Joachim Andersens bumpede succesvej: Stjålne colaer og skideballe hos Steinlein

Tipsbladet tegner fredag et stort portræt af det danske midtstoppertalent Joachim Andersen. Få en lille forsmag her.



Joachim Andersen var helt ude af Sampdoria-holdet i størstedelen af sidste sæson, men den unge dansker fik bidt sig fast mod slutningen, og i denne sæson har han slet ikke set sig tilbage i støvlelandet.

Den danske U21-landsholdsspiller har spillet samtlige minutter i Serie A, og torsdag blev han belønnet med en kontraktforlængelse frem til sommeren 2022 – angiveligt til en årsløn på 13,5 millioner kroner. Hver uge kan man i den internationale sportspresse læse historier om storklubber, der holder et vågent øje med det danske talent.

At Joachim Andersen skulle få et internationalt gennembrud har dog ikke altid stået skrevet i stjernerne. I Tipsbladet fredag kan du læse et stort portræt af midtstopperen og den lidt bumpede vej til succes.

Det hele startede på FC Midtjyllands akademi. Da Joachim Andersen som 15-årig kom til Jylland, flyttede han ind på efterskolen i Ikast og begyndte på akademiet. Den første tid var en udfordring. Sjællænderen fik en skade, og konkurrencen var hård. Han havde været vant til at være den bedste på holdet selv på 80 procent, og det kunne ikke længere lade sig gøre. Og så fik han yderligere en nedtur.

En aften kort før jul havde Jonas Gemmer og Joachim Andersen opvasketjansen på efterskolen.

– Da de var færdige, stod der en kasse sodavand nede i køkkenet, og den tænkte de ”den tager vi sgu da med op på gangen. Det var meget uskyldigt, selv om de stjal en kasse sodavand. De satte kassen op på gangen til de andre drenge, og så var der gratis colaer. Det opdagede de så på skolen, for der var et kamera i køkkenet. Så blev han og Jonas Gemmer sendt hjem på forlænget juleferie. Inden han kom hjem, kom han over til Steinlein, og så fik han en skideballe, fortæller Joachim Andersens far Jacob Andersen til Tipsbladet.

– Joachim kom hjem den 15. december og var totalt nede i kælderen, men vi havde mange snakke henover julen. Jeg sagde til ham: ”Så skal du fandme gøre det her 100 procent! Ellers kan du lige så godt stoppe nu. Står du som andetårs U/19-spiller og ikke får en kontrakt, har du spildt din ungdom. Så kan du lige så godt stoppe nu, komme hjem, arbejde på McDonald’s og gå i byen, drikke bajere og score damer.”

– Det havde vi mange snakke om. Derfra er det sådan set bare gået fremad.

Du kan læse hele det store portræt af Joachim Andersen i Tipsbladet, som udkommer sammen med Ekstra Bladet denne fredag. 





LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Laver aftale med Frederik Birk

– Han ender i Premier League

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Bayern slår rekord i ny storsejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Brøndby IF – FC Midtjylland

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Randers FC – FC København

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Silkeborg IF – OB

Sønderjyske – Viborg FF

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Arsenal snublede i guldkampen

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Cooper gav hård og ærlig besked

Chelsea – Manchester City

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Tottenham under stregen

Mål i Milano