Først og fremmest skal han have fundet sig en ny klub.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
VM-spiller får fem karantænedage
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
OPTAKT
Marokko – Haiti
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
OPTAKT
Skotland – Brasilien
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Skylder FC København penge – straffes hårdt