ALGORFA (Tipsbladet): Der var debat om hans plads på landsholdet tilbage i marts, hvor spilletiden i Brentford var begrænset, men Mikkel Damsgaards situation har nu ændret sig ganske betragteligt.
Den 24-årige tekniker storspiller i Premier League for tiden og leverede senest to assister, da Brentford lørdag slog Wolverhampton med 5-3. Generelt var der tale om en forrygende præstation fra Mikkel Damsgaard, og offensivspillerens gode form er selvsagt noget, der glæder Danmarks vikarierende landstræner, Lars Knudsen.
– Det er fantastisk dejligt at se, at Mikkel virkelig er i fremgang i øjeblikket og leverer nogle gode præstationer. Han har været igennem en svær tid med nogle skader, og ser nu endelig ud til at ramme noget af det, vi har i lang tid har set et potentiale for, at han kunne ramme. Så det er bare rigtigt positivt, lyder det fra Lars Knudsen, da landstræneren møder pressen på La Finca Resort i Algorfa i det sydlige Spanien.
Lars Knudsen ved ikke, hvorfor det lige præcist er nu, at tingene igen begynder at spille for Mikkel Damsgaard, der for nyligt scorede sit første mål i tre år.
– Det er et godt spørgsmål, og der kan være mange forklaringer på det. Det, jeg bare kan konstatere lige nu, det er, at Mikkel er på vej fremad, og han er et rigtigt godt sted nu. Og det glæder os rigtigt meget at se, at Mikkel er, hvor han er.
Mange positive takter
Udover den gode præstation fra Mikkel Damsgaard gjorde spillere som Kasper Dolberg og Jonas Wind sig også positivt bemærket med scoringer i weekenden. Generelt synes Lars Knudsen, at Danmarks trup står et godt sted.
– Jeg synes, at truppen ser god ud. Vi har dygtige spillere, som spiller på et højt niveau. Vi har spillere, som får en del spilletid i øjeblikket. Nu nævner du Wind og Dolberg, og jeg kan også tilføje, at Christian (Eriksen, red.) spiller meget i øjeblikket i Manchester United.
– Rasmus (Højlund, red.) er kommet tilbage og har spillet fra start for Manchester United. Gustav (Isaksen, red.) starter inde i Lazio. Så der er mange, der gør det godt i øjeblikket, og det er selvfølgelig altid positivt for landsholdet, lyder det fra Lars Knudsen.
Danmarks landshold skal træne i Algorfa resten af denne uge, hvor der på lørdag venter en kamp mod europamestrene fra Spanien i Murcia, inden der på tirsdag venter en udekamp mod Schweiz.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
OPTAKT
Brasilien – Marokko
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
MEDIE