Han har trænet mange gode spillere gennem en lang trænerkarriere, men én mand er klart nummer et for Bo Johannsson.
Den tidligere danske landstræner, der var i spidsen for Danmark fra 1996 til og med EM i 2000, hvor han blev afløst af Morten Olsen, er med i TV 2-programserien “Landstrænerne”, og i afsnit to taler de tidligere landstrænere om afdøde Richard Møller Nielsen, der i 1992 vandt EM, samt om Bo Johanssons regeringstid.
Svenske Johansson førte i 1998 Danmark til VM-kvartfinalen, hvor Brasilien var for stærk en mundfuld. 2-3 tabte danskerne efter en forrygende kamp. I ottendedelsfinalen havde man slået Nigeria 4-1.
Tiden som landstræner nød svenskeren, der stadig er betaget af Michael Laudrups kvaliteter.
– Jeg har aldrig haft en bedre spiller end Michael Laudrup. Aldrig. Han kunne alt med hensyn til at håndtere bolden. Hvordan man skal spille bolden, modtage bolden, tæmme
bolden. Han kunne alt. Derfor synes jeg, han er den bedste fodboldspiller, jeg har haft, siger Bo Johansson i Landstrænerne.
Svenskeren, der blev kendt i Danmark for at føre Silkeborg IF til mesterskabet i 1994, var som træner kendt som en “frihed under ansvar”-træner.
I programmet, hvor Peter Schmeichel deltager i afsnit to for at tale om Richard Møller Nielsen, fortæller Danmarks landskampsrekordholder, at Bo Johansson var en type, man kunne gå til med et spørgsmål, hvortil svenskeren ville svare “hvis du synes, det er vigtigt”.
Den svenske træner, der fyldedr 80 år om en måneds tid, var heller ikke bange for at bruge sin trup og de øverste i hierarkiet, når det handlede om beslutningerne i forhold til startopstilling med mere.
Peter Schmeichel fortæller i serien, at han og Michael Laudrup blev taget med på råd, da Bo Johansson gjorde sig tanker om startopstillingen mod Nigeria i ottendedelsfinalen i 1998.
Her ville “Bosse” starte med Ebbe Sand i angrebet, men Laudrup og Schmeichel argumenterede for, at Peter Møller havde været stærk i træning og burde starte.
Sådan en beslutning er naturligvis en trænerbeslutning men da startopstillingen så landede, var det med Peter Møller i front.
“Bosse” havde lyttet til de to danske legender. Angriberen endte også med at score tidligt i Danmarks sejr på 4-1. Samtidig kom Ebbe Sand på banen og scorede i anden halvleg efter bare 21 sekunder på banen. Målet var en genialitet, hvor den bedste spiller, Johansson har trænet, Michael Laudrup, vippede bolden over Nigerias forsvar, så Sand kunne tage den med med hovedet og score.
Bo Johansson stoppede som landstræner efter EM i 2000, hvor Danmark skuffede og tabte alle tre kampe i gruppespillet. Det blev startskuddet til Morten Olsens lange regeringstid.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
– Det er et møghold!
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
Kæmpe nyhed i udlandet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER