Jubler over Mikkel Damsgaard: Fantastisk dejligt!

Mikkel Damsgaard er en af de danske landsholdsspillere, der møder ind til denne landsholdsamling i topform, og Brentford-profilens imponerende takter er selvsagt noget, som landstræner Lars Knudsen er særdeles begejstret over.



ALGORFA (Tipsbladet): Der var debat om hans plads på landsholdet tilbage i marts, hvor spilletiden i Brentford var begrænset, men Mikkel Damsgaards situation har nu ændret sig ganske betragteligt. 

Den 24-årige tekniker storspiller i Premier League for tiden og leverede senest to assister, da Brentford lørdag slog Wolverhampton med 5-3. Generelt var der tale om en forrygende præstation fra Mikkel Damsgaard, og offensivspillerens gode form er selvsagt noget, der glæder Danmarks vikarierende landstræner, Lars Knudsen. 

– Det er fantastisk dejligt at se, at Mikkel virkelig er i fremgang i øjeblikket og leverer nogle gode præstationer. Han har været igennem en svær tid med nogle skader, og ser nu endelig ud til at ramme noget af det, vi har i lang tid har set et potentiale for, at han kunne ramme. Så det er bare rigtigt positivt, lyder det fra Lars Knudsen, da landstræneren møder pressen på La Finca Resort i Algorfa i det sydlige Spanien. 

Lars Knudsen ved ikke, hvorfor det lige præcist er nu, at tingene igen begynder at spille for Mikkel Damsgaard, der for nyligt scorede sit første mål i tre år. 

– Det er et godt spørgsmål, og der kan være mange forklaringer på det. Det, jeg bare kan konstatere lige nu, det er, at Mikkel er på vej fremad, og han er et rigtigt godt sted nu. Og det glæder os rigtigt meget at se, at Mikkel er, hvor han er.

Mange positive takter
Udover den gode præstation fra Mikkel Damsgaard gjorde spillere som Kasper Dolberg og Jonas Wind sig også positivt bemærket med scoringer i weekenden. Generelt synes Lars Knudsen, at Danmarks trup står et godt sted. 

– Jeg synes, at truppen ser god ud. Vi har dygtige spillere, som spiller på et højt niveau. Vi har spillere, som får en del spilletid i øjeblikket. Nu nævner du Wind og Dolberg, og jeg kan også tilføje, at Christian (Eriksen, red.) spiller meget i øjeblikket i Manchester United.

– Rasmus (Højlund, red.) er kommet tilbage og har spillet fra start for Manchester United. Gustav (Isaksen, red.) starter inde i Lazio. Så der er mange, der gør det godt i øjeblikket, og det er selvfølgelig altid positivt for landsholdet, lyder det fra Lars Knudsen. 

Danmarks landshold skal træne i Algorfa resten af denne uge, hvor der på lørdag venter en kamp mod europamestrene fra Spanien i Murcia, inden der på tirsdag venter en udekamp mod Schweiz. 





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

– Lange forhandlinger med FC København

Bach Bak i svime over Uhre

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brentford har gjort det igen

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Superliga-klub i forhandlinger om salg

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Roony Bardghji med drømmekamp

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Storklub vil have Filip Jörgensen

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Dansker med kongemål mod Napoli

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Real Madrid satte Atlético på plads

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Schmedes roser ny transfer

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Manchester United skuffer efter trænerfyring