Joachim Andersen var helt ude af Sampdoria-holdet i størstedelen af sidste sæson, men den unge dansker fik bidt sig fast mod slutningen, og i denne sæson har han slet ikke set sig tilbage i støvlelandet.
Den danske U21-landsholdsspiller har spillet samtlige minutter i Serie A, og torsdag blev han belønnet med en kontraktforlængelse frem til sommeren 2022 – angiveligt til en årsløn på 13,5 millioner kroner. Hver uge kan man i den internationale sportspresse læse historier om storklubber, der holder et vågent øje med det danske talent.
At Joachim Andersen skulle få et internationalt gennembrud har dog ikke altid stået skrevet i stjernerne. I Tipsbladet fredag kan du læse et stort portræt af midtstopperen og den lidt bumpede vej til succes.
Det hele startede på FC Midtjyllands akademi. Da Joachim Andersen som 15-årig kom til Jylland, flyttede han ind på efterskolen i Ikast og begyndte på akademiet. Den første tid var en udfordring. Sjællænderen fik en skade, og konkurrencen var hård. Han havde været vant til at være den bedste på holdet selv på 80 procent, og det kunne ikke længere lade sig gøre. Og så fik han yderligere en nedtur.
En aften kort før jul havde Jonas Gemmer og Joachim Andersen opvasketjansen på efterskolen.
– Da de var færdige, stod der en kasse sodavand nede i køkkenet, og den tænkte de ”den tager vi sgu da med op på gangen. Det var meget uskyldigt, selv om de stjal en kasse sodavand. De satte kassen op på gangen til de andre drenge, og så var der gratis colaer. Det opdagede de så på skolen, for der var et kamera i køkkenet. Så blev han og Jonas Gemmer sendt hjem på forlænget juleferie. Inden han kom hjem, kom han over til Steinlein, og så fik han en skideballe, fortæller Joachim Andersens far Jacob Andersen til Tipsbladet.
– Joachim kom hjem den 15. december og var totalt nede i kælderen, men vi havde mange snakke henover julen. Jeg sagde til ham: ”Så skal du fandme gøre det her 100 procent! Ellers kan du lige så godt stoppe nu. Står du som andetårs U/19-spiller og ikke får en kontrakt, har du spildt din ungdom. Så kan du lige så godt stoppe nu, komme hjem, arbejde på McDonald’s og gå i byen, drikke bajere og score damer.”
– Det havde vi mange snakke om. Derfra er det sådan set bare gået fremad.
Du kan læse hele det store portræt af Joachim Andersen i Tipsbladet, som udkommer sammen med Ekstra Bladet denne fredag.
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
10. gang i træk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TIPSBLADET SPECIAL
