I vildrede: Grabara-beslutning er et mysterie!

I Polen har landets eksperter og fodboldfagfolk meget svært ved at forstå fravalget af Kamil Grabara til det polske landshold.



Tirsdag offentliggjorde Polen sin trup, der i næste måned møder Skotland og Kroatien i Nations League.

Hvor det var en stor overraskele at se den udlejede Brøndby-spiller Mateusz Kowalczyk blandt de udvalgte, så er det for mange ganske uforklarligt, at FC Københavns tidligere stjernekeeper Kamil Grabra er fravalgt.

Særligt set i lyset af, at Wojciech Szczęsny har indstillet landsholdskarrieren og landstræner, Michal Probierz, har udtaget fire målmænd.

– De manglende udtagelser af Kamil Grabara er et mysterie for mig. Med hans evner og potentiale er han den helt klare afløser for Wojciech Szczęsny på det polske landshold, siger journalist Łukasz Wiśniowski i et fodboldprogram på Youtube.

Landstræner Michal Probierz har udtaget kvartetten Marcin Bulka, Bartłomiej Drągowski, Łukasz Skorupski og unge Fabian Mrozek. Og generelt vækker beslutningen undren i Polen.

– Jeg kender ikke årsagen til Grabaras fravær, men jeg håber, Michal Probierz har ringet til ham og forklaret sig, lyder det fra den tidligere polske landsholdsspiller Tomasz Frankowski til sportowefakty, som bakkes op af journalisten Mateusz Borek.

– Måske mener han (landstræneren, red.), at Drągowski og Mrozek og de andre er bedre end Grabara. Det har han ret til at mene, men jeg er bare ikke enig med ham, siger han.

Kamil Grabara har noteret sig for en enkelt landskamp for snart to år siden. Dengang var Czeslaw Michniewicz landstræner, men hans afløsere Fernando Santos og nu Michal Probierz ser altså ikke Kamil Grabaras vej.

Målmanden har ellers taget et skridt op denne sommer, hvor han er rykket til Wolfsburg efter flere flotte år i dansk fodbold. 25-årige Kamil Grabara har indtil videre noteret sig for to optrædener i sin nye klub.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Klar for FC København

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Horsens var et helvede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Frankrig – England

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Forventer rekord i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked