Joachim Andersen var helt ude af Sampdoria-holdet i størstedelen af sidste sæson, men den unge dansker fik bidt sig fast mod slutningen, og i denne sæson har han slet ikke set sig tilbage i støvlelandet.
Den danske U21-landsholdsspiller har spillet samtlige minutter i Serie A, og torsdag blev han belønnet med en kontraktforlængelse frem til sommeren 2022 – angiveligt til en årsløn på 13,5 millioner kroner. Hver uge kan man i den internationale sportspresse læse historier om storklubber, der holder et vågent øje med det danske talent.
At Joachim Andersen skulle få et internationalt gennembrud har dog ikke altid stået skrevet i stjernerne. I Tipsbladet fredag kan du læse et stort portræt af midtstopperen og den lidt bumpede vej til succes.
Det hele startede på FC Midtjyllands akademi. Da Joachim Andersen som 15-årig kom til Jylland, flyttede han ind på efterskolen i Ikast og begyndte på akademiet. Den første tid var en udfordring. Sjællænderen fik en skade, og konkurrencen var hård. Han havde været vant til at være den bedste på holdet selv på 80 procent, og det kunne ikke længere lade sig gøre. Og så fik han yderligere en nedtur.
En aften kort før jul havde Jonas Gemmer og Joachim Andersen opvasketjansen på efterskolen.
– Da de var færdige, stod der en kasse sodavand nede i køkkenet, og den tænkte de ”den tager vi sgu da med op på gangen. Det var meget uskyldigt, selv om de stjal en kasse sodavand. De satte kassen op på gangen til de andre drenge, og så var der gratis colaer. Det opdagede de så på skolen, for der var et kamera i køkkenet. Så blev han og Jonas Gemmer sendt hjem på forlænget juleferie. Inden han kom hjem, kom han over til Steinlein, og så fik han en skideballe, fortæller Joachim Andersens far Jacob Andersen til Tipsbladet.
– Joachim kom hjem den 15. december og var totalt nede i kælderen, men vi havde mange snakke henover julen. Jeg sagde til ham: ”Så skal du fandme gøre det her 100 procent! Ellers kan du lige så godt stoppe nu. Står du som andetårs U/19-spiller og ikke får en kontrakt, har du spildt din ungdom. Så kan du lige så godt stoppe nu, komme hjem, arbejde på McDonald’s og gå i byen, drikke bajere og score damer.”
– Det havde vi mange snakke om. Derfra er det sådan set bare gået fremad.
Du kan læse hele det store portræt af Joachim Andersen i Tipsbladet, som udkommer sammen med Ekstra Bladet denne fredag.
LIVE
LIVE: Reagerer på FCK-bombe
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
Melder ud om Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
AVIS
Klar på chokskifte
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Stor profil glad for Brøndby
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Sendt hjem fra FC København-træning
Vild stime før Danmark-brag
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Ser I med, Brøndby?
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Joakim Mæhle åbner op
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
DAGENS SPILFORSLAG
