I modvind: Stjerne utilfreds med Jon Dahl

Jon Dahl Tomasson får kritik fra et af Sveriges største talenter, der er skuffet over den manglende spilletid under danskerens ledelse samt danskerens kommentarer i medierne.



Sverige fik en fornem start på Nations League med en sejr i Aserbajdsjan torsdag aften – men alt er ikke fryd og gammen på den anden side af Øresund.

I sejren over Aserbajdsjan fik Hugo Larsson, et af Sveriges største talenter og en stor profil for Eintracht Frankfurt, nemlig ingen minutter.

Og det har skabt overskrifter, eftersom at han heller ikke i løbet af foråret fik meget spilletid på Jon Dahl Tomassons mandskab.

– Hugo Larsson nyder stor succes på et tophold i Bundesligaen, og Jon Dahl Tomasson har kendt ham siden sin tid i Malmö FF. Derfor er det ekstremt mærkeligt, at den 20-årige midtbanespiller ikke har spillet mere under danskerens ledelse, siger journalist Casper Nordqvist fra Tipsbladets søstersite FotbollDirekt.

Siden torsdagens kamp har det endda også udviklet sig til en ordudveksling mellem Jon Dahl Tomasson og Hugo Larsson igennem medierne.

Jon Dahl Tomasson fortalte således efter kampen mod Aserbajdsjan, at han mener, at den 20-årige midtbanespiller skal aflevere med fremad i banen.

Hugo Larsson er meget utilfreds
Og lørdag har Hugo Larsson så slået tilbage og erklæret sig uenig over for Fotbollskanalen, mens han over for Casper Nordqvist og FotbollDirekt ærgrede sig over, at den danske træner har kritiseret ham via medierne.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Hugo Larsson i aktion i Bundesligaen for Eintracht Frankfurt. Foto: Alamy

Her kaldte han det også “trist” og “meget skuffende”, at han ikke fik et minuts spilletid i Aserbajdsjan.

– Da vi mødte Larsson i mixed zone i dag, dagen før Estland-kampen, var han ikke bleg for at sige, hvad han mente, og at han er meget skuffet over den manglende spilletid på landsholdet, på trods af at han har fået en god start på sæsonen i Frankfurt, siger Casper Nordqvist og tilføjer:

– Frem for alt var Larsson skuffet over, at Tomasson gik ud på tv og forklarede, hvorfor Larsson ikke måtte spille. “Det burde blive i familien,” sagde Larsson, der trods sine blot 20 år på jorden ikke er bange for at sige, hvad han mener til Tomasson. Det er ikke så almindeligt, at unge svenske spillere er så ærlige i deres interviews, som Larsson er – og derfor skaber det helt sikkert mere røre, når det er en kæphøj fyr med meget selvtillid, som det handler om i denne sag.

Ja, faktisk kan FotbollDirekt-journalisten blot pege på ét eksempel på, at en sag om en træners fravalg har fået så meget omtale. 

– Der er ikke skrevet så meget om en droppet spiller, siden Janne Andersson blev voldsomt kritiseret for kun at give (kantspilleren) Jesper Karlsson otte minutter mod Aserbajdsjan i EM-kvalifikationen i marts 2023. Det udartede sig til et stort tv-skænderi mellem landstræneren og eksperten Bojan Djordjic i studiet, husker Casper Nordqvist.

Den sag endte med at fylde en hel del i medierne. Janne Andersson endte med at forlade tv-studiet og siden måtte undskylde sin opførsel. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Lindstrøm skifter til Schalke

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



LIVE

Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner

FCN sikrer sejren i de døende sekunder

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Silkeborg IF – FC København

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Eriksen spottet – nu er der nyt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Kæmpe transfer under opsejling

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Stor ændring i AGF?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i kontakt om norsk angriber 

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby