Han har trænet mange gode spillere gennem en lang trænerkarriere, men én mand er klart nummer et for Bo Johannsson.
Den tidligere danske landstræner, der var i spidsen for Danmark fra 1996 til og med EM i 2000, hvor han blev afløst af Morten Olsen, er med i TV 2-programserien “Landstrænerne”, og i afsnit to taler de tidligere landstrænere om afdøde Richard Møller Nielsen, der i 1992 vandt EM, samt om Bo Johanssons regeringstid.
Svenske Johansson førte i 1998 Danmark til VM-kvartfinalen, hvor Brasilien var for stærk en mundfuld. 2-3 tabte danskerne efter en forrygende kamp. I ottendedelsfinalen havde man slået Nigeria 4-1.
Tiden som landstræner nød svenskeren, der stadig er betaget af Michael Laudrups kvaliteter.
– Jeg har aldrig haft en bedre spiller end Michael Laudrup. Aldrig. Han kunne alt med hensyn til at håndtere bolden. Hvordan man skal spille bolden, modtage bolden, tæmme
bolden. Han kunne alt. Derfor synes jeg, han er den bedste fodboldspiller, jeg har haft, siger Bo Johansson i Landstrænerne.
Svenskeren, der blev kendt i Danmark for at føre Silkeborg IF til mesterskabet i 1994, var som træner kendt som en “frihed under ansvar”-træner.
I programmet, hvor Peter Schmeichel deltager i afsnit to for at tale om Richard Møller Nielsen, fortæller Danmarks landskampsrekordholder, at Bo Johansson var en type, man kunne gå til med et spørgsmål, hvortil svenskeren ville svare “hvis du synes, det er vigtigt”.
Den svenske træner, der fyldedr 80 år om en måneds tid, var heller ikke bange for at bruge sin trup og de øverste i hierarkiet, når det handlede om beslutningerne i forhold til startopstilling med mere.
Peter Schmeichel fortæller i serien, at han og Michael Laudrup blev taget med på råd, da Bo Johansson gjorde sig tanker om startopstillingen mod Nigeria i ottendedelsfinalen i 1998.
Her ville “Bosse” starte med Ebbe Sand i angrebet, men Laudrup og Schmeichel argumenterede for, at Peter Møller havde været stærk i træning og burde starte.
Sådan en beslutning er naturligvis en trænerbeslutning men da startopstillingen så landede, var det med Peter Møller i front.
“Bosse” havde lyttet til de to danske legender. Angriberen endte også med at score tidligt i Danmarks sejr på 4-1. Samtidig kom Ebbe Sand på banen og scorede i anden halvleg efter bare 21 sekunder på banen. Målet var en genialitet, hvor den bedste spiller, Johansson har trænet, Michael Laudrup, vippede bolden over Nigerias forsvar, så Sand kunne tage den med med hovedet og score.
Bo Johansson stoppede som landstræner efter EM i 2000, hvor Danmark skuffede og tabte alle tre kampe i gruppespillet. Det blev startskuddet til Morten Olsens lange regeringstid.
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Forhandler med storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
OPTAKT
Liverpool – Brentford
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT