– Jeg har aldrig sagt, at jeg vil spille smukt

Kasper Hjulmand har ingen særlig ambition om at spille 'smuk' fodbold. Sådan en betegnelse er nemlig alt for subjektiv, lyder meldingen fra landstræneren.



Det seneste års tid har været en hård omgang for det danske landshold, der efter skuffelsen ved VM i Qatar også har fået hård kritik i løbet af EM-kvalifikationen. 

Spillet har til tider haltet gevaldigt, og særligt efter den hårdt tilkæmpede 2-1-sejr over San Marino for tre uger siden var der omfattende kritik af Danmarks spil. 

Ved tirsdagens landsholdsudtagelse tog Kasper Hjulmand dog til genmæle, da en journalist pegede på, at Hjulmand i sin tid blev ansat som landstræner for at levere smukt spil. 

– Det er ikke mig, der har sagt det. Jeg godkender ikke præmissen om, at jeg har sagt, at jeg vil spille smukt. For ‘smukt’ er en subjektiv ting.

– Der er noget, jeg hellere vil se end andet, men jeg godkender ikke præmissen om, at alle synes, at noget er mere smukt end andet. Så det der med, at der er nogen, der prøver at pådutte mig en eller anden etikette, der siger, at jeg gerne vil spille smuk fodbold… jeg har aldrig nogensinde sagt, at jeg vil spille smuk fodbold. Jeg vil gerne vinde, lød det her fra Kasper Hjulmand. 

Landstræneren understregede desuden, at sejr altid kommer til at være det vigtigste.

– For mig er nummer ét at vinde. Nummer to er at sørge for at spille en type fodbold, som folk kan genkende, og som folk kan lade sig rive med af. Proaktivt og dominerende fodbold i så store dele af kampene som overhovedet muligt. Det er den måde, jeg synes, at man vinder flest kampe på, og får folk revet med sig.

– Det andet med smukhed eller kedeligt, det er subjektive vurderinger, og det har jeg aldrig nogensinde holdt af. Jeg har aldrig nogensinde holdt af, at der er nogen, der mener, at der er noget, der er mere smukt end andet.

– Jeg elsker kanon forsvarsspil. Det, som folk kalder grimt spil. Jeg elsker at se, hvordan man på de sidste 20 meter af banen kaster sig ind og forsvarer, som gjaldt det liv eller død. Det er for mig totalt smukt forsvarsspil.

Kasper Hjulmand blev herefter spurgt, om landsholdet så har levet op til disse dyder i det seneste års tid. 

– Igen vil jeg meget nødig begynde at kigge tilbage på kvalifikationen, før den er spillet færdig. Så jeg vil meget gerne vente med at sætte to streger under noget som helst. Fokus skal være på de her to kampe, som kan få Danmark til Tyskland. Så tager vi en eller anden evaluering bagefter, lød svaret fra landstræneren. 

Danmark spiller mod Slovenien i Parken på fredag i næste uge. Tre dage senere venter udekampen mod Nordirland i Belfast. 





Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller




LIVE

TransferLIVE: To jobs frister Jürgen Klopp

Verdensstjernes søn landet i København

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

På blokken i danskerklub

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Vi er pressede

Bliver det Chido Obis store chance?

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Topscorer færdig

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Medie med dyster Dorgu-melding

Stort medie fremhæver FCM-flop

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

– De lignede lort!

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

‘Sur over Brøndby-transfer’

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

– Jeg var stiktosset

Døsig danskerdyst i Deutschland

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’