Jubler over Mikkel Damsgaard: Fantastisk dejligt!

Mikkel Damsgaard er en af de danske landsholdsspillere, der møder ind til denne landsholdsamling i topform, og Brentford-profilens imponerende takter er selvsagt noget, som landstræner Lars Knudsen er særdeles begejstret over.



ALGORFA (Tipsbladet): Der var debat om hans plads på landsholdet tilbage i marts, hvor spilletiden i Brentford var begrænset, men Mikkel Damsgaards situation har nu ændret sig ganske betragteligt. 

Den 24-årige tekniker storspiller i Premier League for tiden og leverede senest to assister, da Brentford lørdag slog Wolverhampton med 5-3. Generelt var der tale om en forrygende præstation fra Mikkel Damsgaard, og offensivspillerens gode form er selvsagt noget, der glæder Danmarks vikarierende landstræner, Lars Knudsen. 

– Det er fantastisk dejligt at se, at Mikkel virkelig er i fremgang i øjeblikket og leverer nogle gode præstationer. Han har været igennem en svær tid med nogle skader, og ser nu endelig ud til at ramme noget af det, vi har i lang tid har set et potentiale for, at han kunne ramme. Så det er bare rigtigt positivt, lyder det fra Lars Knudsen, da landstræneren møder pressen på La Finca Resort i Algorfa i det sydlige Spanien. 

Lars Knudsen ved ikke, hvorfor det lige præcist er nu, at tingene igen begynder at spille for Mikkel Damsgaard, der for nyligt scorede sit første mål i tre år. 

– Det er et godt spørgsmål, og der kan være mange forklaringer på det. Det, jeg bare kan konstatere lige nu, det er, at Mikkel er på vej fremad, og han er et rigtigt godt sted nu. Og det glæder os rigtigt meget at se, at Mikkel er, hvor han er.

Mange positive takter
Udover den gode præstation fra Mikkel Damsgaard gjorde spillere som Kasper Dolberg og Jonas Wind sig også positivt bemærket med scoringer i weekenden. Generelt synes Lars Knudsen, at Danmarks trup står et godt sted. 

– Jeg synes, at truppen ser god ud. Vi har dygtige spillere, som spiller på et højt niveau. Vi har spillere, som får en del spilletid i øjeblikket. Nu nævner du Wind og Dolberg, og jeg kan også tilføje, at Christian (Eriksen, red.) spiller meget i øjeblikket i Manchester United.

– Rasmus (Højlund, red.) er kommet tilbage og har spillet fra start for Manchester United. Gustav (Isaksen, red.) starter inde i Lazio. Så der er mange, der gør det godt i øjeblikket, og det er selvfølgelig altid positivt for landsholdet, lyder det fra Lars Knudsen. 

Danmarks landshold skal træne i Algorfa resten af denne uge, hvor der på lørdag venter en kamp mod europamestrene fra Spanien i Murcia, inden der på tirsdag venter en udekamp mod Schweiz. 



En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Manchester United overvejer ham

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Vil have Jonas Wind til FC København

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Rygter om AC Horsens-legende

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Her er Superligaens bedste stadion

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Derfor blev Ruben Amorim fyret

FC Nordsjælland på rov i DBU

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Her er Ajax-danskers millionløn

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Ulve æder Karameller i Liverpool

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Tauson indleder året med double-nederlag

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Celtic genansætter populær veteran

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham