Joachim Andersens bumpede succesvej: Stjålne colaer og skideballe hos Steinlein

Tipsbladet tegner fredag et stort portræt af det danske midtstoppertalent Joachim Andersen. Få en lille forsmag her.



Joachim Andersen var helt ude af Sampdoria-holdet i størstedelen af sidste sæson, men den unge dansker fik bidt sig fast mod slutningen, og i denne sæson har han slet ikke set sig tilbage i støvlelandet.

Den danske U21-landsholdsspiller har spillet samtlige minutter i Serie A, og torsdag blev han belønnet med en kontraktforlængelse frem til sommeren 2022 – angiveligt til en årsløn på 13,5 millioner kroner. Hver uge kan man i den internationale sportspresse læse historier om storklubber, der holder et vågent øje med det danske talent.

At Joachim Andersen skulle få et internationalt gennembrud har dog ikke altid stået skrevet i stjernerne. I Tipsbladet fredag kan du læse et stort portræt af midtstopperen og den lidt bumpede vej til succes.

Det hele startede på FC Midtjyllands akademi. Da Joachim Andersen som 15-årig kom til Jylland, flyttede han ind på efterskolen i Ikast og begyndte på akademiet. Den første tid var en udfordring. Sjællænderen fik en skade, og konkurrencen var hård. Han havde været vant til at være den bedste på holdet selv på 80 procent, og det kunne ikke længere lade sig gøre. Og så fik han yderligere en nedtur.

En aften kort før jul havde Jonas Gemmer og Joachim Andersen opvasketjansen på efterskolen.

– Da de var færdige, stod der en kasse sodavand nede i køkkenet, og den tænkte de ”den tager vi sgu da med op på gangen. Det var meget uskyldigt, selv om de stjal en kasse sodavand. De satte kassen op på gangen til de andre drenge, og så var der gratis colaer. Det opdagede de så på skolen, for der var et kamera i køkkenet. Så blev han og Jonas Gemmer sendt hjem på forlænget juleferie. Inden han kom hjem, kom han over til Steinlein, og så fik han en skideballe, fortæller Joachim Andersens far Jacob Andersen til Tipsbladet.

– Joachim kom hjem den 15. december og var totalt nede i kælderen, men vi havde mange snakke henover julen. Jeg sagde til ham: ”Så skal du fandme gøre det her 100 procent! Ellers kan du lige så godt stoppe nu. Står du som andetårs U/19-spiller og ikke får en kontrakt, har du spildt din ungdom. Så kan du lige så godt stoppe nu, komme hjem, arbejde på McDonald’s og gå i byen, drikke bajere og score damer.”

– Det havde vi mange snakke om. Derfra er det sådan set bare gået fremad.

Du kan læse hele det store portræt af Joachim Andersen i Tipsbladet, som udkommer sammen med Ekstra Bladet denne fredag. 





TRANSFER

‘Køb ikke Franculino Djú’

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Steve Coopers højre hånd afviser

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Vil købe dansk landsholdsbobler

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

– Jeg var mega ked af det

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Ny kæmpeklub er interesseret

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

– Han tog mig på røven!

Pione Sisto på vej væk?

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Forventer friske danskere efter fiasko

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest

Stor mundfuld for lille Malta

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar