I modvind: Stjerne utilfreds med Jon Dahl

Jon Dahl Tomasson får kritik fra et af Sveriges største talenter, der er skuffet over den manglende spilletid under danskerens ledelse samt danskerens kommentarer i medierne.



Sverige fik en fornem start på Nations League med en sejr i Aserbajdsjan torsdag aften – men alt er ikke fryd og gammen på den anden side af Øresund.

I sejren over Aserbajdsjan fik Hugo Larsson, et af Sveriges største talenter og en stor profil for Eintracht Frankfurt, nemlig ingen minutter.

Og det har skabt overskrifter, eftersom at han heller ikke i løbet af foråret fik meget spilletid på Jon Dahl Tomassons mandskab.

– Hugo Larsson nyder stor succes på et tophold i Bundesligaen, og Jon Dahl Tomasson har kendt ham siden sin tid i Malmö FF. Derfor er det ekstremt mærkeligt, at den 20-årige midtbanespiller ikke har spillet mere under danskerens ledelse, siger journalist Casper Nordqvist fra Tipsbladets søstersite FotbollDirekt.

Siden torsdagens kamp har det endda også udviklet sig til en ordudveksling mellem Jon Dahl Tomasson og Hugo Larsson igennem medierne.

Jon Dahl Tomasson fortalte således efter kampen mod Aserbajdsjan, at han mener, at den 20-årige midtbanespiller skal aflevere med fremad i banen.

Hugo Larsson er meget utilfreds
Og lørdag har Hugo Larsson så slået tilbage og erklæret sig uenig over for Fotbollskanalen, mens han over for Casper Nordqvist og FotbollDirekt ærgrede sig over, at den danske træner har kritiseret ham via medierne.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Hugo Larsson i aktion i Bundesligaen for Eintracht Frankfurt. Foto: Alamy

Her kaldte han det også “trist” og “meget skuffende”, at han ikke fik et minuts spilletid i Aserbajdsjan.

– Da vi mødte Larsson i mixed zone i dag, dagen før Estland-kampen, var han ikke bleg for at sige, hvad han mente, og at han er meget skuffet over den manglende spilletid på landsholdet, på trods af at han har fået en god start på sæsonen i Frankfurt, siger Casper Nordqvist og tilføjer:

– Frem for alt var Larsson skuffet over, at Tomasson gik ud på tv og forklarede, hvorfor Larsson ikke måtte spille. “Det burde blive i familien,” sagde Larsson, der trods sine blot 20 år på jorden ikke er bange for at sige, hvad han mener til Tomasson. Det er ikke så almindeligt, at unge svenske spillere er så ærlige i deres interviews, som Larsson er – og derfor skaber det helt sikkert mere røre, når det er en kæphøj fyr med meget selvtillid, som det handler om i denne sag.

Ja, faktisk kan FotbollDirekt-journalisten blot pege på ét eksempel på, at en sag om en træners fravalg har fået så meget omtale. 

– Der er ikke skrevet så meget om en droppet spiller, siden Janne Andersson blev voldsomt kritiseret for kun at give (kantspilleren) Jesper Karlsson otte minutter mod Aserbajdsjan i EM-kvalifikationen i marts 2023. Det udartede sig til et stort tv-skænderi mellem landstræneren og eksperten Bojan Djordjic i studiet, husker Casper Nordqvist.

Den sag endte med at fylde en hel del i medierne. Janne Andersson endte med at forlade tv-studiet og siden måtte undskylde sin opførsel. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

FC København tjente millioner tirsdag aften

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Dyr dansk bomber til Everton?

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

– Det er meget svært for Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Angriber meldes tæt på

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Store ord om Roony Bardghji

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Brøndby-transfer glippet

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Forventer mudderkrig mod FCM

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig