I vildrede: Grabara-beslutning er et mysterie!

I Polen har landets eksperter og fodboldfagfolk meget svært ved at forstå fravalget af Kamil Grabara til det polske landshold.



Tirsdag offentliggjorde Polen sin trup, der i næste måned møder Skotland og Kroatien i Nations League.

Hvor det var en stor overraskele at se den udlejede Brøndby-spiller Mateusz Kowalczyk blandt de udvalgte, så er det for mange ganske uforklarligt, at FC Københavns tidligere stjernekeeper Kamil Grabra er fravalgt.

Særligt set i lyset af, at Wojciech Szczęsny har indstillet landsholdskarrieren og landstræner, Michal Probierz, har udtaget fire målmænd.

– De manglende udtagelser af Kamil Grabara er et mysterie for mig. Med hans evner og potentiale er han den helt klare afløser for Wojciech Szczęsny på det polske landshold, siger journalist Łukasz Wiśniowski i et fodboldprogram på Youtube.

Landstræner Michal Probierz har udtaget kvartetten Marcin Bulka, Bartłomiej Drągowski, Łukasz Skorupski og unge Fabian Mrozek. Og generelt vækker beslutningen undren i Polen.

– Jeg kender ikke årsagen til Grabaras fravær, men jeg håber, Michal Probierz har ringet til ham og forklaret sig, lyder det fra den tidligere polske landsholdsspiller Tomasz Frankowski til sportowefakty, som bakkes op af journalisten Mateusz Borek.

– Måske mener han (landstræneren, red.), at Drągowski og Mrozek og de andre er bedre end Grabara. Det har han ret til at mene, men jeg er bare ikke enig med ham, siger han.

Kamil Grabara har noteret sig for en enkelt landskamp for snart to år siden. Dengang var Czeslaw Michniewicz landstræner, men hans afløsere Fernando Santos og nu Michal Probierz ser altså ikke Kamil Grabaras vej.

Målmanden har ellers taget et skridt op denne sommer, hvor han er rykket til Wolfsburg efter flere flotte år i dansk fodbold. 25-årige Kamil Grabara har indtil videre noteret sig for to optrædener i sin nye klub.







LIVE

LIVE: Nu bekræfter han – ‘jeg siger farvel’

OB slutter sæsonen med et nederlag

FC København slagter Randers

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Lewandowski forlader FC Barcelona

– Niels Frederiksen er en legende!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Sønderjyske – FC Nordsjælland

AGF – Viborg FF

FC Midtjylland – Brøndby IF

Salah sender særlig besked

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Transferbombe i Real Madrid?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere