I vildrede: Grabara-beslutning er et mysterie!

I Polen har landets eksperter og fodboldfagfolk meget svært ved at forstå fravalget af Kamil Grabara til det polske landshold.



Tirsdag offentliggjorde Polen sin trup, der i næste måned møder Skotland og Kroatien i Nations League.

Hvor det var en stor overraskele at se den udlejede Brøndby-spiller Mateusz Kowalczyk blandt de udvalgte, så er det for mange ganske uforklarligt, at FC Københavns tidligere stjernekeeper Kamil Grabra er fravalgt.

Særligt set i lyset af, at Wojciech Szczęsny har indstillet landsholdskarrieren og landstræner, Michal Probierz, har udtaget fire målmænd.

– De manglende udtagelser af Kamil Grabara er et mysterie for mig. Med hans evner og potentiale er han den helt klare afløser for Wojciech Szczęsny på det polske landshold, siger journalist Łukasz Wiśniowski i et fodboldprogram på Youtube.

Landstræner Michal Probierz har udtaget kvartetten Marcin Bulka, Bartłomiej Drągowski, Łukasz Skorupski og unge Fabian Mrozek. Og generelt vækker beslutningen undren i Polen.

– Jeg kender ikke årsagen til Grabaras fravær, men jeg håber, Michal Probierz har ringet til ham og forklaret sig, lyder det fra den tidligere polske landsholdsspiller Tomasz Frankowski til sportowefakty, som bakkes op af journalisten Mateusz Borek.

– Måske mener han (landstræneren, red.), at Drągowski og Mrozek og de andre er bedre end Grabara. Det har han ret til at mene, men jeg er bare ikke enig med ham, siger han.

Kamil Grabara har noteret sig for en enkelt landskamp for snart to år siden. Dengang var Czeslaw Michniewicz landstræner, men hans afløsere Fernando Santos og nu Michal Probierz ser altså ikke Kamil Grabaras vej.

Målmanden har ellers taget et skridt op denne sommer, hvor han er rykket til Wolfsburg efter flere flotte år i dansk fodbold. 25-årige Kamil Grabara har indtil videre noteret sig for to optrædener i sin nye klub.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Nedtur for Højlund og Napoli

Manchester United sætter Chelsea på plads



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Fyrer landstræner to måneder før VM

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

OB siger farvel til seks spillere

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

‘Det drømmer alle om’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det er aldrig sket før

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Ringet op af Brøndby-træner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Her spiller Lasse Schöne i dag

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Fik blackout på Brøndby Stadion

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Nu klager FC Barcelona igen

Helt vild med Brøndby-profil

Kan koste Brøndby flere millioner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

‘Så brænder hele København ned’