De fleste af os har én eller flere i vores omgangskreds, der støjer så snart, vedkommende entrerer et rum. Tale om selv de svære følelser kan de sagtens, og man kan altid se på deres kropssprog, hvordan de går og har det. Sådan er der mange, der er.
Kasper Dolberg er absolut ikke én af dem.
Den danske angriber er uden tvivl et sødt og rart menneske, som er god mod både planter og dyr, men han rutter ikke med sine følelser og er det, man med et simpelt ord kalder introvert. Det har han fået kritik for en del gange i løbet af sin karriere – senest fra Sevillas cheftræner, men også fra en tidligere holdkammerat i Nice.
Men kan det virkelig være så stort et problem? Nej, fastslår Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Jeg håber virkelig, at en ny klub åbner ørerne og tænker sig om. Ja, og læser med her. Kasper Dolbergs kropssprog og indadvendte facon er ikke noget, der er i stykker eller skal repareres. Jo, selvfølgelig ville det være lettere for ham i professionel fodbold, hvis han hoppede og dansede og skabte sig tosset, hver gang en holdkammerat glemte at aflevere bolden, eller nogen begik frispark på ham.
– Men det er altså verdens udadvendte mennesker, der skal tage sig sammen og komme ud over deres eget snævre syn på verden. Når de ekstroverte brænder sammen i pæren over, at Kasper Dolberg ikke overfuser dommeren og hyler op, er det, fordi de tror, det er den eneste måde at vise engagement på. Kasper Dolberg er bare anderledes, hvilket ikke nødvendigvis er nemt i en konform fodboldverden, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
Han krydser fingre for, at den danske landsholdsspiller får karrieren tilbage på sporet, når han med al sandsynlighed snart forlader Sevilla og skifter til Hoffenheim.
– Jeg får så ondt i maven af at se Dolberg. Jeg får helt lyst til at give ham et stort kram og sige, at det nok skal gå, selvom jeg ved, at en masse gode mennesker allerede sørger for det. Der er helt sikkert flere del forklaringer på, at det går skidt for Dolberg. Han skulle finde sig til rette efter sygdommen, og trænerne har haft underligt svært ved at fatte, at han bare er ekstremt introvert, siger Tipsbladets chefredaktør.
Inde på grønsværen slipper Kasper Dolberg dog ikke for at skulle forbedre sig markant – senest var angriberen nærmest usynlig for Danmark til VM.
– Det er som om, alt det kvikke og frække i hans spil fra de bedste perioder i Ajax og Nice er forsvundet. Han var en skygge af sig selv til VM, man havde allerede bange anelser ved skiftet til Sevilla, og det gik jo præcis, som man kunne frygte.
– Hoffenheim er på papiret en god klub med en masse dygtige og hårdtarbejdende mennesker. Det er et sted, hvor man bruger indersiden af pæren, og det er en fremragende start. Men det er også en klub, hvor konkurrencen er benhård, niveauet højt, og et dansk pas ikke garanterer noget som helst. Bare spørg Jacob Bruun Larsen og Robert Skov, slutter Troels Bager Thøgersen.
Kasper Dolberg ventes at blive udlejet til Hoffenheim for resten af indeværende sæson. Han er fortsat ejet af Nice, hvor han har en kontrakt frem til sommeren 2024.
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT