– Jeg har stadig mareridt om natten

Brian Riemer er stadig dybt ærgerlig Danmarks Nations League-exit, men landstræneren ser frem til sommerens to testkampe.



BRØNDBY (Tipsbladet): Efter to højdramatiske kvartfinalebrag mod Portugal er Danmark nu ude af Nations League, og i stedet for Final Four i Tyskland venter der nu to testkampe mod Nordirland og Litauen til juni.

Det må formodes at blive nogle helt anderledes kampe, hvor Danmark som store favoritter skal svinge taktstokken. Og det er noget, som Brian Riemer ser frem til. Det gjorde landstræneren klart, da han onsdag mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse på DBU’s hovedkontor i Brøndby.

– Det har jeg det rigtigt godt med, og det er et vigtigt svar, det her. Fordi jeg har stadig ondt i maven over, at jeg ikke skal spille Final Four, og jeg har stadig mareridt om natten, når jeg vågner. Jeg ville gerne have været til Tyskland og spille Final Four.

– Det skal vi så ikke nu. Nu skal vi spille to testkampe, og det er for mig, set frem mod VM, den bedste forberedelse, vi kan få. Også bedre end Final Four. Det er det fordi, at vi i de seneste seks eller måske ni måneder har været underdogs i næsten alle kampene, hvor vi har skullet præstere over niveau, hvis man kan sige det sådan.

– Nu skal vi ud og skabe kampene, og der har vi set, at det har været lidt en udfordring for det danske landshold. Det der med, når man har den store favoritværdighed. Det er jo en anden type kamp, du står overfor, end et toptunet portugisisk mandskab med verdensstjerner på alle 23 udtagne pladser, lød det her fra Brian Riemer.

Landstræneren understregede herefter, at testkampene til juni kommer til at handle om at få Danmarks spillestil banket på plads inden VM-kvalifikationen sparkes i gang til efteråret.

– Den her samling kommer til at handle om os. Den kommer ikke til at handle så meget om, hvem vi skal spille imod, hvor de kommer fra og hvad de gør, men om hvordan vi håndterer vores spillestil og vores udtryk mod et hold, hvor vi er store favoritter. Det vil læne sig meget op ad den kvalifikation, vi står overfor, lød det fra Brian Riemer.

Det er lørdag den 7. juni, at Danmark møder Nordirland i Parken, mens Brian Riemers mandskab tirsdag den 10. juni spiller mod Litauen på Odense Stadion.

I VM-kvalifikationen skal Danmark møde Skotland, Grækenland og Belarus.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Manchester United – Liverpool

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Det ser sort ud for B.93

Martin Jørgensen lander nyt job

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Delaney afslører dialog