Infantino i stort forsvar af billetpriser

Fifa-præsident Gianni Infantino forsvarede sig onsdag i forhold til flere emner på et pressemøde i Mexico.



VM 2026: | Grupper | Kampprogram | Simulator | TV | Resultater |
Skyhøje billetpriser ved VM i fodbold er med til at finansiere fodboldprojekter flere steder i verden, som ingen andre end Gianni Infantino og Fifa bekymrer sig om.

Det siger præsidenten for Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) på et pressemøde i Mexico City onsdag aften dansk tid – et døgn før åbningskampen mellem Mexico og Sydafrika samme sted.

– Én måned om hvert fjerde år genererer vi et overskud. De 47 andre måneder investerer vi i vækst. Det gør ingen andre i samme grad, lyder det blandt andet fra Infantino.

Fifa-præsidenten indledte med godt en halv times enetale, hvilket var langt under halvt så langt som hans berygtede tale dagen før kickoff ved VM i Qatar i 2022.

Han adresserede selv tre af de mest presserende emner: Iran, billetpriser og problemer med visum til USA, inden han brugte en halv time på en blanding af kritiske og knap så kritiske spørgsmål.

Han blev blandt andet spurgt til sagen om den somaliske dommer, Omar Artan, der misser VM efter at være blevet nægtet indrejse til USA, der hævder, at han har bånd til terrororganisationer.

– Det er beklageligt, hvad der skete med Omar, dommeren fra Somalia. Men vi kontrollerer ikke alt. Vi forsøger, vi diskuterer, og vi må se.

– Nogle gange er det godt at slappe lidt af. Vi arbejder på alt, vi forsøger at finde løsninger på alt. Nogle gange når, man starter ud med at skrige og råbe op, har det den modsatte effekt af at finde løsninger.

– Men vi skal respektere, at vi ikke er konger af verden, der kan bestemme over regeringer og ordensmagten. Vi er en sportsorganisation, siger Infantino.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Smadrer transferrekord

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Forventer rekord i Superliga-klub

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

– Han har en “grim” side

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

‘Sort uheld’ i Viborg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Brøndby tæt på ny forstærkning