I modvind: Stjerne utilfreds med Jon Dahl

Jon Dahl Tomasson får kritik fra et af Sveriges største talenter, der er skuffet over den manglende spilletid under danskerens ledelse samt danskerens kommentarer i medierne.



Sverige fik en fornem start på Nations League med en sejr i Aserbajdsjan torsdag aften – men alt er ikke fryd og gammen på den anden side af Øresund.

I sejren over Aserbajdsjan fik Hugo Larsson, et af Sveriges største talenter og en stor profil for Eintracht Frankfurt, nemlig ingen minutter.

Og det har skabt overskrifter, eftersom at han heller ikke i løbet af foråret fik meget spilletid på Jon Dahl Tomassons mandskab.

– Hugo Larsson nyder stor succes på et tophold i Bundesligaen, og Jon Dahl Tomasson har kendt ham siden sin tid i Malmö FF. Derfor er det ekstremt mærkeligt, at den 20-årige midtbanespiller ikke har spillet mere under danskerens ledelse, siger journalist Casper Nordqvist fra Tipsbladets søstersite FotbollDirekt.

Siden torsdagens kamp har det endda også udviklet sig til en ordudveksling mellem Jon Dahl Tomasson og Hugo Larsson igennem medierne.

Jon Dahl Tomasson fortalte således efter kampen mod Aserbajdsjan, at han mener, at den 20-årige midtbanespiller skal aflevere med fremad i banen.

Hugo Larsson er meget utilfreds
Og lørdag har Hugo Larsson så slået tilbage og erklæret sig uenig over for Fotbollskanalen, mens han over for Casper Nordqvist og FotbollDirekt ærgrede sig over, at den danske træner har kritiseret ham via medierne.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Hugo Larsson i aktion i Bundesligaen for Eintracht Frankfurt. Foto: Alamy

Her kaldte han det også “trist” og “meget skuffende”, at han ikke fik et minuts spilletid i Aserbajdsjan.

– Da vi mødte Larsson i mixed zone i dag, dagen før Estland-kampen, var han ikke bleg for at sige, hvad han mente, og at han er meget skuffet over den manglende spilletid på landsholdet, på trods af at han har fået en god start på sæsonen i Frankfurt, siger Casper Nordqvist og tilføjer:

– Frem for alt var Larsson skuffet over, at Tomasson gik ud på tv og forklarede, hvorfor Larsson ikke måtte spille. “Det burde blive i familien,” sagde Larsson, der trods sine blot 20 år på jorden ikke er bange for at sige, hvad han mener til Tomasson. Det er ikke så almindeligt, at unge svenske spillere er så ærlige i deres interviews, som Larsson er – og derfor skaber det helt sikkert mere røre, når det er en kæphøj fyr med meget selvtillid, som det handler om i denne sag.

Ja, faktisk kan FotbollDirekt-journalisten blot pege på ét eksempel på, at en sag om en træners fravalg har fået så meget omtale. 

– Der er ikke skrevet så meget om en droppet spiller, siden Janne Andersson blev voldsomt kritiseret for kun at give (kantspilleren) Jesper Karlsson otte minutter mod Aserbajdsjan i EM-kvalifikationen i marts 2023. Det udartede sig til et stort tv-skænderi mellem landstræneren og eksperten Bojan Djordjic i studiet, husker Casper Nordqvist.

Den sag endte med at fylde en hel del i medierne. Janne Andersson endte med at forlade tv-studiet og siden måtte undskylde sin opførsel. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Aston Villa og Chelsea smider point

Randers FC – FC Fredericia

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han



EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

– Pinligt for rigtig mange at se

Alexander Lind revser Superliga-profil

Cooper afslører: Han starter inde

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Høgh hyldes af UEFA

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

FCK afværger historisk nederlag

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

AGF-profil overvejer karrierestop

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Tidligere FCK-talent skifter

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

OB – FC København