Han har trænet mange gode spillere gennem en lang trænerkarriere, men én mand er klart nummer et for Bo Johannsson.
Den tidligere danske landstræner, der var i spidsen for Danmark fra 1996 til og med EM i 2000, hvor han blev afløst af Morten Olsen, er med i TV 2-programserien “Landstrænerne”, og i afsnit to taler de tidligere landstrænere om afdøde Richard Møller Nielsen, der i 1992 vandt EM, samt om Bo Johanssons regeringstid.
Svenske Johansson førte i 1998 Danmark til VM-kvartfinalen, hvor Brasilien var for stærk en mundfuld. 2-3 tabte danskerne efter en forrygende kamp. I ottendedelsfinalen havde man slået Nigeria 4-1.
Tiden som landstræner nød svenskeren, der stadig er betaget af Michael Laudrups kvaliteter.
– Jeg har aldrig haft en bedre spiller end Michael Laudrup. Aldrig. Han kunne alt med hensyn til at håndtere bolden. Hvordan man skal spille bolden, modtage bolden, tæmme
bolden. Han kunne alt. Derfor synes jeg, han er den bedste fodboldspiller, jeg har haft, siger Bo Johansson i Landstrænerne.
Svenskeren, der blev kendt i Danmark for at føre Silkeborg IF til mesterskabet i 1994, var som træner kendt som en “frihed under ansvar”-træner.
I programmet, hvor Peter Schmeichel deltager i afsnit to for at tale om Richard Møller Nielsen, fortæller Danmarks landskampsrekordholder, at Bo Johansson var en type, man kunne gå til med et spørgsmål, hvortil svenskeren ville svare “hvis du synes, det er vigtigt”.
Den svenske træner, der fyldedr 80 år om en måneds tid, var heller ikke bange for at bruge sin trup og de øverste i hierarkiet, når det handlede om beslutningerne i forhold til startopstilling med mere.
Peter Schmeichel fortæller i serien, at han og Michael Laudrup blev taget med på råd, da Bo Johansson gjorde sig tanker om startopstillingen mod Nigeria i ottendedelsfinalen i 1998.
Her ville “Bosse” starte med Ebbe Sand i angrebet, men Laudrup og Schmeichel argumenterede for, at Peter Møller havde været stærk i træning og burde starte.
Sådan en beslutning er naturligvis en trænerbeslutning men da startopstillingen så landede, var det med Peter Møller i front.
“Bosse” havde lyttet til de to danske legender. Angriberen endte også med at score tidligt i Danmarks sejr på 4-1. Samtidig kom Ebbe Sand på banen og scorede i anden halvleg efter bare 21 sekunder på banen. Målet var en genialitet, hvor den bedste spiller, Johansson har trænet, Michael Laudrup, vippede bolden over Nigerias forsvar, så Sand kunne tage den med med hovedet og score.
Bo Johansson stoppede som landstræner efter EM i 2000, hvor Danmark skuffede og tabte alle tre kampe i gruppespillet. Det blev startskuddet til Morten Olsens lange regeringstid.
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
Delte meldinger om Christian Nørgaard
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
MEDIE
Tottenham-stjerne truet med pistol
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
TIPSBLADET I EUROPA
Megastjerne så intet fra FC København
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
Et slag fra førstepladsen
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
TOPNYHED
