Joachim Andersens bumpede succesvej: Stjålne colaer og skideballe hos Steinlein

Tipsbladet tegner fredag et stort portræt af det danske midtstoppertalent Joachim Andersen. Få en lille forsmag her.



Joachim Andersen var helt ude af Sampdoria-holdet i størstedelen af sidste sæson, men den unge dansker fik bidt sig fast mod slutningen, og i denne sæson har han slet ikke set sig tilbage i støvlelandet.

Den danske U21-landsholdsspiller har spillet samtlige minutter i Serie A, og torsdag blev han belønnet med en kontraktforlængelse frem til sommeren 2022 – angiveligt til en årsløn på 13,5 millioner kroner. Hver uge kan man i den internationale sportspresse læse historier om storklubber, der holder et vågent øje med det danske talent.

At Joachim Andersen skulle få et internationalt gennembrud har dog ikke altid stået skrevet i stjernerne. I Tipsbladet fredag kan du læse et stort portræt af midtstopperen og den lidt bumpede vej til succes.

Det hele startede på FC Midtjyllands akademi. Da Joachim Andersen som 15-årig kom til Jylland, flyttede han ind på efterskolen i Ikast og begyndte på akademiet. Den første tid var en udfordring. Sjællænderen fik en skade, og konkurrencen var hård. Han havde været vant til at være den bedste på holdet selv på 80 procent, og det kunne ikke længere lade sig gøre. Og så fik han yderligere en nedtur.

En aften kort før jul havde Jonas Gemmer og Joachim Andersen opvasketjansen på efterskolen.

– Da de var færdige, stod der en kasse sodavand nede i køkkenet, og den tænkte de ”den tager vi sgu da med op på gangen. Det var meget uskyldigt, selv om de stjal en kasse sodavand. De satte kassen op på gangen til de andre drenge, og så var der gratis colaer. Det opdagede de så på skolen, for der var et kamera i køkkenet. Så blev han og Jonas Gemmer sendt hjem på forlænget juleferie. Inden han kom hjem, kom han over til Steinlein, og så fik han en skideballe, fortæller Joachim Andersens far Jacob Andersen til Tipsbladet.

– Joachim kom hjem den 15. december og var totalt nede i kælderen, men vi havde mange snakke henover julen. Jeg sagde til ham: ”Så skal du fandme gøre det her 100 procent! Ellers kan du lige så godt stoppe nu. Står du som andetårs U/19-spiller og ikke får en kontrakt, har du spildt din ungdom. Så kan du lige så godt stoppe nu, komme hjem, arbejde på McDonald’s og gå i byen, drikke bajere og score damer.”

– Det havde vi mange snakke om. Derfra er det sådan set bare gået fremad.

Du kan læse hele det store portræt af Joachim Andersen i Tipsbladet, som udkommer sammen med Ekstra Bladet denne fredag. 







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Crystal Palace vinder Conference League

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

De kan være færdige i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Messi-statue fjernes

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Oliver Sonne vender tilbage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her lander Superliga-kampprogrammet

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Dansk profil overrasker: Han er så god

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’