Marcus Ingvartsen går en skæbnesvanger halvsæson i møde, hvor han selv har store drømme og mål.
Det første er at få spilletid, og her er det blot blevet til 14 minutter i løbet af sæsonens første to kampe, derudover vil han score mål som angriber, så han kan indfri sin helt store drøm om at komme med landsholdet til Qatar.
Drømmen er kommet et skridt tættere, da han er skiftet til Mainz 05 på en permanent aftale, hvor de ser ham som angriber. Det er også den rolle, som Kasper Hjulmand ser landsholdsbobleren have for Danmark.
I Union Berlin blev han brugt på midtbanen, og nu er Mainz' danske cheftræner, Bo Svensson, gået over til en 4-3-3-formation med to offensive midtbanespillere, men det giver ikke bekymring hos Marcus Ingvartsen.
– Nej, de tre positioner er de samme, som jeg er berettiget til på det danske landshold. Derfor er mit fokus på at indtage en af dem i Mainz så mange weekender som overhovedet muligt. Jeg gør alt hvad jeg kan for at komme i topform og i startopstillingen, siger danskeren til Kicker.
Marcus Ingvartsen har en landskamp på cv'et tilbage fra 2021, og nu håber han på, at masser af mål og spilletid som en af tre angribere kan bringe ham tilbage. Situation kan dog ændre sig, hvis minutterne ikke bliver flere.
– Hvis det bliver ved sådan her, så vil det selvfølgelig være en anderledes situation, men sæsonen er lige begyndt og jeg tror på mig selv, på Mainz og holdet. Jeg har stadig en rigtig god fornemmelse omkring den nye sæson.
Det er fortsat tidligt på sæsonen, så der er stadig masser af muligheder tilbage for den 26-årige angriber, så længe han kan holde sig skadesfri. Det var et problem i sidste sæson, hvor han var udlejet til Mainz fra Union Berlin.
Her nåede han 27 kampe og scorede syv mål, inden aftalen blev vekslet til en permanent en af slagsen. I denne sæson er det blevet til 14 minutter i pokalturneringen, mens han sad på bænken i første spillerunde af Bundesligaen.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
LIVE: Rasmus Kristensen skaber ‘højlydt jubel’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW