MURCIA (Tipsbladet): Danmark holdt stand længe mod europamestrene, men i sidste ende rakte det ikke.
Lørdagens landskamp i Murcia endte 1-0 til Spanien, og efter nederlaget erkendte Rasmus Nissen Kristensen, at han stod tilbage med en 'træls' følelse.
– Sublim arbejdsindsats. Vi forsømmer lidt nogle muligheder for at holde lidt bedre fat i bolden. Det er en sindssygt svær udebane. I bund og grund er det vel fortjent nok, at Spanien vinder, lød analysen fra den danske forsvarsspiller.
Rasmus Nissen Kristensen blev herefter spurgt, om der trods alt er noget, Danmark kan tage med fra kampen.
– Selvfølgelig er der det. På papiret er det klart den sværeste udekamp, du kan have overhovedet, tror jeg. Så selvfølgelig kan vi det. Jeg synes, at vi i dele af kampen spiller lige op med Spanien. Vi vidste godt, at deres spillestil ville gøre, at vi ville komme til at forsvare os en del. Det accepterer vi også.
– Jeg synes, at vi langt henad vejen håndterer det fint. Jeg synes, at vi i første halvleg var gode til at eksponere dem en lille smule i de rum, de efterlader. Det er det, der ærgrer mig mest, at vi lidt forsømmer det i anden halvleg, hvor vi får truffet nogle lidt for dårlige beslutninger på bolden, og lidt for dårlig kvalitet også. For mange tekniske fejl fra alle mand.
– Og så bliver det for lange passager, vi skal forsvare. Vi forsvarer rigtigt godt, og så er det jo lidt et tilfældigt mål, hvor vi lige har en periode, hvor de slåe en del indlæg, lød svaret fra Rasmus Nissen Kristensen.
Frankfurt-spilleren blev afslutningsvist spurgt om den lille kontrovers, han havde med Spaniens anfører Alvaro Morata.
– Det var ikke noget. Jeg tror, at han var lidt utilfreds med, at jeg havde lidt fat i ham, og jeg var lidt utilfreds med, at han blev så utilfreds, lød det fra Rasmus Nissen Kristensen med et smil.
Danmark spiller igen på tirsdag ude mod Schweiz.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED