Den britiske regering har stort set lukket grænsen til Danmark, efter at den nye minkmutation af coronavirus er brudt ud i det nordjyske. Og det kan nu få store konsekvenser for både de danske Premier League-spillere og landskampen mellem England og Island næste onsdag.
Det skriver engelske The Sun.
De nye restriktioner gør det stort set umuligt at komme ind i England fra Danmark medmindre, at man bor i landet eller er statsborger – også selvom man er elitesportsudøver.
Og da de islandske spillere møder det danske landshold i Parken næste søndag, kan de med andre ord få svært ved overhovedet at komme ind i England for at møde Gareth Southgates tropper tre dage senere.
Ifølge The Sun er den britiske regering i kontakt med det engelske fodboldforbund, FA, men der insisteres på, at retningslinjerne ikke vil blive opdateret i minimum en uge. Og det sætter altså Nations League-opgøret mellem England og Island i alvorlig fare, skriver avisen.
Danske (og svenske) PL-spillere skal i karantæne
Situationen kan dog også få konsekvenser for de danske Premier League-spillere.
De må som nævnt gerne tage tilbage til England, hvor de bor, når landsholdstjenesten i Danmark er overstået, men de nye regler indebærer, at de skal gå i isolation i 14 dage og dermed kan misse op til tre Premier League-kampe efter landskampspausen.
Det gælder helt konkret Kasper Schmeichel, Jannik Vestergaard, Pierre Emile Højbjerg og Andreas Christensen.
FIFA gav i starten af coronapandemien klubberne mulighed for at trække deres spillere fra landskampstjeneste, hvis der er en risiko for, at de pådrager sig coronasmitte. Hvis klubberne ikke ønsker at sende de nævnte danskere i isolation efter indrejse, kan de altså formentlig blokere deres kommende landsholdstjeneste.
Samme problematik gælder også de svenske Premier League-spillere, der skal i svensk landsholdstjeneste og møde Danmark på dansk grund nu på onsdag.
Manchester Uniteds Victor Lindelöf, Evertons Robin Olsen og Newcastles Emile Krafth kan således se frem til samme krav om isolation efter indrejse fra Danmark, skriver The Sun.
De britiske myndigheder har søndag strammet indrejseforbuddet fra Danmark, sådan at passagerfly, der kommer fra Danmark, nu heller ikke kan lande i britiske lufthavne.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
EKSKLUSIVT
