Tipsbladet på Designmuseum Danmark.
Det har længe set bekymrende ud med Kasper Dolberg, men i de seneste måneder har den danske landsholdsangriber været nærmest ustoppelig i Anderlecht.
Dolberg har nu scoret i de seneste seks ligakampe, han har spillet, og derfor lyste Kasper Hjulmands ansigt også op, da Tipsbladet tirsdag spurgte landstræneren, hvad han har set fra Kasper Dolberg i den her sæson.
– Det jeg har ønsket. Jeg synes jo, at Kasper er en af dem med potentiale til… ikke for at forklejne modstandere som San Marino og Kasakhstan, men han kan hjælpe os med at slå Frankrig og Tyskland og så videre. Kasper har et enormt højt niveau. Alle, der har spillet med ham og med ham, kender hans potentiale.
– Han er begyndt at være sig selv igen nu. Han er begyndt at vise nogle af de der glimt af høj, høj klasse. Hans afslutningsfærdigheder er kliniske. Hans boldomgang og hans måde at indgå i kombinationer, lød det fra Kasper Hjulmand.
Nu mangler der lidt mere stabilitet fra det tidligere Ajax-talent, mener Danmarks landstræner.
– Vi vil gerne se mere af det, og vi vil gerne se det i længere tid ad gangen og i hele kampe, så det ikke kun er i glimt. For han har potentialet.
– Men han er jo tydeligt i fremgang. Og jeg håber, at han kan blive ved med at arbejde på det potentiale, så vi ser en bedre og bedre udgave af Dolberg, lød det fra Kasper Hjulmand.
Dreyer i storform
Ved tirsdagens landsholdsudtagelse på Bredgade i København havde Hjulmand også fundet plads til Anders Dreyer, der ligesom Kasper Dolberg har præsteret på et højt niveau i Anderlecht på det seneste.
– Jeg synes, at Dreyer efter en lille skadesperiode har vist storform. Han har virkelig gjort det godt i de seneste to-tre uger. Han kommer ind med en enorm selvtillid. Han scorer mål og lægger op til mål.
– Jeg synes, det er overbevisende, det han gør på den sidste del af banen. Det er der, vi har haft nogle udfordringer med at skabe idéer, og hvordan vi agerer i de små områder. Og der har Dreyer vist rigtigt gode takter. Det er en spiller, der er i form, som vi får ind, sagde landstræneren.
Anders Dreyer er noteret for to landskampe, hvoraf den seneste var mod Skotland i november 2021. Den tidligere FC Midtjylland-profil var også en del af landsholdstruppen mod Finland og Kasakhstan tilbage i marts, hvor han dog ikke kom i aktion.

Andreas Christensen afviste Danmark

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Engelsk legende til Wrexham?

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Elkjær jubler over Frank

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Holdt på stor hemmelighed

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Kæmpestjerne fremhæver dansker

OB – FC Fredericia

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

FC Midtjylland – Viborg FF

– En stor beslutning

Hylder dansk debutant

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Vanvittige comebacks i Champions League

Prøvede at lokke Eriksen

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

– En drøm, der gik i opfyldelse

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

Storklub vil hente Thomas Kristensen
