Joachim Andersens bumpede succesvej: Stjålne colaer og skideballe hos Steinlein

Tipsbladet tegner fredag et stort portræt af det danske midtstoppertalent Joachim Andersen. Få en lille forsmag her.



Joachim Andersen var helt ude af Sampdoria-holdet i størstedelen af sidste sæson, men den unge dansker fik bidt sig fast mod slutningen, og i denne sæson har han slet ikke set sig tilbage i støvlelandet.

Den danske U21-landsholdsspiller har spillet samtlige minutter i Serie A, og torsdag blev han belønnet med en kontraktforlængelse frem til sommeren 2022 – angiveligt til en årsløn på 13,5 millioner kroner. Hver uge kan man i den internationale sportspresse læse historier om storklubber, der holder et vågent øje med det danske talent.

At Joachim Andersen skulle få et internationalt gennembrud har dog ikke altid stået skrevet i stjernerne. I Tipsbladet fredag kan du læse et stort portræt af midtstopperen og den lidt bumpede vej til succes.

Det hele startede på FC Midtjyllands akademi. Da Joachim Andersen som 15-årig kom til Jylland, flyttede han ind på efterskolen i Ikast og begyndte på akademiet. Den første tid var en udfordring. Sjællænderen fik en skade, og konkurrencen var hård. Han havde været vant til at være den bedste på holdet selv på 80 procent, og det kunne ikke længere lade sig gøre. Og så fik han yderligere en nedtur.

En aften kort før jul havde Jonas Gemmer og Joachim Andersen opvasketjansen på efterskolen.

– Da de var færdige, stod der en kasse sodavand nede i køkkenet, og den tænkte de ”den tager vi sgu da med op på gangen. Det var meget uskyldigt, selv om de stjal en kasse sodavand. De satte kassen op på gangen til de andre drenge, og så var der gratis colaer. Det opdagede de så på skolen, for der var et kamera i køkkenet. Så blev han og Jonas Gemmer sendt hjem på forlænget juleferie. Inden han kom hjem, kom han over til Steinlein, og så fik han en skideballe, fortæller Joachim Andersens far Jacob Andersen til Tipsbladet.

– Joachim kom hjem den 15. december og var totalt nede i kælderen, men vi havde mange snakke henover julen. Jeg sagde til ham: ”Så skal du fandme gøre det her 100 procent! Ellers kan du lige så godt stoppe nu. Står du som andetårs U/19-spiller og ikke får en kontrakt, har du spildt din ungdom. Så kan du lige så godt stoppe nu, komme hjem, arbejde på McDonald’s og gå i byen, drikke bajere og score damer.”

– Det havde vi mange snakke om. Derfra er det sådan set bare gået fremad.

Du kan læse hele det store portræt af Joachim Andersen i Tipsbladet, som udkommer sammen med Ekstra Bladet denne fredag. 





LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kan sikre millioner til AGF

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Forlader AGF – her er hans nye klub

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Mæhle kan hentes for spotpris

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Erik ten Hag jagter dansker

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

– Ja, der var dialog med Brøndby