Sverige vandt mandag aften 5-0 hjemme over Aserbajdsjan i EM-kvalifikationen, og dermed gik det, som det skulle inde på banen, hvor svenskerne også var tårnhøje favoritter.
Da kampen var forbi, brød balladen dog ud.
Sveriges landstræner Janne Andersson besøgte efter kampen TV-studiet, og her endte landstræneren i en diskussion med eksperten Bojan Djordjic, der har rødder i Serbien, men har tilbragt stort set hele sit liv i Sverige. Som aktiv var han også svensk ungdomslandsholdsspiller.
Undervejs i diskussionen stillede Janne Andersson dog spørgsmål ved, om Bojan Djordjic overhovedet repræsenterer Sverige, og den bemærkning har fået sindene til at koge over på den anden side af Øresund. Jens T. Andersson, der er chef for det svenske landshold, har også konstateret, at det absolut ikke var noget heldigt interview for Janne Andersson.
Den svenske landstræner har afvist, at der var racistiske undertoner i hans kommentar, men kritikken er ikke forstummet af den grund, og nu kommer den tidligere Brøndby-stjerne Johan Elmander med en klar opfordring til Janne Andersson.
– Janne skal gå ud og sige undskyld til Bojan. De skal sætte sig ned og løse det her – det er det første skridt. Hvis han ikke gør det, synes jeg, han skal trække sig. Når man er landstræner, må man ikke få sådan et raseriudbrud, så nemt er det. Så er man måske ikke den rette mand til jobbet, siger Elmander til Expressen.
Det seneste nye i sagen er, at Sveriges fodboldforbund har tænkt sig at indkalde til et pressemøde på baggrund af sagen. Pressemødet forventes afholdt i løbet af tirsdagen.
60-årige Janne Andersson har været svensk landstræner siden 2016.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Vil smadre transferrekord
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
OPTAKT
Skotland – Marokko
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
AVIS