I modvind: Stjerne utilfreds med Jon Dahl

Jon Dahl Tomasson får kritik fra et af Sveriges største talenter, der er skuffet over den manglende spilletid under danskerens ledelse samt danskerens kommentarer i medierne.



Sverige fik en fornem start på Nations League med en sejr i Aserbajdsjan torsdag aften – men alt er ikke fryd og gammen på den anden side af Øresund.

I sejren over Aserbajdsjan fik Hugo Larsson, et af Sveriges største talenter og en stor profil for Eintracht Frankfurt, nemlig ingen minutter.

Og det har skabt overskrifter, eftersom at han heller ikke i løbet af foråret fik meget spilletid på Jon Dahl Tomassons mandskab.

– Hugo Larsson nyder stor succes på et tophold i Bundesligaen, og Jon Dahl Tomasson har kendt ham siden sin tid i Malmö FF. Derfor er det ekstremt mærkeligt, at den 20-årige midtbanespiller ikke har spillet mere under danskerens ledelse, siger journalist Casper Nordqvist fra Tipsbladets søstersite FotbollDirekt.

Siden torsdagens kamp har det endda også udviklet sig til en ordudveksling mellem Jon Dahl Tomasson og Hugo Larsson igennem medierne.

Jon Dahl Tomasson fortalte således efter kampen mod Aserbajdsjan, at han mener, at den 20-årige midtbanespiller skal aflevere med fremad i banen.

Hugo Larsson er meget utilfreds
Og lørdag har Hugo Larsson så slået tilbage og erklæret sig uenig over for Fotbollskanalen, mens han over for Casper Nordqvist og FotbollDirekt ærgrede sig over, at den danske træner har kritiseret ham via medierne.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Hugo Larsson i aktion i Bundesligaen for Eintracht Frankfurt. Foto: Alamy

Her kaldte han det også “trist” og “meget skuffende”, at han ikke fik et minuts spilletid i Aserbajdsjan.

– Da vi mødte Larsson i mixed zone i dag, dagen før Estland-kampen, var han ikke bleg for at sige, hvad han mente, og at han er meget skuffet over den manglende spilletid på landsholdet, på trods af at han har fået en god start på sæsonen i Frankfurt, siger Casper Nordqvist og tilføjer:

– Frem for alt var Larsson skuffet over, at Tomasson gik ud på tv og forklarede, hvorfor Larsson ikke måtte spille. “Det burde blive i familien,” sagde Larsson, der trods sine blot 20 år på jorden ikke er bange for at sige, hvad han mener til Tomasson. Det er ikke så almindeligt, at unge svenske spillere er så ærlige i deres interviews, som Larsson er – og derfor skaber det helt sikkert mere røre, når det er en kæphøj fyr med meget selvtillid, som det handler om i denne sag.

Ja, faktisk kan FotbollDirekt-journalisten blot pege på ét eksempel på, at en sag om en træners fravalg har fået så meget omtale. 

– Der er ikke skrevet så meget om en droppet spiller, siden Janne Andersson blev voldsomt kritiseret for kun at give (kantspilleren) Jesper Karlsson otte minutter mod Aserbajdsjan i EM-kvalifikationen i marts 2023. Det udartede sig til et stort tv-skænderi mellem landstræneren og eksperten Bojan Djordjic i studiet, husker Casper Nordqvist.

Den sag endte med at fylde en hel del i medierne. Janne Andersson endte med at forlade tv-studiet og siden måtte undskylde sin opførsel. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum




LIVE

TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej

Norwich har budt på stor dansk profil

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Brøndby vil holde på stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Kommer til AGF efter monstersæson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Storklub forhandler om Oscar Højlund



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Brøndby har IKKE budt

Højlund roser FC Københavns fans

– Det er forfærdeligt

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Voldsom lønnedgang i Brøndby

FC København byder på kantspiller

Brøndby forhandler om stor transfer

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse