Indrejseforbud fra Danmark risikerer at aflyse engelsk landskamp

Nations League-kampen mellem England og Island næste onsdag risikerer at blive aflyst. Årsagen er det britiske indrejseforbud fra Danmark, der altså også gælder for de islandske spillere efter landskampen mod Danmark. Og for de danske Premier League-spillere.



Den britiske regering har stort set lukket grænsen til Danmark, efter at den nye minkmutation af coronavirus er brudt ud i det nordjyske. Og det kan nu få store konsekvenser for både de danske Premier League-spillere og landskampen mellem England og Island næste onsdag.

Det skriver engelske The Sun.

De nye restriktioner gør det stort set umuligt at komme ind i England fra Danmark medmindre, at man bor i landet eller er statsborger – også selvom man er elitesportsudøver.

Og da de islandske spillere møder det danske landshold i Parken næste søndag, kan de med andre ord få svært ved overhovedet at komme ind i England for at møde Gareth Southgates tropper tre dage senere.

Ifølge The Sun er den britiske regering i kontakt med det engelske fodboldforbund, FA, men der insisteres på, at retningslinjerne ikke vil blive opdateret i minimum en uge. Og det sætter altså Nations League-opgøret mellem England og Island i alvorlig fare, skriver avisen.

Danske (og svenske) PL-spillere skal i karantæne
Situationen kan dog også få konsekvenser for de danske Premier League-spillere.

De må som nævnt gerne tage tilbage til England, hvor de bor, når landsholdstjenesten i Danmark er overstået, men de nye regler indebærer, at de skal gå i isolation i 14 dage og dermed kan misse op til tre Premier League-kampe efter landskampspausen.

Det gælder helt konkret Kasper Schmeichel, Jannik Vestergaard, Pierre Emile Højbjerg og Andreas Christensen.

FIFA gav i starten af coronapandemien klubberne mulighed for at trække deres spillere fra landskampstjeneste, hvis der er en risiko for, at de pådrager sig coronasmitte. Hvis klubberne ikke ønsker at sende de nævnte danskere i isolation efter indrejse, kan de altså formentlig blokere deres kommende landsholdstjeneste.

Samme problematik gælder også de svenske Premier League-spillere, der skal i svensk landsholdstjeneste og møde Danmark på dansk grund nu på onsdag. 

Manchester Uniteds Victor Lindelöf, Evertons Robin Olsen og Newcastles Emile Krafth kan således se frem til samme krav om isolation efter indrejse fra Danmark, skriver The Sun.

De britiske myndigheder har søndag strammet indrejseforbuddet fra Danmark, sådan at passagerfly, der kommer fra Danmark, nu heller ikke kan lande i britiske lufthavne.







LIVE

TransferLIVE: Høj løn udfordrer Superliga-exit

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

– Det er meget svært for Nørgaard

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Forventer mudderkrig mod FCM

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

FC København tjente millioner tirsdag aften

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Brøndby-transfer glippet

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Angriber meldes tæt på

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Kommer til AGF efter monstersæson



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Store ord om Roony Bardghji

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Højlund roser FC Københavns fans

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli