Joachim Andersens bumpede succesvej: Stjålne colaer og skideballe hos Steinlein

Tipsbladet tegner fredag et stort portræt af det danske midtstoppertalent Joachim Andersen. Få en lille forsmag her.



Joachim Andersen var helt ude af Sampdoria-holdet i størstedelen af sidste sæson, men den unge dansker fik bidt sig fast mod slutningen, og i denne sæson har han slet ikke set sig tilbage i støvlelandet.

Den danske U21-landsholdsspiller har spillet samtlige minutter i Serie A, og torsdag blev han belønnet med en kontraktforlængelse frem til sommeren 2022 – angiveligt til en årsløn på 13,5 millioner kroner. Hver uge kan man i den internationale sportspresse læse historier om storklubber, der holder et vågent øje med det danske talent.

At Joachim Andersen skulle få et internationalt gennembrud har dog ikke altid stået skrevet i stjernerne. I Tipsbladet fredag kan du læse et stort portræt af midtstopperen og den lidt bumpede vej til succes.

Det hele startede på FC Midtjyllands akademi. Da Joachim Andersen som 15-årig kom til Jylland, flyttede han ind på efterskolen i Ikast og begyndte på akademiet. Den første tid var en udfordring. Sjællænderen fik en skade, og konkurrencen var hård. Han havde været vant til at være den bedste på holdet selv på 80 procent, og det kunne ikke længere lade sig gøre. Og så fik han yderligere en nedtur.

En aften kort før jul havde Jonas Gemmer og Joachim Andersen opvasketjansen på efterskolen.

– Da de var færdige, stod der en kasse sodavand nede i køkkenet, og den tænkte de ”den tager vi sgu da med op på gangen. Det var meget uskyldigt, selv om de stjal en kasse sodavand. De satte kassen op på gangen til de andre drenge, og så var der gratis colaer. Det opdagede de så på skolen, for der var et kamera i køkkenet. Så blev han og Jonas Gemmer sendt hjem på forlænget juleferie. Inden han kom hjem, kom han over til Steinlein, og så fik han en skideballe, fortæller Joachim Andersens far Jacob Andersen til Tipsbladet.

– Joachim kom hjem den 15. december og var totalt nede i kælderen, men vi havde mange snakke henover julen. Jeg sagde til ham: ”Så skal du fandme gøre det her 100 procent! Ellers kan du lige så godt stoppe nu. Står du som andetårs U/19-spiller og ikke får en kontrakt, har du spildt din ungdom. Så kan du lige så godt stoppe nu, komme hjem, arbejde på McDonald’s og gå i byen, drikke bajere og score damer.”

– Det havde vi mange snakke om. Derfra er det sådan set bare gået fremad.

Du kan læse hele det store portræt af Joachim Andersen i Tipsbladet, som udkommer sammen med Ekstra Bladet denne fredag. 





LIVE: Derfor var Roony Bardghji ude af truppen




KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



LIVE

LIVE: Derfor var Roony Bardghji ude af truppen

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

En historisk katastrofe for Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Undskylder efter italiensk fiasko



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham præsenterer ny træner

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Melder ud om Kasper Hjulmand

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Er det her Danmarks hemmelige våben?