Sverige fik en fornem start på Nations League med en sejr i Aserbajdsjan torsdag aften – men alt er ikke fryd og gammen på den anden side af Øresund.
I sejren over Aserbajdsjan fik Hugo Larsson, et af Sveriges største talenter og en stor profil for Eintracht Frankfurt, nemlig ingen minutter.
Og det har skabt overskrifter, eftersom at han heller ikke i løbet af foråret fik meget spilletid på Jon Dahl Tomassons mandskab.
– Hugo Larsson nyder stor succes på et tophold i Bundesligaen, og Jon Dahl Tomasson har kendt ham siden sin tid i Malmö FF. Derfor er det ekstremt mærkeligt, at den 20-årige midtbanespiller ikke har spillet mere under danskerens ledelse, siger journalist Casper Nordqvist fra Tipsbladets søstersite FotbollDirekt.
Siden torsdagens kamp har det endda også udviklet sig til en ordudveksling mellem Jon Dahl Tomasson og Hugo Larsson igennem medierne.
Jon Dahl Tomasson fortalte således efter kampen mod Aserbajdsjan, at han mener, at den 20-årige midtbanespiller skal aflevere med fremad i banen.
Hugo Larsson er meget utilfreds
Og lørdag har Hugo Larsson så slået tilbage og erklæret sig uenig over for Fotbollskanalen, mens han over for Casper Nordqvist og FotbollDirekt ærgrede sig over, at den danske træner har kritiseret ham via medierne.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Her kaldte han det også “trist” og “meget skuffende”, at han ikke fik et minuts spilletid i Aserbajdsjan.
– Da vi mødte Larsson i mixed zone i dag, dagen før Estland-kampen, var han ikke bleg for at sige, hvad han mente, og at han er meget skuffet over den manglende spilletid på landsholdet, på trods af at han har fået en god start på sæsonen i Frankfurt, siger Casper Nordqvist og tilføjer:
– Frem for alt var Larsson skuffet over, at Tomasson gik ud på tv og forklarede, hvorfor Larsson ikke måtte spille. “Det burde blive i familien,” sagde Larsson, der trods sine blot 20 år på jorden ikke er bange for at sige, hvad han mener til Tomasson. Det er ikke så almindeligt, at unge svenske spillere er så ærlige i deres interviews, som Larsson er – og derfor skaber det helt sikkert mere røre, når det er en kæphøj fyr med meget selvtillid, som det handler om i denne sag.
Ja, faktisk kan FotbollDirekt-journalisten blot pege på ét eksempel på, at en sag om en træners fravalg har fået så meget omtale.
– Der er ikke skrevet så meget om en droppet spiller, siden Janne Andersson blev voldsomt kritiseret for kun at give (kantspilleren) Jesper Karlsson otte minutter mod Aserbajdsjan i EM-kvalifikationen i marts 2023. Det udartede sig til et stort tv-skænderi mellem landstræneren og eksperten Bojan Djordjic i studiet, husker Casper Nordqvist.
Den sag endte med at fylde en hel del i medierne. Janne Andersson endte med at forlade tv-studiet og siden måtte undskylde sin opførsel.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
TOPNYHED
Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende
LIGE NU
Fantastisk for Danmark: Han er klar igen
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
NYHEDER
Frank mødt af massive buh-råb
LIGE NU
De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
Har stor klausul på FC Midtjylland-profil
Professorer: Stadionleje i Fredericia ulovligt
TRANSFER
Arbejder på køb af William Osula
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
OPTAKT
Randers FC – FC Midtjylland
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
TOPNYHED
U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
TOPNYHED
Schjelderup har delt ulovlig video: Jeg får en dom
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
HELT VILDT
Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Kæmpe krise i Kvistgaardens klub
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
DAGENS SPILFORSLAG
Søvndyssende søndag i Stuttgart
Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime
HELT VILDT
Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
NYHEDER
I svime over sensationel dansker
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
NYHEDER
Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’
NYHEDER