26-årige Jens Stryger Larsen fortalte mandag til tipsbladet.dk, at han til sommer gerne vil væk fra Austria Wien efter tre sæsoner i Østrig, hvis der vel at mærke kommer et interessant tilbud.
Højrebacken vil til sommer have et år igen af sin aftale med Wien-klubben, og han tror på, at et skifte til en ny klub på det tidspunkt også giver mening for klubben. Danskerens håb er at kommer til en af de fem store ligaer i Europa, hvor han selvsagt gerne vil teste sig selv af på et højere niveau.
En anden forklaring på, at Jens Stryger Larsen gerne vil spille på et højere niveau, er landsholdet, hvor den tidligere FC Nordsjælland- og Brøndby-profil har fået debut i denne sæson og tilmed scorede i sin debut. I alt er det blevet til to landskampe indtil videre.
– For at være inde omkring landsholdet, skal jeg spille i en god klub, og jeg skal spille kontinuerligt. Jeg vægter landsholdet utroligt højt, og jeg er super stolt hver eneste gang, jeg er med. Jeg vil gerne bevise mit værd, og jeg vil gerne bevise, at man kan regne med mig, siger Jens Stryger Larsen til tipsbladet.dk og forklarer:
– Derfor skal et klubskifte også være med fokus på, at der skal være en chance for spilletid. Det handler også om min personlige karriere, og at jeg vil udvikle mig yderligere efter en god personlig sæson, men jeg kigger også på, at jeg vil fastholde min plads på landsholdet, siger han.
Jens Stryger Larsen har i denne sæson spillet 38 kampe for Austria Wien, som i søndags vandt Wien-derbyet med 2-0 ude over Rapid Wien. Jens Stryger Larsen spillede alle 90 minutter af opgøret.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
OPTAKT
FC København – OB
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
MEDIE
Offentliggøres i dag
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
