– Jeg har aldrig haft en bedre spiller end Laudrup

Den tidligere danske landstræner Bo Johansson er stadig betaget af Michael Laudrups kvaliteter på banen.



Han har trænet mange gode spillere gennem en lang trænerkarriere, men én mand er klart nummer et for Bo Johannsson.

Den tidligere danske landstræner, der var i spidsen for Danmark fra 1996 til og med EM i 2000, hvor han blev afløst af Morten Olsen, er med i TV 2-programserien “Landstrænerne”, og i afsnit to taler de tidligere landstrænere om afdøde Richard Møller Nielsen, der i 1992 vandt EM, samt om Bo Johanssons regeringstid.

Svenske Johansson førte i 1998 Danmark til VM-kvartfinalen, hvor Brasilien var for stærk en mundfuld. 2-3 tabte danskerne efter en forrygende kamp. I ottendedelsfinalen havde man slået Nigeria 4-1.

Tiden som landstræner nød svenskeren, der stadig er betaget af Michael Laudrups kvaliteter.

– Jeg har aldrig haft en bedre spiller end Michael Laudrup. Aldrig. Han kunne alt med hensyn til at håndtere bolden. Hvordan man skal spille bolden, modtage bolden, tæmme
bolden. Han kunne alt. Derfor synes jeg, han er den bedste fodboldspiller, jeg har haft, siger Bo Johansson i Landstrænerne.

Svenskeren, der blev kendt i Danmark for at føre Silkeborg IF til mesterskabet i 1994, var som træner kendt som en “frihed under ansvar”-træner. 

I programmet, hvor Peter Schmeichel deltager i afsnit to for at tale om Richard Møller Nielsen, fortæller Danmarks landskampsrekordholder, at Bo Johansson var en type, man kunne gå til med et spørgsmål, hvortil svenskeren ville svare “hvis du synes, det er vigtigt”.

Den svenske træner, der fyldedr 80 år om en måneds tid, var heller ikke bange for at bruge sin trup og de øverste i hierarkiet, når det handlede om beslutningerne i forhold til startopstilling med mere.

Peter Schmeichel fortæller i serien, at han og Michael Laudrup blev taget med på råd, da Bo Johansson gjorde sig tanker om startopstillingen mod Nigeria i ottendedelsfinalen i 1998.

Her ville “Bosse” starte med Ebbe Sand i angrebet, men Laudrup og Schmeichel argumenterede for, at Peter Møller havde været stærk i træning og burde starte.

Sådan en beslutning er naturligvis en trænerbeslutning men da startopstillingen så landede, var det med Peter Møller i front.

“Bosse” havde lyttet til de to danske legender. Angriberen endte også med at score tidligt i Danmarks sejr på 4-1. Samtidig kom Ebbe Sand på banen og scorede i anden halvleg efter bare 21 sekunder på banen. Målet var en genialitet, hvor den bedste spiller, Johansson har trænet, Michael Laudrup, vippede bolden over Nigerias forsvar, så Sand kunne tage den med med hovedet og score.

Bo Johansson stoppede som landstræner efter EM i 2000, hvor Danmark skuffede og tabte alle tre kampe i gruppespillet. Det blev startskuddet til Morten Olsens lange regeringstid.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Zanka ville spille gratis for FC København

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Fremhæver Bodø/Glimt

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Jagter FC Barcelona-stjerne

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er AGF’s Champions League-modstander

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Her er FCK’s modstander i Conference League



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

England tromlede Kroatien – Portugal snublede

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Portugal skuffede stort mod DR Congo



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Schweiz – Bosnien-Hercegovina

England sprudlede i underholdende målfest