26-årige Jens Stryger Larsen fortalte mandag til tipsbladet.dk, at han til sommer gerne vil væk fra Austria Wien efter tre sæsoner i Østrig, hvis der vel at mærke kommer et interessant tilbud.
Højrebacken vil til sommer have et år igen af sin aftale med Wien-klubben, og han tror på, at et skifte til en ny klub på det tidspunkt også giver mening for klubben. Danskerens håb er at kommer til en af de fem store ligaer i Europa, hvor han selvsagt gerne vil teste sig selv af på et højere niveau.
En anden forklaring på, at Jens Stryger Larsen gerne vil spille på et højere niveau, er landsholdet, hvor den tidligere FC Nordsjælland- og Brøndby-profil har fået debut i denne sæson og tilmed scorede i sin debut. I alt er det blevet til to landskampe indtil videre.
– For at være inde omkring landsholdet, skal jeg spille i en god klub, og jeg skal spille kontinuerligt. Jeg vægter landsholdet utroligt højt, og jeg er super stolt hver eneste gang, jeg er med. Jeg vil gerne bevise mit værd, og jeg vil gerne bevise, at man kan regne med mig, siger Jens Stryger Larsen til tipsbladet.dk og forklarer:
– Derfor skal et klubskifte også være med fokus på, at der skal være en chance for spilletid. Det handler også om min personlige karriere, og at jeg vil udvikle mig yderligere efter en god personlig sæson, men jeg kigger også på, at jeg vil fastholde min plads på landsholdet, siger han.
Jens Stryger Larsen har i denne sæson spillet 38 kampe for Austria Wien, som i søndags vandt Wien-derbyet med 2-0 ude over Rapid Wien. Jens Stryger Larsen spillede alle 90 minutter af opgøret.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
Han er VM’s bedste spiller
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
OPTAKT
