I frostboksen: Tidligere FCK-stjerne sparket ud

Den tidligere FC København-stjerne Daniel Amartey er havnet i unåde.



Karrieren for den tidligere FC København-stjerne Daniel Amartey er på en deroute.

Defensivspilleren har stået uden klub i 2,5 måned efter hans kontrakt med Besiktas blev revet over i september, og nu forlyder det, at han også har raget sig uklar med Det Ghanesiske Fodboldforbund.

Det skete under AFCON sidste år ifølge journalisten Collins Atta Poku.

Her havde Ghanas præsident, Nana Akufo-Addo, bevilget et beløb til hver spiller, men de fik bare ikke hele summen på 3.000 dollars svarende til omkring 21.000 kroner.

– Da præsidenten mødte holdet, fordelte han pengene. Spillerne skulle modtage 3.000 dollars, men fik i stedet 2.800 dollars. Amartey spurgte så, hvorfor de kun havde fået 2.800 dollars. Dette er starten på Amarteys problemer på landsholdet, siger Collins Atta Poku ifølge GhanaWeb.

Ifølge journalisten reducerede Det Ghanesiske Fodboldforbund beløbet fra 3.000 dollars til 2.800, da de mente, at staben også skulle have en bid af kagen.

Det var Daniel Amartey angiveligt ikke enig i og erklærede sin utilfredshed.

Men problemerne stopper ikke her ifølge Collins Atta Poku.

– De ville gerne fyre Chris Hughton (Ghanas forhenværende træner, red.), og derfor blev anførergruppen indkaldt. De skulle bakke op omkring beslutningen om at fyre træneren, men Amartey nægtede at gøre det.

Det 29-årige bolværk fik blot 18 minutter på banen under AFCON sidste år og har ikke siden repræsenteret sit land. Angiveligt fordi landets fodboldoverhoveder har nægtet at lade ham spille for Ghana.

– De har forsøgt at få Mark Addo (vicepræsident i det ghanesiske fodboldforbund, red.) til at nægte Amartey adgang. Det var Kurts (Okraku, præsident for det ghanesiske fodboldforbund, red.) beslutning ene og alene at sparke ham ud af landsholdet. Så hvis vi ikke ser ham igen, er det her forklaringen, lyder det fra Collins Atta Poku.

Daniel Amartey står noteret for 55 landskampe, men tiden må vise om stridsøksen bliver begravet. Først og fremmest skal han have fundet sig en ny klub.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Viborg FF – OB

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Svensson giver status på Huescas



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Her er VM-turneringens hold

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Sønderjyske – FC Midtjylland

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Fin lodtrækning for FCK

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FC København kan miste endnu en stjerne

Han er VM’s bedste spiller

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb