Indrejseforbud fra Danmark risikerer at aflyse engelsk landskamp

Nations League-kampen mellem England og Island næste onsdag risikerer at blive aflyst. Årsagen er det britiske indrejseforbud fra Danmark, der altså også gælder for de islandske spillere efter landskampen mod Danmark. Og for de danske Premier League-spillere.



Den britiske regering har stort set lukket grænsen til Danmark, efter at den nye minkmutation af coronavirus er brudt ud i det nordjyske. Og det kan nu få store konsekvenser for både de danske Premier League-spillere og landskampen mellem England og Island næste onsdag.

Det skriver engelske The Sun.

De nye restriktioner gør det stort set umuligt at komme ind i England fra Danmark medmindre, at man bor i landet eller er statsborger – også selvom man er elitesportsudøver.

Og da de islandske spillere møder det danske landshold i Parken næste søndag, kan de med andre ord få svært ved overhovedet at komme ind i England for at møde Gareth Southgates tropper tre dage senere.

Ifølge The Sun er den britiske regering i kontakt med det engelske fodboldforbund, FA, men der insisteres på, at retningslinjerne ikke vil blive opdateret i minimum en uge. Og det sætter altså Nations League-opgøret mellem England og Island i alvorlig fare, skriver avisen.

Danske (og svenske) PL-spillere skal i karantæne
Situationen kan dog også få konsekvenser for de danske Premier League-spillere.

De må som nævnt gerne tage tilbage til England, hvor de bor, når landsholdstjenesten i Danmark er overstået, men de nye regler indebærer, at de skal gå i isolation i 14 dage og dermed kan misse op til tre Premier League-kampe efter landskampspausen.

Det gælder helt konkret Kasper Schmeichel, Jannik Vestergaard, Pierre Emile Højbjerg og Andreas Christensen.

FIFA gav i starten af coronapandemien klubberne mulighed for at trække deres spillere fra landskampstjeneste, hvis der er en risiko for, at de pådrager sig coronasmitte. Hvis klubberne ikke ønsker at sende de nævnte danskere i isolation efter indrejse, kan de altså formentlig blokere deres kommende landsholdstjeneste.

Samme problematik gælder også de svenske Premier League-spillere, der skal i svensk landsholdstjeneste og møde Danmark på dansk grund nu på onsdag. 

Manchester Uniteds Victor Lindelöf, Evertons Robin Olsen og Newcastles Emile Krafth kan således se frem til samme krav om isolation efter indrejse fra Danmark, skriver The Sun.

De britiske myndigheder har søndag strammet indrejseforbuddet fra Danmark, sådan at passagerfly, der kommer fra Danmark, nu heller ikke kan lande i britiske lufthavne.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Færdig i FC Midtjylland?

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Den første i næsten 40 år

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

UEFA med ny stor FC København-straf

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Vild udtalelse om Nathan Trott

Samler informationer om FCK’er

Bo Svensson i spil til stort job

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

I svime over Højlund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Medie peger på FC København

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

FC København-stjerne straffes af UEFA

Forlænger med stortalent

Manchester United jagter Liverpool-profil

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Sæsonens hurtigste hattrick

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Choktransfer?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Celtic – Stuttgart

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’