I vildrede: Grabara-beslutning er et mysterie!

I Polen har landets eksperter og fodboldfagfolk meget svært ved at forstå fravalget af Kamil Grabara til det polske landshold.



Tirsdag offentliggjorde Polen sin trup, der i næste måned møder Skotland og Kroatien i Nations League.

Hvor det var en stor overraskele at se den udlejede Brøndby-spiller Mateusz Kowalczyk blandt de udvalgte, så er det for mange ganske uforklarligt, at FC Københavns tidligere stjernekeeper Kamil Grabra er fravalgt.

Særligt set i lyset af, at Wojciech Szczęsny har indstillet landsholdskarrieren og landstræner, Michal Probierz, har udtaget fire målmænd.

– De manglende udtagelser af Kamil Grabara er et mysterie for mig. Med hans evner og potentiale er han den helt klare afløser for Wojciech Szczęsny på det polske landshold, siger journalist Łukasz Wiśniowski i et fodboldprogram på Youtube.

Landstræner Michal Probierz har udtaget kvartetten Marcin Bulka, Bartłomiej Drągowski, Łukasz Skorupski og unge Fabian Mrozek. Og generelt vækker beslutningen undren i Polen.

– Jeg kender ikke årsagen til Grabaras fravær, men jeg håber, Michal Probierz har ringet til ham og forklaret sig, lyder det fra den tidligere polske landsholdsspiller Tomasz Frankowski til sportowefakty, som bakkes op af journalisten Mateusz Borek.

– Måske mener han (landstræneren, red.), at Drągowski og Mrozek og de andre er bedre end Grabara. Det har han ret til at mene, men jeg er bare ikke enig med ham, siger han.

Kamil Grabara har noteret sig for en enkelt landskamp for snart to år siden. Dengang var Czeslaw Michniewicz landstræner, men hans afløsere Fernando Santos og nu Michal Probierz ser altså ikke Kamil Grabaras vej.

Målmanden har ellers taget et skridt op denne sommer, hvor han er rykket til Wolfsburg efter flere flotte år i dansk fodbold. 25-årige Kamil Grabara har indtil videre noteret sig for to optrædener i sin nye klub.





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kalder tronskifte i Danmark

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark