Joachim Andersens bumpede succesvej: Stjålne colaer og skideballe hos Steinlein

Tipsbladet tegner fredag et stort portræt af det danske midtstoppertalent Joachim Andersen. Få en lille forsmag her.



Joachim Andersen var helt ude af Sampdoria-holdet i størstedelen af sidste sæson, men den unge dansker fik bidt sig fast mod slutningen, og i denne sæson har han slet ikke set sig tilbage i støvlelandet.

Den danske U21-landsholdsspiller har spillet samtlige minutter i Serie A, og torsdag blev han belønnet med en kontraktforlængelse frem til sommeren 2022 – angiveligt til en årsløn på 13,5 millioner kroner. Hver uge kan man i den internationale sportspresse læse historier om storklubber, der holder et vågent øje med det danske talent.

At Joachim Andersen skulle få et internationalt gennembrud har dog ikke altid stået skrevet i stjernerne. I Tipsbladet fredag kan du læse et stort portræt af midtstopperen og den lidt bumpede vej til succes.

Det hele startede på FC Midtjyllands akademi. Da Joachim Andersen som 15-årig kom til Jylland, flyttede han ind på efterskolen i Ikast og begyndte på akademiet. Den første tid var en udfordring. Sjællænderen fik en skade, og konkurrencen var hård. Han havde været vant til at være den bedste på holdet selv på 80 procent, og det kunne ikke længere lade sig gøre. Og så fik han yderligere en nedtur.

En aften kort før jul havde Jonas Gemmer og Joachim Andersen opvasketjansen på efterskolen.

– Da de var færdige, stod der en kasse sodavand nede i køkkenet, og den tænkte de ”den tager vi sgu da med op på gangen. Det var meget uskyldigt, selv om de stjal en kasse sodavand. De satte kassen op på gangen til de andre drenge, og så var der gratis colaer. Det opdagede de så på skolen, for der var et kamera i køkkenet. Så blev han og Jonas Gemmer sendt hjem på forlænget juleferie. Inden han kom hjem, kom han over til Steinlein, og så fik han en skideballe, fortæller Joachim Andersens far Jacob Andersen til Tipsbladet.

– Joachim kom hjem den 15. december og var totalt nede i kælderen, men vi havde mange snakke henover julen. Jeg sagde til ham: ”Så skal du fandme gøre det her 100 procent! Ellers kan du lige så godt stoppe nu. Står du som andetårs U/19-spiller og ikke får en kontrakt, har du spildt din ungdom. Så kan du lige så godt stoppe nu, komme hjem, arbejde på McDonald’s og gå i byen, drikke bajere og score damer.”

– Det havde vi mange snakke om. Derfra er det sådan set bare gået fremad.

Du kan læse hele det store portræt af Joachim Andersen i Tipsbladet, som udkommer sammen med Ekstra Bladet denne fredag. 



Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Kæmpe forløsning for FC København

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

I dialog med Brøndby

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

En kæmpe sejr

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Set i København – de leder efter ny sportschef

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!