Joachim Andersens bumpede succesvej: Stjålne colaer og skideballe hos Steinlein

Tipsbladet tegner fredag et stort portræt af det danske midtstoppertalent Joachim Andersen. Få en lille forsmag her.



Joachim Andersen var helt ude af Sampdoria-holdet i størstedelen af sidste sæson, men den unge dansker fik bidt sig fast mod slutningen, og i denne sæson har han slet ikke set sig tilbage i støvlelandet.

Den danske U21-landsholdsspiller har spillet samtlige minutter i Serie A, og torsdag blev han belønnet med en kontraktforlængelse frem til sommeren 2022 – angiveligt til en årsløn på 13,5 millioner kroner. Hver uge kan man i den internationale sportspresse læse historier om storklubber, der holder et vågent øje med det danske talent.

At Joachim Andersen skulle få et internationalt gennembrud har dog ikke altid stået skrevet i stjernerne. I Tipsbladet fredag kan du læse et stort portræt af midtstopperen og den lidt bumpede vej til succes.

Det hele startede på FC Midtjyllands akademi. Da Joachim Andersen som 15-årig kom til Jylland, flyttede han ind på efterskolen i Ikast og begyndte på akademiet. Den første tid var en udfordring. Sjællænderen fik en skade, og konkurrencen var hård. Han havde været vant til at være den bedste på holdet selv på 80 procent, og det kunne ikke længere lade sig gøre. Og så fik han yderligere en nedtur.

En aften kort før jul havde Jonas Gemmer og Joachim Andersen opvasketjansen på efterskolen.

– Da de var færdige, stod der en kasse sodavand nede i køkkenet, og den tænkte de ”den tager vi sgu da med op på gangen. Det var meget uskyldigt, selv om de stjal en kasse sodavand. De satte kassen op på gangen til de andre drenge, og så var der gratis colaer. Det opdagede de så på skolen, for der var et kamera i køkkenet. Så blev han og Jonas Gemmer sendt hjem på forlænget juleferie. Inden han kom hjem, kom han over til Steinlein, og så fik han en skideballe, fortæller Joachim Andersens far Jacob Andersen til Tipsbladet.

– Joachim kom hjem den 15. december og var totalt nede i kælderen, men vi havde mange snakke henover julen. Jeg sagde til ham: ”Så skal du fandme gøre det her 100 procent! Ellers kan du lige så godt stoppe nu. Står du som andetårs U/19-spiller og ikke får en kontrakt, har du spildt din ungdom. Så kan du lige så godt stoppe nu, komme hjem, arbejde på McDonald’s og gå i byen, drikke bajere og score damer.”

– Det havde vi mange snakke om. Derfra er det sådan set bare gået fremad.

Du kan læse hele det store portræt af Joachim Andersen i Tipsbladet, som udkommer sammen med Ekstra Bladet denne fredag. 





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Voldsomt skænderi i FC København

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

FC Midtjylland – Brøndby IF

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Chokpris på Victor Froholdt

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Henter kæmpe Superliga-flop



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vejle Boldklub – AGF

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC København – Randers FC

Lamine Yamal med karrierens første



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

FC Fredericia – Silkeborg IF

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Traditionsklub henter Stephen Odey

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Sønderjyske – OB

Vil gøre det onde ved Brøndby

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Jubler over transfer: God dialog med FC København



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Liverpool – West Ham United

Henter 16-årig i FC København

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Arsenal – Chelsea

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning