Joachim Andersens bumpede succesvej: Stjålne colaer og skideballe hos Steinlein

Tipsbladet tegner fredag et stort portræt af det danske midtstoppertalent Joachim Andersen. Få en lille forsmag her.



Joachim Andersen var helt ude af Sampdoria-holdet i størstedelen af sidste sæson, men den unge dansker fik bidt sig fast mod slutningen, og i denne sæson har han slet ikke set sig tilbage i støvlelandet.

Den danske U21-landsholdsspiller har spillet samtlige minutter i Serie A, og torsdag blev han belønnet med en kontraktforlængelse frem til sommeren 2022 – angiveligt til en årsløn på 13,5 millioner kroner. Hver uge kan man i den internationale sportspresse læse historier om storklubber, der holder et vågent øje med det danske talent.

At Joachim Andersen skulle få et internationalt gennembrud har dog ikke altid stået skrevet i stjernerne. I Tipsbladet fredag kan du læse et stort portræt af midtstopperen og den lidt bumpede vej til succes.

Det hele startede på FC Midtjyllands akademi. Da Joachim Andersen som 15-årig kom til Jylland, flyttede han ind på efterskolen i Ikast og begyndte på akademiet. Den første tid var en udfordring. Sjællænderen fik en skade, og konkurrencen var hård. Han havde været vant til at være den bedste på holdet selv på 80 procent, og det kunne ikke længere lade sig gøre. Og så fik han yderligere en nedtur.

En aften kort før jul havde Jonas Gemmer og Joachim Andersen opvasketjansen på efterskolen.

– Da de var færdige, stod der en kasse sodavand nede i køkkenet, og den tænkte de ”den tager vi sgu da med op på gangen. Det var meget uskyldigt, selv om de stjal en kasse sodavand. De satte kassen op på gangen til de andre drenge, og så var der gratis colaer. Det opdagede de så på skolen, for der var et kamera i køkkenet. Så blev han og Jonas Gemmer sendt hjem på forlænget juleferie. Inden han kom hjem, kom han over til Steinlein, og så fik han en skideballe, fortæller Joachim Andersens far Jacob Andersen til Tipsbladet.

– Joachim kom hjem den 15. december og var totalt nede i kælderen, men vi havde mange snakke henover julen. Jeg sagde til ham: ”Så skal du fandme gøre det her 100 procent! Ellers kan du lige så godt stoppe nu. Står du som andetårs U/19-spiller og ikke får en kontrakt, har du spildt din ungdom. Så kan du lige så godt stoppe nu, komme hjem, arbejde på McDonald’s og gå i byen, drikke bajere og score damer.”

– Det havde vi mange snakke om. Derfra er det sådan set bare gået fremad.

Du kan læse hele det store portræt af Joachim Andersen i Tipsbladet, som udkommer sammen med Ekstra Bladet denne fredag. 





LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

– Han er bare ren verdensklasse!



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Henter Kamil Wilczek



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Storklub har taget kontakt

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

AaB-angriber på vej til Serie A

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Transferudmelding fra Vallys

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Gravesen med vild Neestrup-melding

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

FC København-spiller til lægetjek i dag 

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Choktransfer på vej? 

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg