Det seneste års tid har været en hård omgang for det danske landshold, der efter skuffelsen ved VM i Qatar også har fået hård kritik i løbet af EM-kvalifikationen.
Spillet har til tider haltet gevaldigt, og særligt efter den hårdt tilkæmpede 2-1-sejr over San Marino for tre uger siden var der omfattende kritik af Danmarks spil.
Ved tirsdagens landsholdsudtagelse tog Kasper Hjulmand dog til genmæle, da en journalist pegede på, at Hjulmand i sin tid blev ansat som landstræner for at levere smukt spil.
– Det er ikke mig, der har sagt det. Jeg godkender ikke præmissen om, at jeg har sagt, at jeg vil spille smukt. For ‘smukt’ er en subjektiv ting.
– Der er noget, jeg hellere vil se end andet, men jeg godkender ikke præmissen om, at alle synes, at noget er mere smukt end andet. Så det der med, at der er nogen, der prøver at pådutte mig en eller anden etikette, der siger, at jeg gerne vil spille smuk fodbold… jeg har aldrig nogensinde sagt, at jeg vil spille smuk fodbold. Jeg vil gerne vinde, lød det her fra Kasper Hjulmand.
Landstræneren understregede desuden, at sejr altid kommer til at være det vigtigste.
– For mig er nummer ét at vinde. Nummer to er at sørge for at spille en type fodbold, som folk kan genkende, og som folk kan lade sig rive med af. Proaktivt og dominerende fodbold i så store dele af kampene som overhovedet muligt. Det er den måde, jeg synes, at man vinder flest kampe på, og får folk revet med sig.
– Det andet med smukhed eller kedeligt, det er subjektive vurderinger, og det har jeg aldrig nogensinde holdt af. Jeg har aldrig nogensinde holdt af, at der er nogen, der mener, at der er noget, der er mere smukt end andet.
– Jeg elsker kanon forsvarsspil. Det, som folk kalder grimt spil. Jeg elsker at se, hvordan man på de sidste 20 meter af banen kaster sig ind og forsvarer, som gjaldt det liv eller død. Det er for mig totalt smukt forsvarsspil.
Kasper Hjulmand blev herefter spurgt, om landsholdet så har levet op til disse dyder i det seneste års tid.
– Igen vil jeg meget nødig begynde at kigge tilbage på kvalifikationen, før den er spillet færdig. Så jeg vil meget gerne vente med at sætte to streger under noget som helst. Fokus skal være på de her to kampe, som kan få Danmark til Tyskland. Så tager vi en eller anden evaluering bagefter, lød svaret fra landstræneren.
Danmark spiller mod Slovenien i Parken på fredag i næste uge. Tre dage senere venter udekampen mod Nordirland i Belfast.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Real Madrid taber
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TOPNYHED
Stort slag for FC København
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
DAGENS SPILFORSLAG