I vildrede: Grabara-beslutning er et mysterie!

I Polen har landets eksperter og fodboldfagfolk meget svært ved at forstå fravalget af Kamil Grabara til det polske landshold.



Tirsdag offentliggjorde Polen sin trup, der i næste måned møder Skotland og Kroatien i Nations League.

Hvor det var en stor overraskele at se den udlejede Brøndby-spiller Mateusz Kowalczyk blandt de udvalgte, så er det for mange ganske uforklarligt, at FC Københavns tidligere stjernekeeper Kamil Grabra er fravalgt.

Særligt set i lyset af, at Wojciech Szczęsny har indstillet landsholdskarrieren og landstræner, Michal Probierz, har udtaget fire målmænd.

– De manglende udtagelser af Kamil Grabara er et mysterie for mig. Med hans evner og potentiale er han den helt klare afløser for Wojciech Szczęsny på det polske landshold, siger journalist Łukasz Wiśniowski i et fodboldprogram på Youtube.

Landstræner Michal Probierz har udtaget kvartetten Marcin Bulka, Bartłomiej Drągowski, Łukasz Skorupski og unge Fabian Mrozek. Og generelt vækker beslutningen undren i Polen.

– Jeg kender ikke årsagen til Grabaras fravær, men jeg håber, Michal Probierz har ringet til ham og forklaret sig, lyder det fra den tidligere polske landsholdsspiller Tomasz Frankowski til sportowefakty, som bakkes op af journalisten Mateusz Borek.

– Måske mener han (landstræneren, red.), at Drągowski og Mrozek og de andre er bedre end Grabara. Det har han ret til at mene, men jeg er bare ikke enig med ham, siger han.

Kamil Grabara har noteret sig for en enkelt landskamp for snart to år siden. Dengang var Czeslaw Michniewicz landstræner, men hans afløsere Fernando Santos og nu Michal Probierz ser altså ikke Kamil Grabaras vej.

Målmanden har ellers taget et skridt op denne sommer, hvor han er rykket til Wolfsburg efter flere flotte år i dansk fodbold. 25-årige Kamil Grabara har indtil videre noteret sig for to optrædener i sin nye klub.





Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’


Fantastisk for Danmark: Han er klar igen

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

Frank mødt af massive buh-råb

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Professorer: Stadionleje i Fredericia ulovligt

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Arbejder på køb af William Osula

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Randers FC – FC Midtjylland

Brøndby IF – FC Nordsjælland

AGF – Sønderjyske

Voldsomme rygter i udlandet

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Schjelderup har delt ulovlig video: Jeg får en dom

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Vejle Boldklub – FC København

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Dansk dommer får ros stor ros

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

FC Fredericia – Viborg FF

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

To direktører færdige i Superliga-klub

Stor Brøndby-stjerne skadet

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Skidt nyt til Brian Riemer?

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

– Fuldstændig svigtet

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Landstræner hylder OB-komet

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Søvndyssende søndag i Stuttgart

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

I svime over sensationel dansker

Noah Nartey pavestolt af storebror

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

– Jeg tror, det bliver et nej

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!