– Jeg har stadig mareridt om natten

Brian Riemer er stadig dybt ærgerlig Danmarks Nations League-exit, men landstræneren ser frem til sommerens to testkampe.



BRØNDBY (Tipsbladet): Efter to højdramatiske kvartfinalebrag mod Portugal er Danmark nu ude af Nations League, og i stedet for Final Four i Tyskland venter der nu to testkampe mod Nordirland og Litauen til juni.

Det må formodes at blive nogle helt anderledes kampe, hvor Danmark som store favoritter skal svinge taktstokken. Og det er noget, som Brian Riemer ser frem til. Det gjorde landstræneren klart, da han onsdag mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse på DBU’s hovedkontor i Brøndby.

– Det har jeg det rigtigt godt med, og det er et vigtigt svar, det her. Fordi jeg har stadig ondt i maven over, at jeg ikke skal spille Final Four, og jeg har stadig mareridt om natten, når jeg vågner. Jeg ville gerne have været til Tyskland og spille Final Four.

– Det skal vi så ikke nu. Nu skal vi spille to testkampe, og det er for mig, set frem mod VM, den bedste forberedelse, vi kan få. Også bedre end Final Four. Det er det fordi, at vi i de seneste seks eller måske ni måneder har været underdogs i næsten alle kampene, hvor vi har skullet præstere over niveau, hvis man kan sige det sådan.

– Nu skal vi ud og skabe kampene, og der har vi set, at det har været lidt en udfordring for det danske landshold. Det der med, når man har den store favoritværdighed. Det er jo en anden type kamp, du står overfor, end et toptunet portugisisk mandskab med verdensstjerner på alle 23 udtagne pladser, lød det her fra Brian Riemer.

Landstræneren understregede herefter, at testkampene til juni kommer til at handle om at få Danmarks spillestil banket på plads inden VM-kvalifikationen sparkes i gang til efteråret.

– Den her samling kommer til at handle om os. Den kommer ikke til at handle så meget om, hvem vi skal spille imod, hvor de kommer fra og hvad de gør, men om hvordan vi håndterer vores spillestil og vores udtryk mod et hold, hvor vi er store favoritter. Det vil læne sig meget op ad den kvalifikation, vi står overfor, lød det fra Brian Riemer.

Det er lørdag den 7. juni, at Danmark møder Nordirland i Parken, mens Brian Riemers mandskab tirsdag den 10. juni spiller mod Litauen på Odense Stadion.

I VM-kvalifikationen skal Danmark møde Skotland, Grækenland og Belarus.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

– Enten FCK eller også stopper han?

Stort Brøndby-boost

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

FC København – FC Nordsjælland

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Snestorm kan udfordre OB

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Bud landet: Dansker i sen transfer?

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Neestrup må undvære profil igen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

FC København-boss reagerer på tilråb

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Randers FC – Vejle Boldklub

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte