BRØNDBY (Tipsbladet): Efter to højdramatiske kvartfinalebrag mod Portugal er Danmark nu ude af Nations League, og i stedet for Final Four i Tyskland venter der nu to testkampe mod Nordirland og Litauen til juni.
Det må formodes at blive nogle helt anderledes kampe, hvor Danmark som store favoritter skal svinge taktstokken. Og det er noget, som Brian Riemer ser frem til. Det gjorde landstræneren klart, da han onsdag mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse på DBU’s hovedkontor i Brøndby.
– Det har jeg det rigtigt godt med, og det er et vigtigt svar, det her. Fordi jeg har stadig ondt i maven over, at jeg ikke skal spille Final Four, og jeg har stadig mareridt om natten, når jeg vågner. Jeg ville gerne have været til Tyskland og spille Final Four.
– Det skal vi så ikke nu. Nu skal vi spille to testkampe, og det er for mig, set frem mod VM, den bedste forberedelse, vi kan få. Også bedre end Final Four. Det er det fordi, at vi i de seneste seks eller måske ni måneder har været underdogs i næsten alle kampene, hvor vi har skullet præstere over niveau, hvis man kan sige det sådan.
– Nu skal vi ud og skabe kampene, og der har vi set, at det har været lidt en udfordring for det danske landshold. Det der med, når man har den store favoritværdighed. Det er jo en anden type kamp, du står overfor, end et toptunet portugisisk mandskab med verdensstjerner på alle 23 udtagne pladser, lød det her fra Brian Riemer.
Landstræneren understregede herefter, at testkampene til juni kommer til at handle om at få Danmarks spillestil banket på plads inden VM-kvalifikationen sparkes i gang til efteråret.
– Den her samling kommer til at handle om os. Den kommer ikke til at handle så meget om, hvem vi skal spille imod, hvor de kommer fra og hvad de gør, men om hvordan vi håndterer vores spillestil og vores udtryk mod et hold, hvor vi er store favoritter. Det vil læne sig meget op ad den kvalifikation, vi står overfor, lød det fra Brian Riemer.
Det er lørdag den 7. juni, at Danmark møder Nordirland i Parken, mens Brian Riemers mandskab tirsdag den 10. juni spiller mod Litauen på Odense Stadion.
I VM-kvalifikationen skal Danmark møde Skotland, Grækenland og Belarus.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
MEDIE