Johan Elmander: Sig undskyld eller smut

Brøndby-legenden Johan Elmander kommer med en klar opfordring til Sveriges landstræner Janne Andersson, der er havnet i massiv modvind.



Sverige vandt mandag aften 5-0 hjemme over Aserbajdsjan i EM-kvalifikationen, og dermed gik det, som det skulle inde på banen, hvor svenskerne også var tårnhøje favoritter.

Da kampen var forbi, brød balladen dog ud. 

Sveriges landstræner Janne Andersson besøgte efter kampen TV-studiet, og her endte landstræneren i en diskussion med eksperten Bojan Djordjic, der har rødder i Serbien, men har tilbragt stort set hele sit liv i Sverige. Som aktiv var han også svensk ungdomslandsholdsspiller. 

Undervejs i diskussionen stillede Janne Andersson dog spørgsmål ved, om Bojan Djordjic overhovedet repræsenterer Sverige, og den bemærkning har fået sindene til at koge over på den anden side af Øresund. Jens T. Andersson, der er chef for det svenske landshold, har også konstateret, at det absolut ikke var noget heldigt interview for Janne Andersson.

Den svenske landstræner har afvist, at der var racistiske undertoner i hans kommentar, men kritikken er ikke forstummet af den grund, og nu kommer den tidligere Brøndby-stjerne Johan Elmander med en klar opfordring til Janne Andersson.

– Janne skal gå ud og sige undskyld til Bojan. De skal sætte sig ned og løse det her – det er det første skridt. Hvis han ikke gør det, synes jeg, han skal trække sig. Når man er landstræner, må man ikke få sådan et raseriudbrud, så nemt er det. Så er man måske ikke den rette mand til jobbet, siger Elmander til Expressen.

Det seneste nye i sagen er, at Sveriges fodboldforbund har tænkt sig at indkalde til et pressemøde på baggrund af sagen. Pressemødet forventes afholdt i løbet af tirsdagen. 

60-årige Janne Andersson har været svensk landstræner siden 2016. 







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I svime over Froholdt – får ny hæder

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FCM-profil drømmer om Manchester City

Derfor kommer han IKKE til FC København

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Messi-statue fjernes

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Oliver Sonne vender tilbage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her lander Superliga-kampprogrammet

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Crystal Palace vinder Conference League

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!