Jens Stryger Larsen: Jeg er super stolt af at være landsholdsspiller

Austria Wien-dansker Jens Stryger Larsen nyder at være en del af landsholdet, og han håber med et sommerskifte, at han kan spille sig tættere på holdet.



26-årige Jens Stryger Larsen fortalte mandag til tipsbladet.dk, at han til sommer gerne vil væk fra Austria Wien efter tre sæsoner i Østrig, hvis der vel at mærke kommer et interessant tilbud.

Højrebacken vil til sommer have et år igen af sin aftale med Wien-klubben, og han tror på, at et skifte til en ny klub på det tidspunkt også giver mening for klubben. Danskerens håb er at kommer til en af de fem store ligaer i Europa, hvor han selvsagt gerne vil teste sig selv af på et højere niveau.

En anden forklaring på, at Jens Stryger Larsen gerne vil spille på et højere niveau, er landsholdet, hvor den tidligere FC Nordsjælland- og Brøndby-profil har fået debut i denne sæson og tilmed scorede i sin debut. I alt er det blevet til to landskampe indtil videre.

– For at være inde omkring landsholdet, skal jeg spille i en god klub, og jeg skal spille kontinuerligt. Jeg vægter landsholdet utroligt højt, og jeg er super stolt hver eneste gang, jeg er med. Jeg vil gerne bevise mit værd, og jeg vil gerne bevise, at man kan regne med mig, siger Jens Stryger Larsen til tipsbladet.dk og forklarer:

– Derfor skal et klubskifte også være med fokus på, at der skal være en chance for spilletid. Det handler også om min personlige karriere, og at jeg vil udvikle mig yderligere efter en god personlig sæson, men jeg kigger også på, at jeg vil fastholde min plads på landsholdet, siger han.

Jens Stryger Larsen har i denne sæson spillet 38 kampe for Austria Wien, som i søndags vandt Wien-derbyet med 2-0 ude over Rapid Wien. Jens Stryger Larsen spillede alle 90 minutter af opgøret.





Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen




EKSKLUSIVT

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

LIVE: Danmark – Ukraine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De jagter Henrik Meister

Monsterbud på vej

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Medier sender ham hjem til AGF

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Afslører: Dolberg sat til salg



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt