Den britiske regering har stort set lukket grænsen til Danmark, efter at den nye minkmutation af coronavirus er brudt ud i det nordjyske. Og det kan nu få store konsekvenser for både de danske Premier League-spillere og landskampen mellem England og Island næste onsdag.
Det skriver engelske The Sun.
De nye restriktioner gør det stort set umuligt at komme ind i England fra Danmark medmindre, at man bor i landet eller er statsborger – også selvom man er elitesportsudøver.
Og da de islandske spillere møder det danske landshold i Parken næste søndag, kan de med andre ord få svært ved overhovedet at komme ind i England for at møde Gareth Southgates tropper tre dage senere.
Ifølge The Sun er den britiske regering i kontakt med det engelske fodboldforbund, FA, men der insisteres på, at retningslinjerne ikke vil blive opdateret i minimum en uge. Og det sætter altså Nations League-opgøret mellem England og Island i alvorlig fare, skriver avisen.
Danske (og svenske) PL-spillere skal i karantæne
Situationen kan dog også få konsekvenser for de danske Premier League-spillere.
De må som nævnt gerne tage tilbage til England, hvor de bor, når landsholdstjenesten i Danmark er overstået, men de nye regler indebærer, at de skal gå i isolation i 14 dage og dermed kan misse op til tre Premier League-kampe efter landskampspausen.
Det gælder helt konkret Kasper Schmeichel, Jannik Vestergaard, Pierre Emile Højbjerg og Andreas Christensen.
FIFA gav i starten af coronapandemien klubberne mulighed for at trække deres spillere fra landskampstjeneste, hvis der er en risiko for, at de pådrager sig coronasmitte. Hvis klubberne ikke ønsker at sende de nævnte danskere i isolation efter indrejse, kan de altså formentlig blokere deres kommende landsholdstjeneste.
Samme problematik gælder også de svenske Premier League-spillere, der skal i svensk landsholdstjeneste og møde Danmark på dansk grund nu på onsdag.
Manchester Uniteds Victor Lindelöf, Evertons Robin Olsen og Newcastles Emile Krafth kan således se frem til samme krav om isolation efter indrejse fra Danmark, skriver The Sun.
De britiske myndigheder har søndag strammet indrejseforbuddet fra Danmark, sådan at passagerfly, der kommer fra Danmark, nu heller ikke kan lande i britiske lufthavne.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
OPTAKT
Portugal – Spanien
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
NYHEDER
