Johan Elmander: Sig undskyld eller smut

Brøndby-legenden Johan Elmander kommer med en klar opfordring til Sveriges landstræner Janne Andersson, der er havnet i massiv modvind.



Sverige vandt mandag aften 5-0 hjemme over Aserbajdsjan i EM-kvalifikationen, og dermed gik det, som det skulle inde på banen, hvor svenskerne også var tårnhøje favoritter.

Da kampen var forbi, brød balladen dog ud. 

Sveriges landstræner Janne Andersson besøgte efter kampen TV-studiet, og her endte landstræneren i en diskussion med eksperten Bojan Djordjic, der har rødder i Serbien, men har tilbragt stort set hele sit liv i Sverige. Som aktiv var han også svensk ungdomslandsholdsspiller. 

Undervejs i diskussionen stillede Janne Andersson dog spørgsmål ved, om Bojan Djordjic overhovedet repræsenterer Sverige, og den bemærkning har fået sindene til at koge over på den anden side af Øresund. Jens T. Andersson, der er chef for det svenske landshold, har også konstateret, at det absolut ikke var noget heldigt interview for Janne Andersson.

Den svenske landstræner har afvist, at der var racistiske undertoner i hans kommentar, men kritikken er ikke forstummet af den grund, og nu kommer den tidligere Brøndby-stjerne Johan Elmander med en klar opfordring til Janne Andersson.

– Janne skal gå ud og sige undskyld til Bojan. De skal sætte sig ned og løse det her – det er det første skridt. Hvis han ikke gør det, synes jeg, han skal trække sig. Når man er landstræner, må man ikke få sådan et raseriudbrud, så nemt er det. Så er man måske ikke den rette mand til jobbet, siger Elmander til Expressen.

Det seneste nye i sagen er, at Sveriges fodboldforbund har tænkt sig at indkalde til et pressemøde på baggrund af sagen. Pressemødet forventes afholdt i løbet af tirsdagen. 

60-årige Janne Andersson har været svensk landstræner siden 2016. 





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Martin Jørgensen lander nyt job

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Braithwaite del af stor transferplan

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

AC Milan kigger på dansker

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Har aldrig set lignende



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brian Riemer peger på tre årsager

Snart kan det give rødt kort