Joachim Andersens bumpede succesvej: Stjålne colaer og skideballe hos Steinlein

Tipsbladet tegner fredag et stort portræt af det danske midtstoppertalent Joachim Andersen. Få en lille forsmag her.



Joachim Andersen var helt ude af Sampdoria-holdet i størstedelen af sidste sæson, men den unge dansker fik bidt sig fast mod slutningen, og i denne sæson har han slet ikke set sig tilbage i støvlelandet.

Den danske U21-landsholdsspiller har spillet samtlige minutter i Serie A, og torsdag blev han belønnet med en kontraktforlængelse frem til sommeren 2022 – angiveligt til en årsløn på 13,5 millioner kroner. Hver uge kan man i den internationale sportspresse læse historier om storklubber, der holder et vågent øje med det danske talent.

At Joachim Andersen skulle få et internationalt gennembrud har dog ikke altid stået skrevet i stjernerne. I Tipsbladet fredag kan du læse et stort portræt af midtstopperen og den lidt bumpede vej til succes.

Det hele startede på FC Midtjyllands akademi. Da Joachim Andersen som 15-årig kom til Jylland, flyttede han ind på efterskolen i Ikast og begyndte på akademiet. Den første tid var en udfordring. Sjællænderen fik en skade, og konkurrencen var hård. Han havde været vant til at være den bedste på holdet selv på 80 procent, og det kunne ikke længere lade sig gøre. Og så fik han yderligere en nedtur.

En aften kort før jul havde Jonas Gemmer og Joachim Andersen opvasketjansen på efterskolen.

– Da de var færdige, stod der en kasse sodavand nede i køkkenet, og den tænkte de ”den tager vi sgu da med op på gangen. Det var meget uskyldigt, selv om de stjal en kasse sodavand. De satte kassen op på gangen til de andre drenge, og så var der gratis colaer. Det opdagede de så på skolen, for der var et kamera i køkkenet. Så blev han og Jonas Gemmer sendt hjem på forlænget juleferie. Inden han kom hjem, kom han over til Steinlein, og så fik han en skideballe, fortæller Joachim Andersens far Jacob Andersen til Tipsbladet.

– Joachim kom hjem den 15. december og var totalt nede i kælderen, men vi havde mange snakke henover julen. Jeg sagde til ham: ”Så skal du fandme gøre det her 100 procent! Ellers kan du lige så godt stoppe nu. Står du som andetårs U/19-spiller og ikke får en kontrakt, har du spildt din ungdom. Så kan du lige så godt stoppe nu, komme hjem, arbejde på McDonald’s og gå i byen, drikke bajere og score damer.”

– Det havde vi mange snakke om. Derfra er det sådan set bare gået fremad.

Du kan læse hele det store portræt af Joachim Andersen i Tipsbladet, som udkommer sammen med Ekstra Bladet denne fredag. 






Højlund stjæler overskrifter




LIVE

LIVE: Dansker med mål og selvmål

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

‘Hvem fanden ringer man til?’

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Store spørgsmålstegn inden FCK



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Henter FC København-spiller

Færdig – nåede kun otte kampe

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Superliga-klub bekræfter dialog med investor