Jens Stryger Larsen: Jeg er super stolt af at være landsholdsspiller

Austria Wien-dansker Jens Stryger Larsen nyder at være en del af landsholdet, og han håber med et sommerskifte, at han kan spille sig tættere på holdet.



26-årige Jens Stryger Larsen fortalte mandag til tipsbladet.dk, at han til sommer gerne vil væk fra Austria Wien efter tre sæsoner i Østrig, hvis der vel at mærke kommer et interessant tilbud.

Højrebacken vil til sommer have et år igen af sin aftale med Wien-klubben, og han tror på, at et skifte til en ny klub på det tidspunkt også giver mening for klubben. Danskerens håb er at kommer til en af de fem store ligaer i Europa, hvor han selvsagt gerne vil teste sig selv af på et højere niveau.

En anden forklaring på, at Jens Stryger Larsen gerne vil spille på et højere niveau, er landsholdet, hvor den tidligere FC Nordsjælland- og Brøndby-profil har fået debut i denne sæson og tilmed scorede i sin debut. I alt er det blevet til to landskampe indtil videre.

– For at være inde omkring landsholdet, skal jeg spille i en god klub, og jeg skal spille kontinuerligt. Jeg vægter landsholdet utroligt højt, og jeg er super stolt hver eneste gang, jeg er med. Jeg vil gerne bevise mit værd, og jeg vil gerne bevise, at man kan regne med mig, siger Jens Stryger Larsen til tipsbladet.dk og forklarer:

– Derfor skal et klubskifte også være med fokus på, at der skal være en chance for spilletid. Det handler også om min personlige karriere, og at jeg vil udvikle mig yderligere efter en god personlig sæson, men jeg kigger også på, at jeg vil fastholde min plads på landsholdet, siger han.

Jens Stryger Larsen har i denne sæson spillet 38 kampe for Austria Wien, som i søndags vandt Wien-derbyet med 2-0 ude over Rapid Wien. Jens Stryger Larsen spillede alle 90 minutter af opgøret.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Markant udmelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

I dialog om Albert Grønbæk

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Kræver flere hold i Superligaen

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

FC Midtjylland – Viborg FF

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han