Sverige vandt mandag aften 5-0 hjemme over Aserbajdsjan i EM-kvalifikationen, og dermed gik det, som det skulle inde på banen, hvor svenskerne også var tårnhøje favoritter.
Da kampen var forbi, brød balladen dog ud.
Sveriges landstræner Janne Andersson besøgte efter kampen TV-studiet, og her endte landstræneren i en diskussion med eksperten Bojan Djordjic, der har rødder i Serbien, men har tilbragt stort set hele sit liv i Sverige. Som aktiv var han også svensk ungdomslandsholdsspiller.
Undervejs i diskussionen stillede Janne Andersson dog spørgsmål ved, om Bojan Djordjic overhovedet repræsenterer Sverige, og den bemærkning har fået sindene til at koge over på den anden side af Øresund. Jens T. Andersson, der er chef for det svenske landshold, har også konstateret, at det absolut ikke var noget heldigt interview for Janne Andersson.
Den svenske landstræner har afvist, at der var racistiske undertoner i hans kommentar, men kritikken er ikke forstummet af den grund, og nu kommer den tidligere Brøndby-stjerne Johan Elmander med en klar opfordring til Janne Andersson.
– Janne skal gå ud og sige undskyld til Bojan. De skal sætte sig ned og løse det her – det er det første skridt. Hvis han ikke gør det, synes jeg, han skal trække sig. Når man er landstræner, må man ikke få sådan et raseriudbrud, så nemt er det. Så er man måske ikke den rette mand til jobbet, siger Elmander til Expressen.
Det seneste nye i sagen er, at Sveriges fodboldforbund har tænkt sig at indkalde til et pressemøde på baggrund af sagen. Pressemødet forventes afholdt i løbet af tirsdagen.
60-årige Janne Andersson har været svensk landstræner siden 2016.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TOPNYHED