– Jeg var utilfreds med, at han blev så utilfreds

Danmark fik truffet nogle lidt for dårlige beslutninger i anden halvleg, lød det fra Rasmus Nissen Kristensen efter 1-0-nederlaget til Spanien.



MURCIA (Tipsbladet): Danmark holdt stand længe mod europamestrene, men i sidste ende rakte det ikke. 

Lørdagens landskamp i Murcia endte 1-0 til Spanien, og efter nederlaget erkendte Rasmus Nissen Kristensen, at han stod tilbage med en 'træls' følelse. 

– Sublim arbejdsindsats. Vi forsømmer lidt nogle muligheder for at holde lidt bedre fat i bolden. Det er en sindssygt svær udebane. I bund og grund er det vel fortjent nok, at Spanien vinder, lød analysen fra den danske forsvarsspiller. 

Rasmus Nissen Kristensen blev herefter spurgt, om der trods alt er noget, Danmark kan tage med fra kampen. 

– Selvfølgelig er der det. På papiret er det klart den sværeste udekamp, du kan have overhovedet, tror jeg. Så selvfølgelig kan vi det. Jeg synes, at vi i dele af kampen spiller lige op med Spanien. Vi vidste godt, at deres spillestil ville gøre, at vi ville komme til at forsvare os en del. Det accepterer vi også.

– Jeg synes, at vi langt henad vejen håndterer det fint. Jeg synes, at vi i første halvleg var gode til at eksponere dem en lille smule i de rum, de efterlader. Det er det, der ærgrer mig mest, at vi lidt forsømmer det i anden halvleg, hvor vi får truffet nogle lidt for dårlige beslutninger på bolden, og lidt for dårlig kvalitet også. For mange tekniske fejl fra alle mand.

– Og så bliver det for lange passager, vi skal forsvare. Vi forsvarer rigtigt godt, og så er det jo lidt et tilfældigt mål, hvor vi lige har en periode, hvor de slåe en del indlæg, lød svaret fra Rasmus Nissen Kristensen. 

Frankfurt-spilleren blev afslutningsvist spurgt om den lille kontrovers, han havde med Spaniens anfører Alvaro Morata.

– Det var ikke noget. Jeg tror, at han var lidt utilfreds med, at jeg havde lidt fat i ham, og jeg var lidt utilfreds med, at han blev så utilfreds, lød det fra Rasmus Nissen Kristensen med et smil. 

Danmark spiller igen på tirsdag ude mod Schweiz.







LIVE

LIVE: Skifter til FC Midtjylland

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Vil have dansk stjerne til Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Afslører samtale med Roony Bardghji

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’